Spaceballs

• slovenský

Vesmírne gule

Komedie / Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 1987, 96 min

Nemám rád Mel Brooksa.Napriek tomu-toto mi až tak nevadilo.A čo stupídnymi scénami a trápnym humorom pokazil,celkom pekne napravil niekoľkými kultovými hláškami a hlavne neuveriteľnou béčkovou výpravou(Moranis a Candy to schytali asi najviacej).Rozhodne ale nejde o geniálnu paródiu-v rámci žánru existuje niekoľko o mnoho lepších filmov-napr."Galaxy Quest", alebo "Červený trpaslík".Postava prezidenta v podaní Mela Brooksa bola samoúčelná a pre film úplne zbytočná a jeho výkon tradične chabý.Čo mi ale vadilo najviac boli tie neustále vtipy o tom,že je to celé iba film a oni jeho postavy.Žartovať na túto tému a nepôsobiť trapne dokáže iba jeden režisér-volá sa Woody Allen.A pán Brooks rozhodne nie je Allen.Ale no dobre-na Brooksa to bolo celkom pozerateľné(26.2.2012)

Jakožto milovník Hvězdných válek jsem si to jednoho krásného dne půjčil. A s klidným svědomím můžu prohlásit, že jednou a dost...Film si užije možná tak fanda Star wars, který ví o co go, ale neznalec se bude divit co je to za pytlovinu a nic moc ho tam nezabaví. Mnohdy trapné scény a občas i něco vtipného...prostě čistý průměr a zábava na jedno použití ne však pro každého. Dávám 50%(6.2.2006)

Zábavná podívaná, kterou si užijí zejména fanoušci Hvězdných Válek ale i jiných sci-fi franchises. Originální zápletka s trochu kondenzovaným SW universe, kde čekejte např. Lukhana Solowalkera nebo Obi-Yodu Kenobiho. Parodie dobrá, některé vtipy mi dobré nepřišly, u některých jsem se ale z plna hrdla zasmál. (nemá smysl zmiňovat konkrétní případy, podívejte se sami, pokud se vám líbily Hvězdné Války, určitě se vám do paměti zapíše i tento film) Od Mela Brookse u mě stále vedou Blazing Saddles. Ale už jen kvůli několika památným scénám, hrátkám se 4. stěnou a tomu, že jsem se nenudil, musím dát alespoň ty tři hvězdy. Chtěl jsem sem zařadit ještě jeden neduh, který mi vadil, ale který nevím jestli paroduje zdrojový materiál nebo je to jen chyba Mela Brookse - opakování informací. "Opakování informací?" Ptáte se nejspíš. "Ano, opakování informací." Odpovídám já stylem, který mě při filmu iritoval. Nezaregistroval jsem na to lampshade hanging, což by v mých očích tuto záležitost vyzdvihlo na úroveň humoru.(25.2.2016)

• gudaulin

Z mého pohledu silně nadhodnocený snímek, jehož největším problémem je velká rozkolísanost kvality jednotlivých gagů. Velice vtipné fórky střídají vtípky ze suterénu nebo pouhé pokusy o ně. Film těží z parodování všeobecně známé popkulturní předlohy, spíš bych řekl, že na ní parazituje. Celkový dojem (spíš se zamhouřenýma očima) 40 %. Jeden z těch filmů, které fungují, pokud jste unavení a chcete se něčím nenáročným odreagovat. Z komerčního hlediska mimochodem žádnou díru do světa neudělal.(8.3.2008)

Mimo jiné fascinující sledovat tempo, v jakém se to odehrává. Zajímalo by mě, jak to musí vypadat v hlavě mých rodičů, kteří tohle viděli v dobách svého mládí a potom byli postupně svědky zrychlování filmového vyprávění až do dnešních dnů. Nedivím se, že tito lidé dnes umírají mladí. Divím se, proč to píšu do komentáře ke komedii.(6.12.2013)

• - Blafův kostým byl ovládán třemi lidmi. Ocasem vrtěl John Candy ovladačem skrytým v pacce a další dva asistenti ovládali uši. (mi-ib)

• - Napísanie scenáru trvalo 6 mesiacov. (Mihail123)

• - Scéna, ve které si Dark Helmet hraje s figurkami, nebyla ve scénáři. Mel Brooks s nápadem přišel týž den a Rick Moranin pak celou scénu zimprovizoval. (HellFire)