Padesátá léta minulého století. Manhattanský uklízeč toalet Tom Ripley (Matt Damon) si vypůjčí sako studenta Princetonu, v němž hraje na klavír na zahradní párty. Když s ním pak bohatý otec čerstvého absolventa Princetonské univerzity zapřede rozhovor, Tom předstírá, že jeho syna zná. Rázem tak dostane nabídku, aby se výměnou za tisíc dolarů vypravil do Itálie a přesvědčil Dickieho Greenleafa (Jude Law) k návratu domů. V Itálii se Tom připojí k Dickiemu a jeho vzdělané snoubence Marge (Gwyneth Paltrowová). Předstírá, že miluje jazz a chová homosexuální naděje, zatímco se topí v přepychu. Kromě lhaní je Tom také velmi dobrý v imitaci a padělání, takže když se s ním pak pohledný a sebejistý Dickie začne nudit a zavrhne ho, Tom neváhá zajít opravdu hodně daleko, aby si přivlastnil Greenleafovy výsady. (Cinemax)

tranquill

Skvěle zahrané se spoustou hereckých hvězd. Ale ač se to vyvinulo v thriller, já jsem z příběhu úplně unešený nebyl. ()

Hpatrik

Zas tolik sotisfikované mi to tedy nepřišlo. Matt Damon je fajn, ale veškeré počínání jeho postavy je založeno na náhodě, a ještě větší dávce štěstí, vyhrocené situace řeší v afektu, je vypočítavý a dokáže rychle improvizovat, což je jeho největší zbraň. Nijak zvlášť jsem si to ale neužil, takže díky a sbohem. ()

Torgal

Takéto filmy sa mi v posledných rokoch už akosi nedostávajú. Hviezdne obsadený mix thrilleru a drámy s fascinujúcim antihrdinom. Damonov slizký homosexuál čo je pre stúpanie po spoločenskom rebríčku schopný všetkého je tak presvedčivý, až sa divím, že ho táto rola nezaškatulkovala. S pribúdajúci minútami sa zapletá čoraz hlbšie do pavučiny lží, ale pravé grády to naberie až s prvými mŕtvolami. Tempo nie je nijak závratné, ale je podriadené budovaniu psychológie postáv a filmársky sa jedná o brilantné remeslo, ktorému nemám čo vytknúť. 8+/10 ()

Razzor_82

Talentovaný Matt Damon si střihl roli ne-dokonalé hlavní postavy. Minghella servíruje podle předlohy dost zajímavý a neobyčejný děj, který míchá kartami takřka celý film. Skvělé role pro Paltrow a Lawa i když pro něj jen do půlky filmu. Stupňující psychologie je skvěle přenesena na diváka. Dobře tajemná atmosféra a napětí až do poslední minuty, jak to všechno dopadne. Holt je ten Ripley opravdu hodně mazaný lišák, který nemá problém chladně odstranit pár přátel.  8/10 ()

Stíba

"Vždycky jsem si myslel, že je lepší předstírat, že jsi někdo jiný, než být nula." - Musím nesouhlasit s golfistou, protože ta zmatená rozpolcená osobnost Ripley/Greenleaf se proměňuje a vyvíjí tak přirozeně a důvěryhodně, že jsem to Damonovi absolutně věřil. Výborné psychologické drama u kterého jsem po celou dobu měl zvláštní strach a stud z toho, že dojde k jeho odhalení. ()

maddictive

Mrazivý film bez jediného "klaďase"; naopak, všechny postavy jsou nesympatické, ale tak důvěryhodně, až bych to Damonovi i Lawovi (i Hoffmanovi...apod) věřila. S kým se má řadový divák ztotožnit? ;) Připouštím, že v Dobrém Willovi byl Matt rozhodně příjemnější...což ovšem nic nemění na faktu, že se rolí obou lehkých "vyšinutců" zhostil skvěle. ()

krizi

Jak mám Matta Damona rád, tak mu tuhle roli nejsem schopen uvěřit. Prostě se na ni podle mě nehodí. Škoda, film sám o sobě zas tak špatný není, ale to obsazení hlavního hrdiny prostě není šťastné. ()

danny_21

Slušný thriller o chladném převzetí cizí identity. Damon hodně slušný, záporáka zvládnul s jistotou, pro mě přeci jen trochu překvapivě. Sem tam jsem se přistihnul, že se nudím, žádné výrazné emoce to ve mně nezanechalo, takže 70% ()

