Věc

The Thing

Vec

Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 1982, 109 min

Od úvodního titulku s názvem filmu, od prvního tónu Morriconeho hudby, který zazní do tmy, od první scény, je vám jasné, že vás čeká mimořádný zážitek. A od prvního zhlédnutí v pubertě má VĚC taky své pevné místo v mé hororové top trojce. Působivý efektový horor beroucí si to nejlepší z VETŘELCE a LUPIČů TĚL a spojující těžkou paranoidní a bezvýchodnou atmosféru, nesnesitelně umocňovanou hudbou, s přehlídkou prvotřídních masek a gore efektů a dvěma brutálními lekačkami (resuscitace, krevní zkouška), to celé ve velmi exotickém prostředí a završené jedním z nejlepších filmových konců. Jo a výborná práce se zatmívačkami. A ani nevadí totální plochost postav.(9.7.2005)

Oceňuji fakt nabušenou atmosféru, ale tenhle film u mě doplatil na to, že když já viděl tu věc/tvora, tak mě to vůbec nevyděsilo, ale spíše mě to o strach připravilo. Škoda, hlavně kvůli tomu nedám plný počet. Ale na druhou stranu se musí nechat, že tomuto filmu unikl plný počet jen o kousek. Možná to bylo i tím blbým dabingem. Každopádně minimálně ještě jednou se na film podívám a to v originálním znění s titulky. Pak možná přidám i tu pátou.(29.12.2008)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Věc lze považovat spíše za dobrý sci-fi film z Antarktidy než za temný horor z bílé základny, což samo o sobě ukazuje na kvalitu. Ale přeci jen, nápad souboje skupinky lidí proti agresívnímu mimozemšťanovi byl úspěšně použit už v roce 1979 ve Vetřelci 1 od Ridleyho Scotta, anebo Ripleyová např. v Cameronových Vetřelcích (Vetřelec 2) bojuje proti emzákovi o hodně zajímavěji i vynalézavěji než MacReady na polární stanici, o lepší filmové akci a tricích ani nemluvě. Zbývá tak proklatě mrazivá bílá tma prozářena ohníčky... Trailer: http://www.csfd.cz/film/1329-vec-tvor-thing-the/videa/(18.9.2009)

Představte si, že někdo koho dlouho znáte, možná váš nejlepší přítel, je vražedný mutant, který se do těla vašeho přítele zadaptoval tak dokonale, že ho poznáte až ve chvíli, kdy vás zabíjí. Představte si, že víte jen to, že tato věc, o které nevíte skoro nic jiného se vydává za jednoho z vašich přátel a vy jste odříznuti od civilizace v mrazivé pustině Antarktidy... dokážete si tuhle nezáviděníhodnou situaci, ve které nedůvěra a podezíravost mezi přáteli hrají první housle, představit? Pokud ne a máte zájem mrknout na způsob, jak si tento hororový psychický teror představil a uskutečnil John Carpenter, podívejte se na Věc. Kromě silného námětu disponuje výbornou kamerou, Morriconeho hudbou, ve které je každý zvuk synonymem tajuplné hrozby, na horor adekvátně silnými hereckými výkony, založených na scénářem přesvědčivě vykreslených charakterů a v neposlední řadě kultovními triky, které sice ztratili něco na šokujícím efektu, ale přesto dokonale vystihli potřebně zrůdnou podobu Věci. Výborná gradace, silný zážitek. 80%(25.10.2006)

Když začne Věc z jiného světa řádit mezi osazenstvem polární stanice, nasedá Důvěra na vrtulník a letí domů. Není divu, když už u dveří nervózně přešlapuje slečna Paranoia.. I když jeho styl nemám příliš v lásce, musím uznat, že se tentokrát Mistr Tesař neutnul a nabídl v první části své The Apocalypse Trilogy (dále Prince of Darkness a In the Mouth of Madness) nejen mrazem zahuštěnou atmosféru hororu, jehož legenda je nadále úspěšně živena různými dohady (kdo koho a jak nakazil, otevřený konec) a obsahujícího pár vskutku znamenitých scén (přeměna a následný žeh Benningse, či krevní testy doktora Krakonoše MacReadyho s plamenometem). V podstatě si za to ti hoši mohli sami, neboť jako správní Američané nejdříve střílejí a až potom se ptají, ale díval by se někdo na pětiminutový dokument od Carpentera o životě křížence huskyho a vlka na Jižním pólu..?(6.1.2010)

• - Televizní stanice Sci-Fi Channel plánovala v roce 2003 uvést čtyřhodinovou minisérii, která měla být pojata jako sequel k filmu Věc. V projektu figurovalo i jméno Johna Carpentera, avšak z nápadu nakonec sešlo. (Martrix)

• - Film je jedním z mála, jenž nemá na svém začátku slavné logo společnosti Universal Pictures. Úspěšnější a výdělečnější E.T. - Mimozemšťan (1982), který měl premiéru o dva týdny dříve, jej má. (Kulmon)

• - V druhém návrhu scénáře z 04.03.1981 se radioamatér Windows (Thomas G. Waites) jmenuje Sanchez a je mu 21 let. (tequilla)