Spaceballs

Vesmírne gule

Komedie / Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 1987, 96 min

• Eddard

Mám rád parodie - opravdu! Většinou mi nevadí stupidní gagy a karikatury, tak hojně se v nich vyskytující...hlavně když se nenudím a alespoň párkrát za film se zasměju. Při Vesmírných tělesech jsem se několikrát ušklíbl (jmenovitě první záběr nekonečné lodi, první nástup Černé přilby, Yoghurtova reklamní firma), párkrát mi přes rty přelétl letmý úsměv... a... zbytek doby jsem se docela zoufale nudil. Naprostá většina vtipů a narážek šla mimo mě - megafén, trpaslíci, Schwartz i tancující vetřelec lezoucí z Johna Hurta. Abych nezapomněl a neukřivdil, předposlední scéna s "Planetou opic" byla podařená. Hořké zklamání. 40%(23.8.2006)

Nejdriv jsem si pustil dvakrat za sebou vsechny epizody Star Wars a pak už jen doufal, že mě Brooks konečně přesvědčí o svých kvalitách. Ani omylem. Jen několik málo vtipů je opravdu dobrých, zbytek jen nudné nebo dokonce trapné gagy. Můj milovaný příběh by si zasloužil určitě lepší parodii. Ale abych nebyl tak negativní. Spaceballs jsou určitě nejlepší Brooksův film, co jsem viděl. Robin Hood, Sedla atd. jsou o mnoho horší.(24.8.2003)

V době české premiéry, resp. době, kdy šlo tenhle film vidět. Už nevím, jestli na VHS nebo až přes satelit na PRO7, zkrátka to v té době, pořád ještě chudé na cokoliv, takový film dokazál velmi pobavit. A časem se stal kultem. A to i bez znalosti Hvězdných válek. Možná se to zdá z dnešního hlediska nepochopitelné, ale je to tak. Je to tam. Dé-šworc.(2.11.2012)

Podle mě jediná opravdu skvělá parodie od Mela Brookse. Pro mě nezapomenutelná scéna jak se právě chystají unést princeznu: . . . . (Helma) Opatrně ty idiote! Řekl jsem před nos, ne do něj! - (šilhavej chlapík) Promiňte pane. Střílím, jak umím. - (Helma) Kdo ho udělal střelcem? - (další šilhavej chlapík) Já, pane. Je to můj bratranec. -(Helma) Kdo je to? - (Sandurz) To je Hovádo, pane. -(Helma) To jsem si všiml. Jak se jmenuje? - (Sandurz) To je jeho jméno. Hovádo. Major Hovádo. - (Helma) A jeho bratranec? - (Sandurz) Také Hovádo. Střelec 1.třídy Filip Hovádo. - (Helma) A kolik Hovádů máme v naší posádce? - (asi 20 dalších šilhavejch chlapíků) Zde! - (Helma) Věděl sem to! Takže jsem obklopenej samejma Hovádama. Pokračujte v palbě, hovada! A samozřejmě John Hurt, kterej si stěžuje, že mu ten Vetřelec z břicha vylezl "Ach ne! Už zase!" Mimochodem všimli jste si, že ty filmy, který vyjmenovávají v té instantní filmotéce jsou všechno starší Brooksovy projekty? Co se týká zábavnosti filmu jako takového, myslím, že si ho užije kdokoliv, kdo není fanatickým fanouškem Hvězdných válek, protože je to zesměšňuje nevídanou mírou. A užije si to i ten, kdo o Hvězdných válkách ani neslyšel (když jsem to viděl poprvý někdy 1994 v pátek odpoledne na Čt2, znal jsem z Hvězdných válek jen jeden komiks a přesto se mi to líbilo hned tehdy)(4.12.2005)

• RHK

Jedna ze 140 nejlepších komedií - 140 Greatest Comedy Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(22.7.2010)

• - Johna Candyho navrhl režiséru Brooksovi Rick Moranis. Původně měl mít Candy zakrytý celý obličej, ale Brooks prohlásil: „Jestli ho schováme za masku, pak ho může hrát kdokoli z filmového štábu.“ Candyho „čes“ (v originále Meog, tedy napůl člověk, napůl pes) se jmenuje Barf, což v češtině znamená „poblít se“. V první dabované verzi byl použit přesný překlad, v dalších už byl Barf překřtěn na Blafa. (Robbi)

• - George Lucas dal povolenie natočiť film, potom čo si prečítal scenár Mela Brooksa. (Mihail123)

• - V jedné scéně sedí Dark Helmet ve vznášedle na poušti. Vznášedlo se ve skutečnosti nevznášelo, ale stálo na podstavci, který byl obložen zrcadly. Když se pozorně podíváte, poznáte, kde zrcadla končí. (HellFire)