Láska nezná hranice a ve vzpomínkách je nesmrtelná. Ralph Fiennes v titulní roli amerického filmu, oceněného devíti Oscary... Román Michaela Ondaatjeho "Anglický pacient" (1992), vyznamenaný po svém vydání ve Velké Británii prestižní Bookerovou cenou, jakoby se vzpíral filmovému zpracování. Příběh velké lásky a zrady, zasazený do konce 30. let a do doby 2. světové války, je vyprávěn v několika časových rovinách a v poměrně složité flashbackové struktuře. Těžce zraněný „anglický" pacient (nazývaný tak proto, že byl vytažen z hořícího britského letadla) neví, jak se jmenuje, ani si nic nepamatuje ze své minulosti. Když jsou ostatní ranění převezeni, zůstane znetvořený muž v opuštěném a vyrabovaném klášteře spolu s kanadskou ošetřovatelkou Hanou, která se o něho stará a snaží se s ním komunikovat. Muž, který o sobě tvrdí, že se jmenuje Lászlo de Almásy, postupně odhaluje události, jež začaly před válkou v Egyptě, kde pracoval pro Královskou geografickou společnost při mapování Sahary, a pokračovaly až do června 1942, kdy Angličané opouštěli Tobruk. Jeho milostný vztah k manželce kolegy Katharine se prolíná s osudem Hany, která trpí utkvělou představou, že všem svým blízkým přináší neštěstí a má strach o sikhského poručíka Kipa, s nímž se sblížila a jemuž hrozí neustálé nebezpečí při odstraňování nevybuchlých min. (Česká televize)

Wolvie

Mnohými je tento film shazován jako přetažený kýč.Neprávem.Abglický pacient je dokonalá ukázka čisté a poctivé filmařiny,velkolepý příběh o životních láskách přizdobený bezchybnými hereckými výkony a nádhernou výpravou.Pro mě skvost. ()

vickeyek

Co se mi na tomto filmu líbilo nejvíce, je úžasná kompozice. Na to, kolik různých časových rovin se ve filmu střídá a jak často, je celá kompozice vyvážená a přehledná, což se filmařům málokdy podaří. Oscara si možná zasloužila i Kristin Scott Thomasová - v lepší roli jsem ji ještě neviděl. Źe by mě hudba nějak výjimečně oslovila, to se říct nedá. Ovšem všechny ostatní atributy pro pětihvězdičkový film jsou splněny. Navíc, dojemnější scénu než je ta, když Ralph nese Kristin do jeskyně a ta mu konečně říká, že ho celou dobu miluje - když už všichni víme, že za chvilku umře, asi těžko můžeme hledat... i proti Titanicu a potápějícímu se Leovi u mě vítězí ()

Akana

Někdy se návraty po letech vyplácejí. Kdysi jsem si po shlédnutí Anglického pacienta říkal, že je to určitě velkolepá podívaná o tragické lásce s nádhernými exteriéry, ale co je na ní tak oskarového. Až napodruhé mi docvakla důmyslná hra symbolů, která ten "velkej biják" provází a opravňuje déšť sošek, co se na něj tenkrát snesl. Obrazem i slovem vyjadřované spojitosti mezi pouštní krajinou a erotikou nahého těla, kartografickou činností archeologů a tragickými rozdíly mezi národy, sebedestruktivnost vášnivé lásky, síť myšlenek a náznaků, které rozvíjí zdánlivě přímočarou lovestory do více rovin. Hodně osvětluje hlavně dopis na rozloučenou, který píše umírající Katharine. Oba propojené příběhy se výborně doplňují, vzájemně dovysvětlují a jejich střídání zajišťuje dynamiku, která je na takové časové ploše zvlášť potřebná. A samozřejmě exkluzivní herecké výkony Juliette Binoche, Willema Dafoea a hlavně Ralpha Fiennesem mají v komplexním zážitku taky svojí nezastupitelnou roli. Takže ona je to opravdu především výpravně pojatá romance na pozadí válečného konfliktu, ale zdaleka ne tak mělká jak se mi napoprvé zdálo. 90% ()

