Teprve devítiletý Hogarth zachrání obrovského robota, který na Zemi přiletěl z vesmíru. Hogarth se snaží svého nového geniálního kamaráda ubránit před vládním agentem a vojáky. Ve zdánlivě klidném městečku Rockwell ve státě Maine žije v roce 1957 devítiletý chlapec Hogarth, který sní o invazi vetřelců a bitvách s komunistickými agenty. Jednoho dne se mu jeho sen splní - do nedalekého jezera prý spadl obrovský robot z vesmíru. Hogarthovi se podaří robota vylovit a navzdory protestům své matky Annie ho schová u kamaráda Deana. O robotově přítomnosti se brzy dozví vládní agent Kent Mansley, který chce vetřelce zničit za každou cenu. A bude jen na Hogathovi, jestli se mu to podaří. (HBO Europe)

3DD!3

Na tenhle film jsem si vzpomněl díky moviezoňáckému V.I.M-ku. Až to mě přimělo prohrabat staré VHSky a udělat si čas. Na ŽELEZNÉHO OBRA už jsem myslel několikrát, ale vždycky mi do toho něco vlezlo. Teď musím říct, že jsem opravdu o hodně přicházel, protože režisérský debut Brada Birda je opravdu skvostem. Není to klasický kreslený film, ale ani ne úplně film pro dospělé. Krásně bruslí na té hraně, která je v dnešním 3D světě právě typická pro PIXAR. Příběh je prostý, ale poutavý, napínavý a legrační na těch správných místech. Bird navíc některé scény pojal jako poctu starým hororům (černobílý film v televizi), Supermanovi a mám pocit, že umístění do mého oblíbeného státu Maine taky nebude náhoda (ano myslím tím Stephen Kinga :). Je mi trochu líto, že jsem vinou dabingu přišel o hlas Vina Diesela, ale celkový zážitek mi to rozhodně vůbec nezkazilo. ()

Le_Chuck

Nepripomína Vám to niečo ? Osamelá matka s dieťaťom, vládny agent, "netradičný" kamarát? Čo takto Lilo a Stitch? Whatever. Iron Giant je totiž krásný a zábavný rodinný film s neškodnou dávkou finálneho patetizmu. Doporučujem. ()

berg.12

Tady trošku nechápu produkční či režisérův záměr. Proč takové množství úžasných odkazů, detailů a nápadů vtělil do tak prostého dětského příběhu? Či z jiného úhlu: Proč je příběh, který se skvěle hodí pro malého diváka prošpikován tolika věcmi, které on prostě nemůže docenit, navíc v animačním retro stylu 60tých let? Myslím, že tento rozpor (který se třeba v "The Incredibles" podařilo vyvážit dokonale) by mohl být hlavní příčinou neúspěchu tohohle filmu. Ale filmovým fandům by tenhle animák určitě uniknout neměl. ()

Falko

Teraz uz chapem, preco tento animak mnohi uzivatelia v komentaroch porovnavali s E.T. mimozemstanom. Namet je skutocne podobny, su tam vesele, smutne i napinave situacie, ktore k tymto animovanym filmom vzdy patria a preto je tento pribeh opät tak nadherny, ako uz spominany Spielbergov film. Mozno len hudba Michaela Kamena uz nie je tak krasna ako hudba Johna Williamsa v E.T., ale aj Michael Kamen sa snazil a dodal filmu krasny smrnc. Brad Bird ako reziser sice nema bohatu filmografiu, ale vdaka filmom ako RATATOUILLE (2007) alebo UZASNAKOVI (2004) nikdy na jeho meno nezabudnem a preto ma o to viac prekvapuje, ze na rok 2011 ma rezirovat stvrtu cast MISSION: IMPOSSIBLE samozrejme s Tomom Cruisom... 05.07.2010 ________ Eli Marienthal - (Hogarth Hughes) +++ Jennifer Aniston - (Annie Hughes) +++ Vin Diesel - (Železný obor) +++ Christopher McDonald - (Kent Mansley) +++ Harry Connick Jr. - (Dean McCoppin) +++ John Mahoney - (Generál Rogard) +++ M. Emmet Walsh - (Earl Stutz) +++ Hudba: Michael Kamen +++ ()

Jezinka.Jezinka

Něco z E.T., něco z čísla pět, něco z Buratina. A protože všechny předobrazy jsou milé a mám je ráda, líbil se mi i železný obr. A ano, i se svou výškou jsem mu odpustila trestuhodný fakt, že je tak strašně velký. Kdyby byl jen tak akorát, mohl by sice být pořád ze železa ale už by to nebyl obr, tudíž by se z tohoto příjemného animáku stal nehorázný blábol. ()

castor

Žádná běžná masová záležitost pro ty, kteří ucvrkávají nad Madagaskarem nebo třeba Mravenční polepšovnou. Původně Simpsonovými vycepovaný Brad Bird (dneska válí s novým Ethanem Huntem) se léta páně 1999 pochlubil slušným animákem, plným nápaditých kousků. Ačkoliv disponuje nepříliš originálním příběhem, může se pyšnit velmi zajímavými jednotlivými scénami, které jsou na „dětský“ film nadmíru inteligentní a vlastně úplně jiné, než na které jsme byli od předešlých kousků třeba od Disneyho zvyklí. ()

