Na zámek v podhůří Krkonoš přijíždí nový majitel Štěpán (J. Prachař) se snoubenkou krásnou komtesou Blankou (D. Morávková) a mladším bratrem Adamem (J. Nedbal). Cestou kočár nešťastně srazí kolemjdoucí dívku Lidušku (L. Skleničková), Adam jí pomůže a ona se do něj zamiluje. V horském městečku je ještě jeden nový příchozí, národopisec Jiráček (O. Sokol), který sbírá místní pověsti a nevychází z údivu nad tím, že zdejší lidé ještě věří v Krakonoše. Díky Adamovi Liduška získá místo zahradnice na zámku, jenže také brzy zjistí, že Adam je beznadějně zamilovaný do Blanky. Sobecký a lakomý Štěpán se dozví od Jiráčka o nevídaných pokladech skrytých v krkonošských horách a je odhodlaný je získat, zvlášť, když Adam náhodou objeví vlašskou knihu, která pomocí tajných značek popisuje, jak se k nim dostat. Jenže rozluštit je nedokáže ani Jiráček. Po první neúspěšné výpravě se ukáže tajemný cizinec a nabídne Štěpánovi, že ho k pokladům dovede. Požaduje za to vlašskou knihu a největší drahý kámen, který najdou. Poklad skutečně objeví, ale Adam zapře drahokam, který vzal tajně kvůli Blance. Štěpán, který se nehodlá s nikým dělit, chce cizince připravit o život. Cizinec však v rozhodující chvíli odhalí svou pravou tvář. Je to Krakonoš! A strašný trest přijde vzápětí. Podaří se Lidušce zachránit Adama? Jakou záhadu skrývá starý obraz na zámku Hůrka a co strašlivého se v horách kdysi odehrálo? A kdo je vlastně Krakonoš a jaké je jeho největší tajemství? (Česká televize)

Pete

Krakonošův origin mohl být mnohem lépe vymyšlený, ale na poměry, jak se dnes zachází s pohádkovými postavami, dopadl vlastně velmi dobře. Výprava a technická stránka ho tlačí dokonce kamsi ke 3*. Nebýt humoristické postavy Sokola, bylo by to v podstatě docela zajímavé vztahové drama, což je pro českou pohádku, kterou už stejně dávno sledují hlavně dospělí diváci, osvěžující změna. ()

Joe16210

Moc milá pohádka, spíše tedy napínavý film s pohádkovými motivy. Obsazení je dost originální, především David Švehlík celému obsazení vévodí. Jinak třeba Ondřej Sokol byl zajímavý když nehrál vyloženě stejný typ postav jako v jeho předchozích dvou pohádkách, kde se objevil. Ačkoliv jsem zpočátku nevěděl, jestli se mi pohádka líbí, jak postupovala stopáž, tak se mi líbila víc a víc. Určitě se někdy příště rád podívám znovu. ()

OJan

Nejsem fanoušek pohádek, protože je to klišé, které postupem času omrzí. Zároveň si myslím, že Češi již dlouhou dobu neumí žádnou pořádnou pohádku natočit. Ovšem někdy není od věci učinit výjimku a na nějakou se podívat, navíc když jsou Vánoce. Krakonošovo tajemství jsem zapnul bez nějakého většího očekávání, ale i přesto jsem byl zklamán. Na úvod bych chtěl říct, že si nešlo nevšimnout jisté podobnosti mezi touto pohádkou a seriálem, kde jsme měli možnost spatřit Krakonoše poprvé - Krkonošskými pohádkami. Jakub Prachař zde nápadně připomíná postavu Trautenberka, kterého v seriálu ztvárnil jeho děda Ilja Prachař, což je takový příjemný detail. Jenže tento počin se nedá se seriálem srovnávat, neboť nejenže je dělí pěkná řádka let, ale navíc tento film na to nijak nenavazuje. Což je možná dobře, protože tento film má jen pár kladů, kterými jsou: výše zmíněný detail, výprava, kamera a neokoukané obsazení. Jenže jinak je to bohužel nesourodá podívaná, z čehož viním hlavně scénář, který je neuvěřitelně kostrbatý. A samotný Krakonoš je také zvláštní. Zkrátka zde neodpovídá vžité představě toho, jak se má takový Krakonoš prezentovat. |45%| ()

