Americký thriller Collateral (2004) se odehrává v Los Angeles, kde náhoda svede během jedné deštivé noci dohromady černošského taxikáře Maxe (Jamie Foxx) a nájemného vraha Vincenta (Tom Cruise). Přemýšlivý Max už jezdí taxíkem dvanáct let a sní o vlastní firmě s limuzínami. Jeho elegantní zákazník Vincent si ho najme na celou noc, a tak se pro Maxe nastávající hodiny změní v peklo. Cynický zabiják musí během několika hodin zabít na objednávku narkomafie pět lidí. Do svého úkolu se pustí s profesionální chladnokrevností, i když má v patách policii, FBI a nakonec i své zákazníky. Bezmocný taxikář se stává nedobrovolným řidičem a průvodcem člověka, který rád filozofuje, dokáže i ve vypjatých situacích vtipkovat a lidský život pro něho znamená pramálo… (Česká televize)

blackrain

Nic netušící taxikář jedné deštivé noci nabere podivného zákazníka, ale alegantního a šarmantního. Taxikář se stane nedobrovolným šoférem. Elegantní zákazník je totiž nájemný vrah, který potřebuje navštívit pár svých přátel. Práce taxikáře rozhodně není žádný med. Nikdy nevíte, koho naberete do vozu. Lidé jsou různí a nikdo jim nevidí do hlavy ani vy ne. Každý má jiný důvod, proč si bere taxíka. ()

SarumanKo

Keď chce človek kvalitný moderný thriller, stačí siahnuť po Mannovi. Jeho digitálna kamera vás presvedčivo vtiahne do podmanivej atmosféry nočného L.A., "kde si ľudia v metre ani nevšimnú dookola sa voziaceho mŕtveho chlapíka". Silnou stránkou scenára jeho filmu nie sú logické detaily, ktoré občas zlyhávajú, ale silné, protistojné charaktery. Na nich Collateral stojí - a nepadá. Cruise aj Foxx predvádzajú absolútne maximum svojich nemalých hereckých možností (hoci taký Bardem ich svojim päťminútovým výstupom brutálne prekonáva) a ich osudový súboj s nádychom filozofického presahu ma neuveriteľne bavil. Škoda, že posledných 20 minút skĺza snímka do neoriginálnej thrillerovej rutiny a rozuzlenie musím nazvať neuspokojujúcim. Rozseknúť (resp. zastreliť) sa ten príbeh dalo aj s gráciou. (8/10) ()

Alementina

Po deseti letech jsem mela konecne cest shlednout tenhle kousek a musim rict, ze jit na to dnes do kina, tak zklamana nejsem. Cruisovi ani Foxxovi neni co vytknkout, jen ten konec bych udelala jiny. ()

Pet

Brilantni Nelitostny souboj skveleho prosediveleho Tom(inator)a Cruise a kupodivu v dramaticke poloze dobreho Jamieho Foxxe pod bezchybnou taktovkou Michaela Manna. V posledni dobe maji zkuseni filmari tendenci zkouset nove postupy v akcnim zanru. Schumacher to zkusil v Telefonni budce a Mann v taxiku. O fous lepe to (aspon podle me) vyslo Mannovi. ()

jajinka

Překvapivě dobrá záležitost.. Jinak poklidný, příjemný večer se v jednom rozhodnutí svézt dalšího cestujícího změní v noční akční můru jednoho taxikáře.. ()

René.girl

Ač tenhle typ filmů není přímo můj šálek kávy, tak mu nemám naprosto, co vytknout. Výborná kamera, vyborná hudba, Tom Cruise a jeho dokonalé provedení akčních scén mi naprosto brali dech a k tomu vtipně zmatený Jamie Foxx. Výborný film. 80% ()

movieband

"Muž si sedne do metra a umře tam. Všimne si ho někdo? Ne. Lidem dlouho trvá, než si všimnou, že muž je mrtev." Na Collateral jsem si dělal zálusk hodně dlouho. Strašně mě k filmu táhl zjev Toma Cruise. Film je hodně zajímavý a působivý. Freudovsky člověka táhne k zamýšlení nad současnou situací ve společnosti. Vincent je pokřivený dobou. Je chladnokrevný, svým způsobem čestný a smrtelně nebezpečný. Jeho myšlenkové pochody ve filmu jsou hodně zajímavé. Jamie Foxx projde ve filmu působivou změnou charakteru. Vlastně by mě zajímalo, co by to s člověkem ve skutečnosti provedlo, kdyby byl svědkem (a víceméně spolupachatelem) v organizovaném zločinu.Film jako celek funguje skvěle snad až na jednu maličkost. Určitá část filmu mi přijde strašně monotónní. Film slovy skvěle ukazuje dnešní společnost a Vincentova krutost a chladnokrevnost dodává snímku děsivou realitu. Stejně tak, jako Maxův proslov do Vincentovi duše, který je hodně zajímavou scénou. Poslední zhruba půl hodina mě přikovala do křesla a pohltila mě až do závěrečných titulků. Film rozhodně stojí za shlédnutí. 90% ()

YURAyura

S akcnaky to jde v posledni dobe s kopce. Reziserum dochazeji scenare a mne trpelivost. Kdy jsem naposledy videl aspon trochu slusny thriller? To snad ani nebylo letos C. nevyuzil svuj potencial a ja si od neho tolik sliboval. Postavy se chovaji nelogicky a az na par momentu nucene spoluprace taxikare a zabijaka je to zivacka s uhodnutelnym koncem. Jenom z toho Toma nam roste cim dal vetsi fesak - neco jako Conery... ()

dr.Orlok

Výborný film s dechberoucí scénou v baru.Hudba s opakujícím se rytmem , v davu sledujeme hned několik postav.Kamera těká z jedné na druhou.Tom Cruise s perfektně ladicím sakem konečně naplno ukazuje jaký může být záporák. ()

