Ve výškové budově je surově zavražděn noční hlídač a vzápětí vybuchne bomba, která zničí výtahová lana. Celkem osmnáct cestujících zůstává uvězněno ve výtahu, který prudce padá dolů, než ho zastaví silné brzdy. Ale i ty hodlá atentátník odstřelit, pokud nedostane tři miliony dolarů. Do akce jsou nasazeni špičkoví losangelští policisté Jack Traven a jeho přítel Harry. Při riskantní a nebezpečné akci se jim podaří dostat cestující z výtahu, atentátník se ale zmocní Harryho a vyhrožuje jeho zabitím, jestliže nedostane peníze. Jack se odhodlá k akci, svého přítele postřelí na noze a ten atentátníkovi unikne ze sevření. Šílenec však uteče… Oba policisté jsou vyznamenáni za odvahu a večer společně oslavují. Zejména Harry je poněkud společensky unavený. Druhý den dostane Jack zprávu, že byl unesen autobus, na němž je připevněna bomba. Přihlásí se i atentátník: o své peníze rozhodně nechce přijít. Zatímco Jack jde do akce přímo, Harry je s ním ve spojení a řídí operace. Jack se dostane do autobusu, kde ve zmatku vystřelí jakýsi muž, který si myslí, že jde policie po něm. Bob, řidič autobusu, je těžce zraněn a za volant usedá jedna z cestujících, studentka Annie. Autobus se podle pokynů atentátníka nesmí dostat pod určitou rychlost, jinak nálož vybuchne... Jackovi se nejprve podaří vyjednat, aby byl z autobusu vysazen zraněný Bob. Pak se v panice snaží vystoupit další cestující, starší žena, je ale usmrcena. Jak se zdá, atentátník vše pozorně sleduje díky přímým záběrům vrtulníků, které celou akci přenášejí. Brzy se ukáže, že na dálnici, kam autobus míří, je patnáctimetrová díra... (TV Prima)

bombit

Málokdo ví, že Hopperova postava (Howard Payne) je inspirována českým důchodcem Petrem Hovádem, který se v 90. letech soudil s Dopravním podnikem města Prahy a právní kanceláří Brož/Sokol kvůli pozdním příjezdům linky 25 na trase Brusnice-Sparta. ()

EagleSK

Tak teraz neviem... Nahodou, pocas prepinania kanalov, som zazrel scenu, kde autobus nadvihne predok a ako gazela preskoci z jednej strany rozostavaneho mosta na druhu. Po tomto nevsednom vizualnom zazitku som sa pobral spat a snad sa mi s tym autobusom nebude snivat. ()

Mountain

Musím souhlasit s těmi poznatky v komentářích, kde se uvádí, že mnohé scény jsou přitažené za vlasy... ano, to jsou... hlavní hrdina je takřka nezranitelný, Annie v podání Sandry Bullock řídí autobus jako letadlo a přeskakuje obrovské propady na dálnici, no... co si budeme nalhávat, je to nadsazené a nereálné, ale přesto mi to v tomto případě nevadí. Možná díky tomu, že film není nacpaný samopaly a automobilovými honičkami (paradoxně se celý odehrává v jedoucím autobuse, ale zde mi to vážně nevadí) a má i určitou detektivní zápletku, tak je pro mne koukatelným akčím projektem. Bohužel o dvojce tohle říct nemůžu, Keenu R. odmítl zde již hrát, což je první zápor a ona titulní "rychlost" přenesená na loď je jen ve stínu této celkem zdařilé jedničky. ()

aneta105

Na Sandru jsem nikdy nebyla zvědava, nepatří do mých oblíbených hereček (ani nebude), proto její výkon v tomto filmu kazil zážitek, sice řídit bus není lehké, to uznávám, ale i tak. Ostatní bylo ale nadčasové- výkon hlavního hrdiny, akční scéna taky a konec se začátkem nejvíc. přesto si zaslouží 70%. ()

andydufrsn

Kdysi se mi tenhle film strašně líbil, ale teď, když jsem ho po čase zase viděl, tak vidím, že akcí, a místama super, svižnou akcí zakrývá a zachraňuje kvantum hloupostí a nelogičností, je to tedy vlastně úplně obyčejná akčňárna! ()

