Tragikomický příběh z tragikomické doby - tak by se dala charakterizovat hra Jiřího Hubače, která měla premiéru v květnu 1991. Drama dvou kamarádů, kteří za války jako čeští letci bojovali v Anglii a po návratu domů museli prožít tak dobře známé martyrium, je příběhem o síle přátelství, odvaze překročit sám sebe v utkání s násilím i o právu na zachování lidské paměti. Televizní film režiséra Jaroslava Dudka, který do hlavních rolí obsadil Jiřího Bartošku a Josefa Dvořáka, byl poctěn prestižní mezinárodní cenou Prix Europe v Reykjaviku. (oficiální text distributora)

bari68

Malý film o veľkých ľuďoch a činoch. Keby mal film ešte lepšiu produkciu, rozpočet, príbeh viacej vypitvaný a zameraný hlbšie, s plným počtom hodnotenia by som nemal problém. Každopádne podobných filmov nie je nikdy dosť, resp. je ich bohužiaľ ako šafránu. ()

Přemek

"Nebudu to hlásit." Obraz poválečného Československa, doby zmaru a doby beze cti, v níž hrdinové byli ponižováni a zbabělci se hnali vejš a vejš. Skvělý scénář, neuvěřitelně uměřený a ve výrazu přesný Josef Dvořák. Posledních dvacet minut neuvěřitelně jímavý v sebezničujícím gestu. ()

Paity

Pro mě osobně veliké překvapení, o to víc, že se hlavní role ujal Josef Dvořák, který se proslavil zcela jinými rolemi. Určitě mohu doporučit, hlavně lidem, co se chtějí něco dozvědět o minulosti našich letců z Anglie. ()

mira007

Jiří Bartoška,a Josef Dvořák jako váleční letci, kteří po návratu z Anglie domů narazí na komunistickou realitu. Sice už staré ale bolestivé tv drama z roku 1991 po kterém si člověk bezpečně upevní názor, že komunisti byli, jsou a vždycky budou zmrdi. ()

LaGomme

Dobová atmosféra ucházející, film byl na mě ale moc krátký a díky tomu nedal ani moc šanci vyplynout různým charakterům herců. Neměl jsem žádnou šanci se s kýmkoli stotožnit a příběh byl na můj vkus dost uspěchaný a závěr odbytý. A kvůli tomu, že to byli chudáci, nehodlám film jakkoli nadhodnocovat. Bartoška a především Dvořák však váleli, díky nim 3 *** - 70% ()

gonga

Skvělý scénář a dokonalý Josef Dvořák, ne, že by ostatní snad hráli špatně, ale jeho výkon je výjimečný. ()

zdeny99

Dávno před Bočanovou ZDIVOČELOU ZEMÍ natočil Jaroslav Dudek podle scénáře Jiřího Hubače tento televizní film. Film, na kterém je sice jasně vidět, že se opravdu šetřilo na kameře, interiérech, exteriérech, ovšem kvůli samotnému obsahu to ani tak nevadí. To téma je mrazivé a pravdivé. Pravda, která měla být utajena, ale naštěstí po čtyřech desetiletích vyšla najevo. Ukázala, jaké kurvy byly komunisté a nechápu, že i dnes více jak 30 let po sametové revoluci tahle strana zlodějů, lhářů, násilníků a vrahů tu stále je. Hřbitov pro cizince neukazuje přímo ty největší zvěrstva jako Bočanův seriál. Ukazuje spíše degradaci čsl. hrdinů na firemním poli, kteří bojovali v Británii za 2. světové války a popisuje i to, jak komunisté mystifikovali lidi od pravdy, proč jim piloti z řad RAF tak vadili... "Vaše svoboda není naše. Stačí se kouknout , co tvoji angličtí chlebodárci dělají v Německu nebo Korei." [1639. hodnocení, 109. komentář, 84%] ()

MickeyStuma

Po revoluci 89' skončil v Československu tzv. 'komunistický ráj'. Vše se obrátilo a stejně tak, jak se před tím pomlouvalo vše imperialistické a buržoazní, nyní se začalo hlasitě útočit na činy bolševické. Známe komunistické snímky tohoto druhu převážně z 50. let, kdy např. pan továrník štval pracující lid do úmoru a hbitě je vykořisťoval. Kdo byl ve straně byl propuštěn a již nikde nebyl zaměstnán. Takový snímek 'Botostroj' budiž příkladem. A ať se to někomu líbí nebo ne, tento televizní film se s nim v ničem nezadá. Jiří Hubač si vzal téma ve své době hodně vyzdvihované a to téma o československých letcích za války létajících v anglickém RAFu. I na ně byla po 'Vítězném únoru' uspořádána štvanice a o tom celý tento snímek je. Máme možnost sledovat, jak hlavní postava ztvárněna Jiřím Bartoškou byla v rámci reorganizace a restrikce propuštěna s Čs. aerolinií a postupně štvána tak, až si ve finále sáhla na život. Což o to, příběh je zajímavý, o jehož reálnosti nechť diskutují historikové. Snímek jako takový je televizní, tedy zcela nenáročný. Dříve se tomu říkalo televizní hra. Jiří Bartoška tu ztvárnil svoji postavu tak, jak ho po léta známe. Nic překvapujícího. Naopak překvapením je Josef Dvořák, který se zhostil vážné role a to role kamaráda hlavní postavy. A zhostil se toho skutečně nad míru dobře. Škoda jen ohromné kýčovitosti scény na pražském hradě. To nadšení dosti hatí. Co dodat. V dnešní době snímek svojí výpovědí má sice svoje místo, ale nemuselo se tak rázně tlačit na pilu. Kromě pronásledování a štvaní se tu o postavách už nic nedozvíme a to je poměrně chyba. Úkol snímku je jasný, proto to mé počáteční porovnávání s filmy z 50. let. ()

