Kdesi uprostřed Covingtonských lesů leží zapadlá vesnice, jejíž hluboce věřící obyvatelé, nedotčeni moderní civilizací, žijí prostým životem. Jejich život ale není jednoduchý, v okolních lesích totiž žijí stvůry, které zabijí každého, kdo vnikne na jejich území. Vesničané v čele s radou starších z nich mají velký strach, ale když nevstupují do jejich lesů a nosí jim dary, oni se jim na oplátku zase nevtírají do vesnice. Asi jedinými lidmi, kteří se těchto tvorů moc nebojí, jsou mladík Lucius Hunt, slepá Ivy a psychicky narušený Noah. Jednoho dne před radu starších předstoupí Lucius a žádá o povolení opustit vesnici. Lucia trápí nedávná smrt chlapce z vesnice, který zemřel na následky nemoci. Věří, že kdyby měli ve vesnici potřebné léky, chlapec by přežil. Doufá, že stvůry vycítí jeho čisté úmysly a nechají ho projít a donést zásobu léků. Starší jeho žádost zamítnou. Svéhlavý Lucius však vkročí do zakázaného lesa. Reakce "těch, o kterých se nemluví", na sebe nenechá dlouho čekat! (TV Nova)

ninon

Ono člověka po čase přestane bavit říkat na konci jeho filmu "No to si ten Shyamalan snad dělá srandu, ne". ()

HAL

Vesnice skrytá v lesích, neustále se topící v mlze a napadaném podzimním listí, přitom však skrývající víc tajemství než by si kdo pomyslel.... ano Lovercraft by se z tohoto popisu zaradoval. Ovšem kdyby se díval jen o chvilku déle, nejspíš by zešílel vztekem nad tím jak hloupý může na první pohled zajímavý příběh ve skutečnosti být. Shyamalan je génius a idiot zároveň - kdyby zůstal na režijní stoličce, nebo ještě lépe stál za kamerou, nepochybně by byl všude oslavovaným umělcem který doma zakopává o oscary, protože překrásné obrazy které dokáže malovat na plátno berou dech a čarují působivou atmosféru i tam kde by divák u jiného režiséra nejspíš brečel smíchy nebo znechucením. Jenže on se pokouší kromě natáčení i psát a tím si pod sebou řeže nejen větev, ale rovnou celý strom. Stupidita do jaké děj filmu záhy upadne je tak absolutní že už není vlastně ani překvapující, všechny dějové zvraty jsou hloupé, ale i tak je jde vidět na míle dopředu (a pak nastupují ty nenáviděné momenty kdy si v duchu říkám "prosím, ať to nedopadne takhle blbě, ten scénář přece nemůže být až tak špatný"... no, je). Uchvacující vizualita a dobré herecké výkony nedokáží samy o sobě zachránit celý film, nicméně alespoň díky nim je Vesnice o řád lepší než autorovo předchozí Znamení. 6/10 ()

MIMIC

Ak niekomu vadí, že alfou a omegou filmu je adorácia Lásky (a tých sa nájde požehnane), tak potom ten film dorazil naozaj v hodine dvanástej. Je predsa vždy lepšie, ak sa z lesa vyroja príšery ako v scéne "Ústup do laboratória" vo Votrelcoch (ktorí mimochodom patria k mojim kultovým filmom), než aby bolo jasne artikulované, že Láska je tým najpodstatnejším elementom... A propos Votrelci - Sigourney bola nepochybne obsadená s jediným cieľom - účinne zmiasť "mäsožravého" diváka očakávajúceho monštrózny "xenomorfný" horor (určite nie preto, že jej to s Hurtom svedčilo už v "Očitom svedkovi" v roku 1981) - typologicky je tu totiž voľne zameniteľná s ktoroukoľvek kolegyňou. Snažím sa loviť v pamäti, či som niekedy videl lepší film. Nie, to nevidel (iba ak vnútorným zrakom). V žiadnom z nich totiž rozmer všeobecne ľudského ani zďaleka nie je taký silný ako v Osade. To, čo vidíme v Osade, v skutočnosti nie je (takže rozoberať nerozoberateľné tu nie je práve prejavom rozvážnej inteligencie), pretože ide o podobenstvo, o najlepšie premyslené a zrežírované podobenstvo v dejinách kinematografie (trúfalá štylizácia? koľko desaťročí potrebujem, aby som to mohol zoštylizovať práve takto?), podobenstvo o nutnosti rozlišovania a separovania dobrého od zlého, napríklad. Shyamalan tu konečne začína byť sexy, prechádzajúc od "duchárskeho realizmu" k "reálnemu duchovnu", uvedomiac si, že i akákoľvek dobrá pointa zostáva akoukoľvek dobrou pointou, pokiaľ slúži len zábave, akokoľvek inteligentnej a sofistikovanej. Oplatí sa na tomto mieste zdôrazniť, že Shyamalan zostáva verný hitchcockovskej maniere nielen koncipovaním prekvapujúceho thrilleru a vložením vlastného camea ale i manipuláciou s divákovým očakávaním - jeho počiatočná anotácia na pripravovaný film odohrávajúci sa kdesi na konci 19.storočia mimovoľne pripomenie lišiacke Hitchcockove fámy okolo obsadzovania pani Batesovej pre Psycho. ()

