Železný obr

The Iron Giant

Železný obor

The Iron Giant

Animovaný / Rodinný / Sci-Fi / Komedie / Dobrodružný / Krimi / Akční

USA, 1999, 86 min (Director's cut: 90 min)

Tady trošku nechápu produkční či režisérův záměr. Proč takové množství úžasných odkazů, detailů a nápadů vtělil do tak prostého dětského příběhu? Či z jiného úhlu: Proč je příběh, který se skvěle hodí pro malého diváka prošpikován tolika věcmi, které on prostě nemůže docenit, navíc v animačním retro stylu 60tých let? Myslím, že tento rozpor (který se třeba v "The Incredibles" podařilo vyvážit dokonale) by mohl být hlavní příčinou neúspěchu tohohle filmu. Ale filmovým fandům by tenhle animák určitě uniknout neměl.(25.7.2005)

Na tenhle film jsem si vzpomněl díky moviezoňáckému V.I.M-ku. Až to mě přimělo prohrabat staré VHSky a udělat si čas. Na ŽELEZNÉHO OBRA už jsem myslel několikrát, ale vždycky mi do toho něco vlezlo. Teď musím říct, že jsem opravdu o hodně přicházel, protože režisérský debut Brada Birda je opravdu skvostem. Není to klasický kreslený film, ale ani ne úplně film pro dospělé. Krásně bruslí na té hraně, která je v dnešním 3D světě právě typická pro PIXAR. Příběh je prostý, ale poutavý, napínavý a legrační na těch správných místech. Bird navíc některé scény pojal jako poctu starým hororům (černobílý film v televizi), Supermanovi a mám pocit, že umístění do mého oblíbeného státu Maine taky nebude náhoda (ano myslím tím Stephen Kinga :). Je mi trochu líto, že jsem vinou dabingu přišel o hlas Vina Diesela, ale celkový zážitek mi to rozhodně vůbec nezkazilo.(1.7.2007)

Teraz uz chapem, preco tento animak mnohi uzivatelia v komentaroch porovnavali s E.T. mimozemstanom. Namet je skutocne podobny, su tam vesele, smutne i napinave situacie, ktore k tymto animovanym filmom vzdy patria a preto je tento pribeh opät tak nadherny, ako uz spominany Spielbergov film. Mozno len hudba Michaela Kamena uz nie je tak krasna ako hudba Johna Williamsa v E.T., ale aj Michael Kamen sa snazil a dodal filmu krasny smrnc. Brad Bird ako reziser sice nema bohatu filmografiu, ale vdaka filmom ako RATATOUILLE (2007) alebo UZASNAKOVI (2004) nikdy na jeho meno nezabudnem a preto ma o to viac prekvapuje, ze na rok 2011 ma rezirovat stvrtu cast MISSION: IMPOSSIBLE samozrejme s Tomom Cruisom... 05.07.2010 ________ Eli Marienthal - (Hogarth Hughes) +++ Jennifer Aniston - (Annie Hughes) +++ Vin Diesel - (Železný obor) +++ Christopher McDonald - (Kent Mansley) +++ Harry Connick Jr. - (Dean McCoppin) +++ John Mahoney - (Generál Rogard) +++ M. Emmet Walsh - (Earl Stutz) +++ Hudba: Michael Kamen +++(5.7.2010)

Krásná práce. Pocta oblíbeným narativům 50. let ve velkém. Roboti, Mccarthismus, vše je na svém místě.(1.10.2019)

Něco z E.T., něco z čísla pět, něco z Buratina. A protože všechny předobrazy jsou milé a mám je ráda, líbil se mi i železný obr. A ano, i se svou výškou jsem mu odpustila trestuhodný fakt, že je tak strašně velký. Kdyby byl jen tak akorát, mohl by sice být pořád ze železa ale už by to nebyl obr, tudíž by se z tohoto příjemného animáku stal nehorázný blábol.(17.5.2015)

Žádná běžná masová záležitost pro ty, kteří ucvrkávají nad Madagaskarem nebo třeba Mravenční polepšovnou. Původně Simpsonovými vycepovaný Brad Bird (dneska válí s novým Ethanem Huntem) se léta páně 1999 pochlubil slušným animákem, plným nápaditých kousků. Ačkoliv disponuje nepříliš originálním příběhem, může se pyšnit velmi zajímavými jednotlivými scénami, které jsou na „dětský“ film nadmíru inteligentní a vlastně úplně jiné, než na které jsme byli od předešlých kousků třeba od Disneyho zvyklí.(26.12.2011)

