Sean Connery a Michelle Pfeifferová - milenci z protilehlých stran železné opony - se dostanou do nebezpečné špionážní hry... Souboj lásky a svědomí muže, jenž se ocitl v síti tajných služeb. Ačkoli hraje v americkém špionážním filmu hlavní roli Sean Connery, nemá snímek nic společného ani s bondovkami, ani s šachovnicí tradičního špionážního thrilleru s bílými a černými figurami, kde superhrdina brání lidstvo před zlem odhodlaným zničit svět. Vypráví drama lásky a svědomí v dramatu obyčejného muže zataženého do špinavé špionážní hry. Je jím britský intelektuál Barley Blair, který se musí rozhodnout mezi objektivními politickými ohledy a vlastním svědomím, mezi zradou přítele a státních zájmů. Barley si oblíbil Rusko stejně jako před ním mnoho západních umělců a intelektuálů. Pro jeho divokost a tajemnost, pro srdečnost lidí, recitujících u vodky verše o bolestech duše a beznaději. Má rád jejich smysl pro šibeniční humor i existenční úvahy. "Je to nádherný svět", říká škrobeným chlapíkům z britské výzvědné služby. A při jedné z cest do Moskvy (devět týdnů se natáčelo v Moskvě, tehdy ještě Leningradě i jinde) se Barley seznámí s ruským fyzikem a agentem s krycím jménem Dante, který se rozhodl zastavit nesmyslné závody ve zbrojení a přes svou bývalou milenku Káťu propašovat do Londýna poznámky s cennými informacemi o jaderném programu, které má Barley zveřejnit. Zásilka se dostane do rukou britské výzvědné služby a ta se rozhodne nakladatele vyslat do Moskvy, aby prověřil Danteho i pravdivost poznámek. Chuť do špionáže však Barleyho přejde ve chvíli, kdy pozná něco důležitějšího než státní zájem - Káťu a lásku, což v jeho případě jedno jest. Přestože není žádný hrdina, okolnosti jej k hrdinství donutí. Film natočil Fred Schepisi podle scénáře Toma Stopparda, a je adaptací románu Johna Le Carréa, dlouholetého pracovníka britské výzvědné služby. Tvůrci ostentativně rezignovali na matoucí formu vzrušujícího dramatu a zůstali blízko literárnímu vyprávění s monology i hlasem vypravěče. Události se opakují, aby je divák spatřil z jiné perspektivy a plně pochopil. Příběh se rozvíjí jako květ a teprve ve finále je možno zahlédnout to, co se skrývá uvnitř. (TV Prima)

A.Beech

Je to Connery ale musím dať za 2*. A to je jediné, čo ma zaujalo. Ani som to nedopozeral. Také malé plus je ešte to, že som bol prekvapený, keď sa zjavil starý známy z Conneryho "Never say never again" Klaus Maria Brandauer (nevedel som, že tu hrá). Inak nič. Režisér bol blázon, keď bol schopný tomu dať 2 hodiny a chcieť s tým aj niekoho zaujať. ()

lennyd

Na počátku byl rukopis, který měl dokazovat, že jaderná síla Sovětského svazu není tak velká, jak západní svět předpokládá. Tento rukopis se měl dostat do rukou britského vydavatele Blaira (Sean Connery), jenže místo toho se dostane do rukou britských tajných služeb. Ty samozřejmě dokumentu přikládají velký význam, a tak angažují samotného Blaira, aby v Sovětském svazu zjistil od tvůrce rukopisu, Danta a jeho přítelkyně Katji (Michelle Pfeiffer) víc .... Jak už tu píší i jiní, tento film by směle mohl soutěžit o titul Nejnudnější film desetiletí. Sice má lehce přes dvě hodinky, ale jeho sledování mi přišlo jako věčnost - a v polovině filmu jsem se rozhodl, abych neusnul, nechat jej jako kulisu a radši po domě udělat spoustu restů. Takže je možné, že mi několik kousků uniklo, ale nepředpokládám že se ve filmu dělo něco zásadního. Nebýt ve hlavních rolích Sean Connery a Michelle Pfeiffer (kteří alespoň předstírali nějaké to hraní), asi bych šel s hodnocením níže ... ()

Aqualung

Mám pocit, že vedle pokusu o špionážní film šlo o benefiční film pro pana Conneryho, či několika dalších herců. Nevím, myslím, že nic z toho se příliš nepovedlo. Ale třeba mám jen špatný den.Romantika, kdy se míchá drsná realita práce tajných služeb s city a idejemi bývá zřídkakdy takové, jakou nám předkládá tento film.Ale kdoví? Těžko posoudit. A myslím, že nejenom mně je to obtížné.Je to film na sobotní odpoledne, nic víc.Pokud nemáte nic na práci. ()

