Na planetě Spaceballs vyplýtvali atmosféru, a tak se rozhodli ukrást ji svým sousedům na planetě Druidia, kde má právě dojít ke sňatku královské dcery Vespy s jediným existujícím princem Valiem. Vespa ze sňatku není nadšená a uteče od oltáře. Doprovází ji její komorná Dot Matrix. Spaceballové v čele s neschopným prezidentem Škrobem a lordem Tmavou Helmou hodlají Vespu unést, a získat tím páku na krále Rolanda, aby jim prozradil heslo k ochrannému štítu atmosféry planety Druidia. Král Roland mezitím již kontaktuje kapitána Lone Stara, kterému pomáhá jeho kamarád Blaf, a žádá ho, aby princeznu Vespu zachránil. Lone Star souhlasí, ale za záchranu požaduje poměrně vysokou částku, aby mohl zaplatit své dluhy. Spaceballové už vtahují princezninu loď do své vesmírné lodi Spaceball jedna, když v poslední chvíli Lone Star přemístí Vespu i Dot Matrix na svou loď. Když to Spaceballové zjistí, okamžitě se pustí do pronásledování. Lone Star nemá dostatek benzínu a musí nouzově přistát na pouštní planetě. Zde jim pomohou Dinkové, kteří je dovedou do jeskyně k muži jménem Jogurt. Ten má kouzelný prsten, takzvaný dešvorc, který věnuje Lone Starovi. Protože je Jogurt velmi chytrý, Lone Star by se od něj rád dozvěděl, zda nepoznává amulet, který Lone Star nosí celý život na krku, ale neví, co to znamená. Jogurt mu odpoví, že se vše včas dozví. Mezi Lone Starem a Vespou to začíná jiskřit, ale je jasné, že z toho nic nebude. Princezna si může vzít zase jen prince. Spaceballové zjistí, kde princezna je, a unesou ji. Jogurt poskytne Lone Starovi benzín a ten se okamžitě vydá princeznu hledat... (TV Prima)

Trailer 2

5150

už je mi tak nějak jasné, že Mel Brooks není moje krevní skupina.. ale cameo Johna Hurta nemělo chybu a potěšil rovněž vkusný písničkový doprovod, z něhož musím minimálně zmínit titulku "Spaceballs" od The Spinners a samozřejmě otvírák "Good Enough" z alba 5150 rockové partičky Van Halen.. pokud se chcete skutečně pobavit u nějaké variace na STAR WARS, doporučuji raději kultovní béčko STARCRASH.. ()

filmfanouch

Parodie Spaceballs, která především paroduje původní trilogii Star Wars má víceméně v rámci parodií podobný kultovní status jako například Žhavé výstřely či Bláznivá střela. Kromě Star Wars se tu paroduje i Vetřelec nebo Planeta opic. Autorem filmu je poté Mel Brooks, který se kromě herectví časem vrhnul právě i na režírování filmů a je autorem filmů jako Ohnivá sedla či Bláznivý příběh Robina Hooda s Cary Elwesem. Spaceballs jsou ovšem společně s Ohnivý sedly zřejmě jeho nejznámějším filmem a to i díky poměrné široké škále fanoušků. Jen vlastně těžko říct, zda si zrovna takový status Spaceballs zaslouží a zda jsou skutečně na úrovni právě takových Žhavých výstřelů.   Spaceballs dle očekávání citují kultovní scény právě ze Star Wars a spol. a rozhodně se nedá říct, že by některé z těch gagů nebyli vtipné. Spaceballs fungují i díky dobrému castingu, z toho vyčuhuje především Rick Moranis jako Dark Helmet nebo John Candy jako Barf, speciálně poté stojí za zmínku John Hurt, který si ve svém cameu utahuje ze své postavy Kanea z Vetřelce. Kromě pár povedených gagů/vtipů se ovšem ve finále ukáže, že jich zas tolik vlastně není. A index vtipnosti Spaceballs, který by je měl hnát na úroveň právě Žhavých výstřelů je tak snadno diskutabilním tématem. Osobně jsem byl vlastně překvapen, jak nevtipné to v celém součtu je. A ani těch pár reálně dobrých vtipů nespasí fakt, že na kultovní parodii jsou Spaceballs celkem nezábavné.   Výprava je poměrně slušná, kostýmy jednotlivých postav si očividně střílejí právě především ze Star Wars a jsou ve finále jednou z nejzábavnějších věcí. Yogurt vzhledově paroduje Yodu, Jabba Hutt je poté parodován gangsterem jménem Pizza Hutt. Je to celé tak prvoplánové, přesto to přeci jen funguje. Efekty nejsou světoborné, zrovna od Spaceballs ovšem ani nic jiného v téhle kategorii čekat nejde.       Star Wars se rozhodně mohli dočkat lepší parodie. Žhavé výstřely byli bravurní parodií Top Gunu, Žhavé výstřely 2 zase bravurní parodií Ramba, Zrovna Spaceballs ovšem kdovíjak bravurní parodií původních Hvězdných válek nejsou. Pár vtipů skutečně funguje, jinak jich ovšem kdovíjak vtipných vlastně není a hraničí s vyloženou trapností. Minimálně díky fajn obsazení, těch pár solidním a skutečně zábavným momentům a faktu, že to celé skutečně funguje jako parodie na Star Wars. Přesto mohla být o poznání zábavnější, kreativnější a méně infantilnější. Je až překvapující, že v pár momentech Spaceballs dokonce připomenou ty nejhorší parodie současnosti. A o to překvapující je to, že jsou Spaceballs skutečně tak oblíbenou záležitostí...... ()