Acrobat

Niečo o talentoch utrúsi aj Ješua v novom talmude. Zvýrazňuj ich, recykluj, klonuj, zarábaj na nich. Ja som svoj premhral, a pritom som nebol ani členom za školou stojacich chlap(c)ov. Hudobný sluch som však vycibril a dôchodcovia, ktorým som zahral pár ľudoviek boli vo vytržení a slzami dojatí. Zárobky sa dnes nehrnú, hoci do milióna chýba polka cesty. Nulová ctižiadosť robí zo mňa neukojeného mladíka, ktorý nedá na reči a mrhanie potenciálom ospravedlňuje výrokmi: "Veď pozri, Ripley to robí za mňa!". ()

Mouchal

Před pár lety jsme sledovali paní Ripleyovou na cizích planetách s několika jejími vesmírnými mazlíčky a dnes sledujeme pana Ripleyho, jak se vyžívá ve své ďábelské hře manipulace a lží (samozřejmě žádná návaznost těchto dvou postav není, nebo je?). Matt Damonova postava je typický sympaťák, kterému vše věříte, cítíte se s ním bezpečně, na jeho prosbu mu i bramborovou kaši ve svém domě uvaříte a on následně nespokojen s její (řekněme) hrudkovitostí, vás kvůli tomu přetáhne předmětem, který má nejblíže po ruce (v tomto případě to bude asi ta samotná hrudka), tak silně, až vám z vaší hlavy vytečou všechny životně důležité tekutiny. Jo a jako pomyslnou třešničku na dortu vám ukradne vaší identitu. Pro talentovaného "mistra" Ripleyho toto není žádný problém. Protože ač má někdo talent ve sportu, pro hudbu či pro herectví (jako Matt Damon), pan Ripley má talent pro "sviňárny". I přes jeho sklony k nepravostem vám ale během filmu nezbude nic jiného, než mu prostě fandit a zobat mu to všechno z ruky. Asi bych na filmu lépe hodnotil první půlku, kde se vyskytuje Jude Law, protože jeho postava je nesmírně zajímavá a po jeho odchodu nenastoupí žádný schopný náhradník, který by to táhl za něj. Každopádně námět mrazivého thrilleru výborný a zpracování taktéž zdařilé. Jen mě trochu mrzí, že z filmu nebylo patrné, zda Ripley své homosexuální sklony pouze předstíral v rámci svých lží, či jimi oplývá doopravdy. Ripleyův talent pro neprokouknutelné lži bych přál každému teenagerovi, který přijde ráno z kalby a jeho mamka začne konverzaci otázkou "Kdes byl?!". 80% ()

Kotsour

Skutečně výborný film se skvělým Daemonem (mně se v této roli moc líbil). Až na pár detailů a nedotaženosti či naivitě příběhu a událostí, což ale může být jen můj osobní pocit, je to opravdu smršť skvělých momentů a zvratů, obratné manipulace a lží. Touha po stoupání společenským žebříčkem a nemocná duše dovedla našeho "hrdinu" až na pokraj myslitelného. Rozhodně doporučuji. ()

Likan7

Divný thriller s hlemýždím tempem. Hvězdné obsazení a italské scenérie tady ani zdaleka nestačí k nějakému většímu filmovému zážitku. Nesedí mi tady Damon v roli vraha, Paltrow ani Law. Minghellova režie vás absolutně ničím nezaujme a film ani v jednom okamžiku svý předlouhatánský stopáže nestrhne. ()

gemi

Vynikající scénář, který dělá z jinak ukecaného filmu hodně chytrou motanici. Až do konce jsem přemýšlel o čtyřech, ale nakonec jsou to tři, protože to žádný konec nemá. Dvě a čtvrt hodiny člověk přemýšlí, jak to skončí, a ono to prostě neskončí. Scénárista prostě naznal, že už je to moc dlouhé, a tak přestal psát. ()