subic

Leona Skleničková, ta už má velmi slušně nakročeno, tady už má skoro tu hlavní roli. Jan z Hůrky, první majitel panství, alias Giovany Montagna, je Krakonoš. Našel v horách poklad, vzal si jen jeden drahokam a už se to s ním vezlo. To jsou mi ale věci. Uvítal bych to celkově více potemnělejší, když se má příběh odehrávat hlavně v horách. Ale jinak velmi slušné, hlavně se tam nezpívá a chvíli jsem i zvažoval dát i 4 frčky. Tak třeba příště. ()

Casull

Jako film nemá Krakonošovo tajemství chybu , která by se dala vytknout. V porovnání s tvorbou posledních let jde spíše nadprůměr. Pouze nepůsobí dojmem pohádky a nadchne asi málokteré dítě. Tatam je kouzelná atmosféra Krakonošských pohádek, na které se "pohádka" letmo odkazuje. Všechny postavy jsou velmi dobře obazeny, Švehlík s Prachařem i Sokolem si role užívají. Škoda předvídatelného scénáře bez jediného originálního nápadu či vtipu. Dávám 70% - minus 10% za potikuřáckou agitku s Krakonošem, který přestal dobrovolně kouřit. ()

soviczka

O ničem... Jinak tedy ženská, která odmítne nabídku Švehlíka, aby mohla žít s takovým mamlasem, si nezaslouží žádné slitování a už vůbec ne zámek. Kromě Švehlíka to celé zachraňuje jako už tradičně skvělý Sokol. ()

tkey

Vůči výtvorům let minulých, toto skvost jest. To je tak, když nějakou to dobu makáš s hroznýma hovadama a chystáš ty ještě o něco větší a pak si řekneš JBMNT a začneš tu pakárnu kapitalizovat v nějakým tom seroši a pak si řekneš, hele na vánoce se v tyhle banánový republice točí léta hrozný šajty, když vyprodukuju něco, co se mi nepovede na 100 procent, ale jen na 85, tak mi lidi urvou ruce a ono jo, obsazení dobré, nějaká ta výchovná myšlenka taky jest, nenatáčel to nějakej úchyl fixovaný na rozšířené póry. Za mě 4,25*. ()

ostravak30

„Krakonošovo tajemství má podle mne v sobě všechny atributy současné atraktivní a žánrově rozmanité pohádky,“ uvedl režisér Peter Bebjak a podle mě má pravdu. Už dlouho se vedou diskuze, kterým směrem se česká pohádka měla vydat a zda vůbec natáčet každý rok novou pohádku. Donekonečna to podle mě nejde už jen proto, že jednak dochází náměty a také nelze všechny reprízovat. Ovšem Česká televize má svou hlavu a naše peníze a tak jsou jí názory diváků šumák. Krakonošovo tajemství ale podle mě představuje jeden ze způsobů. Krkonoše samy o sobě po vizuální stránce film utáhnou, to bezpochyby. Kvalitní obsazení pak také dokáže zázraky, tím spíš, že do role Štěpána byl obsazen Jakub Prachař, jehož děda sám hrál ve slavném seriálu Trautenberka a tvrůci na to místy naschvál poukazovali, protože jako mladší verze této postavy by rozhodně obstál. A to už tu máme vynikajícího Ondřeje Sokola, jehož humor sobě vlastní zde trefně použil při ztvárnění Jiráčka, který jako by vypadl z nějaké divadelní hry Cimrmana. David Švehlík jako Krakonoš pak nepotřebuje komentář. Zkrátka se pohádka povedla a umím si živě představit další podobné náměty převedené do pohádek jako Blanickou pověst o rytířích či jiné zajímavé pověsti, u kterých se lze pohybovat na hraně fantazie a skutečnosti. ()