Kingjiri

Smutný příběh o tom, jak komunisti zacházeli s lidmi, kteří měli rovnou páteř, v životě něco dokázali a v netotalitním režimu by byli právem považováni za hrdiny. Místo poct se však po návratu do své vlasti, za kterou bojovali, dočkali jen šikany a odcizených přátel, kteří se k nim raději neznali, aby neměli problémy, že se baví s nepohodlnými lidmi. Britští letci bojovali i po návratu do své rodné země, ale bojovali bohužel válku, kterou ne všichni z nich měli možnost vyhrát - bojovali proti tehdejšímu zrůdnému a pokřivenému režimu. A to vše umožnili především bezcharakterní kariéristi, zde postava v podání Rudolfa Hrušínského ml., díky kterým byla KSČ tak silná a dlouhou dobu neporazitelná. Nad vodou ji ještě samozřejmě drželi lidé, zde postava babky nad holičstvím, kteří, z mě nepochopitelných důvodů, špiclovali lidi ve svém okolí a v případě zjištění nějakého nevhodného chování je pak šli poslušně nahlásit na SNB. Konec filmu je už jenom důkazem toho, že zoufalí lidé dělají zoufalé činy. Jediné, co bych filmu možná vytkl, byly pasáže, kde se zpívaly budovatelské písně, kterých bylo na můj vkus až moc. Dávám zasloužené čtyři hvězdy. ()

tranquill

"Kdo v tomdle státě upadne, i když se zvedne, tak už se nenarovná!" Přestože se jedná o televizní film, jde o skutečně silné poválečné drama se skvělou režií i scénářem a vynikajícími hereckými výkony. Nelze, co vytknout. Plný počet. ()

Arequipa

Typická ukázka toho, jak se minulý režim choval k skutečným hrdinům vlasti. Herecké výkony všech jsou skvělé. Mě se asi nejvíc líbil Dvořák a taky zakomplexovaný Venda v podání Hrušínského. ()

Mr. Kodama

Filmové zhodnocení stavu společnosti minulého režimu v kontrastu s pomalu vymírající chrabrostí války. Bartoška v roli šité na míru vtáhne během hodiny diváka do pozice odsuzující nepochopitelnost tehdejší doby, což byl evidentně záměr režie. Děj se pomalu ale jistě blíží k nostalgicky smutnému z poloviny otevřenému konci. ()

markotter

Kvalitu tohohle filmu u mně sráží přítomnost Dvořáka, o kterém si dlouhodobě myslím, že neumí hrát a všude, kde se objeví, tak to ovlivní moje hodnocení. Jistě, je to subjektivní, ale nemůžu si pomoct. ()

topi80

V českých dějinách je spousta událostí, při jejichž mapování tuhne úsměv na rtech a v člověku se dostavuje ten nejtrapnější pocit bezmocného studu. To, jak jsme se zachovali k hrdinům, na které by měla být tato země navěky hrdá, je vůbec to nejostudnější, co na nás může z minulosti vybafnout. Film o tom, jak se v těžkých dobách nízcí chovají ke statečným, kolaboranti k hrdinům a prospěcháři k morálně pevným. Ve větší či menší míře to zažíváme v každé době. ()

G04T

Vynikající drama o poúnorových společenských přeměnách. Škoda, že filmů o konci 40. let je zatraceně málo. Viděno 21.6. 2021, jako připomenutí 72 let od popravy generála Heliodora Píky. Tohle už se nikdy nesmí opakovat. ()

BrunoA

Další důkaz, že k natočení výborného filmu není zapotřebí vysoký rozpočet. Vytkl bych pouze přílišný patos. ()

lolaloka

,,Nová doba žádá nové lidi" ..... a já jen doplním..... je třeba zatočit s těmi ,,starými". Kéž by se s nimi točilo po zásluhách. Je to velmi dobrý film po všech stránkách. ()

Boulderman

Nevím no, asi jsem neměl náladu, ale nemůžu si pomoci. Film je viditelně televizní s jasně vymezenými rolemi. Bartoška klaďas, Hrušínský záporák. Hlubší vykreslení charakterů postav je v podstatě nulové, jediný, kdo ve filmu opravdu zaujme, je Dvořák. Scény vzpomínek na Anglii a s budovatelskými písněmi působí jako vata na vyplnění stopáže filmu. Samotný příběh je také předvídatelný, na začátku při vystupování z letadla si všimněte, že pod křídlem je naprosto žlutá tráva. Ten stroj tam stál už opravdu dlouho :) To by ale ani tak moc nevadilo, horší bylo, že jsem se nudil... Nečekám nějakou hyperakci, ale příběh by mohl být zajímavější. ()