Omnibus

Good (yellow) idea! Jak ochránit své s láskou, leč přísně vychovávané děti před hrůzami světa „tam venku“, za zdmi našich domovů, před krvelačnými nestvůrami číhajícími v lese? Přece natíráním kmenů stromů na žluto... A strašením, samozřejmě. Ale žádné tmářství a manipulace s dětskou myslí nedokáže udržet jejich otázky uvnitř dospělými vytyčených hranic. Nehledě na to, že citům se prostě poručit nedá. Bohužel, cesta do pekla (zde vlastně do ráje, zabydleného pouze hodnými lidmi) bývá dlážděna samými dobrými úmysly. A ani nemusí být lemována výstražnými žlutými praporky – zlo už si cestu najde samo. Ale ta prvotní idea byla pochopitelně chvályhodná. Sám bych se hned přidal a rozdával dětem i dospívajícím ty štětky a kyblíky se žlutou barvou. ()

mzss1

|95%| M. Night Shyamalan je určitě dobrý režisér a ve svém typickém žánru je talent. Přesto nejsem ze všech jeho filmů doslova unešený. Jeho známé a výborně hodnocené počiny mi unikaly, tak jsem se rozhodl je dohnat. A právě tato VESNICE mi neskutečně sedla a můžu jí s klidnou duší prohlásit za Shyamalanův nejlepší film. Hodnocení a srovnání mnou viděných filmů tohoto rejži popíši nakonec. Takže nyní k VESNICI. Nevím jak to shrnout v kostce, je to bezpochyby skvěle podaný snímek ve všech směrech. Zápletka, příběh – to vše sice může působit jednotvárně, ale přesto je to skvěle zahrané. Postavy! To je další výborný klad. Dost postav tu má dostatek prostoru, máme tu mnoho zajímavých charakterů, at už je to ústřední zamilovaná dvojice Ivy a Lucius, či osobnostní slabší a mentálně zaostalý Noah nebo Edward. Jejich způsob života, pravidla – to vše je zajímavé pozorovat. Takže ani minuta nudy nehrozí. Když přejdeme k té zápletce, tak atmosféra pramenící ze strachu z neznámých tvorů, kteří přicházejí z onoho lesa, je naprosto perfektní. Je zde opravdu cítit to pravé Shyamalanovo napětí. Krom toho se mi do paměti vrylo množství zajímavých a tíživých scén. Slepá dívka Ivy pobíhající v lese, skromný rozhovor mezi onou dívkou a Luciusem, Noahovo napadení, kdy mi málem tuhla krev v žilách, říkal jsem si, proč to udělal; závěrečné dva zvraty, které asi už nepůsobily tak šokujíc, ale dávali ke konci filmu bezchybný smysl. Líbilo se mi, že si zde režisér s diváky tak trochu pohrál. Nechal nás předvídat jiné odhalení a nakonec z toho vzešlo zcela něco jiného, možná to někdo předvídal obdobně, já to uhodl jen z malé části. K tomu vévodila ta skvělá hudba od J. N. Howarda. Jsem naprosto nadšený, rozhodně nejlepší dílo, co jsem od Shyamalana viděl. A nyní to mnou slibované srovnání jeho snímků. Takže Vesnici řadím na první místo. Poté Rozpolcený a Šestý smysl. Hned za nimi ještě Stalo se – sice to není velká pecka, je to takové přímočaré, ale mě to bavilo. Znamení a Vyvolený - tyhle dva filmy mě moc nebavili, ale Vyvolenému ještě jednu šanci dám, přesto je to trochu s filmem Rozpolcený propojené, tak to zkusím. Po zániku země – to je blbost a není to Shyamalanova typická parketa. No, ještě mi zbývá vrhnout se na The Visit, což bude asi slabší odvar jeho klasické tvorby, ale přesto to zkusím. Spíš doufám, že nás v budoucnu režisér ještě něčím překvapí. Doufám, že to bude pokračování Rozpolceného, uvidíme. ()

