V Laosu je z amerických letadel shazována humanitární pomoc, ale i zbraně. Jedno letadlo dostane zásah a zřítí se. V televizi zatím prezident Nixon vysvětluje přítomnost amerických sil ve Vietnamu, ale nikoliv v Laosu. Tam se totiž snaží Američani tajně zabránit převzetí země komunistickým Vietnamem... Ve Státech je právě z místa pilota vrtulníku vyhozen Billy Covington. Naverbuje ho muž pro společnost zvanou Air America – američtí civilní piloti v Laosu převážejí uprchlíky a zásoby. Billy nastoupí, přijímá ho Rob Diehl a pilot Gene ho vezme na ukázkový let. Přistanou u malé vesnice, kde Gene koupí od domorodců bedny zbraní, které tam nechali Rusové. Večer se v hospodě Billy seznámí s Corine, která pracuje pro humanitární organizaci. Na kontrolu přijíždí senátor USA. Rob s majorem Lemondem varují laoského generála Soonga, aby zavřel laboratoř na heroin, kterou má ve staré továrně, alespoň než odjede senátor. To ale generál odmítá, protože peníze z drog potřebuje na financování války. Gene vyzvedá senátora a má ho odvést na misii. Cestou chce senátor pořád vědět, kde jsou tajné základny, ale Gene předstírá, že žádné nejsou. Na misii Corine řekne senátorovi, že CIA nechá generála Soonga obchodovat s drogami a on jim za to půjčuje své vojáky. Major Lemond senátorovi řekne, že někteří piloti při svých letech pašují opium, ale že on je pochytá. Billy při rozvozu zásilek dostane zásah a Gene ho rádiem navede na starou dráhu. Tam nakonec dokáže přistát a on i kolegové to přežijí. Za nimi přistane generál Soong, přeloží si z vraku letadla část balíků, ve kterých je opium, a zase odletí. Trosečníky tam nechá, ale těm na pomoc přiletí Gene a vyzvedne je. Nepřátelské jednotky však sestřelí i jeho vrtulník a Gene s Billym opět havarují. Ostatní piloti je hned hledají a oni zůstanou přes noc v džungli... (TV Prima)

Joe321

Lehce nadprůměrná oddychovka se skvělým soundtrackem a pěknýma záběrama, ale ne nějak užasným Gibsonem a Downeyem. Tempo neni moc záživné, zápletka nijak originální ale díky feelingu devadesátých let je to velmi pohodové. -"Base to Wild Dog. Do you copy?" -"Wild Dog to base. Fuck off." ()

Martin741

Videl som to tesne po Lethal Weapon 1 -ke, a pacilo sa mi to. Sympaticky film, u ktoreho netreba rozmyslat, zapletka potesi, Gibson vie hrat, a ako pikoska moze sluzit ten fakt, ze tu bol aj Dudikoff /Americky Ninja 1a 2/. 76 % ()

cariada

Průměrný snímek odehrávající se za Vietnamské války v sousedním Laosu o kšeftování s drogama a zbraněma. Je to celkem dobrá podívaná spojená s humorem. M.Gibson takový jaký má být. Poznámka až na menší blbost v dabingu bych výhrady neměl a to ,když se tam zminujou o mluvícím Maxipsu Fíkovi.Což je nehorázná blbost za prvé američani Fíka neznají a i kdyby ,tak v roce kdy se snímek odehrává 1969 žádný Maxipes Fík ještě neexistoval!!! Zajímalo by mě jaký blbec to překládal. ()

Jino

Průměrná akční komedie, která mě rozesmála jen v některých momentech. Neříkám, že je to nuda, ale přece jen jsem od Mela Gibsona čekal víc. O to víc mě příjemně překvapil Robert Downey Jr. Kdo hledá ve filmu nějaký hlubší smysl, bude asi míň zklamán než ten co se chce bavit. Je to takový šedý průměr. 55% ()

pakobylka

"Nejlepší válka je utajená." Úsměvný dobrodružný příběh s lehkou příchutí pelyňku balancuje na hranici komedie a parodie - a ukazuje zahraniční politiku USA v poněkud jiném světle, než bývá obvyklé. Je to pravdivější obrázek, řekla bych. Nicméně na 4* snímek nedosáhne, místy působí přece jenom trochu unaveně, i když dvojice Mel Gibson + Robert Downey Jr. funguje na jedničku. ()

