Při cestě autem z Chicaga do San Diega nabídne mladík Jim (C. Thomas Howell) svezení neznámému stopaři (Rutger Hauer). Jim neví, že stopař je brutální vrah a s úmyslem vraždit nastoupil i do jeho automobilu. Policie, aniž by měla tušení o existenci skutečného vraha, ale ze zabíjení podezírá právě Jima. Rutger Hauer v roli stopaře Johna Rydera předvádí ve scénách zuřivého řádění místy až nadlidský výkon. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

ABCD Marta

,,Dámy a pánové, máme tady ocenění Šikanista roku a přichází Rutger Hauer, aby otevřel obálku a přečetl, kdo toto ocenění získává." (publikum tleská) Pan Hauer přichází k mikrofonu a ještě než přečte vítěze, který si odnese sošku Šikanisty, začne vtipkovat: ,,Takže...ještě před předáním ocenění Šikanista roku pro nejlepšího šikanistu za rok 1986 bych Vám chtěl říci, jak jsem si natáčení Stopaře užil. Bavilo mě trápit C. Thomase Howella, bavilo mě střilet do policistů, bavilo mě vše, co jsem v tom filmu dělal. A proč mě to tak hodně bavilo? Protože jsem opravdový psychopat!" (publikum se vtipu zasměje) A moderátor pronese: ,,A teď přichází ona chvíle, kdy se konečně dozvíme, kdo si ocenění Šikanista roku za rok 1986 odnese. Tak pane Hauere, můžete otevřít obálku." ,,Děkuji, děkuji," odpoví Rutger Hauer. (otevírá obálku, nasazuje si brýle a čte...) ,,Vážené dámy, važení pánové! Ocenění Šikanista roku za rok 1986 si s obrovským náskokem odnáší.........Rutger Hauer!" (neschopen pokračovat zopakuje poslední dvě slova) ,,Rutger Hauer!" (ústa se mu protáhnou do úsměvu) ,,Ááá, vždyť to jsem já. Panečku, to jsem já!!!" (moderátor přichází k Rutgeru Hauerovi a předává mu sošku Šikanisty ; s upřímným díkem Rutger Hauer sošku přebírá a přistupuje k mikrofonu, aby mohl pronést děkovnou řeč...) ,,Tak toto jsem skutečně nečekal. Děkuji Vám! Děkuji všem, kteří mi poslali hlas! Taktéž děkuji všem, kteří mi věřili do poslední chvíle a nepřetržitě stáli při mě! A v neposlední řadě bych chtěl poděkovat i Vám zde v sále! A ještě než se odeberete k odchodu, mám pro Vás jedno malé překvapení..." (lidé se na sebe s nepochopením otáčejí a očekávají, co přijde ; Rutger Hauer mezitím sahá pro něco, co leží v prostoru pod mikrofonem...a vytahuje poctivou brokovnici...) ,,Vidíte, Vážení? Rutger Hauer má brokovnici," řekne moderátor. (a protože si snad myslí, že se jedná o napodobeninu, začne se nahlas smát) Avšak vzápětí tento smích přeruší ohlušující zvuk - výstřel. Výstřel z ,,oné" napodobeniny. Výstřel, který ukončil život moderátora, jenž se ještě před chvílí smál tak nahlas. A jediné, co je teď krom pláče nějakého dítěte slyšet, jest ohavný a hrůzu nahánějící smích Rutgera Hauera... ()

drackula

Rutger Hauer nesklamal. Démonický a chladný pohľad človeka bez pudu sebazáchovy dáva tomuto filmu tú správnu atmosféru. Dej je jednoduchý, nechýba napätie a nevyspitateľné zvraty. K dokonalosti tomu ešte niečo chýba, ale bol som s týmto filmom nadmieru spokojný. 80 % ()

TheRoller

Asi najväčšou, no zďaleka nie jedinou, chybou Stopára je, že nemá záujem riešiť akékoľvek otázky, príčiny, logiku, neobťažuje sa ani náznakom aspoň niečo rozoberať a vysvetľovať a kým vám to príde, film sa pomaly blíži ku koncu. S plochým scenárom, ktorý akoby bol zostavený náhodnými stopármi, ktorých pozbieral scenárista, je táto možno až nechcene prehnaná priamočiarosť smrteľnou kombináciou, ktorú zmierňujú ako výborný Rutger Hauer, tak C. Thomas Howell. Ignoráciou vyššie popísaného tak film sám zo seba robí ľahko zabudnuteľnú jednohubku bez výraznejšieho momentu, ktorý by utkvel v pamäti, na ktorú do dňa nezabudnem najmä vďaka Hauerovi. Ten má rešpekt o to väčší, že musel hrať postavu, ktorá mala prekreslený charakter asi ako dážďovka na rybárskom háčiku. A že by išlo o zámer tvorcu, aby navodil tajomno, silne pochybujem. A ak, tak u mňa to nevyšlo ani náhodou. Navyše tá priamočiara thrillerová akcia tohto "road-movie" tiež nie je bohviečo dychberúce... Viac-menej na oddych neurazí. Najlepší moment: Kedykoľvek sa Rutger psychopaticky usmeje. ()

