Láska nezná hranice a ve vzpomínkách je nesmrtelná. Ralph Fiennes v titulní roli amerického filmu, oceněného devíti Oscary... Román Michaela Ondaatjeho "Anglický pacient" (1992), vyznamenaný po svém vydání ve Velké Británii prestižní Bookerovou cenou, jakoby se vzpíral filmovému zpracování. Příběh velké lásky a zrady, zasazený do konce 30. let a do doby 2. světové války, je vyprávěn v několika časových rovinách a v poměrně složité flashbackové struktuře. Těžce zraněný „anglický" pacient (nazývaný tak proto, že byl vytažen z hořícího britského letadla) neví, jak se jmenuje, ani si nic nepamatuje ze své minulosti. Když jsou ostatní ranění převezeni, zůstane znetvořený muž v opuštěném a vyrabovaném klášteře spolu s kanadskou ošetřovatelkou Hanou, která se o něho stará a snaží se s ním komunikovat. Muž, který o sobě tvrdí, že se jmenuje Lászlo de Almásy, postupně odhaluje události, jež začaly před válkou v Egyptě, kde pracoval pro Královskou geografickou společnost při mapování Sahary, a pokračovaly až do června 1942, kdy Angličané opouštěli Tobruk. Jeho milostný vztah k manželce kolegy Katharine se prolíná s osudem Hany, která trpí utkvělou představou, že všem svým blízkým přináší neštěstí a má strach o sikhského poručíka Kipa, s nímž se sblížila a jemuž hrozí neustálé nebezpečí při odstraňování nevybuchlých min. (Česká televize)

Wally

Pamatuji se jak jsem před lety k tomuto filmu s nadšením sedal...čerstvě ověnčeném několika Oskary...a byl jsem velice rozčarovaný - dlouhé, nudné, děj o ničem... Prostě mi tento filmový styl nesedí... ()

Zagros

Anglický pacient je romantickým velkofilmem, který si „vypůjčil“ druhou světovou válku jako kulisu a pozadí pro lepší dramatizaci. Alespoň tak to na mě celou dobu působilo. Jinak by byl příběh lásky/nevěry (kdo jak chce) moc fádní. Jeho vysoká hodnocení i početná ocenění jsou tentokrát v rozporu s mým hodnocením. Nesedly mi postavy a obsazení, zamilovanost ani žádnou vášeň jsem v hlavní dvojici neviděl. Nesedl mi ani retrospektivní způsob vyprávění. Na začátku je divákovi víceméně vyzrazen závěr a osud hlavní postavy. K objasnění příběhu je pak využito vzpomínání hlavního hrdiny. Což vede k častému přeskakování v ději. Rušilo to a vytrhávalo z příběhu. Více dějových linek pak film zbytečně natáhlo a udělalo jej rozvláčným a dlouhým. Přiznávám, že nejsem romanticky založená cílovka. Nicméně na film jsem se díval s manželkou, ať ona ocení tu romantiku… nakonec film ani nedokoukala. Sám jsem to dal, ale až druhý večer a více než na dvě hvězdy to není. Jednu věc jsem si ale odnesl. Už vím, kde vznikla podoba Voldemorta. :-) ()

Tery16

Já u filmů nepláču, ale tohle byla výjimka - ona opuštěná v jeskyni a on zoufale se pokoušející ji zachránit. Možná je to moc dlouhé a moc sentimentální, ale někdy tohle člověk prostě potřebuje. ()

wosho

Nejlepší epická romance od dob Doktora Živága a spolu s Jihem proti severu silná trojka v tomto žánru. ()

MossIT

Toto je přímo ukázkový žánr, který vůbec nemusím... Ale jednou za pár let to skousnu... Po režijní a profesní stránce se filmu mnoho vytknout nedá, ale asi po 40-ti minutách mě to začalo nudit a když jsem se podíval do programu a zjistil, že je to ještě 2 hodiny tak sem myslel, že mi jebne... ()

1860

tohle je složení dvou filmů.. jednoho, kterej vypráví o ošetřování pacienta a je hodně nudnej a zdržuje od zajímavějšího příběhu, kterej je podán prostřednictvím vyprávění a x-úhelníku za druhé světové války v severní Africe.. že nezní můj komentář nadšeně? asi sem nebyl z tohohle filmu nadšenej.. ()

Hanys_

I na potřetí neskutečně silný zážitek se vším všudy. Přes svou délku nemá zbytečnou scénu. Každý záběr, každý tón tady má své místo. Minghella natočil jeden z nejlepších filmů 90. let. Dokonalý film, který u mě dostoupal až do top 10. ()

Paity

Film Anglický pacient mě příliš neoslovil a tak hodntím spíše filmařinu jako takovou. Nějak prostě nemůžu to spojení romantiky a válečného snímku. ()

F.W.Colqhoun

This is a very plum ...plum. Nemám rád řeči o pomalém tempu a přemrštěné stopáži, nemluvě o stížnostech, že se ve [kterémkoliv] filmu nic neděje. Ve fikčních filmech se obecně vzato nic neděje, s výjimkou těch, jejichž předmětem je jejich vlastní produkce. Film je estetický fenomén. Všechny obrazy nejsou Bruegel a všechny skladby pop-punk do 3 minut. Připadá mi, že milovníci filmu by to měli vědět. Otázka tedy nezní, zda je Pacient pomalý (špatný), nebo svižný (dobrý) film, ale zda jde o dobrý pomalý film resp. film dobře pomalý, pomalý s ohledem na vlastní záměry. V roce 1992, nedlouho před natáčením Anglického pacienta, jehož produkce trvala 4 roky, spolu Fiennes a Binoche zazářili v Bouřlivých výšinách. Je rozumné předpokládat, že si Anthony Minghella tyto představitele zvolil, protože už jednou uspěli v romantické disciplíně - a když říkám 'romantické', míním literární období, nikoliv filmový žánr charakteristický zobrazováním milostných vztahů. Protože to je záměr, který lze v jednotlivostech i v celku v Anglickém pacientovi (filmu a podle všeho i v knižní předloze - na internetu lze vyhledat dokonce srovnávací analýzu obou knih) vysledovat. Těžko si lze představit, že by mohl být výsledek takového záměru lepší. ()