Juto

Vďaka veľkolepým akčným sekvenciám a pútavým vystúpeniam Mela Gibsona a Roberta Downeyho Jr. je tento film zábavný a provokatívny. Výborné som sa bavil. 7/10 ()

tom88

Ako film celkom fajn, námet zaujímavý, mohol byť síce viac prepracovaný, ale réžia a herci sú dobrí. Zopár scén ujde, letecké scény sú super. Sympatická dvojca Gibson a Downey Jr.. Na oddychový večer je to ako stvorené, má to aj vtip ak to niekomu chýba. Je to mierne nadpriemerný filmík. 66% ()

Šuplík

Ručička tachometra na palubnej doske poskakovala niekde v stredných hodnotách. No v závere vyletela na maximum. Good job, fellas. ()

SeanLSD

No nie je to taká pecka ako iné Gibsonove plné paľby, ale je to fakt výborný, svojský film a v kontexte diel o americkej prítomnosti v juhovýchodnej Ázií naozaj špecifický kúsok. Nielen tým, že sa neodohráva vo Vietname a na bojiskách, ale v Laose, v pozadí, či zázemí veľkej svetovej ideologickej vojny, ale aj demaskovaním celého toho intrigánskeho kupčenia CIA, čierneho obchodu a osobného prospechárstva, ktoré sa tam prejavilo, a napokon ešte tým, že toto demaskovanie je podané značne odľahčeným, komediálnym štýlom. Väčšina ľudí si ho pamätá len ako spoluprácu Gibsona s Downeym, a aj to vníma skrze svieže, mierne až dosť vyšinuté, ale stále predovšetkým zábavné Melovo "smrtonosné" obdobie, ale AIR AMERICA je omnoho viac. Samozrejme, ústredné duo klape podobne ako rok predtým spolupráca Gibsona s Kurtom Russellom, ostatne s Downeym aj zostali priatelia, ktorých neskôr spojili aj problémy so závislosťou a dočasná exkomunikácia z hviezdnej filmovej rodiny. Netreba však zabúdať, že aj ostatné postavičky sú výborné a skvele zahrané, predovšetkým všetci tí blázniví, nešťastní piloti stratení kdesi Pánubohu za chrbtom, ktorých prístup k životu evokuje DNEŠNÚ APOKALYPSU. Mňa osobne u AIR AMERICA možno najviac mrzí práve to, čo ho u mnohých divákov zachraňuje - že keď napokon ku koncu preváži "správňácky" moment, tak ako sa na mainstream patrí, v podstate to dosť zakryje celý ten deziluzívny efekt z reportážnej výpovede, ktorej sa tu divákovi dostalo - aj keď teda nie príliš aktuálnej (Knižná predloha Christophera Robbinsa z roku 1978 je žurnalistické dielo, ktoré vzniklo krátko po konci "občianskych" vojen vo Vietname, Laose a Kambodži roku 1975). Ale tak čo už, keď je to navyše plus-mínus skutočný príbeh... - je super, že sa dá filmové AIR AMERICA vďaka tomu neprestajnému kolísaniu medzi viacerými polohami vnímať súčasne ako seriózna realistická výpoveď, aj zábavný dobrodružný film s hviezdami trúsiacimi perfektné hlášky o lietadlách a pilotoch, politike, vojne a mieri, živote a smrti, o džungli a šialenstve. ()

hans500

Mírně nadprůměrná akční komedie, která dobře funguje především díky ústřednímu duu Gibson-Downey, celkem tedy 3,5*. ()

ywo666

Celkom shitózna vec. Zachraňuje to Mel a pár zaujímavých postáv. Ale celé je to o hovne. Mladý Downey je zaujímavý herec, ale jeho postava ma nebrala. A ten záver s tým nákladom je na facku. Akcie je tu málo. Pár vtipov sa podarilo, ale nie je to ani nejaká ultimátna komédia. 50%. ()

yeniczek

Překvapivě mi to sedlo. Atmosféra neustálého "vzdoru" armádě (to co tolik uznávám na MASHi), i když Gibson neni žádný andílek, a vtipný cucák Downey Jr. mě dokázali na celé dvě hodiny neskutečně bavit. Kousky s letadly jsou parádní. Kde jsou ty časy, kdy se všechno nedělalo CGI... ()

Ravi

Je to tak, nic pro fanoušky vyhraněných akčnáků, ani válečných filmů, ani pro vyznavače komedií to není, ale pro milovníky žánrů, které se jemně protkávají, je to pecka. Já mezi ně patřím, takže 75% = 4/5 ()