Věc

The Thing

Vec

Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 1982, 109 min

Zpočátku docela banálně se tvářící zápletka získá na hororové zajímavosti v okamžiku, kdy se dozvíme, že ta věc se může proměnit v kohokoliv z vás. Ani obyvatelé polární stanice, ani diváci netuší, kdo je stále ještě "normální" a kdo už je replikou možná bažící po asimilování celého lidstva. Strašidelný dojem umocnil fakt, že jsem si tenhle film neprozřetelně pustila na notebooku v půl 12 večer, takže jsem měla k dispozici opravdu tu nejlepší atmosféru, jakou snad při sledování hororu člověk může mít. Přesto se mi chvílemi zdálo, že jsem se spíš často lekla, když něco odněkud nečekaně vyskočilo, než že bych se bála...(7.2.2007)

"Nikto už nikomu neverí." Parádny snežný klaustrofobický sci-fi horor a ďalší klenot Johna Carpentera z osemdesiatych rokov (HMLA, VLÁDCA TEMNOT - ako VEC, i tieto dva filmy by si zaslúžili skôr 80%, ale famózna hororová atmosféra mi to nedovolí). Minimum vtipu (Nóri verzus Švédi), zato mäsiarska porcia husto paranoickej atmosféry s prvotriednym béčkarom v leteckej bunde Kurtom Russellom a niekoľkými majstrovskými scénami („pálenie žeravým drôtom“ neskôr citoval Robert Rodriguez v spriaznenej - ale podstatne slabšej - tiež "infekčnej" FAKULTE). Podobne, ako u VOTRELCOV, i v súvislosti s VECOU by som veľmi rád videl prequel. Viac v mojej recenzii na CinemaView, kam už nepíšem: http://cinemaview.sk/clanok/1223460330/vec(14.9.2006)

Když začne Věc z jiného světa řádit mezi osazenstvem polární stanice, nasedá Důvěra na vrtulník a letí domů. Není divu, když už u dveří nervózně přešlapuje slečna Paranoia.. I když jeho styl nemám příliš v lásce, musím uznat, že se tentokrát Mistr Tesař neutnul a nabídl v první části své The Apocalypse Trilogy (dále Prince of Darkness a In the Mouth of Madness) nejen mrazem zahuštěnou atmosféru hororu, jehož legenda je nadále úspěšně živena různými dohady (kdo koho a jak nakazil, otevřený konec) a obsahujícího pár vskutku znamenitých scén (přeměna a následný žeh Benningse, či krevní testy doktora Krakonoše MacReadyho s plamenometem). V podstatě si za to ti hoši mohli sami, neboť jako správní Američané nejdříve střílejí a až potom se ptají, ale díval by se někdo na pětiminutový dokument od Carpentera o životě křížence huskyho a vlka na Jižním pólu..?(6.1.2010)

Na osmdesáté roky slušný horor, který kurevsky rychle utěče (což u mne znamená, že mě bavil), se skvělým a charismatickým Kurtem Russellem. Vynikající atmosféra ve které nevíte komu máte věřit a s kterou postavou sympatizovat. Ale co to kurva dělá v TOP 200? To jste si tu všichni dohromady před tím filmem honili ocasy nebo co ?(29.1.2010)

Svého času velice deprimující filmový počin. Svého času zcela realistické, unikátní a dokonalé triky. Svého času vyjímečně dokonalý scénář. Vše stojí na podmínce, že mimozemská věc dokáže vytvořit naprosto dokonalou kopii jakéhokoliv živého tvora, v našem případě člověka, člena výzkumného týmu polární stanice. Navíc je to docela vyvážené z hlediska napětí. Dokážete být zhnuseni mutací tvora a přitom vás děsí, kdo další může být transmodifikován, čili může zabít ostatní anebo prostě zemřít. V každém případě se zoufalstvím v očích sledujete, jak se posádka stanice kvapem početně zmenšuje a jak hrozné by bylo, kdyby se Věc dostala mimo jejich stanici. Pak přijde závěrečná scéna a vy jste rádi za Kurta Russella. Jste rádi i za Johna Carpentera, že to tak šikovně natočil a také za Ennia Morriconea, že to podmáznul tak úchvatnou a dechberoucí děsivou hudbou(14.6.2011)

• - Triky vznikli kombináciou rôznych techník používaných v tom období. Niektoré časti, napríklad keď sa vnútornosti psa obrátia, natočili odzadu. (Hystory)

• - Kosmický horor Johna Carpentera je první částí „Apokalyptické trilogie“. Druhou je satanistický Vládce temnot (1987) a třetí je lovecraftovské Šílenství (1995). (Kulmon)

• - Film je jedním z mála, jenž nemá na svém začátku slavné logo společnosti Universal Pictures. Úspěšnější a výdělečnější E.T. - Mimozemšťan (1982), který měl premiéru o dva týdny dříve, jej má. (Kulmon)