vyfuk

Tohle vypadalo velice dobře. Už jenom z principu té anotace. A musím říci, že dlouho jsme se v té vlně i drželi. Jen jsem netušil kam nás to zavede. Nakonec road movie a nebo klaustro záležitost. Nakonec jsme docela dost rozmrdaní všude možně, což asi tolik nevadí jako spíše ty rozuzlováky. Vlastně nejsmutnější na tom všem je, že ten film byl celou dobu dobrý. Jako fakt. Ale nasrala mě věc, kdy se postava zeptá na to, proč to všechno záporák dělá. Čímž nám dal záminku se o to zajímat. Jinak by to mě osobně ani nezajímalo. Ale tvůrci tomu dali váhu. A zfalšovali to, jak to bylo myšleno.  Neřekli nic. A buď tím naznačili, že lidi okolo jsou idioti, že to nechápu a nebo se na to vyflákli. Esteticky a obecně vzato jde o hezký kus. Ale jsou věci, co jsou pak moc. ()

pfa

Výborné. Pochmurný, napínavý, "starý" drsný thriller. Stopař (R.Hauer) je opravdu hustej psyhopatickej parchant! [9/1O] The Hitcher:trailer ()

venca163

Film si objektivně možná zaslouží víc (ale ne o moc), ale mě jeho dementní scénář strašně nasral. Nasral proto, že film má našlápnuto, má skvělou kameru, suprový akční scény a krásnou příchuť americkýho zapadákova. Kdyby na filmu bylo špatný všechno, tak se nad tím nepozastavím, ale tady mě to hýbe žlučí (takový plýtvání potenciálem). Už jenom celý námět (pozor spoiler!) - týpek stopuje mladíka, aby ho vyburcoval k tomu, aby ho zabil. No to je taková píčovina, celej film jsem čekal, že se tenhle námět (nastíněný někde v prvních 10 minutách) nějak rozvine, ale ono ne! Atmosféru hororu jsem nepocítil ani jednou, jak jsem pořád musel kroutit hlavou z přiblblýho scénáře, jehož promyšlenost spočívala v tom, že kdykoliv se to hodilo (tj. už nebyla pár minut žádná akce), tak se za nejbližším rohem objevil John Ryder aby postřílel pár fízlů a následně nějak rafinovaně zmizel (prostě odjel autem, wtf?!), takže nikoho z bandy šerifů až do konce filmu nenapadlo, že by to nemusel udělat všechno ten mladej. Chování nikoho ve filmu nedává smysl, stopaře, mladýho, tý holky, poldů...Tohohle je taková škoda! (50%) ()

Jello Biafra

Thriller o mladíkoví, ktorý je na úteku pred masovým vrahom. Napriek logickým dieram v scénári sa jedná o drsný film plný nepredvídateľných zvratov a mrazivých scén (urezaný prst v hranolkách). Rutger Hauer je démon!!!! ()

Amputace

Chování hlavního hrdiny v závěru filmu není vůbec nesmyslné, ba právě naopak, je navýsost inteligentní a logické. Stopař totiž zná žánrová pravidla, která svévolně překračuje; připomíná nadpozemnskou bytost, která nemusí respektovat pravidla prostoru a času, ocitá se na různých místech, aniž by to bylo vůbec technicky možné a časově zvládnutelné. Na druhou stranu mladík tato pravidla nezná - po prvním setkání se stopařem zavolá policii (je to přirozená reakce imitující chování člověka v kritické situaci, nikoli následující vědomí filmové postavy), aniž by dokázal předvídat, že se sám stane podezřelým; stejně tak dívka netuší, že když se připojí na mladíkovu stranu, stane se později stopařovou obětí , což je žánrová zákonitost více než očekávatelná. Jedině vystoupením z žánrových pravidel může mladík stopaře zastavit. V poslední sekvenci již není žánrem svázán, ale naopak si uvědomí jeho zákonitosti - ví, že stopař policistům unikne, proto ze zdánlivě nepochopitelných důvodů ukradne šerifovi zbraň a rozhodne se jednat na vlastní pěst. K tomuto proniknutí dochází i v rovině stylu - stopařova perspektiva: hlediskový záběr na zbraň lehkovážného policisty - střih - mladíkova perspektiva: hlediskový záběr na šerifovu zbraň - paralelní montáž. ()

