Na křídlech vážky

Vážka

Na krídlach vážky

Sci-Fi / Thriller / Drama / Mysteriózní

USA / Německo, 2002, 104 min

S potěšením jsem využila příležitost podívat se znovu na jeden z filmů, které mám ráda pro působivý, originální příběh a zvolna plynoucí děj. Žánrově je těžko zařaditelný. Je nějak mimo realitu - trošku tajemný, trošku napínavý, trošku dojemný, trošku dramatický, trošku dobrodružný a trošku mysteriózní. Příjemná hudba dokresluje atmosféru tohoto pro mne zajímavého duchařského snímku. Když tak o tom přemýšlím, tak mám taky někdy sugestivní pocit, že mě moji zesnulí rodiče sledují a varují před neuváženými skutky.(27.4.2013)

U snímků tohoto typu záleží na tom, jestli chcete hrát se scénáristou jeho hru. Jestli přistoupíte na to, že je něco takového možné, nebo jste pragmatik a celé to pošlete do háje. Mě se to líbilo, tajemno mám rád a film mě po celou dobu bavil. Dojemný závěr mi nevadil, proč taky. Ale protože jsem částí své mysli cynik, napadá mě: Když duch hergot dokáže vyndat z krabice půlkolový těžítko, nebo vrátit zpátky šaty do skříně, proč nevezme papír a tužku a jasně nenapíše: Ahoj Joe, naše dcera je u indiánů. Zajeď tam pro ní, já už to nedám. No jo, ale to by pak zase nebylo co točit.(30.1.2017)

Od filmu jsem nic nečekal a nakonec mě vcelku mile překvapil. Po většinu své délky si totiž držel docela napínavou, mysteriózní atmosféru, místy dokonce mrazivou a s pár slušnými lekačkami. Od uvěznění v potápějícím se autobusu to už ale byla taková naivní a ještě k tomu trapná pohádka, symbolicky ukončená neméně hloupým záběrem na hrátky v listí. Viděl bych to na lepší průměr.(11.3.2012)

• fisikk

Tento film ke mně přišel ve zvláštní chvíli, jelikož už nějakou dobu přemýšlím o zázracích, a jestli v ně věřit či ne. Je to sice zařazeno v žánru "mystery", ale na mě je tu těch zázraků až příliš. Na závěr si dovolím použít myšlenku svého přítele, který mi řekl, že jestli zde byly díry v logice a scénáři, musí se mi více líbit nějaká jiná část filmu abych měla potřebu mu toto odpustit. Mně se tu však nelíbilo nic natolik abych mu je odpoustila, takže bohužel.(14.8.2011)

Kevin Costner je skvělý herec a tento příběh je velmi zajímavý. Není to obyčejné mysteriózní drama. Tajemná znamení mají jenom jediný účel. Připoutat pozornost hl. postavy na smrt jeho manželky. Do konce filmu jsem trochu věřil, že by to jeho manželka mohla přežít, ale to je strašně jednoduché. To co našel u domorodého kmene za překvapení bylo tisíckrát lepší. Skvělý konec.(21.5.2015)

• - Film je věnován Katherine Ann Courtiss, manželce Alana B. Courtisse, který se na filmu podílel jako asistent producenta. (korndaddy)