GeusX

Vesmírná komedie, klasika mezi parodiemi pro každého fanouška fantastických filmů a nejen Hvězdných válek, ze kterých si tento film utahuje seč mu síly (a bránice) stačí. Humor Mela Brookse nemusí sednout každému, ale "Války hvězd naruby" vynikají mezi ostatními parodiemi svou větší nápaditostí rovnoměrně dávkovaného humoru a kvalitním hereckým obsazením. Je to již nějaké to desetiletí, co jsem film viděl, přesto: 90% ()

Z0oMb3E odpad!

Tak toto bolo dosť trápne. Nielenže som sa ani raz nezasmial, ale pri každom pokuse o fór som prevracal očami. O hercoch sa v tomto prípade nedá ani hovoriť, triky sú na úbohej úrovni a zápletka trápnejšia, ako celý film. Posledný klinec do povestnej rakvy zabil otrasný dabing, ktorý sa nedal ani počúvať. Opäť raiting, ktorý absolútne nekorešponduje s výsledkom. Pochybujem, že tieto vtipy boli v 1987 vtipné. Dnes je to trapas za trapasom. Vo filme vlastne nieje nič, čomu by sa dala prisúdiť aspoň 1* zo súcitu. Odpad! nepozerateľné. ()

sud

Typicky Brooksovská parodie skrz naskrz prolezlá spoustou fórků, gagů, narážek a dvojsmyslů. Každý znalec sci-fi filmů si zde najde to své, ale nejen ten. Vesmírná tělesa jsou natočena tak, že i bez znalosti originálů jde o vynikající zábavu. Herci jsou do jednoho skvělí, zvláště John Candy v roli česa (napůl člověka, napůl psa) Blafa. Na velmi vysoké úrovni je rovněž dabing ČT (robotka s hlasem Veroniky Žilkové je prostě super). 85%. ()

• Blafův kostým byl ovládán třemi lidmi. Ocasem vrtěl John Candy ovladačem skrytým v pacce a další dva asistenti ovládali uši. (mi-ib)
  • Píseň, kterou „Vetřelec“ zpívá, je „Hello! Ma Baby“ od Josepha E. Howarda a Idy Emerson z roku 1899. (Jan.Kanak)
  • Některé momenty ve filmu jako u jiných byly poněkud zdevastovány překladem, protože v naší domovině neznali diváci souvislosti. Například dvojčatům Charlene a Marlene (Denise a Dian Gallup) říká prezident Skroob (Mel Brooks) poté, co ho opraví, v originále „Chewing your gum“ (Žvýkejte si svou žvýkačku). Jedná se o narážku na reklamní kampaň žvýkaček Doublemint, která často využívala dvojčat. Stejně tak ve scéně, kdy šilhavý střelec pálí po Mercedesu princezny Vespy (Daphne Zuniga) byl původní termín „Asshole“ (překládat asi netřeba) nahrazen „Hovádem“. (Robbi)