Fantom opery

The Phantom of the Opera

Fantóm opery

Muzikál / Drama / Romantický / Thriller

USA / Velká Británie, 2004, 143 min

Kultovni pribeh, prostredi opery, hrbitov, music, love, fantom s bilou maskou v cernem plasti, tohle mel byt jednoznacne 5ti hvezdickovy material. O to vetsi skoda, ze z toho jen sala nevyuzity potencial a je to misty hodne silna nuda. Navic tezko rict co tomu vsemu uznat jako plusove body, kdyz je to xkta verze fantoma. Az prilis je zde patrna jakasi muzikalovost, opera style a divadelnost. Od toho jsou zde k dispozici zminene formaty, film to mel mnohem vice opeprit svou "filmovosti" a ne jen zobrazit to co uz zde bylo. Nastesti i v tomto ohledu jsou zde zachytne pozitivni body, napr. s katakombni cestou do fantomova dungeonu si tady nekdo slusne vyhral a hlavne vizualni zpracovani zasnezeneho hrbitova s angel monumenty bylo tak lahudkove, ze by se za nej vubec nemusel stydet ani Tim Burton. Neustale mi ale vadil fakt, ze cely tenhle pribeh ma mit mnohem hororovejsi atmosferu, tohle bylo ciste zamerene na operu a romanci, coz nic proti ni, ale kdyz uz, tak to mela byt alespon podstatne temnejsi romance. Co se tyce vykonu, tak vokalne to zvladli oba hlavni protagoniste naprosto fantasticky, herecky mi ale nejak plne nesedl ani jeden z nich. Zvlaste Gerard "This is Sparta!!!" Butler byl jako fantom nedostatecne dark. Puvodne jsem mel i v planu trosku zarypat do samotne hudby, ale skoncilo to tak, ze si nektere songy zpivam jeste den pote a jeden z nich mam v planu zcoverovat, takze nakonec spokojenost. V porovnani s 2 muzikaly, ktere jsem videl v poslednich mesicich je to o poznani lepsi, nez Chicago, ale na Moulin Rouge se to nehrabe. 6/10(10.11.2008)

Ludia, ja vám nerozumiem.... chcete od čisto romantickej predlohy béčkový horor? v tomto filme je všetko, čo môže ponúknuť muzikál.... cit, emócie, empatia, krásna hudba a spev, čistokrvná romantika bez snahy zatiahnuť do nej morbídnosť, drastickosť alebo nevkus.... výprava nádherná (gýčovitá? tak nepozerajte romantické muzikály!), obsadenie vynikajúce a Emmy, tak to je najčistejšie stelesnenie Christine, jej romantiky, zmyselnosti, oddanosti, krásy, aké Vám hocktoré spracovanie môže ponúknuť.... + film ponúka krásnu kameru a síce nie inovatívne, ale pôsobivé triky (najmä "oživenie opery")..... ok, nie je to 5* film, ale nasr*li ste ma svojou "intelektuálskou namyslenosťou" (poprípade nedostatkom romantického citu)... na just dávam plné hodnotenie!(18.10.2010)

Fantom opery je dle mého názoru hluboce podceňovaný muzikál. Neboť styl jakým je natočen ... hudba, kostýmy, výprava (kulisy). To je moc povedené, prostě audio-vizuální hostina se silným, ač velejasným příběhem. Nicméně ono vizuálno nepřekypuje v pravém slova smyslu, kupříkladu oproti Moulin Rouge je Fantom barevně umírněnější, což ovšem vůbec není na škodu. A pak ty dekadentně-secesní kulisy, nebo hřbitov ... něco tak originálního jsem už dlouho neviděla. No a teď ke zpěvu ... co si budem nalhávát, kdo jen trochu hudebně cítí pozná momenty, kdy to prostě drhne. Ale myslím si, že to možná byl tak trochu záměr, protože až do určitých chvílí to hercům zbaštíte i co se artikulace týče, proto je to ve výsledku přesvědčivější. Kupříkladu největší problém jsem měla s postavu Carloty, protože Minnie Driver si ji vysekla tak suverénně, že jsem jí skoro ten operní zpěv zbaštila, horší už to bylo u Emmy Rossum a Gerarda Butlera, i když jsou oba evidentně talentovaní, v určitých okamžicích jejich zpěv dost skřípal - a to hlavně v duetech! Ale tohle jsou jen detaily, které se prostě dají filmovému zpracování odpustit. Mám za to, že Fantom opery patří k tomu lepšímu muzičnu, co v poslední době vzniklo!(16.9.2005)