BOURQUE

Anglický pacient je plných výnimočných a prekrásnych filmových momentov. Napriek jeho dĺžke si neľutujem ani jednu minútu, čo som tomu príbehu venoval. Réžia (R.I.P. Minghela) a hudba (G. Yared) sú ukážkové. Dať do kopy trio R. Fiennes, J. Binoche (za svoj výkon dostala Oscara) a k. S. Thomas (za svoj výkon nominácia na Oscara) bol majstrovským ťahom a výsledok hovorí za seba. Ďalšia trojica C. Firth, W. Dafoe a N. Andrews taktiež odviedla skvelý výkon ale vedľa spomínanej trojici len asistujú. Film jednoznačne odporúčam alebo inými slovami – minimálne raz v Živote si to musí každý vidieť. Osobné hodnotenie: 88% (****) ()

issoumaila

Toto má byť akože ten slávny Oscarový film? Je fakt, že rok 96' bol pomerne slabý na nejak výrazne kvalitné filmy no osobne by som onú Zlatú Sošku viacej doprial Lovcom Levov ako tomuto... Až na herecké výkony, zopár pekných púštnych scén a posledných 15 minút filmu z mojej strany veľká takmer troj-hodinová nuda! Taký trochu nepodarený pokus o Amadeusa; či?xD ()

Fujara777

ÁNO: Príbeh skrývanej lásky a skutočnosti, že aby ste mohli milovať a byť milovaný, musíte zákonite podstúpiť aj riziko, že niečo stratíte. Piesok, horúčava, spotené telá a strach niekomu sa odovzdať. NIE: Taký dlhý film a taký slabý dej. Pár scén z letargického sledovania púšte a pacienta dokáže vytrhnúť (napríklad nemecké zajatie), ale inak nič. Nejak som nefandil ani ústrednému páru, pretože sa mi zdalo, že žieňa nemá celkom upratané v tom, s kým vlastne bude. Morfium sem, morfium tam. Možno keby som ho trošku dostal pri sledovaní, bolo by hviezdičiek viac. ()

iNKa 1104

Poprvé mi svou délkou přetekl přes hranici vnímání,... podruhé mě dojal a rozslzel... (nádherná scéna s houpající se Juliette na laně vedle fresek).... buďto senilním anebo má Anglický pacient opravdu něco do sebe. Jakže se jmenuje to místo pod ohryzkem?... ()

yossarian-

Pomalu plynoucí příběh, který je podkreslován jedinečnou hudbou nás zavádí do období kolem druhé světové války. Kromě opravdu fantastické hudby je velmi příjemná i vizuální stránka filmu. Prostředí pouště i venkova vezme za srdce. Postavy pozvolna odkrývají své motivy, ty do sebe dokonale zapadají a tvoří příběh, jenž nedovolí odtrhnout pozornost. Prostě chcete vědět jak to bude dál. Jasných 5* ()

Kaučuk03

Krasné záběry, krásná žena, dechberoucí příběh... Znamenitá podívaná, které snad nic neschází, spíše naopak možná trochu přebývá. Škoda pár hluchých míst, jinak by tenhle film byl naprostá bomba. ()

Barak

Kdyby nebyl tak vyzdvihován, ani bych se neobtěžoval. Takhle aspoň řeknu, že je to zatraceně dlouhá romance, hodně poetická a taktéž patetická. Mezi ústřední dvojicí není téměř poznat žádná chemie a rádoby romantické záběry exteriérů mě rozhodně na tak dlouho nezabaví, ať už jsou kdovíjak krásné. Natažená, prázdná kaše.... takže souhlasím s Elaine.. :D (Seinfeld) ()

jofffo1

"Zrada za války je dětinská ve srovnání se zradou v době míru. Zamilovaní jsou nervózní a něžní, ale všechno rozbíjejí. Protože v srdci sa skrýva oheň." ()