Xmilden

Překrásně typický lidský příběh. Kdykoli něco spadne z vesmíru máme tendenci to ulovit, využít, popřípadě zabít. Film s poselstvím, jenž je věčné jako lidská hloupost. ()

Phobia

Pro mě jeden z nejlepších animovaných filmů. Sledovala jsem to před dlouhými 10 lety se svým podstatně mladším bratrancem na HBO a nevím, kdo z nás dvou byl tehdy nadšený více:-). 85% EDIT: udělala jsem chybu a podívala se na to i jako dospělý, cynický jedinec... kouzlo se částečně vytratilo, nezbývá než ubrat hvězdičku. ()

Jamal

Přátelství mladého chlapce a obrovského robota,který žije v nelibosti ostatních co ho chtějí zničit. Něco jako Terminátor ( JEN trošku větší ) na který se můžete dívat společně s dětmi. Film pro celou rodinu. (( :: ()

CrypzzXD

Pozor! Pozor! Při sledování hrozí vážné nebezpečí probuzení vašeho vnitřního dítěte, které (jako já u každé projekce) touží vyrazit do světa za dobrodružstvím :-) Brad Bird dokázal v pouhých osmdesáti minutách dokonale vykreslit příběh o nevšedním přátelství malého chlapce s dobráckým robotem, který chytne za srdce a už nepustí, a to s kapkou příjemného humoru a krásně vykreslené atmosféry padesátých let. Leckomu to může připadat jako naivní a jednoduchá omáčka všemožných klišé, i na mě to už nemá takový efekt jako kdysi dávno (ještě aby ne, když jsem ten fim viděl tisíckrát), ale má to své neodolatelné kouzlo, které z něj dělá v mých očích absolutně dokonalou směsici klukovského dobrodružství a (v žánru animovaného filmu pro celou rodinu) netradičních motivů silně vypjatých padesátek (závody ve zbrojení, strach z jaderného holokaustu, první dobývání vesmíru)… směsici, kterou si užijí jak děti, tak i samotní dospělí. Tenhle obr je asi ta největší dětská srdcovka, kterou mám :-) Proto mě i moc mrzí, že snímek propadl a nedočkal se pokračování, které se po závěrečném cliffhangeru vyloženě nabízí. „You are who you choose to be.“ 10/10 ()

Fiftis

The Iron Giant sa rovnako ako Rodinka Úžasných vracia do minulosti a to dvojakým spôsobom, prostredníctvom ktorého oslovuje ako naivné, tak poučené publikum. Jednak je zasadený do 50.rokov, kedy pripomína studenovojnovú atmosféru v spoločnosti, jednak sa odkazuje k filmom nielen v danej dobe vzniknutým, ktoré ono napätú klímu tematizovali. The Iron Giant v čase svojho prvého života sa vymykal zo súčasnej produkcie animovaných diel. Počin, ktorý namiesto vtedy vďaka pixarovkám populárnej počítačovej animácii uprednostňuje dvojrozmernú kresbu a svoje 3D prvky maskuje. Počin, ktorý oproti disneyovkám oslovuje dospelejšie publikum svojou významovou ambicióznosťou, oslobodením sa od epizodického rozprávania pozostávajúceho z muzikálových i dobrodružných atrakcií a uprednostnením spomienok na dobu minulú pred formou bájky. ()

Shakers

Veľké dobrodružstva s velikým robotom. Pekný príbeh s peknou hudbou, animáciou a so sympatickým robotom, ktorý je fakt dobre zrežírovaný. Nebyť nudného začiatku išiel by som do plných. 80% - 4* ()

lamps

Velmi nenápadný film stojící strašně moc v pozadí, Alespoň já, a podle počtu hodnocení koukám, že ne sám, jsem o něm dlouho vůbec neslyšel. A je to skutečně obrovská škoda. Brad Bird je na tento žánr velký machr, a tady je to opravdu znát. Pěknou animaci úplně zastiňuje krásný a dojemný příběh o přátelství malého kluka s obřím robotem, které si musí zákonitě projít množstvím problémů. A jsou to problémy řešené vesměs ohromně zábavným, nápaditým a v závěru i nečekaně akčním způsobem. Nečekal jsem to, ale Železný obr je prostě animák se vším všudy, pro něhož jako by bylo 86 minut strašlivě málo. 100% ()