Duffman 97

Jeden z prvních akčních blockbusterů.A jak jej zhodnotit? Jedním slovem jízda.Tenhle film vás opravdu nenechá vydechnout protože jakmile se magorovi nepovede útok v mrakodrapu jde na autobus,a když zas ne jde na metro.Skvělé jsou i herecké výkony Keenyho Reevese,Sandry Bullock i Dennise Hoopera.Zkrátka Nebezpečná rychlost je poctivý akčňák,ve stylu Smrtonosné pasti s pořádnou dávkou akce i napětí.PS:ty manévry s autobusem byly opravdu skvělé.100% ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Stát! Hádanka, parchante. Mířím ti přímo na hlavu, co uděláš?" Začne to výtahu, pokračuje v autobuse, skončí to v metru. Keanu Reeves jde z akce do akce. Přitom mu hraje stylový soundtrack. "Vztah založený na krizových situacích dlouho nevydrží?" - "Tak ho založíme na sexu." Pěknou tvářičku obstarala Bullocková. "Nemám řidičák. Sebrali mi ho." - "Za co?" - "Za rychlost." A Hopper ztvárnil šíleného vyděrače. Je tam i pár dobrých výbuchů. Má to jednoduše řečeno grády. - 80%. ()

Jirkacek

Snímek Nebezpečná rychlost jsem si koupil na DVD nedlouho po jeho natočení v roce 1994 a pamatuji si, že jsem z něj byl tehdy doslova nadšen. Celých 111 minut se pořád něco dělo, na oddych nebo odchod na toaletu nebyl čas, natož abych při těch dokonale provedených akcích zíval. O několik let později se disk roztočil v našem přehrávači podruhé a i když kouzlo prvního překvapení bylo pryč, díky skvěle vygradovanému ději jsem se opět skvěle bavil. Uplynuly další roky a abych napsal zasvěcený komentář a případně změnil své původní ohodnocení (4 hvězdy), rozhodl jsem se podívat na Nebezpečnou rychlost potřetí. Od natočení filmu už uběhlo 25 let a tak jsem si říkal, jestli ty akce nebudou v dnešním měřítku slabé a triky zastaralé. Nic takového se naštěstí nestalo a jelikož jsem spoustu detailů filmu zapomněl, i napotřetí jsem se nijak nenudil a perfektní akce jsem si náležitě užíval. Celý film bych rozdělil na tři části - první s výtahem, druhý s autobusem a třetí v metru. Vše začalo v mrakodrapu, kde do výtahu nastoupilo několik lidí, kteří se tak ocitli ve špatnou chvíli na špatném místě. Na tento výtah totiž bývalý policista a současný terorista Howard Payne ztvárněný skvěle odporným Denisem Hoperem nainstaloval několik výbušnin, kterými zničil zabezpečovací zařízení klece, která se tak propadla o několik pater níže, než jej brzdy zastavily. Pak Payne zavolal na policii a požadoval 3 miliony dolarů výkupného, jinak prý odpálí i zmíněné brzdy. Na místo záhy přijela policie okrsku Los Angeles v čele s velitelem „Mac“ McMahonem, jehož si zahrál Joe Morton a dvojicí elitních příslušníků. Těmi byli Harry Temple v podání Jeffa Danielse a hlavní hrdina celého filmu Jack Traven alias vycházející hvězda Keanu Reeves. Díky jejich předvídavosti a chytrosti se jim podařilo všechny lidi z výtahu vytáhnout, přestože Payne brzdy klece odpálil. Terorista se totiž stále nacházel v budově mrakodrapu a slyšel co si policisté povídali, což si jeden z nich uvědomil a vydali se jej zatknout. Ve vzájemném souboji zvítězil Payne, kterému se podařilo uniknout a při zásahu byl navíc zraněn Temple, který poté sloužil na policii jen v kanceláři. Tím se uzavřela první část filmu a po malé pauze vyplněné oficiálním vyznamenáním obou policistů začala druhá a nejdelší část snímku. Payne se totiž rozhodl po neúspěšné akci ve výtahu získat peníze jiným způsobem a nainstaloval bombu do autobusu. Informoval Jacka na kterém autobusu se bomba nachází a řekl mu, že pokud autobus zpomalí pod 50 mil/h (cca 80 km/h), bomba exploduje a zabije všechny cestující. Jackovi nezbývalo nic jiného, než se do autobusu dostat, ovládnout situaci a překazit tak Payneův další plán. Uvnitř MHD se setkal se skupinou několika lidí, kteří pochopitelně byli vyděšení a mezi nimi byla další nadcházející hvězda Sandra Bullock, která si zde zahrála Annie Porterová. Ta se po postřelení řidiče jiným cestujícím ujala řízení vozidla, které uhánělo ulicemi Los Angeles jako tank a ničilo vše, co autobusu stálo v cestě. Když konečně bus vyjel na volnou dálnici, mohl Jack v klidu přemýšlet, jak z celé situace ven. Payne ovšem věděl o všem, co se uvnitř MHD dělo a při pokusu o vystoupení jedné cestující neváhal odpálit jednu bombu u nástupních schodů, čímž Helen zabil. Akce však pokračovala dál, vyskytlo se mnoho překážek, děj byl stále velmi napínavý a já se skvěle bavil. Jediné co se mi moc nelíbilo byl ten těžko uvěřitelný skok přes mezeru v dálničním mostě. Poté autobus sjel na mezinárodní letiště v Los Angeles, kde několik desítek minut kroužil po ranveji, než se podařilo vše vyřešit. Tím však film neskončil, terorista byl stále naživu a požadoval své peníze, aniž tušil, že cestující byli již zachráněni. Skončila druhá část filmu a celý děj vyvrcholil třetím dílem, který se odehrál prakticky celý v metru. Opět se filmařům podařilo nabídnout napínavé okamžiky a vše logicky uzavřít. Myslím, že se Nebezpečná rychlost velmi povedla a já osobně ji považuji za jeden z nejlepších akčních filmů celé historie. V prosinci 2019 jsem si tento film koupil na blu-ray disku a poměrně brzy jsme se na něj podívali už potřetí. Kouzlo prvního i druhého překvapení sice bylo pryč, ale i tak jsem se na shlédnutí v plném rozlišení velmi těšil, takže se jednoho lednového večera disk roztočil v našem přehrávači, my se uvelebili na sedačce a začali jsme sledovat. Přestože jsem tedy film viděl již potřetí, opět mne bavil a jeho děj považuji za velice zajímavý a v porovnání s jinými stejnými počiny za dobře propracovaný. Své investice do modré krabičky jsem tak nemusel litovat a někdy v budoucnu se zase na film podívám, ale nyní nastal čas jej správně ohodnotit. Suma sumárum, snímek Nebezpečná rychlost ode mne získal pět rychlých hvězdiček *****. () (méně) (více)