Smileface

Přiznávám,že příběhy z prostředí americké pouště spojené s road-movie prvky mají něco do sebe,ale i tak nechápu těch vašich 72%. Podle mě je to naprosto čirý průměr s Béčkovým nádechem. ()

sedm.1

Uznávám,že ve své době musel být Stopař peckou,dnes se však musím přiznat,že už to není alespoň pro mě to pravé ořechové.Přesto v žádném případě nemůžu snímku upřít parádní atmosféru.Ta je budována velmi pomalu,mnohdy dlouhými tichými záběry a hustým prostředím.Ačkoliv se během oné hodinky a půl odehraje dějově poměrně málo,nenudí film ani na chvíli,celé to působí pochmurně,napínavě a znepokojivě.Velkou zásluhu na tom mají i herci,především pak Rutger Hauer ve své pro mě životní roli.A i přestože tam vidím spoustu nelogičností,Stopař je pro mě jedno z nejlepších B-éček vůbec,ale já osobně mám rád dynamičtější styl filmů.Hodně dobré 3*! ()

Arkanoid

Voľné pokračovanie Blade Runnera? „I ran out of gas.“ „So you need a gas station?“ „Would help.“ „Okay.“ .. „Gas stations have cigarettes.“ „What about gas?“ „I don’t need gas.“ Nemilujte túto postavu po takých dialógoch, v ktorých si vychutnáva intonáciu. Asi najčudnejší stopár na pohľadanie Rutger Hauer s démonickým pohľadom sype zo seba hlášky ako z chlpatej deky, len ak sa ho viackrát spýtate. Horor je to veru riadny, najme pre tých, čo naivne dôverujú hocikomu. Všade, kde môže byť, je tajomno (noc a tma, hmla a prach, opustená pumpa) a dotvára to tak atmosféru hororu. Akcia kvalitných autonaháňačiek skĺbená s napätím je výborná aj mimo osemdesiatkových filmov. Osemdesiatkový kult s veľmi znepokojivým záporným hrdinom, čo obracia hodnoty. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...Jen se tady z toho neposerte...Vzhledem k docela slušným ohlasům zde, jsem zakoupil originál za 39 peněz a... ještě že to nestálo víc...Průměrný emerický B thriller - horor v žádném případě - bát se není čeho. Ze začátku to vypadá velmi nadějně, ale pak následuje béčkařská klasika...opakující se schéma, nelogický scénář a nuda. Většina scén se odehrává bohužel ve dne, což filmu dost podstatně ubírá na atmosféře. Hauer hraje slušně, ale jeho vrcholem je beze sporu jednoznačně Blade runner - nikoliv toto Béčko! Za další nechámu zálibu amerických filmařů v pubertálních hlavních postavách všech hororů a thrillerů. Tento film mi trochu připoměl Spielbergův debut Duel, kde je hlavní postava poněkud dospělejší a film tak působí zcela jinak. Mě zkrátka nebaví se 1,5 koukat na mizerné herectví amerických puberťáků! Prosím o dospělé hrdiny! No a absence napětí i jakékoliv pointy tento film dorazila úplně. A je to velká škoda, protože z toho mohlo být výborné Áčko, nebýt těchto mínůsů... ()

iXtr3m3

Nie je to ani akčné, nie je to ani horor, takže nechápem to žánrové zaradenie, ale o to nejde. Jedná sa o celkom zdarilé takmer parafrázovanie Duelu, ktorý je síce určite lepší, ale toto nové pojatie sa mi tiež celkom páčilo. ()

Testament

Tak jako Spalovač mrtvol stojí na výkonu Rudolfa Hrušínského, tak Stopař stojí na perfektním hereckém výkonu Rutgera Hauera. Ano, rýpal by podotknul, že je to"pohádka", když Hauer ví přesně kde a kdy číhat na mladíka (Thomase Howella). Ale báječná, stísněná atmosféra, že před tímto psychopatem prostě NEUTEČETE film táhne až do adrenalinového finále... ()

Kdo s kým a za kolik

Kdo s kým a za kolik