Spaceballs

• slovenský

Vesmírne gule

Komedie / Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 1987, 96 min

Rozkošná parodie na Star Wars, Vetřelce či Star Trek. Osobně se mi vždy nejvíce líbila proměna kosmické lodi v obří uklízečku s vysavačem....A mezi nezapomenutelné scény patří určitě i výstup herce Johna Hurta, z kterého -se slovy: už zas! - znovu vyleze vetřelec. Některé vtipy a situace jsou dětinské, ale jako celek mne pobavily. A při prvním sledování na sklonku 80.let mne zaujala i dobrá úroveň řady trikových efektů.(24.8.2010)

Opravdu skvělá parodie na scifi a obzvlášť na Star Wars. Největší hvězdou je zde trpaslík Tmavá Helma, skvěle ztvárněná Rickem Moranisem. Děj sám o sobě je jednoduchý - je třeba zachránit princeznu a galaxi - ale mimodějové scény jako například přistání na Planetě opic nebo zrození Vetřelce #2 patří mezi ty nejvtipnější okamžiky filmu. Když se John Hurt baví s příteli ve vesmírné restauraci, načež mu z hrudi vyleze vetřelec, řekne ironicky ,,Né, znovu né." Taková má parodie být.(16.5.2011)

Super parodie na hvězdný války, nejlepší jsou ty změny postav, kde místo Darth Vadera je Dark Helmet s mega helmou, místo Chewbbacy je Barf, nějakej šílenej kříženec člověka a psa, ale vypadá jak prase, místo Yody je Yogurt a místo Jabba the Hutt je Pizza The Hutt, ze kterýho furt teče sejra. Prostě Mel Brooks a v hodně vtipný formě, což u něj neni vždycky pravidlem(21.12.2006)

Podle mě jediná opravdu skvělá parodie od Mela Brookse. Pro mě nezapomenutelná scéna jak se právě chystají unést princeznu: . . . . (Helma) Opatrně ty idiote! Řekl jsem před nos, ne do něj! - (šilhavej chlapík) Promiňte pane. Střílím, jak umím. - (Helma) Kdo ho udělal střelcem? - (další šilhavej chlapík) Já, pane. Je to můj bratranec. -(Helma) Kdo je to? - (Sandurz) To je Hovádo, pane. -(Helma) To jsem si všiml. Jak se jmenuje? - (Sandurz) To je jeho jméno. Hovádo. Major Hovádo. - (Helma) A jeho bratranec? - (Sandurz) Také Hovádo. Střelec 1.třídy Filip Hovádo. - (Helma) A kolik Hovádů máme v naší posádce? - (asi 20 dalších šilhavejch chlapíků) Zde! - (Helma) Věděl sem to! Takže jsem obklopenej samejma Hovádama. Pokračujte v palbě, hovada! A samozřejmě John Hurt, kterej si stěžuje, že mu ten Vetřelec z břicha vylezl "Ach ne! Už zase!" Mimochodem všimli jste si, že ty filmy, který vyjmenovávají v té instantní filmotéce jsou všechno starší Brooksovy projekty? Co se týká zábavnosti filmu jako takového, myslím, že si ho užije kdokoliv, kdo není fanatickým fanouškem Hvězdných válek, protože je to zesměšňuje nevídanou mírou. A užije si to i ten, kdo o Hvězdných válkách ani neslyšel (když jsem to viděl poprvý někdy 1994 v pátek odpoledne na Čt2, znal jsem z Hvězdných válek jen jeden komiks a přesto se mi to líbilo hned tehdy)(4.12.2005)

Jak správně pochopil slovenský distributor, komedie s "guľama". Ujetá parodie všeho „hvězdnoválečného“ od úvodních titulků, přes vybraná prostředí až k merchandisingu („máme tady trička Spaceballs, vločky Spaceballs, plamenomet Spaceballs: děti ho milují“). K tomu ještě desítky narážek na všechno možné, na Bílý dům, na Sněhurku a sedm trpaslíků, na nahrazování herců jejich dubly („vy idioti, chytli jste jejich kaskadéry“). Prostě neuvěřitelná sranda intergalaktických rozměrů. Přirozeně to má hrozné triky a pár hluchých momentů (zvlášť zbytečně natahovaný konec), ale proč bych si stěžovat, když jsem se skutečně a upřímně bavil, několikrát se od srdce zasmál a nadto si ještě vychutnal lahůdkovou ústřední píseň filmu. A teď sorry, že vám prozradím pointu, ale nemohl jsem si to nechat pro sebe: lord Helma není s Lone Starem ve vůbec, ale vůbec žádném příbuzenském vztahu. To jste nečekali, co? De Švorc s vámi, Yoghurti! 90% Zajímavé komentáře: kinej, kwoky(22.7.2005)

• - Scéna, ve které Megamaid vysává vzduch a s ním i sníh z hory, je samozřejmě parodií na logo studia Paramount. (HellFire)

• - Blafův kostým byl ovládán třemi lidmi. Ocasem vrtěl John Candy ovladačem skrytým v pacce a další dva asistenti ovládali uši. (mi-ib)

• - Když se před metamorfózou lodi Spaceball 1 Lord Helmet (Rick Moranis) zeptá: „Připraven Kafko?“, je to samozřejmě narážka na Franze Kafku a jeho „Proměnu“. (germik)