Damiel

Dechberoucí, dynamické, se skvělými herci, brilantním scénářem, skvělou režií... akorát to mělo jednu vadu, a to tu, že to skončilo :) ()

stration

Velice solidně natočený thriller. Michael Mann zdaleka nepatří do starého železa a přizval si k tomu stále lepšího Toma Cruise a šikovného Jamieho Foxxe. Zběsilá jízda ulicemi může začít. ()

MATADOR

Mann má svůj styl. Zvláštní kamera a "minimalistické" pojetí Collateral hodně pomáhají. Přesto snímek z průměrnosti vytahuje jen závěr, hudba a Jamie! ()

Aiax

Inteligentní thriller, který umí pobavit a nedělá z diváka vola, se vždycky cení, takže palec nahoru pro Michaela Manna. Výtky snad dvě - zaprvé mě Cruise ani tentokrát moc nepřesvědčil, že hrát umí, a zadruhé trapný konec (chlapa střelí do břicha, ten si jenom smutně povzdychne, sedne si a těsně před smrtí ještě prohodí pár přátelských slov s kámošem. Jasně, proč ne). Jo a mimochodem, co ta hudba ze 1492: Dobytí ráje uprostřed filmu? Fakt bylo nutné cpát tam cizí hudbu, navíc tak profláklou jako právě tenhle Vangelisův soundtrack? A co ten český název? Že by našim distributorům, jindy přímo hýřícím invencí, došly nápady :))) ()

pepua

Tak tohle bylo fakt ubohý... scénář museli napsat tak za pět minut, přičemž logice chování postav se z toho věnovali tak pět vteřin... Naprostej nýmand si napochoduje před bosse podsvětí povypráví nějaký historky a zase odkráčí... Jen za závěrečnou scénu v metru nedávám odpad, ale tohle ještě někdy vidět? Ani náhodou. ()

FilmFan24

Skvěle napsaný scénář s vytříbenými dialogy je základem zručně zrežírovaného thrilleru, kterým opět Michael Mann dokázal jak je dobrý. Dalšími klady jsou herci kde překvapuje Tom Cruise, který si střihl - a velmi dobře - poprvé ve svojí kariéře zápornou postavu . ()

AffectedFace

Ze začátku až nudně protahující se... Poté přijde na plac výraznější akce, která netrvá moc dlouho.. Na začátku filmu je vidět Jason Statham asi na 20 sekund a poté už vůbec, takže to bylo z moji strany obrovské zklamání.. ()

salalala

Po osmnácti letech vynikající Mannův thriller pětihvězdičkové hodnocení neobhájil, ale chyběl jen kousek. První dvě třetiny jsou fenomenální, pulzující atmosféra nočního a anonymního velkoměsta funguje výtečně a v kombinaci s digitální kamerou, která se k podobnému ladění dokonale hodí, tvoří naprosto jedinečný zážitek. Akčních scén tu není tolik, když už se ale stanou, jsou typicky "mannovské" a jejich vrcholem je scéna v klubu, která i díky fantastickému soundtracku (který ale provází úplně celý film) a tradičně realistickým zvukům působí uvěřitelně a autenticky, scéna v jazzovém klubu je zase ukázkou minimalismu a výborné práce s napětím. Tom Cruise je naprosto vynikající a až na výjimky se vyhýbá svým typickým křečovitým manýrám a dodnes je role Vincenta tou asi nejzvláštnější a nejvíce se vyjímající v jeho filmografii, Jamie Foxx je jako jeho naprostý opak podobně fantastický a jejich kooperace je výborná. Hvězdičku pak sráží samotný závěr, který je až moc velkým konstruktem a zbytečně využívá klišé, která se do něj úplně nehodí a oproti předchozímu dění působí malinko nelogicky. Collateral patří k těm několika nemnoha filmům, které jsou nadčasové, protože svým stylem, snímáním i nápadem fungují dlouho po natočení a mají co dát i další divácké generaci. A vůbec nevadí, že po letech od premiéry už není tak dokonalý, jak jsem tehdy myslel. 85 % ()

Skip

Jo, dobrý film, má tempo, nenudí, jsou tam perfektní záběry, ale nemohu se zbavit dojmu, že Cruise nebyl tentokrát zcela na svém místě. Ne že by byl vyloženě špatný, ale měl jsem problém věřit mu, že je tím, čím měl být - drsným nájemným vrahem prakticky bez svědomí. Zato Jamie Foxx zahrál taxikáře, který se dostal do sakra ožehavé situace, perfektně. Jen bych se divil, že by byli Felixovi drsňáci tak blbí a skočili mu na to jeho divadýlko. ()

Michael Mann natočí svůj vysněný film

Michael Mann natočí svůj vysněný film

09.02.2022

Denzel si hledá bezpečné bydlení

Denzel si hledá bezpečné bydlení

11.07.2010

V akčním thrilleru Safe House studia Universal si totiž zahraje vězně a zároveň korunního svědka, který je pod ochranou CIA. V rámci programu pro ochranu svědků je uklizen někam do Jižní Ameriky.… (více)

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

22.03.2007

Fanoušci brutálních počítačových řezničin mají po nedávném ohlášení filmové adaptace Metal Gear Solid opět důvod jásat. Nebo také ne. Přijde na to, jak studio New Line Cinema pojme velkoplátnovou… (více)