Odpočinkovou komedii o sebevrazích, jak zní podtitul této starosvětské absurdity, bychom mohli dost dobře chápat jako skromnou poctu Stevensonově Klubu sebevrahů, z níž ostatně režisér Zdeněk Zelenka načerpal základní motivy. V groteskním dobrodružství jde o to, zda a jak se skupince zbankrotovaných odsouzenců podaří uniknout předplacenému ortelu. Dějiště bizarní historky je prošpikováno skrytými průchody, maskovanými propadly a tajnými chodbami, důležitou roli tu hrají i kuriózní šlapací plavidla. Hvězdné herecké obsazení nabízí přehlídku noblesních kreací, jimž kralují vedle titulního Miroslava Donutila ještě Jiřina Bohdalová, Josef Somr, František Němec nebo Václav Postránecký. Příjemná podívaná navíc obsahuje sympatické poselství; vypráví o tom, že na ziskuchtivé intriky občas doplácejí jejich bezskrupulózní iniciátoři a uvažuje o zdánlivě beznadějných osudech, které ale nikdy nejsou totálně ztracené, jak se na první pohled zdají. A protože optimismu je v současnosti jako šafránu, nezbývá než si Zelenkovu veselohru náležitě vychutnat.(11.7.2010)

• carl.oesch

Bože, to snad není pravda. To se skutečně někomu může takováhle šílenost na úrovni těch nejhorších opusů a la Nova a ještě k tomu za dvanáct miliónů líbit? Křečivitě přehrávající Donutil, tradičně traoní Bohdalová s Dejdarem a navrch stupidní děj se záplavou neuvěřitelně dementních dialogů.....šílené, nepochopitelné. Tohle je ta "kultůra", na kterou musíme pltit cca dva tisíce ročně a která stojí průměrnou rodinu ročně víc, než ty nenáviděné poplaatky ve zdravotnictví? Každá dvacetiminutová povídka v pořadu 3 + 1 s Donutilem je stokrát lepší, než tajle Zelenkova hrůza. A není zdaleka jediná. Tak děsiví nejsou snad ani Bakaláři. Nicméně mezi dalšími televizními velkodíly se zdatní konkurenti najdou a není jich málo.....(2.6.2013)

• choze

Zelenkův námět (volně inspirovaný Stevensonovým Klubem sebevrahů) určený původně pro plátna kin (původně měl hrát hlavní roli Paul Hogan!) byl po letech s úpravami realizován v televizi za dvanáct milionů korun. Výsledek prezentovaný svým tvůrcem jako lidová komedie je lidový víc než dost ale komedie? To co Dejdar a Bohdalka předvádí v závěru, to je opravdu těžká televizní křeč a la Novoty, Dobroty a jiné kokoty a kdo těmito dementními pořady není dostatečně vycepován, jen nevěřícně zírá...(27.12.2003)

PRO MUŽE:Bankrot, věřitelé v patách, manželka na mrtvici a hle spasitel. Poukaz na dovolenou. Zvláštní hotel. Podivní hosté a ještě podivnější personál. Naprosto skvělá komedie plná hlášek a inteligentního humoru. Obsazení z říše snů – Donutil = skutečná herecká lahůdka, Somr, Němec a Dulava . výborné výkony sloužící celku. Scénář i provedení připomíná slávu Saturnina. Proč není za 5*? Byl by to lepší film, než inscenace a k hereckému koncertu patří i paní Bohdalová, žel střídá dobré i slabší chvilky a pak naprostá tragédie vyhřezlá z nejspodnějšího patra subanální herecké ochotničiny jménem Dejdar. Bože to je vemeno. Trochu se mu navíc blíží svým přehrávaným a do noblesy snímku se nehodícím projevem Postránecký. Zkrátka jak jeden debil dokáže v závěru strhnout dobrý film do rekta kinematografie. Skvěle jsem se bavil, chtěl bych dát 5* ale závěrečná dejdarovina – fuckt nejde dát víc jak 3*         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Milá a celkem vkusná záležitost, která na vaší tváři, madame bude kouzlit mnoho úsměvů. Je tam rozhodně, co si vychutnávat. No a tu závěrečnou honičku nějak přežijete. Doporučuji          HLÁŠKA:a)Pane premiére, nedávno jsem četl, že se vám úplně kompletně položila celá vláda, to je pravda? b) Nejenom vláda, taky ekonomika, zahraniční politika, školství ... a)Óo samé mínusy, nějaké plus by nebylo? b) Do plusu šla kriminalita, taky inflace, nezaměstnanost a státní dluh. Takový je výsledek mého mnohaletého politického snažení. Totální rozklad státu. a) Ale pane expremiére, přece jeden člověk nemůže přece takhle totálně rozložit celý stát.To by musel bejt ale jó šikovnej. b) Vypadám snad nešikovně?//b) Všichni v národě i ve vládě jsou přesvědčeni, že jsem odešel z politiky a následně i ze života a to na věky. Zachovat se jako gentleman, to byla má výzva všem, kteří státu škodí. a) No jo, ale kdyby takhle gentlemansky odešli všichni politici,kteří škodí státu, pak by padly celé vlády. b) No jistě, to v Čechách neznáte??!(1.2.2013)

Jako jsou Američané mistry velkofilmů a Britové inteligenčních sitcomů, excelují Česi v televizních inscenacích. Vždyť se podívejte na tu partičku starších pánů, jak si to dávají. Hrají s takovou noblesou a lehkostí, že by stále hravě strčili do kapsy své o generaci mladší následovníky. A krom toho, jedná se o přehlídku našich špičkových dabérů, čili pokud by někdo protestoval proti vizuálnímu zpracování, radím mu zavřít oči a představovat si jednotlivé zahraniční herce a postavy.(18.3.2011)

• - Při scéně, kdy hlavní hrdina spolu s členy klubu utíkají na šlapadleh, tento dopravní prostředek při natáčení "poskočil" a celý ansábl (Miroslav Donutil, Jiřina Bohdalová, Simona Postlerová, Josef Somr, František Němec, Václav Postránecký) se koupal v jezírku u Ráje. Naštěstí u natáčení asistovali potapěči, kteří duchapřítomně zasáhli. (Teres)