Fantom opery

The Phantom of the Opera

Fantóm opery

Muzikál / Drama / Romantický / Thriller

USA / Velká Británie, 2004, 143 min

Operu vůbec nemám rád a když jsem dřív než film slyšel cd tak jsem říkal nic moc. Ale hlavní píseň jsem znal už asi před 20 lety a tak jsem to tak dlouho poslouchal, až se mi to zalíbilo celé. Pak přišel film. Podle hodnocení jsem měl strach, že to bude hrozná blbost. Nedalo mně to a šel jsem na to do kina. Hned od prvních záběrů mě to naprosto uchvátilo,výprava, kostýmy, hudba a hlavně dokonalý zvuk. Nemoh jsem se dočkat, až to vyjde na dvd. Jsem rád , že to vyšlo v dts. Nejlepší muzikál všech dob, už se těším na Mamma Mia.(22.5.2007)

Fantom opery je podle mě jeden z nejhezčích muzikálů všech dob (myslím divadelních). Ta hudba je opravdu překrásná a díky tomu i slušně proslavená. Převedení muzikálu na film se podle mě povedlo. Takové filmy (muzikály) jsou přece stvořeny hlavně kvůli hudbě, proto nechápu komentáře některých, kteří tvrdí, že přeci nebudou film hodnotit podle hudby, která pro něj nebyla stvořena. Já si ale myslím, že to je to hlavní, o co tu jde, a děkuji Schumacherovi, že se rozhodl tenhle film natočit. Tento muzikálový skvost se tak totiž dostane i k lidem, kteří nemají možnost zajet na Broadway. Začátek se starým zaprášeným divadlem, které se najednou proměňuje zpátky do dob své slávy se mi moc líbil. A vůbec všechna vystoupení byla dobře udělaná. Možná trošku přehnaná byla scéna na hřbitově, ale zbytek byl výborný. Ke zpěvákům a hercům nemám skoro žádné výtky. Emmy Rossum byla krásná a dobře zpívala, Raoul v podání Patricka Wilsona byl také dobrý, jenom mě trochu udivil výběr Gerarda Butlera do role Fantoma. Je sice charakterní herec a fantoma zahrál dobře, to se ale nedá říci o jeho zpěvu. Ten byl dost hrozný, ale i tak se to dalo přežít. Když to vezmu kolem a kolem, tak hudba byla božská, výprava okulahodící a herecké a pěvěcké výkony velice dobré, proto dávám 5*.(3.4.2009)

Fantom opery je dle mého názoru hluboce podceňovaný muzikál. Neboť styl jakým je natočen ... hudba, kostýmy, výprava (kulisy). To je moc povedené, prostě audio-vizuální hostina se silným, ač velejasným příběhem. Nicméně ono vizuálno nepřekypuje v pravém slova smyslu, kupříkladu oproti Moulin Rouge je Fantom barevně umírněnější, což ovšem vůbec není na škodu. A pak ty dekadentně-secesní kulisy, nebo hřbitov ... něco tak originálního jsem už dlouho neviděla. No a teď ke zpěvu ... co si budem nalhávát, kdo jen trochu hudebně cítí pozná momenty, kdy to prostě drhne. Ale myslím si, že to možná byl tak trochu záměr, protože až do určitých chvílí to hercům zbaštíte i co se artikulace týče, proto je to ve výsledku přesvědčivější. Kupříkladu největší problém jsem měla s postavu Carloty, protože Minnie Driver si ji vysekla tak suverénně, že jsem jí skoro ten operní zpěv zbaštila, horší už to bylo u Emmy Rossum a Gerarda Butlera, i když jsou oba evidentně talentovaní, v určitých okamžicích jejich zpěv dost skřípal - a to hlavně v duetech! Ale tohle jsou jen detaily, které se prostě dají filmovému zpracování odpustit. Mám za to, že Fantom opery patří k tomu lepšímu muzičnu, co v poslední době vzniklo!(16.9.2005)

První hodina je geniální a už jsem přemýšlel o plném hodnocení. Bohužel, ta druhá si neuměla udržet tempo, některé písně se mi moc nezdály. Ale jinak naprostá paráda. Ať už obsazení (Butler - perfektní, Rossum - rozkošná a talentovaná) či hudbou (v mnoha místech výborná!) Škoda, že celek není takový, jako první hodina. I přesto ale můžu doporučit, nejen příznivcům opery (ke kterým se já nepočítám).(3.1.2010)

• Nautila

Šumacheré, ty patlale! Já mám kýče docela ráda, ale ty jsi i na mě moc. Je to pocit, jako když sníte příliš mnoho sladkých bonbonů - cpete se a cpete, až z toho máte na jazyku povlak a už necítíte žádnou chuť. Utáhněte Schumacherovi trochu vodítko, dejte mu jen omezený počet bonbonů a on z toho vydá skvělej film jako Volný pád. Pusťte ho ze řetězu, on sežere hromadu bonbonů, a protože už z toho necítí jazyk, bude se cpát ještě víc, aby se ujistil, že ten jazyk ještě má. (Ach, to jsem vymyslela pěknou analogii.)(14.9.2011)

• - O úlohu Fantoma usilovali John Travolta i Antonio Banderas, který dokonce strávil několik let pěveckou přípravou. (imro)

• - Roku 1907 bylo v pařížské opeře Garnier nalezeno v zazděné podzemní místnosti tělo muže se zlatým prstenem a znetvořenou lebkou. (Asmodin)

• - Postava Christiny Daaé (Emmy Rossum) má skutečný předobraz v operní švédské pěvkyni Christině Nilsson. (Asmodin)