Píše se rok 1943 a situace na bojištích druhé světové války se pro nacistické Německo nevyvíjí dobře. Realisté by dokonce řekli, že válka je prakticky prohraná. Admirál Canaris, který stojí v čele německé vojenské zpravodajské služby, proto dostává od samotného Adolfa Hitlera za úkol vypracovat teoretickou studii proveditelnosti únosu britského premiéra Winstona Churchilla do Berlína. Plán ovšem začíná nabývat zcela konkrétních obrysů ve chvíli, kdy si nápad vezme za svůj úskočný Heinrich Himmler a nařídí jeho provedení. Výsadek německých parašutistů převlečených do polských vojenských uniforem pod vedením plukovníka Kurta Steinera přistává na území Velké Británie, kde se pokusí o nemožné. (Česká televize)

Trailer

honajz

Filmařsky je to hodně dobré - kamera a výprava špičkové. Ale scénář a herecké vedení trochu pokulhává. Některé scény jsou skvělé (zvláště s Duvallem), jiné jsou chladné a neosobní. Třeba postava Steinera mi přišla hodně špatně představená a uchopená, na to, jaký má mít prostor. Nebo ten americký velitel zcela zbytečně podaný v groteskovém duchu a groteskně končící. A pak ty nelogičnosti. SPOILER Padělaný podpis Hitlera? Steiner a jeho muži by byli zastřeleni hned na místě, stejně jako Duvallova postava, že se zastali židovky a oponovali nadřízenému. Tajný východ z kostela, o kterém nikdo neví, jen když je to zrovna potřeba? A u tajného východu nikdo nehlídá? (To nikdo netuší, že kostely mají vchod sakristií?) Tajný agent nechá ve volně přístupné chatě, když není doma, jen tak válet vysílačku a usvědčující dokumenty? Všechny tyhle kraviny srážely jinak realistické podání filmu, až jsem postupně klesal v hodnocení. To nezmiňuji takové detaily, jako poukazy na koncentráky, jež vymysleli Britové či v podstatě zesměšnění americké armády, zatímco všichni Němci jsou rozvážní a milí. A navíc jsem se nakonec stejně nedozvěděl, kdo Němcům dával ty tajné zprávy. ()

Paldini

Chtěl bych vědět, co na film říkají samotní Britové, protože film je svým způsobem zvrácený. Jako hlavní hrdinové charismatičtí fašističtí vojáci (Caine, Duvall) a irský 'terorista' (Sutherland), zmínka o britských koncentračních vyhlazovacích táborech v JAR, irská otázka. No a film dělá z Američanů blbce v postavě amerického velitele v podání Larryho Hagmana ("Řeknu to na ně tatínkovi"). Ze začátku jsem se výborně bavil u Duvallových hlášek ("Když krásná žena mrkne na muže, zřídkakdy to končí orgasmem") a v druhé půli při Sutherlandových eskapádách a Cainově akci. A jako třešnička na dortu je zde Donald Pleasence v roli Himmlera. ()

Freemind

Což o to, originální to je dost, jenže to nefunguje. Orel ztroskotal paradoxně v okamžiku, kdy se konečně začalo něco dít - akční složka je natolik směšná a nekompaktní, že z filmu vyhání jakékoliv napětí. Poslední třetina je nekonečným sledem špatně provázaných momentů, nevtipných vtipů a nezajímavých dramat. Škoda, seznam herců a autor hudby ve mně probudili velké naděje. ()

Gemini

Nebýt výkonu Michaela Cainea, Orel by za svoje přistání dostal tři hvězdy za průměrnou válečnou fikci (vážně jenom fikci?)...jenže on tu je Standartenführer Kurt Steiner, v zásadě záporná postava, ale nemůžete si pomoct a přejete jeho misi úspěch, takový charizmáč to je...další drobné plus za jednookého Roberta Duvalla a hlavně za Heinricha Himmlera Donalda Pleasence. ()

Big Bear

Co stím? Celý film jsem (ač je to u mne neobvyklé) fandil Německé speciální jednotce výsadkářů... Válečný film, který nabízí fiktivní příběh o vysazení Německých paragánů na východní pobřeží Anglie. Jejich úkol je jasný, zajmout Churchilla, který se v této oblasti bude nacházet při inspekční cestě k bombardovací peruti RAF. Byl to nápad samotného Hitlera a měl přinést Říši prostor pro vyjednávání. V roce 1943 je již na všech stranách světa nemilosrdně zatlačována z dobitých území zpět. Komando vede skvělý Michel Caine a kupodivu uniforma s železným křížem a dubovými ratolestmi mu velmi slušela. Proti němu se postaví neschopný americký velitel se svojí jednotkou, která v té samé oblasti provádí výcvik mužstva. Ano! Velitelem US jednotek nebyl nikdo jiný než Larry Hagman alias JR :-) ze seriálu Dallas. Tady ovšem tak prohnaný jako v naftařské sáze není a spíše hraje pitomce což divákovu averzi vůči spojencům ještě umocňuje :-) Každopádně se jedná o film ze stejné škatulky jako Děla z Navarone, či Tucet špinavců.. Klasika z osmdesátých let na pomezí dobrodružného, akčního a válečného žánru. Tři zásobníka jsou tak akorát. * * * ()

• Devlin (Donald Sutherland) odlétá do Anglie s letounem SIPA S.121. Jedná se o francouzskou poválečnou verzi typu Arado Ar-396. Rovněž letoun plukovníka Radla (Robert Duvall) je francouzská licence původně německého Fieseleru Fi-156 Storch, ve Francii vyráběném jako MS.500 Criquet. (Foxhound#1)
  • Keď kapitán Clark (Treat Williams) po prepadnutí kostola podáva veliteľovi hlásenie, za jeho nadriadeným je na vlajke USA 50 hviezd. Má ich však byť len 48 (Aljaška a Havaj boli k USA pripojené až v roku 1959). (Arsenal83)

Související novinky

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams

13.06.2023

Ve věku jednasedmdesáti let zemřel americký herec Treat Williams, většině diváků známý zejména díky ztvárnění jedné z hlavních rolí v muzikálu Vlasy režiséra Miloše Formana. Smutnou zprávu médiím… (více)