Reklama

Reklama

Orel přistává

  • Česko Orel přistál (více)
Trailer

Obsahy(1)

Píše se rok 1943 a situace na bojištích druhé světové války se pro nacistické Německo nevyvíjí dobře. Realisté by dokonce řekli, že válka je prakticky prohraná. Admirál Canaris, který stojí v čele německé vojenské zpravodajské služby, proto dostává od samotného Adolfa Hitlera za úkol vypracovat teoretickou studii proveditelnosti únosu britského premiéra Winstona Churchilla do Berlína. Plán ovšem začíná nabývat zcela konkrétních obrysů ve chvíli, kdy si nápad vezme za svůj úskočný Heinrich Himmler a nařídí jeho provedení. Výsadek německých parašutistů převlečených do polských vojenských uniforem pod vedením plukovníka Kurta Steinera přistává na území Velké Británie, kde se pokusí o nemožné. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (119)

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Za prvé: film naprostou fikcí není, Němci se o Churchillovu osobu "zajímali" dost pozorně a vícekrát. Za druhé: zajímavý a dnes - v době deziluzivních antiválečných snímků "všedního dne" - dost odvážný pohled na válku jako extrémní situaci, kdy má člověk nebývalou příležitost realizace, s níž může jenom vyrůst. Pokud je voják inteligentní a oddaný své věci (rozhodně se to nevylučuje), je už vlastně jedno na jaké straně bojuje, při čemž strany nedělím na dobré a špatné, nýbrž na poražené a vítězné, či zda přežije, nebo nikoliv. Naopak taková smrt při plnění úkolu, co může být důstojnější a pro inteligentního člověka vhodnější? ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Dosti netypický válečný film z let sedmdesátých... nebo už jste někdy viděli tak sympatického nácka, jakým je Caineův férový zabiják Steiner či tak sympatického kolaboranta, jakým je Sutherlandův irský dobrodruh Devlin? Zápletka stojí na tenkém ledě "historických" událostí... němečtí pohlaváři si pod vlivem neblahého vývoje války usmyslí, že se pokusí o šílený čin – únést Winstona Churchilla přímo z Ostrovů. Vyšlou tedy jednotku "polských" paragánů, v jejichž čele stojí právě Steiner. Sturges rozhodně nepojal záporáky nijak zrůdně, vylíčil je jako partu vojáků, plnících předem ztracenou misi a uchovávajících si přitom alespoň zlomek humanity. Kontroverzní? Ani ne. Spíš osvěžující a výtečně zahrané, ačkoli díky zmíněné dvojice pánů na špatné straně se divácké sympatie obracejí překvapivým směrem, protože na straně "práva" není tak charismatických hrdinů. Orel přistál je typický kus válečného řemesla, má dramatické momenty, slušný spád a nakonec i napětí, které graduje v překvapivém vyústění zápletky. ()

Reklama

Gemini 

všechny recenze uživatele

Nebýt výkonu Michaela Cainea, Orel by za svoje přistání dostal tři hvězdy za průměrnou válečnou fikci (vážně jenom fikci?)...jenže on tu je Standartenführer Kurt Steiner, v zásadě záporná postava, ale nemůžete si pomoct a přejete jeho misi úspěch, takový charizmáč to je...další drobné plus za jednookého Roberta Duvalla a hlavně za Heinricha Himmlera Donalda Pleasence. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Každopádně přímočařejší a dramatičtější epizodka války, která možná ani neměla spatřit světlo světa a ehjle stalo se a přiznávám, jak jsem rád, že k tomu nakonec došlo. Zde nejde o válku takovou jako spíše o samotný příběh německých obenstandfuehrerů a podobných zvěrstev, které možná zvláštní sledovat, ale překvapivě to filmu nijak neuškodí. Hezké je jak do herců zde řadí Adolfa Hitlera a Benita Mussolini. Toto není obyčejná válečná epizodka, na tuto se totiž jen tak nezapomíná. Zde nejsou důležité válečné scenérie, ani válečné vřavy a bitvy. Zde je důležitá válečná psychologie a ta je ztvárněna na jedničku. Orel přistává je jeden z mála filmů odehrávajících se o druhé světové, který se pokusil o trochu něco jiného, než by se čekalo a povedlo se. Možná fikce, možná fakta, každopádně proč tomu nevěřit. --- Když krásná žena pohlédne na muže, jen zřídkakdy to skončí orgasmem. ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $6miliónovTržby Celosvetovo $100,000▐ taký dobrodružnejší vojnový film, ktorý strieda vážne polohy s tými takými odľahčenejšími ale dobre dej to nekazí, film kde zaujme dobré herecké obsadenie na čele s charizmatickým Michaelom Caine /60%/ ()

Galerie (29)

Zajímavosti (3)

  • Natočené podľa knihy Jacka Higginsa, ktorý pri vydaní knihy tvrdil, že 50 percent z deja filmu je historická pravda a 50 percent jeho fantázia. Príbeh bol inšpirovaný odtajnenými dokumentami z novembra 1943, o plánovanom únose britského premiéra Winstona Churchilla, z vidieckej vily v Severnom Noffolku. (andykovac)
  • Roli Liama Devlina (Donald Sutherland) měl původně hrát Richard Harris. (ČSFD)
  • Kvůli přípravě na roli strávil herec Treat Williams týden s americkou jednotkou Rangers. (ČSFD)

Reklama

Reklama