k212

Vesnice je náladotvorný film, taky trochu sentimentální. Ale je to také film, který má velmi originální myšlenku, aplikovanou ve filmu snad poprvé (ale samozřejmě to netvrdím) - nemyslím tím opuštěnou vesnici uprostřed .... ale systém na němž je založena existence lidské populace v ní. Takový ten druh nenásilného donucování, despocie??? Co dokáže lidský strach o tom to je, a také o tom, že ti kdo mají relativně více rozumu jsou jím nejvíce svázáni, pročež ti druzí -slabomyslní- ne. Film nastoluje řadu etických ba snad až psychologických otázek (jo hrr na mě), ale moc je nereší. Kdo přijme myšlenku, že to tak může být, je spokojen, kde nesouhlasí zanechá to v něm alespoň cosi s otazníkem (asi jako u mě). M.N. Shyamalan natočil opět dílko, které sice není zvlášť šokující, ale je tajuplné, děsivé a hlavně neklidné. O jeho režisérských schopnostech opět nelze pochybovat, stejně tak kamera je velmi zajímavá - zvlášť se vyžívá v záběrech z interiéru do exteriéru a barevnosti, hudba je na první dojem velmi dobrá, ale jeden motiv se až příliš opakuje. A herci? Mě prostě nejvíc utkvěl v paměti Adrien Brody, jehož tragická postava je téměř symbolická (a on to prostě zvládl bez přílišných exhibicí na jedničku) a Bryce Dallas Howardová, (do této doby jsem ji nikde nezaznamenala), která předvádí uctyhodný vyzrálý projev.. William Hurt je velmi dobrý, ale tuhle jeho polohu už znám z jiných počinů. Co se týče J. Phoenixe -ač můj oblíbenec- zde moc nepředvádí, ale nemá moc prostoru a času. Zajímavé je obsazení ve vedlejších rolích, byť jedno známé jméno za druhým, zůstává už jen takovým tím bonbónkem, co není až zas tak extra. ()

Snorlax

Famózní studie strachu, tohle není žádný obyčejný horor, ale perfektní psychologická sonda do hlubin našich největších strachů. ()

Legas

Nechápu, proč právě Vesnice vyvolala tolik neshod mezi filmovými fanoušky (či přímo mezi příznivci M. Night Shyamalana). Vždyť je to výborný film. Mám pocit, že problém tkví především v tom, že Vesnice není tím, čím se na první pohled zdá. Veškeré strašení příliš diváka neděsí. Spíše odvádí pozornost, aby si divák myslel, že se bude bát a lekat se, a ejhle - najednou dostene ránu přes čumák, protože film se první polovinou pointy dostává docela do jiných sfér. Druhá polovina pointy už to na konci "jen" dorazí. Přesto Vesnice působí velice kompaktním dojmem. Jediná věc, za kterou musím ubrat 1 hvězdičku je fakt, že zatím po prvním shlédnutí nevím, jak ten Shyamalanův kopanec prožiju napodruhé. Ale musím dodat, že Vyvolený byl pro mě po prvním shlédnutí také částečným zklamáním, ale teď už má u mě plný počet bodů. Takže... ()

HoneyBunny

Není to tak hrozný, jak se povídá. Howardová si diváka získá lehko (jsem zvědavá na její další film), Hurt hraje jako vždycky skvěle, řemeslně je film zpracovaný dobře. A jestli se někomu líbí pointa nebo ne, to už je věc každého diváka. Mě úplně nesedla - proto ***. ()

Anderton

Otvorená myseľ divákov a skalných fanúšikov silných autorských osobností je vec zradná. Po Osade som dospel k názoru, že moja myseľ je maximálne otvorená. Shyamalan sa nám pokúša ponúknuť viac, ako v Šiestom zmysle, avšak úplne iným štýlom. Snaží sa pod rúškom historického hororu riešiť veci o ľudskej podstate, jej prirodzenosti, láske a o prítomnosti zla ukrytého hlboko v nás, pred ktorým sa nedá nikde uniknúť. Na tento účel mu znova slúžia jeho obľúbené farby a musím povedať, že som bol z jeho filmovej reči znova úplne namäkko. Sklamaní kritici by si Osadu mali znova po rokoch pustiť, verím, že mnohí by zmenili názor. Je to taký zmierlivý Dogville, na margo toho, že vznikli v rovnakom období. By the way, pointa mi došla niekedy v roku 2003, keď som čítal článok o tom, že Shy ide točiť "historický" triler s názvom Woods. Paradoxne to na vychutnanie filmu a jeho výpovednej hodnoty nemalo žiaden vplyv. ()

francis

Možná docela naivní a místy těžko uvěřitelnej film, kterej ale těží s výborný atmosféry napětí a záhad, kterou se režisérovi povedlo vytvořit a díky níž je jednoduchý si tenhle film pěkně užít. Nestane se klasikou nebo filmem, na kterej byste se chtěli dívat pořád dokola, ale jako jednohubka je příjemnej. ()