Fenomenální, srdceryvné, dojímavé..nemám slov! 10/10(1.2.2016)

Překrásně typický lidský příběh. Kdykoli něco spadne z vesmíru máme tendenci to ulovit, využít, popřípadě zabít. Film s poselstvím, jenž je věčné jako lidská hloupost.(7.12.2008)

Pro mě jeden z nejlepších animovaných filmů. Sledovala jsem to před dlouhými 10 lety se svým podstatně mladším bratrancem na HBO a nevím, kdo z nás dvou byl tehdy nadšený více:-). 85% EDIT: udělala jsem chybu a podívala se na to i jako dospělý, cynický jedinec... kouzlo se částečně vytratilo, nezbývá než ubrat hvězdičku.(5.2.2009)

Přátelství mladého chlapce a obrovského robota,který žije v nelibosti ostatních co ho chtějí zničit. Něco jako Terminátor ( JEN trošku větší ) na který se můžete dívat společně s dětmi. Film pro celou rodinu. (( ::(18.6.2007)

Nádherný a dojemný animák! Dětská srdcovka :-) 10/10(3.6.2009)

Veľké dobrodružstva s velikým robotom. Pekný príbeh s peknou hudbou, animáciou a so sympatickým robotom, ktorý je fakt dobre zrežírovaný. Nebyť nudného začiatku išiel by som do plných. 80% - 4*(7.4.2010)

Už tímhle Brad Bird dokázal, že je velký režisér a ještě lepšími Úžasňáky to pak potrvdil.(11.6.2005)

Klasika, na ktorej som vyrastal... Príbeh jedného chlapca a jedného opusteného gigantického robota, ktorý si získal mnoho fanúšikov a som skalopevne presvedčený, že nikdy nezostarne a stále bude patriť medzi najobľúbenejšie animované rozprávky. ako sa vraví, stará láska nehrdzavie... Pre tých, čo nevedia, jedná sa o famózny celovečerný debut režiséra Brada Birda (na Amazing Stories spolupracoval so Zemeckisom), na ktorý sa jednoducho nedá zabudnúť... Ako píše Tsunami_X, je to jednoducho masterpiece. A vždy ma emocionálne roztrhá.(2.6.2012)

od úžasňákového režiséra nešlo čekat něco jen tak průměrného, nýbrž opět nějaký chutný animovaný ratatouille z milé nevšednosti, kouzelné naivity a pohlazení na duši... brad bird je prostě železným obrem animovaného filmu pro děti i dospělé a tak tleskám osmdesátkrát a těším se na další chuťovku. 80%(31.10.2010)

Proto-Pixar? Nádherný zabudnutý animák.(27.6.2012)

Nadprůměrný animák, které se mi do mozku bohužel jen tak nevryje.. 6/10 = 60%(5.8.2012)

Bezprostřední dojem byl téměř dokonalý, pětihvězdový. S odstupem jednoho dne však zjišťuji, že Iron Giant toho ve mně mnoho nezanechal. Vzpomínám na perfektní první polovinu, ale z druhé si až na závěr nepamatuji nějaký výraznější, silnější moment. Druhé zhlédnutí bude zřejmě lepší, než to první - zatím ovšem "jen" silné čtyři...(7.2.2010)

Velmi nenápadný film stojící strašně moc v pozadí, Alespoň já, a podle počtu hodnocení koukám, že ne sám, jsem o něm dlouho vůbec neslyšel. A je to skutečně obrovská škoda. Brad Bird je na tento žánr velký machr, a tady je to opravdu znát. Pěknou animaci úplně zastiňuje krásný a dojemný příběh o přátelství malého kluka s obřím robotem, které si musí zákonitě projít množstvím problémů. A jsou to problémy řešené vesměs ohromně zábavným, nápaditým a v závěru i nečekaně akčním způsobem. Nečekal jsem to, ale Železný obr je prostě animák se vším všudy, pro něhož jako by bylo 86 minut strašlivě málo. 100%(30.9.2011)

Zase tak úplně mi to nesedlo, ale oceňuji špičkovou animaci a jasné ideové odkazy na Spielbergova E. T. Ostatně sám Spielberg věnoval Železnému obrovi poctu v Ready Player One.(27.10.2018)