poster

Důkaz

 • USA

  Proof

 • Slovensko

  Dôkaz

 • Velká Británie

  Proof

Drama

USA, 2005, 95 min

Režie:

John Madden

Scénář:

David Auburn (scénář, divadelní hra)

Střih:

Mick Audsley

Scénografie:

Alice Normington

Kostýmy:

Jill Taylor
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (308)

 • kleopatra
  ****

  Křehká hranice mezi genialitou a šílenstvím se v otci i dceři pravidelně stěhovala a stejně tak stěhovavé bylo i moje přesvědčení, co ke komu víc patří. A pak jsem pochopila, že to vlastně není tak důležité, protože "důkazy" jako úcta, důvěra a láska jsou pro život podstatnější než ty matematické a Gwyneth, o které si opakovaně říkám, že ji nemusím a opakovaně se mi v něčem líbí, mi k tomu pomohla.(13.2.2006)

 • Houdini
  ****

  Zlatý Lev - výběr(10.2.2006)

 • Galadriel
  ****

  I když člověk ví z matematiky akorát to, že 1+1=2 a že přímka je rovná (přitom ani jedno z toho nemusí vždycky platit ;-)), nemá v případě sledování "Důkazu" skoro žádný handicap. Příběh o genialitě, o boji dcery předního matematika se sebou, s otcovou nemocí, se svým okolím a s rozhodováním, co je v životě správné. Příběh, ve kterém díky skvělé Gwyneth Paltrow nebudete téměř do konce vědět, jestli to byla ona, kdo vymyslel převratný důkaz o prvočíslech (jestli se nepletu, tak jde o Riemannovu hypotézu), nebo jestli to udělal její otec než zemřel a ona si jeho zásluhy buď kvůli schizofrenii "namluvila" nebo úmyslně přivlastnila. Příběh, který je hlavně komorním dramatem a matematiku využívá pouze jako hřiště - až na pár narážek a větiček opravdu nemá "normální" divák žádnou nevýhodu a může hodnotit jen a pouze filmařinu. A ta je, od scénáře přes hudbu po herecké výkony povedená, jedinou slabost vidím v jisté statičnosti, která je zřejmě způsobena tím, že předlohou filmu je divadelní hra, jejíž schéma a vyprávění režisér zřejmě moc nezměnil ani neoživil.(21.9.2007)

 • Matty
  ****

  Hlavní hybnou silou Důkazu jsou inteligentně napsané dialogy, které i přes četnost svého výskytu nenudí. Na čemž mají kromě Paltrowové zásluhu také Jake Gyllenhaal a Anthony Hopkins. Výborná režie a důmyslný střih divadelní hru povyšují na plnohodnotné filmové dílo pro všechny vnímavé a trpělivé diváky. 75% Zajímavé komentáře: Faye, mm, LarryW, iNKa 1104, lukax, Cooolboy(11.12.2006)

 • Malarkey
  **

  Důkaz je příliš silné slovo, jelikož v případě tohoto filmu je Důkaz důkazem, že ani dobří herci nerovná se dobrý film.(28.4.2011)

 • Djkoma
  **

  Nezvládnutý důkaz kvalit nejen režiséra, scénáristy, ale bohužel i protagonistů mezi kterými je Gwyneth Paltrow jako jediná růže mezi plevelem. Velká škoda.(10.3.2006)

 • T2
  ***

  Rozpočet $20miliónovTržby USA $7,535,331Tržby Celosvetovo $14,189,860Tržby za predaj DVD v USA $9,232,695 //počet predaných kusov 522,402║ skromnejšia verzia Čistej duše ale dalo sa /60%/(29.10.2008)

 • Renton
  *****

  Scénář: David Auburn, Rebecca Miller .. Gwyneth Paltrow mne doposud nikterak zvlášť nebrala. Zato v jejím nejnovějším snímku jsem se jí nemohl nabažit! Parádní, herecky zvládnuté ztvárnění dcery matematika, která se o svého otce nejen stará, ale sdílí i všechno jeho nadání, zdravotní problémy a pracovní nasazení.. Vedle ní se skvělým výkonem prezentoval Anthony Hopkins v roli otce. Obsazení víc než dobře doplňují Jake Gyllenhaal jako student a Hope Davis jako druhá dcera. Výtečné komorní drama, které asi nezaujme každého. Na mne mělo dojem stoprocentní a od počátku doslova strhující! Ano, strhující! Celý film má výborné tempo, celou stopáž nenudí a uběhne dosti rychle. Pokud Vás ovšem dostatečně nezaujme během prvních řekněme deseti minut, ani nemusíte pokračovat. Ale budete ochuzeni o příjemný zážitek, jemuž vévodí herecké výkony, několik příběhových zvratů, bezchybné zpracování rodinných vztahů, komorní atmosféra a nádherný soundtrack. 90%.(20.1.2006)

