Spaceballs

• slovenský

Vesmírne gule

Komedie / Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 1987, 96 min

Chvíľu mi trvalo kým sa sa dostal k tomuto filmu, vlastne som sa na neho nijak zvlášť netešil, výsledok bol však ohromný. Melovi Brooksovi sa podarilo nakrútiť najlepšiu paródiu všetkých čias, pričom nebola založená na ničom menšom ako najslávnejšej vesmírnej ságe, ktorú asi netreba spomínať. Veľmi dobre sa tu ukázali herecké výkony Ricka Moranisa ako Lorda Helmy a samozrejme Mela Brooksa, ktorý okrem Prezidenta vytvoril aj postavu Yogurtha - potom treba spomenúť tiež prvú úlohu vtedy neznámeho Billa Pullmana. Škoda potom, že film nedostal žiadne ocenenia, pritom by si ich rozhodne zaslúžil. Výborných scén, ktorými Spaceballs disponujú je veľa; okrem už spomínanej vesmírnej ságy (prečesávanie púšte - moje obľúbené) pre ktorú je aj celkom umne skomponovaná hudba, je to potom scénka s rozkošným Votrelcom a v závere potom najslávnejšia scéna s Planéty opíc. I keď ma film vôbec nenudil, zvažoval som či dať plné hodnotenie vzhľadom k tomu, že ide o paródiu, avšak zdá sa, že film ho právom znesie nakoľko je vo svojom žánri špičkou a predčí aj horúce či inak bláznivé strely.(12.4.2008)

Zábavná podívaná, kterou si užijí zejména fanoušci Hvězdných Válek ale i jiných sci-fi franchises. Originální zápletka s trochu kondenzovaným SW universe, kde čekejte např. Lukhana Solowalkera nebo Obi-Yodu Kenobiho. Parodie dobrá, některé vtipy mi dobré nepřišly, u některých jsem se ale z plna hrdla zasmál. (nemá smysl zmiňovat konkrétní případy, podívejte se sami, pokud se vám líbily Hvězdné Války, určitě se vám do paměti zapíše i tento film) Od Mela Brookse u mě stále vedou Blazing Saddles. Ale už jen kvůli několika památným scénám, hrátkám se 4. stěnou a tomu, že jsem se nenudil, musím dát alespoň ty tři hvězdy. Chtěl jsem sem zařadit ještě jeden neduh, který mi vadil, ale který nevím jestli paroduje zdrojový materiál nebo je to jen chyba Mela Brookse - opakování informací. "Opakování informací?" Ptáte se nejspíš. "Ano, opakování informací." Odpovídám já stylem, který mě při filmu iritoval. Nezaregistroval jsem na to lampshade hanging, což by v mých očích tuto záležitost vyzdvihlo na úroveň humoru.(25.2.2016)

Opice 1:Co to té soše leze z nosu? Opice 2: To jsou...Spaceballové Opice 1: To je konec planety! Super parodie na sci-fi, které moc nemusím (a Hvězdné války už vůbec ne!). Vetřelec tančící na stole mě úplně odrovnal stejně jako svatba - kraťoulinká verze. Jedna hláška za druhou a mnoho z nich se hodí pro běžný život. Moje děti je umí všechny na zpaměť a co chvíli je po mně házejí, nejčastěji tu "Copak bych ti lhal?" s pohledem do strany. A doma máme koření The Schwartz, heč! A v ledničce jogurty:-)(18.2.2010)

Dusící se lord Tmavá Helma, střílející s oblibou chybující členy posádky laserem do koulí, má za úkol unést princeznu Vespu z planety Druidia a následně ji vyměnit za čerstvý vzduch. Nepočítá však s účastí vesmírného obejdy Lone Starra, který neváhá zadžemovat jeho radar a zachranit princeznu. Jenže Helma má kvalitní technické vybavení a videotéka jeho lodi dokonce obsahuje právě natáčený film Spaceballs. Vypátrat princeznu přetočením videokazety je pak snadné, ale Lone Starr pod duchovním vedením zkušeného obchodníka Yoghurta jistě využije svůj De Schwartz k alespoň kraťoulinké verzi svatby s nadrženou princeznou.(14.8.2009)

• TheRaven

Hvězdné války jsem si bohužel nikdy příliš nezamiloval a parodie na ně mě oslovila o to míň. Za celý film jsem se pořádně nezasmál, respektive skoro vůbec jsem se nesmál. Jediné co se mi opravdu líbilo, byla parodie na Vetřelce, která nakonec rozhodla o druhé hvězdičce, s kterou bych jinak váhal. Celkově to na mě působilo nudně a zdlouhavě.(8.3.2008)

• - John Hurt byl napaden vetřelcem jak v původním filmu Vetřelec (1979), tak i v této parodii, proto pronáší: "Ach ne, už zase." (Darth Revan)

• - George Lucas dal povolenie natočiť film, potom čo si prečítal scenár Mela Brooksa. (Mihail123)

• - Blafův kostým byl ovládán třemi lidmi. Ocasem vrtěl John Candy ovladačem skrytým v pacce a další dva asistenti ovládali uši. (mi-ib)