Ozzy89CZ

Není tady snad minuta bez akce. Bez výborné promyšlené zábavné kaskadérskéakce. Charismatické postavy. Výborný scénář. Vždycky rád podívám znovu. 95 % ()

saint3n

Po Bird Box (Sandra Bullock ofc;) logické ověření kvality 👌 Nebezpečná rychlost. Guilty pleasure jaxviň. A napínavé stejně, jako před ¼ stoletím.  Symbolicky plná palba s ohledem na to, že je to vlastně film pro pamětníky.. ()

gggggg

Jeden z najatraktívnejších akčných filmov 90tych rokov. Skvelí herci, najviac vynikol Dennis Hopper v úlohe teroristu. Dobrý hudobný podklad, len strašne dlhá úvodná scéna. Scéna s letiacim autobusom trošku zle natočená, ale inak nemám filmu čo vytknúť. ()

GrooteLulu

...ještě mě v uších zní to TU TU TUTU... a jedééémm ..tohle by se mělo pouštět lidem v dálkových autobusech.. je to srdeční záležitost prvních akčňáků z tehdejšího pera Jan de Bonda a ksichtu Dennise Hoppera (nevím proč, ale připomínal mě furt Phila Collinse).. pamatuji si, že titulní strana časopisu Cinema byla moc pěkná, byl to hit a je to i po 30letech furt dobrý.. p.s. "něco podobnýho se může znenadání vzbuzením ze snu stát komukoliv z vás taktéž" ()

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

15.12.2023

Zatímco jiní v jeho věku řeší nejšetrnější pleny, Ridley Scott si ke svým sedmaosmdesátým narozeninám nadělí další režijní počin. Tahle legenda se totiž rozhodla, že nepoleví v každoročním nadělování… (více)

Nebezpečná rychlost potřetí?

Nebezpečná rychlost potřetí?