Paity

Jeden ze zapomenutých filmů ctihodného pána. Osobně mi ten film přišel prázdný, byla tam sice jako by zápletka, agenti, KGB atd., ale bylo toho málo nebo špatným způsobem podáno. ()

aLPaC

Opravdu dlouhá dvouhodinová nuda. Po půlhodině se mi začalo chtít spát a to jsem na to koukal v neděli po obědě, navíc po včerejším 9h spánku. Nakonec jsem spánek přemohl a začal se soustředit a asi dvě scény mě i docela vtáhli do děje, jinak ale opravdu jak na přednášce o atomové fyzice. Člověk tomu nerozumí a ani se o to nesnaží. Takže asi tak. ()

Mlle

Dlouho jsem matně vzpomínala na film s úžasnými moskevskými exteriéry (a interiéry), aniž bych si pamatovala jména, herce, děj... Po letech jsem zjistila, že jde o film Ruský dům. Dnes s překvapením zjišťuji, jak aktuální jsou některé dialogy ve filmu, a že je napěchován krásou ještě víc, než jsem si pamatovala. Produkčně zachytil z doby svého vzniku to nejlepší, což je jistě dáno tím, že nás zavádí do prostředí intelektuální špičky svého času (s níž se vždy přirozeně pojí i vrchol estetický). S takovou familierní vzpomínkou se jistě nostalgicky identifikuje každý, kdo něco podobného prožíval, nikdo takový asi tímto filmem nebude zklamán. Prostředí tzv. "inteligence", jak zněl komunistický výraz pro širokou skupinu vědců, hudebníků, literátů apod., nabylo ostatně díky pevným komunistickým mantinelům paradoxně již neopakovatelný specifický náboj plný jistých možností a síly vůle pro rozvíjení talentů i osobností. Na tomto pozadí se fenomén úpadku posledních dvaceti let jeví o to výraznější, byť samozřejmě víme, že jde o jistou časověprostorovou konstrukci a iluzi. Přestože samotná osa příběhu nejvyšší hodnocení nezasluhuje, nebojím se ocenit pěti hvězdami. Za záběry krásných míst i interiérů, kultivovaný jazyk i za nadčasové věty k zamyšlení. K tomuto filmu se budu ráda vracet, jeho atmosféra evokuje z minulých časů to dobré, jeho kulisy jsou tak realistické, že je doporučím jako studijní materiál pro mladší ročníky milovníků retra, Moskva je v něm krasavicí bez přikrášlení a navíc, je to vlastně hezká lovestory. ()

helloween93

Tenhle snímek se tak strašlivě vleče... opravdu dlouho jsem neviděl větší ukolébavku. Jedna hvězda za hudbu Jerryho Goldsmithe a druhá za Conneryho, kvůli kterému jsem film dokoukal. Viděno s hrozným dabingem na AMC. 2* ()

Dárius

Mám rád Seana Conneryho i Michelle Pfeiffer.Ti taky zachranují tenhle snímek,protože moje oblíbené špionážní nadšení dostalo těžce naprdel.Na druhou stranu záběry z Moskvy-kdo tam za těch dob nebyl,dnes už neuvěří.A přece to byla pravda. ()

parabellum

Nuda, nuda a zase nuda, bohužel to nezachránili ani dva mí oblíbený herci. Doporučuju to těm, kteří chtějí Ruský dům použít jako okolébavku. ()

bull!nka

I po letech si vzpomínám na ten hořký pocit zklamání, hodně jsem se na tento film těšila a pak nic, prázdnota a trapná nuda...zkoušela jsem se kouknout ještě jednou, ale ten dojem zůstal ()

Rian_witcher

Kdo nezažil blížící se konec studené války a rozpad SSSR, film plně nepochopí. Lehce romantické špionážní drama, ve kterém Sean Connery a Michell Pfeiffer profesionálně táhnou film k poklidnému konci. ()

r007

Podle mě jeden z nejhorších Seanových filmů. Nějak jsem se za celou dobu filmu nemohla dostat pod kůži hlavním hrdinům, občas mi unikl důvod, proč se něco děje a jaksi se nedostavil pocit, kdy hrdinům bezpodmínečně držím palce a děj sleduji se zatajeným dechem. Myslím, že vina je ve slabém scénáři, ale těžko posoudit... ()

LadyRainier

Jo, opravdu to je nudné...ale romantické scény Seana s Michelle jsou super, charizma Conneryho k tomu pasuje. A líbily se mi ruské lokace. ()

Monyfik

Autentické prostředí a atmosféra této doby. Problém ruského spisovatele najít vydavatele a dostat tak mezi lidi vojenské informace. Zajímavý byl závěr, kdy Blair (Connery) přechází na druhou stranu, aby zachránil Katju (Pfeiffer), protože ji miluje "dospělou láskou". ()