Lupes

Famózně precizní studie lidského egoismu a sobectví. V tomto případě se remake předlohy povedl, neboť se vydal vlastní cestou. Přidanou hodnotu tvoří i homosexualita, která nejen že vytváří nový prvek napětí, ale svou marnou touhou po naplnění probouzí dokonce empatii. Ocenit by se dala i kamera (např. rozdvojený obraz na zavíraném klavíru jako předjímka dalších věcí), herecké výkony (kolik rozpačité plachosti dokáže Matt rozehrát ve své tváři), dobové reálie i atmosféra italského temperamentu. To vše je na výbornou. Skutečným vrcholem je ale scénář a režie, neboť právě pojetí nečekaných změn, dramatické řetězení náhod a dalších specifické prvky utváření děje posouvají snímek dál než jen k dobré knižní předloze. Absurdita záměn na malém prostoru, náznaky frašky a další prvky vytvářejí prostředí známe především z divadelních her a reflektují cynismus, zničující touhu a závist těch nejznámějších z nich. Sama lokace pak odkazuje ke commedii dell'arte doznívající v divadelním provedení takových tvůrců jako např. Carlo Goldoni. Ruku na srdce, nejsou snad Tomovy lži cynickou obdobou nejslavnějších úhybných manévrů Truffaldinových? Talentovaný pan Ripley je román zfilmovaný jako divadelní hra a Anthony Minghella vědomě vzdává hold prknům, jež znamenají svět. Celé je to... prostě parádní i děsivé zároveň. Jen se obávám, zda se podobné snímky namísto varováním nestávají "návodem". ()

junxi91

Velice napínavý film. Pokud se živíte příležitostnými pracemi, čistíte záchody, ladíte piána v opeře a hrajete na snobských akcích, může vás potkat spousta příležitostí. To se pak člověk hned nachomejtne k nějakému zajímavému jobu. Do toho si přidejte talent napodobovat ostatní lidi a umět falšovat podpissy a dobrodružství může začít! Akorát pozor na skrývanou homosexualitu a afektovanost, to pak může někdo schytat ránu do hlavy dřevěnou tyčí. ()

Chamyl

Silný film o tom, kam až může dovést život jedno vypůjčené sako a trocha duchapřítomnosti. A také trocha toho talentu, samozřejmě. Výborně obsazené i zahrané drama s velmi dobrou atmosférou, které vám způsobem vyprávění i samotnou stavbou příběhu brání ve vytvoření si "očekávaných" vztahů k jednotlivým postavám. Pro Jude Lawa jakoby to byla postava psaná na tělo, ale Matt Damon je opravdu nečekaně odporný záporák. I když záporák... Velmi dobrý komentář od Nathalie a dobrá poznámka o třetím oku od POMO. ()

Tamdydam

Jeden z mála remaků, který se vyrovná svému předchůdci. Je to možná dáno také tím, že nejde o věrnou kopii. Jude Law tu sice věrně kopíruje Maurice Roneta z původního filmu Plein soleil, ale postava Matta Damona je podstatně odlišná od prvopočátku chladnokrevně vypočítavého sviňáka v podání Alana Delona. Líbily se mi oba filmy. Talentovaný pan Ripley je ale o to působivější, že se do pocitů a situace hlavního "hrdiny" dokážete spíše vžít ()

Andrew Scott je nový pan Ripley

23.07.2012

Law a Minghella opět spolu

Law a Minghella opět spolu

28.02.2005

Jude Law si s největší pravděpodobností zahraje v BREAKING AND ENTERING, pro Miramax Films. Lawova role se má jmenovat Will a je to londýnský architekt, momentálně se nacházející v osobní i… (více)