Radim

Skvěle natočený film s vynikajícím obsazením - bohužel podlle rozvleklého a nedopilovaného scénáře. Nemůžu si pomoct, ale strašně jsem se nudil. Za zmínku mi ale stojí scéna v kostele, kde Juliette Binoche se světlicí v ruce a na provaze obdivuje malby - dost dobrá scéna. ()

Ještěřák odpad!

Nečekal jsem moc, ale dostal jsem hovno. Devět oskarů?! Rok 1996 musel být z hlediska kinematografie mimořádně slabý. Juliette Binoche je dřevo. ODPADization. ()

DannyBoy80

75%. Nebylo to špatné, ale 9 Oscarů nechápu vůbec, sice nevím které filmy byly v konkurenci toho roku, ale stejně to nechápu. Hlavní hrdina mi příjde od začátku do konce nesympatický, takový slaboch, který se nechá svézt vdanou panickou a pak nezkousne,když mu dá kopačky. Ale nádherné záběry pouště, příběh je také docla zajímavý. Ale asi bych radši uvítal metodu bez vzpomínek a rozpomínáni si. Binoche tentokrát hodně nevýrazná a to ji mám rád, na Oscara tedu určitě ne. ()

mirkaaa

Strhující nezapomenutelné drama s vynikajícími herci. Je to příběh o milostném vzplanutí vojáka ke vdané ženě v době války v severní Africe. Čím více se prohlubují jejich vzájemné city, tím více si oba uvědomují, jaký to může mít dopad. Zakázaná láska zkrátka nemá šanci přežít a vyústí v tragický konec. ()

Piškotka

Krásný film, co se vymyká ostatním velkofilmům s touto tématikou. Vzpomínky na krásné okamžiky v ženské náruči. A ta herecká přehlídka, moc hezky zpracované. ()

Chandell

“Szerelem – to znamená láska. Tohle je balada o maďarském hraběti – je cestovatel a bloud. Roky tráví v jedné rytířské výpravě, no kdoví proč. A jednoho dne ho očaruje tajemná Angličanka – harpie. Bije ho, týrá ho, začne jí otročit, šije například šaty…“ - “Lotře, oklameš chudáka holku!“ --- Kristin Scott Thomas společně s Ralphem Fiennesem sehrají krásný, strhující, romantický příběh začínající na poušti v Severní Africe, kdy k sobě vzplanou láskou, pro kterou jsou ochotni udělat cokoliv … Druhou linii filmu tvoří příběh o ošetřovatelce Haně (Juliette Binoche), jenž film sice poněkud natáhne, ale svým způsobem vytváří průvodce vztahem, ve kterém může být člověk v jeden okamžik nejšťastnější, ale i nejnešťastnější … K tomu podmanivá hudba a nádherná výprava a film do top ten je na světě! ()

Hanes88

Opravdu nádherné drama, kde naprosto excelují hlavní herci, děj je krásný, hudba skvělá....člověk se jenom rozplývá. Zaslouženě musí tento film patřit mezi ty nejlepší vůbec. 95%. ()

Paldiny

Vojnová dráma bez vojnových momentov, založená na vzťahoch akým som nechápal. Rozmýšľam čomu to pripísať, zrejme odťažitému, neosobnému prístupu, čo si nedovolí vypestovať k postavám akýkoľvek vzťah. Nepomáha tomu ani komplikované rozprávanie, kde vo flashbackoch márne skladám čriepky zo života hlavnej postavy pred haváriou, v aktuálnom dianí zaspávam nad vyprchnutým životom zrkadliacim jeho zovňajšok. Záver, snažiaci sa dať tomuto zlepencu ucelenejší tvar, napravuje čo sa dá, na lepšiu známku ale nestačí. Dve hodiny bez šťavy záujem o príbeh dostatočne otupil. ()

janesX

Divný Fiennes dostane zaslúžene to, čo mu patrí. Mne sa to moc nepáčilo - dve a pol hodiny som musel pozerať na dve postavy, ktoré bolo nemožné si obľúbiť a to ešte v tak spomalenom tempe. Ako by som si mohol obľúbiť niekoho, kto klame svojho kamaráta a kolegu a trtká mu ženu, alebo ženu, ktorá (doslova) za chrbtom podvádza svojho manžela? Tak to je teda bohovská romantika. Dve nesympatické postavy takmer stále na obrazovke. Mne teda vôbec nerobilo dobre sa na to dívať. Našťastie sa tam objavil aj Dafoe, no vzápätí som zisťoval, že ani jeho postava nie je dvakrát sympatická. Aspoň že to malo zmysluplný koniec, inak by som nedal ani tri. ()

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

19.08.2021

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

12.09.2020

MFF Praha - Febiofest již 18.9. 2020 odstartuje 27. ročník. Mění své působiště a jeho novým domovem se stává Cinema City ve Slovanském domě. Promítat se bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a nově v… (více)

Bratři Weinsteinovi nespí

Bratři Weinsteinovi nespí

04.11.2005

Když na přelomu března a dubna tohoto roku po 25 letech bratři Weinsteinovi ohlásili svůj odchod z vedení společnosti Miramax, neboť se nepohodli s majoritním vlastníkem, studiem Disney, bylo jejich… (více)