 • Faye
  ****

  Matematické pravdy byly, jsou a budou, pro mě navždy nepochopitelné. Nikdy nezažiji pocit okouzlení nad shlukem řeckých písmen, arabských číslic a různých lomítek, protože se na svět vzorců dívám podobně jednoduchým pohledem jako Claire (doufám, že to je jediné co máme společného). Ne tak její otec a její sestra Catherina, která svůj život podřídila jemu a jeho nemoci. Po jeho smrti náhle všechno zmizelovšechno! Až na pochybnosti o sobě samé. „Jestli se vrátím na začátek budu moci začít znovu. Pokud půjdu řádek po řádku, pokusím se najít kratší cestu lepší“ . Působivé natočené komorní drama s vynikající Gwyneth Paltrow.(13.1.2006)

 • DaViD´82
  ****

  Výtečně zahrané komorní drama o životních hodnotách a matematice. Jediným výraznějším záporem je až příliš evidentní "divadelnost" vzešlá z předlohy. Jinak není mnoho co vytýkat a spíše by se slušelo chválit. Kvalitní film, který zaujme i matematikou netknuté.(21.5.2007)

 • mandes
  ****

  rozpočet : $20 million tržby celosvetovo : $14,189,860(24.12.2006)

 • tron
  ****

  „Som rada, že zomrel.“ Veľmi dobré herecké výkony ústredného tria Paltrowová-Hopkins-Gyllenhaal. Kvalitný je však i scenár, ktorý tne do živého prostredníctvom pomerne realistického zobrazenia veľmi ťažkej choroby, ktorá človeka a jeho okolie každým dňom viac ničí.(4.9.2006)

 • Boss321
  ****

  Příjemné drama na dlouhé zimní večery. Výkony herců se mi velmi líbili, scénář je též povedený a režie Johna Maddena rozhodně neurazí.(30.9.2007)

 • Jossie
  ***

  Gwyneth jako dcera geniálního matematika, která zdědila nadání po otci a otázka je, zda ho i nepřekonala, hraje tuhle zmatenou a nejistou dívku zatraceně dobře. Otcovo šílenství jí uvádí ve zmatek, takže tím, že myslí na cosi vyššího, než ostatní lidi, chvílemi neví, jestli je to všechno skutečně jen její dílo a navíc, jestli nemoc nezdědila i ona. Já v tom filmu viděla jen Gwyneth a i když jí Hopkins celkem dobře přihrával, ona je hlavním kladem filmu, který mě jinak zase tak moc nezaujal.(11.1.2009)

 • EdaS
  ****

  Velmi dobré drama, které mohlo být ještě naléhavější a poutavější, kdyby místo Paltrow hrála nějaká ještě lepší herečka. Gwyneth určitě nebyla špatná, ale na můj vkus (jako asi ve všech filmech) trochu moc unylá a chladná. Hopkins tradičně výborný.(17.1.2006)

 • RHK
  ***

  Gwyneth Paltrow v roli nejisté a zmatené geniální dcery duševně nemocného geniálního matematika je výborná. Nejistá a zmatená režie Johna Maddena ji trochu připomínala, ovšem ke škodě filmu. Protože - přes silný scénář - jsem si byl díky ní nejistý i já, o čem že film vypráví a jaké poselství nese. Trailer je i na csfd: http://www.csfd.cz/film/136156-dukaz/videa/?type=1(22.6.2010)

 • pan Hnědý
  ***

  Filmová schizofrenie podle Johna Maddena.(19.7.2012)

 • Morien
  ****

  Ne často je film o ženském šílenství zároveň tak bonbónový, ale i povědomý natolik, že se mi chce někam na měsíc zavřít a s nikým nemluvit.(10.12.2017)

 • Brouk
  ****

  Vzhledem k tomu, že toto je mé jubilejní hodnocení pod pořadovým číslem 7.000 musím využít této příležitosti a poopravit svůj názor na Gwyneth... od tohoto snímku ji už jako herečku respektuji :-) Pro mě byl tento filmík příjemným překvapeníčkem... :-)(18.12.2006)

 • Psema
  ****

  Uvnitř vroucí, navenek chladné. Gyllenhaal je ovšem jako matematický geek naprosto perfektní. 7/10(18.3.2010)

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace