Spaceballs

• slovenský

Vesmírne gule

Komedie / Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 1987, 96 min

Podle mě jediná opravdu skvělá parodie od Mela Brookse. Pro mě nezapomenutelná scéna jak se právě chystají unést princeznu: . . . . (Helma) Opatrně ty idiote! Řekl jsem před nos, ne do něj! - (šilhavej chlapík) Promiňte pane. Střílím, jak umím. - (Helma) Kdo ho udělal střelcem? - (další šilhavej chlapík) Já, pane. Je to můj bratranec. -(Helma) Kdo je to? - (Sandurz) To je Hovádo, pane. -(Helma) To jsem si všiml. Jak se jmenuje? - (Sandurz) To je jeho jméno. Hovádo. Major Hovádo. - (Helma) A jeho bratranec? - (Sandurz) Také Hovádo. Střelec 1.třídy Filip Hovádo. - (Helma) A kolik Hovádů máme v naší posádce? - (asi 20 dalších šilhavejch chlapíků) Zde! - (Helma) Věděl sem to! Takže jsem obklopenej samejma Hovádama. Pokračujte v palbě, hovada! A samozřejmě John Hurt, kterej si stěžuje, že mu ten Vetřelec z břicha vylezl "Ach ne! Už zase!" Mimochodem všimli jste si, že ty filmy, který vyjmenovávají v té instantní filmotéce jsou všechno starší Brooksovy projekty? Co se týká zábavnosti filmu jako takového, myslím, že si ho užije kdokoliv, kdo není fanatickým fanouškem Hvězdných válek, protože je to zesměšňuje nevídanou mírou. A užije si to i ten, kdo o Hvězdných válkách ani neslyšel (když jsem to viděl poprvý někdy 1994 v pátek odpoledne na Čt2, znal jsem z Hvězdných válek jen jeden komiks a přesto se mi to líbilo hned tehdy)(4.12.2005)

Bláznivá komedie plná vydařených gagů, které nadchnou hlavně všechny ctitele Hvězdných válek, ale nejen jich. Film obsahuje množství gagů i na verbální rovině, dabing mu tudíž ubírá na přitažlivosti. Pokud jste ale film viděli nejprve s dabingem, jak tomu bylo i v mém případě, může být těžší si na originál zvykat, zvlášť proto, že český dabing je docecla zdařilý... nejlépe se své role rozhedně zhostil Rick Mopranis, který má na svědomý převážnou část těch nejvtipnějších scén. Za pozornost tento film ale stojí kvůli mnoha dalším věcem - paprskování, Yogurt, obří uklízečka s vysavačem... Nenechte si ho ujít.(3.11.2004)

Je to taková sranda, že ortodoxním Star Wars a Star Trek fandům ho doporučuji jako zaručené dávidlo kombinované s projímadlem:) A tomu zbytku populace to nelze než doporučit in bona fide. I když byste si možná měli zkouknout aspoň ty Star Wars, jinak se spoustě věcí nanasmějete tak jak byste mohli....(30.1.2003)

• SexyAjinka

Přiživovat se na práci a nápadech jiných, už to zní dost zavržení hodně, ale ono to ani nebylo vtipný!!! Všechny postavy byly hloupé, nechutné a naivní. Když někdo někoho paroduje a chce to pojat humorně, tak si musí vyčíhnout nějaký zlozvyk dané postavy, nebo přikrášlit její chování. Jenže oni tohle vůbec nerespektovali a ze všech udělali pitomce. Fakt nejjednodušší cesta. Uznávám, že tam bylo pár vtípků, jako když si princezna Vespa sundává sluchátka v podobě slavného účesu princezny Lei, nebo pročesávání pouště, ale to nestačí! To jsou vtipy hodné do mateřské školy. Navíc masky nebyly povedené, nebyly vtipné a když už byla maska Dartha Vadera jenom malinko vtipná, tak to okamžitě pokazili tím, že ji neměl téměř na sobě. Ne, ne ne.. tohle si nezaslouží 70%. Není to originální, nápadité ani vtipné. Škoda času a peněz. PS: k dabingu není ani třeba se vyjadřovat, to je kapitola sama pro sebe.(13.8.2012)

Protože nevynechám jedinou příležitost, kdy si můžu rejpnout do Hvězdných válek, podotknu teď, že už samotná SW mytologie funguje jako parodie na sci-fi a polovina epizod je sama o sobě (nechtěně) směšná, takže Spaceballs je ve své podstatě zbytečný film. To ale píšu jenom proto, že nemám Star Wars rád a baví mě si z nich dělat srandu ;-). Faktem je, že když se mi podařilo překonat předsudky, které k žánru parodií mám, pobavil jsem se u Spaceballs velmi dobře. 7/10(22.5.2011)

• - George Lucas dal povolenie natočiť film, potom čo si prečítal scenár Mela Brooksa. (Mihail123)

• - Úvodní přelet kosmické lodi Spaceballs 1 za zvuků připomínajících motiv ze Spielbergových Čelistí (1975) trvá celou minutu a 15 vteřin, než se objeví záď s nápisem „Nikomu nestavíme“ (We Brakes for Nobody). (Robbi)

• - Napísanie scenáru trvalo 6 mesiacov. (Mihail123)