Frajer42

Po zhlédnutí mám velmi rozporuplné pocity. Kdo ještě tento film neviděl a chystá se to napravit, nechť nečte dál. Malá osada dokonale izolovaná od civilizace kdesi uprostřed lesů. Lidé opiti imaginární dohodou nesmějí vkročit do lesů. V lesích číhají imaginární prasolidé s drápy. Díky této dohodě se život v osadě vývojově zastavil cirka na přelomu 19. a 20. století. Tohle za horor považovat nelze. ,,Obávané" postavy spatříte zbytečně brzy a už se není čeho ,,bát". Nicméně film jako celek působil velmi originálně. A pokud opomenu, že to celé mělo k věrohodnosti velmi daleko, tak se mi celkový nápad dokonce i líbil. Fakt, že ,,prasolidé" neexistovali, ale byli pouze nástroj k udržení tamějšího poklidného života, beru za obrovské plus. Já se nenudil. A o to jde především. Dávám tedy lepší * * *. ()

Dzeyna

Výborný nápad. Trochu pošetile vymyšlení netvoři aka ti o kterých se nemluví. Zakázaná a povolená barva. Kde to jsme? :D Mysl blázna či co? Ale musím říct, že to má něco do sebe, ještě ke všemu když to vše vede slepá dívka. Hodně dobré herecké obsazení a celá atmosféra a doprovodná hudba. Hodně příjemný snímek, i když místy trochu pochmurný - v dobrém slova smyslu. Rozhodně stojí za zhlédnutí. ()

Kothy

Super film. Nevím, proč se některým zdá slabší. Funguje jako určitá pomyslná hranice mezi Shyamalanovými dobrými a špatnými filmy. Atmosféra vás pěkně navnadí na vesnici v lese v 19. století. Jenže není to úplně idylická vesnice. Platí zde určitá pravidla a občas na ně zaútočí podivné příšery. Sigourney Weaver tu opravdu vyniká. Nakonec zjistíte, že všechno není, tak jak se od počátku může zdát. Ale nechci nikoho připravit o moment překvapení. Je to opravdu hodně dobrý film. ()

Sašenka165

Vesnice je dost zvláštní film. Celkem zajímavý nápad se však (bohužel popřípadě bohudík) tvůrcům nepovedlo rozvinout do podoby, jakou bych si představovala. ()

Okara

Naprosto odrovnávající drama. Už jen námět upoutá pozornost. Mírumilovné obyvatele vesničky uprostřed lesa terorizují neznámé nestvůry. Čekal jsem nějakou hloupou zápletku a rychlý konec, ale opak byl pravdou. Naprosto jsem zkoprněl nad hereckými výkony všech zúčastněných herců i neherců a když vedli tak silné dialogy umocněné ponurou anglickou hudbou, jen jsem si vrněl blahem. Dokonce se Shyamalanovi povedlo do gradujícího děje zasadit několik nervydrásajících scén, které mají ten správný říz díky slepé hrdince a vyvedeným nepřátelům, ale především temnému prostředí hustého lesa s kvílícím větrem. 80 % ()

meave

Neviem, či je možné nazvať hororom príbeh o bezhraničnej láske, ktorá poťahuje všetky nitky nad Osadou. Sú hriechy z lásky odpustené? To je tá otázka - čo všetko môžeme urobiť a žiadať v jej mene? V Osade má láska takmer všetky podoby. Od nenásytnej až po subtílnu. Pripravte sa na výborné herecké výkony, ktoré ale trošku predbiehajú priehľadný príbeh. Alebo čakajte, kedy príde ten horor. Ja som čakanie trávila sledovaním neuveriteľne príťažlivého Joaqiuna Phoenixa. ()

Ant

Neskutečně atmosférický příběh, který je jak strašidelný tak dojemný. Film, který vás tak usadí, že mu i ty jeho nedokonalosti odpustíte. Fantastická smyčcová hudba, která podtrhne každý obraz a každý dialog. Procítěné herecké výkony od plejády zkušených herců. Typické M. Nightovo vyústění děje na mě nepůsobilo nijak nuceně, právě naopak. Vesnice na mě v době své premiéry udělala zkrátka nepopsatelný dojem. ()

Shymalan se vrací k hororům

08.10.2008

Vivat manga

Vivat manga

04.10.2006

Otevřete láhev saké, Hayao Miyazaki chystá další projekt! A když jeho filmy tvoří spolu s automobily a špičkovou elektronikou nejvýznamnější japonský vývozní artikl, nemůžeme se divit, že očekávání… (více)