Fantom opery

The Phantom of the Opera

Fantóm opery

Muzikál / Drama / Romantický / Thriller

USA / Velká Británie, 2004, 143 min

Kultovni pribeh, prostredi opery, hrbitov, music, love, fantom s bilou maskou v cernem plasti, tohle mel byt jednoznacne 5ti hvezdickovy material. O to vetsi skoda, ze z toho jen sala nevyuzity potencial a je to misty hodne silna nuda. Navic tezko rict co tomu vsemu uznat jako plusove body, kdyz je to xkta verze fantoma. Az prilis je zde patrna jakasi muzikalovost, opera style a divadelnost. Od toho jsou zde k dispozici zminene formaty, film to mel mnohem vice opeprit svou "filmovosti" a ne jen zobrazit to co uz zde bylo. Nastesti i v tomto ohledu jsou zde zachytne pozitivni body, napr. s katakombni cestou do fantomova dungeonu si tady nekdo slusne vyhral a hlavne vizualni zpracovani zasnezeneho hrbitova s angel monumenty bylo tak lahudkove, ze by se za nej vubec nemusel stydet ani Tim Burton. Neustale mi ale vadil fakt, ze cely tenhle pribeh ma mit mnohem hororovejsi atmosferu, tohle bylo ciste zamerene na operu a romanci, coz nic proti ni, ale kdyz uz, tak to mela byt alespon podstatne temnejsi romance. Co se tyce vykonu, tak vokalne to zvladli oba hlavni protagoniste naprosto fantasticky, herecky mi ale nejak plne nesedl ani jeden z nich. Zvlaste Gerard "This is Sparta!!!" Butler byl jako fantom nedostatecne dark. Puvodne jsem mel i v planu trosku zarypat do samotne hudby, ale skoncilo to tak, ze si nektere songy zpivam jeste den pote a jeden z nich mam v planu zcoverovat, takze nakonec spokojenost. V porovnani s 2 muzikaly, ktere jsem videl v poslednich mesicich je to o poznani lepsi, nez Chicago, ale na Moulin Rouge se to nehrabe. 6/10(10.11.2008)

paradoxně bohužel trochu kýčovitá, nastavovaná kaše ze skvělých melodií, sympaticky upnutých korzetů, zajímavých flashbacků, parádní kamery a výpravy - aneb joele, vař - tady máš klasiku, herce a prachy a udělej nám velkofilm... ábr das ist vénich. snímek začne po hodině silně nudit a divák jen čeká na závěrečné vysvobození. efekty nejsou nic extra, scény jsou přeslazeny a zážitek z filmu zachraňoval jen kvartet turek-ballantines-zrzka-brambůrky... tedy van Tom dává "jen" 60% a musí si brzy napravit muzikálové chuťové buňky starým dobrým JChS.(7.11.2010)

Fantom opery je dle mého názoru hluboce podceňovaný muzikál. Neboť styl jakým je natočen ... hudba, kostýmy, výprava (kulisy). To je moc povedené, prostě audio-vizuální hostina se silným, ač velejasným příběhem. Nicméně ono vizuálno nepřekypuje v pravém slova smyslu, kupříkladu oproti Moulin Rouge je Fantom barevně umírněnější, což ovšem vůbec není na škodu. A pak ty dekadentně-secesní kulisy, nebo hřbitov ... něco tak originálního jsem už dlouho neviděla. No a teď ke zpěvu ... co si budem nalhávát, kdo jen trochu hudebně cítí pozná momenty, kdy to prostě drhne. Ale myslím si, že to možná byl tak trochu záměr, protože až do určitých chvílí to hercům zbaštíte i co se artikulace týče, proto je to ve výsledku přesvědčivější. Kupříkladu největší problém jsem měla s postavu Carloty, protože Minnie Driver si ji vysekla tak suverénně, že jsem jí skoro ten operní zpěv zbaštila, horší už to bylo u Emmy Rossum a Gerarda Butlera, i když jsou oba evidentně talentovaní, v určitých okamžicích jejich zpěv dost skřípal - a to hlavně v duetech! Ale tohle jsou jen detaily, které se prostě dají filmovému zpracování odpustit. Mám za to, že Fantom opery patří k tomu lepšímu muzičnu, co v poslední době vzniklo!(16.9.2005)

Zo začiatko som nemohla uveriť, že je to naozaj Gerard. Jeho asi najškaredšia a zároveň najsmutnejšia rola, potrebujúca objatie. Hudba krásna, hlavná predstaviteľka tiež, ale jej správanie ma veľmi sklamalo. Ale to sú typické ženy. Dráždiť muža jedného, aby si nakoniec vybrali druhého a z prvého urobili príšeru.(29.1.2010)

• 01Zuzana10

ohromne dlhe na tak jednoducho vyobrazeny dej. strasna nuda, dlhe len pesnickove pasaze, mimoriadne strasny amerikanizmus a ,,moderne" ponimanie ,,historickeho" pribehu, to neznasam. otrasne kostymy /preco preboha davali tej ,,sopranistke" ruzovy plysovy kabatik a pudla s ruzovymi maslami?! co mal znamenat Christinin uvodny ,,operny" kostym, kt. priliz napadne pripominal Sissin obraz?! to sa ani nezmienujem o v podstate polovici hercov, kt. tam behali celu dobu polonahi a prip. na konci co tie leskle nohavice tej blondinky?/ zbytocne prehnane hranie od polovice hlavnejsich postav, obcas totalne gycovite sceny, nepacia sa mi elekticke gitary a bicie ako sucast piesni, inak by hl. melodia bola mozno posobivejsia /na mna/, prehnane kulisy.... Boh ma ochranuj pred podobnymi filmami. a to som len chcela spoznat slavny pribeh...(13.8.2008)

• - Když Fantom (Gerard Butler) na konci filmu žádá Christine (Emmy Rossum), aby byla jeho ženou, dává jí na hlavu svatební věnec. V dalším záběru ho na Christininé hlavě vidět není, ale v následujícím jej opět má. (R1CH1E)

• - Natáčení závěrečné scény trvalo celý týden. (imro)

• - Převedení slavného muzikálu na filmové plátno stálo producenty 60 mil. dolarů a diváci zanechali během úvodních třech dní (24. - 26. 12. 2004) 4 miliony v limitovaném počtu kin. Po třech týdnech se Fantomovi opery podařilo vyzpívat už 27,5 mil. dolarů jen v Severní Americe. (imro)