Tento film má kopec fantastických scén pri ktorých mi aj vďaka hudbe išli zimomriavky po tele. Lenže ako je už známe Schumacher to nezvládol a scény sa striedajú spôsobom - dobré a nuda pričom viacej tam prevláda tá nuda. Jediné čo zachránilo tento film je Webberova hudba a výkony Rossum a Butlera ktorých som ich charaktrery žral aj s navijákom. Ostatné len tak dopĺňajú príbeh. Film je natočený rutine bez nejakej účasti originality a celkovo na mňa film pôsobí rozpačitým dojmom. Toto je jeden s tých filmov pri ktorom stačí zatvoriť oči a nechať sa unášat fenomenálnou hudbou dovolím si tvrdiť jednou z najlepších čo bola pre muzikál napísaná a zabudnúť na obraz pretože ten je raz pekný , raz gýčoví. raz nudný a práve to budí dojem ako keby schumacher si nebol na čistom čo vlastne točí pretože sa akokoľvek sa snaží tá jeho daná snaha je základnym úrazom filmu a pôsobí ako som už podotkol rozpačito a nedotiahnuto. Škoda lebo herecké výkony aj hudba boli skvelé a malo to šancu stať sa jedným z n aj muzikálov lenže takto zostal fantastických prvých a posledných 30 minút a medzitím len rutiná nuda s fantastickou hudbou. Preto dávam aj tri hviezdičky. Schumacherovi ide skrátka napätie viacej ako nejaký citový kostýmový epos, na tom si už rozbil hubu pri batmanovi a robinovi. Nechápem kto mu to dal točiť(10.8.2008)

Schumacher je macher. Moje prvé stretnutie s postavou svetoznámeho Fantóma dopadlo aj napriek obavám, veľmi uspokojivo. Joel sa snažil nepodriadiť film bežným diváckym nárokom, požiadavkám a trendom, a spracoval muzikál dosť netradične, klasicky a staromódne. Zabudnite na veľkolepé choreografické kreácie z muzikálov typu 'Chicago'. 'Phantom of the Opera' je skromné dielko s veľkolepou výpravou a impozantnými kostýmami, vznešenou a pompéznou hudbou, prakticky celý dej je s citom prespievaný v operných piesňach. A to musím pripomenúť, že keby dávali zadarmo lístky na operu, dlho by som rozmýšľal, či si jeden vziať. Napätie má film veľmi poctivo stupňované a jeho vrchol príde na scénu len veľmi sporadicky, čo ma trošku mrzelo, pretože to mohol byť aj poriadny trhák. Okrem toho, že herci nijak zvlášť neokúzlili, aspoň viem kto z nich by sa mohol uživiť aj na hudobnej scéne. 75%.(13.5.2009)

• - Joel Schumacher před natáčením muzikál nikdy neviděl, což považoval za dobré samotný Webber. Podle něj režisér nebude mít choutky kopírovat originál. (imro)

• - Převedení slavného muzikálu na filmové plátno stálo producenty 60 mil. dolarů a diváci zanechali během úvodních třech dní (24. - 26. 12. 2004) 4 miliony v limitovaném počtu kin. Po třech týdnech se Fantomovi opery podařilo vyzpívat už 27,5 mil. dolarů jen v Severní Americe. (imro)

• - Muzikál Fantom Opery běží na Broadwayi nepřetržitě od roku 1989 a je právem označován za nejúspěšnější muzikál všech dob. (fannah)