• Česko

Vesmírne gule

• Kanada

Komedie / Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 1987, 96 min

Ja ani neviem, ako podobný typ takmer už archaickej paródie hodnotiť. Airplane som dal veľmi silné tri hviezdy a mohol som dať aj päť a tu mám ten istý problém. Zuniga a Pullman sú ale vo svojich úlohách parádni a dokážu sa neskutočne uhýbať strelám! Je vtipné, ak vám šéf nakáže prečesať okolie a vy zoberiete obrovský hrebeň a začnete "prečesávať" okolie? Fakt neviem.(16.6.2012)

Není to nejlepší Brooksův film (tím jsou jednoznačně Producenti), ale je to rozhodně jeho nejlepší parodie. Troufám si říct, že co do počtu fórů, jejich gradace a výbuchů smíchu, které ve mě vyvolávaly, se vyrovná i Žhavým výstřelům nebo Bláznivým střelám. Nejlepší postava je samozřejmě Lord Helma, hned po něm pak prezident Spaceballs. Je pár filmů, jejichž režisérům závidím, že je mohli vymýšlet a natočit - Spaceballs je jeden z nich.(5.10.2009)

Už je to přece jen trochu zastaralé, ale dobrý vtip nikdy nepřestane být dobrým vtipem. V tomhle případě tu jsou výborné gagy, bohužel jsou doplněny i celkem obyčejnými vtípky, které vyznívají docela trapně. Jako parodie na "Star Wars" však snímek funguje dostatečně dobře. U některých scén jsem se skutečně pořádně zasmál, takže body ku prospěchu. Navíc, tohle není parodie, kterou si užijí jen fanoušci "Star Wars", zasmějí se i ostatní.(8.4.2014)

Protože nevynechám jedinou příležitost, kdy si můžu rejpnout do Hvězdných válek, podotknu teď, že už samotná SW mytologie funguje jako parodie na sci-fi a polovina epizod je sama o sobě (nechtěně) směšná, takže Spaceballs je ve své podstatě zbytečný film. To ale píšu jenom proto, že nemám Star Wars rád a baví mě si z nich dělat srandu ;-). Faktem je, že když se mi podařilo překonat předsudky, které k žánru parodií mám, pobavil jsem se u Spaceballs velmi dobře. 7/10(22.5.2011)

• Stanislaus

Od Mela Brookse jsem viděl pouze Drákuloviny, které mě i přes své podprůměrné přijetí i hodnocení bavily mnohem více než tato parodie na jednu z nejznámějších filmových ság. Na jednu stranu oceňuji jistou nápaditost scenáristů, nicméně na straně druhé mi přišla většina vtipů a gagů dost odfkláklá a nevyužitá. Možný faktor mého nezájmu vůči tomuto filmu je i fakt, že jsem Spaceballs viděl s dabingem - kdo ví. Snímek se snažil zparodovat i jiné sci-fi klasiky 60. a 70. let - Planetu opic či Vetřelce - avšak tyto pokusy byly až okatě předvídatelné a postrádaly humornou stránku. Zkrátka pro fanoušky Mela Brookse a SW určitě ráj na nebi, pro mě však v konečném výsledku docela velké zklamání.(28.12.2018)

• - Lone Starrova a Barfova „kosmická loď“ nese jméno Eagle 5. Ve skutečnosti jde o karavan Winnebago Chieftain 33, který se začal vyrábět rok předtím, než byl film natočen, tedy v roce 1986. Na zadním nárazníku je nápis „Miluji Uraňany“ (I love Uranus) a na dveřích kromě jmenovky Capt. Lone Starr též avízo „Nájemný hrdina“ (Hero For Hire). (Robbi)

• - John Hurt byl napaden vetřelcem jak v původním filmu Vetřelec (1979), tak i v této parodii, proto pronáší: "Ach ne, už zase." (Darth Revan)

• - Závěrečná scéna na benzínové stanici je parodií na scénu z thrilleru Vetřelec (1979). (kyLuke)