filmfanouch

I když by se něco takového pokusil třeba takový aktuální CEO studia Disney Bob Chapek vyvrátit, animace nemusí automaticky cílit pouze na dětské diváky. Jedním z důkazů může být i animační kariéra Brada Birda, který zarytě bojuje proti všem, kteří animaci označují za žánr a ne formu umění a několikrát předvedl, že i animovaný film může být komplexní a strčit do kapsy i tuny hrané konkurence. Birda si lidé poté pamatujou především díky dvojici filmů Úžasňákovi a Ratatouille, Bird ovšem zvládl vytřít zrak ještě před nástupem k studiu Pixar. Právě v roce 1999 světu představil svého Železného obra a i když šlo v kinech o propadák, kultovní záležitostí se Železný obr po právu stal. Birdův režijní debut vsadil na tehdy již v popularitě upadající 2D animaci, kdy se již na trhu začínali uplatňovat zmíněný Pixar či DreamWorks Animation, kteří preferovali využívání 3D animace. Prapůvodně mohla být adaptace románu Iron Man od Teda Hughese muzikálem, s nástupem Birda se ovšem plány změnili. Film se odehrává za Studené války, v mnoha momentech zvládne být nepříjemně depresivní a vyvolat dojem, že se odehrává v realistickém světě, zároveň ovšem nepostrádá atributy vděčnějších animáků, kdy dochází k nějakému morálnímu poučení i zábavnějším momentům. Brad Bird se tak již u svého režijního debutu projevil jako šikula, který zvládne naservírovat ideální kompromis. Animák, který zvládne zabavit dětské diváky i rodičovský dohled.  Na konci 20. století vznikl bravurně vypilovaný animák, který v rámci animace nemá nedostatek a působí jako vrchol možností 2D animovaného filmu. Bravurní soundtrack Michaela Kamena, který vznikl ve spolupráci s Českou filharmonií zvládne poté za pochodu ždímat emoce a to i proto, že ústřední postavy mají potřebnou hloubku. Malý Hogarth je tak sympatickým hlavním hrdinou, hlavní hvězdou ovšem zůstává titulní Železný obr, který se skrze přátelství s mladým Hogarthem polidšťuje a přátelství dvou nepravděpodobných přátel funguje výtečně. Jde o animák protkaný komplexními motivy, který své ambice zvládl nepodcenit. Moderně pojatá pohádka pracuje s motivy života a smrti, do jisté míry může fungovat na principu protivojenské agitky. Bird už tak na samém počátku své režijní kariéry zvládl svůj postoj k animaci přetavit do formy, kdy skutečně předvádí, že je animace nástrojem, se kterým se dá pracovat různými způsoby a v ideálním výsledku vznikne přesně tak památné a dílo jako je právě Železný obr.  Primárně se Bird projevuje jako hračička, který by si automaticky zasloužit dostat příležitost u hraného filmu (později jí též dostal v podobě Mission: Impossible 4, hranou část jeho kariéry mu ovšem nejspíš přizabil propadák Země zítřka) a zvládl by svou práci vytřít zrak. Po vzoru pozdějších Úžasňákových je poté Železný obr i po 23 letech v podstatě jedním z nejpůsobivějších superhrdinských filmů, který zvládne soucítit s plechovým obrem a skutečně fungovat jako jeden z nejlepších superhrdinských filmů, který zvládne do velké míry pracovat i s morálními hodnotami.  Kariéra Brada Birda sice není nejplodnější, přesto je pořád snadné vnímat ho jako jednoho z nejlepších animačních tvůrců, především právě při vzpomínání na jeho začátek. Bird se tehdy automaticky nezapsal do mainstreamové ligy a finanční neúspěch Železného obra mu klidně mohl přizabít kariéru, u Železného obra ovšem primárně zvládl udělat velký dojem. Zvládl předvést, že je animace druhem umění, které jde využít k velkému divadlu, vrcholnou 2D animaci poté doplnil komplexními motivy a vyspělejším vyprávěním. Už tehdy bylo jasné, že si Brad Bird zaslouží další šanci. A přechod k 3D animaci a realizace Úžasňákových dokázal, že Železný obr nebyl šťastnou náhodou, ale že za oběma filmy stojí velmi schopný tvůrce, kterého se i do budoucna vyplatí sledovat.... () (méně) (více)

Madsbender

Klasika, na ktorej som vyrastal... Príbeh jedného chlapca a jedného opusteného gigantického robota, ktorý si získal mnoho fanúšikov a som skalopevne presvedčený, že nikdy nezostarne a stále bude patriť medzi najobľúbenejšie animované rozprávky. ako sa vraví, stará láska nehrdzavie... Pre tých, čo nevedia, jedná sa o famózny celovečerný debut režiséra Brada Birda (na Amazing Stories spolupracoval so Zemeckisom), na ktorý sa jednoducho nedá zabudnúť... Ako píše Tsunami_X, je to jednoducho masterpiece. A vždy ma emocionálne roztrhá. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Zemřela oscarová herečka Cloris Leachman

Zemřela oscarová herečka Cloris Leachman

28.01.2021

Co chystá režisér Úžasňákových?

Co chystá režisér Úžasňákových?

22.06.2018