johnny01

Spoilery. ... Celkově je film slabý. Začíná to už příběhem - Adam při sražení vnucuje svou pomoc, která hraničí se sexuálním obtěžováním, Lidušce, která pomoc vůbec nepotřebuje. Pak Adam, ačkoliv je kladná postava, bezostyšně lže v jeskyni. Jenže Krakonoš potrestá Štěpána, ačkoliv lže Adam! Štěpán to vlastně schytá za Adama. Ano, Štěpán chtěl Krakonoše zabít, jenže ten trest je za lež, a v tom byl Štěpán jednoznačně nevinně. Sice je Adam odsouzen ke smrti v jeskyni, ze které se přitom mohl jednoduše dostat, kdyby trochu lépe hledal cestu ven? Přimluvení Lidušky pak nedává smysl, nadto se zaváže ke službě bez časového určení?! Tato Krakonošova podmínka vyzněla poněkud úchylně. Pak se má Adam vyhýbat horám, ale stejně do nich jde a vše mu prostě projde! Celkově ten motiv lásky je neuvěřitelně strašný, Lidušku to nepustí ani při domlouvání svatby. A do toho všeho mimořádně slabé srdce Krakonoše. Herecký výkon Lidušky byl naprosto tragický, vůbec žádné emoce a usmála se až před svatbou. Její láska k Adamovi vůbec není k uvěření. Koukat se na ni bylo utrpení. Z drobných nedostatků je třeba vytknout hodně nepovedenou digitální myš v jeskyni nebo špatně nadabovaného lékárníka. Povedly se scény v exteriéru a především postava Krakonoše, skvěle zahraná s dobrým charisma, také jeho schopnosti s počasím a i hudební motiv, ale to je dost málo. ()

Renie42

Chtěla jsem tuhle pohádku vidět ze dvou důvodů. První je David Švehlík, sympaťák, hezoun, líbí se mi a taky mě tam nezklamal a druhý důvod jsem si myslela, že uvidím nějaké záběry z končin odkud pocházím. No možná tam byl ten jeden zámek, ale přesto byl daleko. Tohle bych brala jako takový začátek Krakonoše, jak se stal, proč vybrali jeho a takový vysvětlení jeho osoby. A nějak mi neseděl v tom Prachař, nějak ni neseděl a čekala jsem od Sokola něco horšího než tam zahrál, ale šlo to. ()

Oxyuranus

Čím víc nad tím přemýšlím, tím víc si pokládám otázku co to vlastně Krakonošovi provedli. Zase na druhou stranu jsem se ale celou dobu bavil. ()

MartinTerran

Vskutku temnější pohádka, ale což o to dříve to bývalo ještě drsnější. Nebudu předstírat, že znám legendu o Krakonošovi jeho vznik atd., ale zpracováno to bylo zajímavě a pokud holdujete nadpřirozenu, tak i do jisté míry uvěřitelně. Vztahově je to klasika, to asi nikdo nic zvláštního nečeká. Za mě jednoznačně nejlepší roli má Sokol v roli "vědce" a hraje ji skvěle. Za mě po loňském nic moc programu dobrý. Hodnocení: 81/100. ()

mirkath1

Pěkná pohádka. Spoiler- Konec mě trochu rozčaroval, když tam chudák správce stál se skleničkami ve sněhu a čekal až se panstvo unaví lyžováním. Nakonec  chudoba se přece nenosí. ()

unrocker

Krásná výpravná pohádka do dob Krkonoše a nádherné krajiny. Co mě ale na této pohádce zaujalo nejvíce byla naprosto skvělá hudba, která doplnovala nádherné scény. ()

Tominni

Pěkná pohádka o Krakonošovi, dávné nespravedlnosti, chamtivosti nového majitele zámku, lásce a také jednom badateli, který chce zjistit pravdu o Krakonošovi. Peter Bebjak si s tím poradil velmi dobře, jednotlivé postavy fungují v příběhu dobře a je to pohádka, na kterou se znovu rád podívám, přestože je trochu temnější, než je u nás zvykem, ale v záplavě posledních nových pohádek se dostává na přední příčky. ()

Cibulka_C

Krakonoš docela crush 🥵🔥 hned bych se tam k němu nastěhovala. A btw, co to všichni srovnáváte s Krkonoškýma pohádkama? Jakoby za mě to s tím nemá žádné dočinění, je tam jen využitá postava Krakonoše. 😃 ()