K.a.r.i.n

Ani zajímavý a poměrně originální příběh, ani výborné herecké výkony a ani sympatičtí herci bohužel nezachrání tu (pro mě) neúnosnou délku. Poetika je hezká věc, ale dvě a třičtvrtě hodiny na mě bylo přece jen trochu moc. Anebo jsem možná zrovna neměla tu správnou náladu na tak pomalý film... ()

maaan

Betrayals in war are childlike...compared with our betrayals during peace. New lovers are nervous and tender...but smash everything. For the heart is an organ of fire. ()

mupimup

Bolestný i nadějný příběh o dvou časových liniích, s excelentním Ralphem Fiennesem a jednou z nejpůvabnějších hereček, které znám, Juliette Binoche. Ačkoli jsou představitelé dalších postav rovněž výborní (zvláště Kristin Scott Thomas), Fiennes a Binoche předvádějí, i díky mistrnému scénáři, takovou škálu emocí, že jejich party jsou skutečným zážitkem. Snímek odehrávající se během zmatených let dotčených světovou válkou, dílem v africké poušti a dílem ve venkovském klášteře, nese zvláštní pokojný nádech opuštěných míst, kterých se válka moc nedotkla. Příběh lidských vášní, křehkosti, zmatků a hledání není podáván s násilným patosem a ani to není zapotřebí, zasahuje prostě svou přirozenou emocionalitou vyplývající ze sdílení ztrát a nadějí samotných postav. Soudit lidské pády je snadné. Nesnadné je pro nás často chtít porozumět jejich pozadí a motivům. A i když porozumění neznamená souhlas, má tu moc přiblížit takřka jediný zdroj pokoje zdecimovaným duším, odpuštění. ()

rainman93

Je velmi málo filmů, které v sobě obsahují, alespoň zlomek komplikovanosti lidského života, se všemi jeho krásami i bolesti. ()

PEZ

Anthony Minghella napisal a natocil tragicku vojnovu romancu. A obsadil do nej vybornych hercov. Vobec mi nevadila dlzka - reziser umne podava informacie tak, ze divak si nie je na isto, ake su skutocne motivy anglickeho pacienta a kym v skutocnosti je. Na druhu stranu, po dopozerani sa mi zda, ze mi postaci iba jedno pozretie. Pre mna ostava Minghellov Magnum Opus The Talented Mr. Ripley. ()

frbulka

Po třetím zhlédnutí mám pocit, že to je vůbec nejkrásnější film, který jsem kdy viděla. Nemyslím si, že by se jednalo o velký kalkul už zesnulého režiséra, aby získal co největší počet Oskarů. Bolestná romance prostě táhne a záleží především na tom, jakou formou film toto téma uchopí. Tady ho uchopil za správný konec. Ať už se jedná o záběry (nejen letecké) pouště v Africe, tržiště v Káhiře, jeskyně s malbami plovoucích lidí na stěnách, atmosféru opuštěného a vyrabovaného italského kláštera v druhé rovině filmu, kam se v myšlenkách přenesete, písečnou bouři, kdy skoro cítíte v ústech zrnka písku, drsnou scénu vyslýchání, při které Vám buší srdce, odstraňování miny, kdy Vám buší srdce ještě více a v neposlední řadě uhrančivý pohled Ralpha Fiennese, který je tak naléhavý, že skoro nevnímáte, že je určen Kristin Scott Thomas. Málokterý film vyjádřil podle mého vášeň tak dobře, jako tento. Snímek je opravdu velmi dlouhý a těch 162 minut je naplněno až po okraj smutkem, touhou, vášní, strachem, zradou, slitováním, dobrotou a smířením, je to kotel emocí a citů. Ale ani jedna minuta není plytká, každá má pro mě neuvěřitelnou váhu a každá se mi zapsala do srdce - a přesně o to asi Anthony Minghella usiloval... ()

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

19.08.2021

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

12.09.2020

MFF Praha - Febiofest již 18.9. 2020 odstartuje 27. ročník. Mění své působiště a jeho novým domovem se stává Cinema City ve Slovanském domě. Promítat se bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a nově v… (více)

Bratři Weinsteinovi nespí

Bratři Weinsteinovi nespí

04.11.2005

Když na přelomu března a dubna tohoto roku po 25 letech bratři Weinsteinovi ohlásili svůj odchod z vedení společnosti Miramax, neboť se nepohodli s majoritním vlastníkem, studiem Disney, bylo jejich… (více)