Příběh muže, který chtěl začít nový život, vypráví české filmové drama s kriminální zápletkou.  Bývalý letecký mechanik chce po pobytu ve vězení a práci v dolech začít nový život v malé pohraniční vsi. Nedaří se mu to ale tak, jak by si představoval, a pronásleduje ho smůla. Nešťastnou shodou okolností upadne dokonce do podezření z dvojnásobné vraždy... (oficiální text distributora)

farmnf

Možná je to určité nadržování a ani za 3 to nestojí. Hoger je ale skvělý vyšetřovatel, cituje Senecu. Asi žádný takový ve službách komunistů nikdy nebyl, fikce Čechova(kurva, tadle věta se mě povedla, packal českého filmu nyní vypadá jako světový klasik). Cupák to zvládá na jedničku a agitku typu "Nepřecházejte soudruzi za hranice, zde je ráj" halt mušíme nějak překousnout...zvlášť v Hatích, tam dnes překusují soudruzi leccos. ()

HonzaBez

Šumavské hvozdy jsou možná opravdu víc "krajinou stvořenou pro klid duše než pro dvojnásobnou vraždu". Zvláště když ty hvozdy si zásluhou filmové hudby Štěpána Luckého poměrně pěkně prozpěvují. Ale když se tvůrci tohoto filmu na pomezí dramatu a krimi rozhodnou do tohoto prostředí zasadit příběh o slizkém diverzantovi (chudák Jan Přeučil, že byl  tak často obsazován do podobných typů záporáků) a poněkud natvrdlých kriminalistech (i zde mi bylo líto Karla Högera s Luďkem Munzarem, že museli hrát takto plytké postavy), těžko tomu dát nějaké moc dobré hodnocení. Ač tedy musím uznat, že celý ten nedetektivní rámec tohoto filmu, jemuž vévodí Eduard Cupák vůbec nebyl špatný. Škoda toho nešťastného propojení dramatu s normalizační krimi. Ten románek o bývalém kriminálníkovi a holce z děcáku, co se snaží tu svou minulost před druhým raději zapřít, měl jinak v sobě docela slušný potenciál... ()

Svata

Soudruh Munzar se přesně hodí do téhle komoušské agitky. Škoda hereckých schopností Edy Cupáka v tomto filmu, vyšla skoro v niveč... ()

vitekpe

Ctvrtou hvezdu pridavam za pritomnost vsech tech peknejch holek, v cele s Hanou Packertovou. To byla pozitivni romanticka linka, mezi touhle slecnou a Cupakem. Jinak jde o klasickou soc. detektivku s kvalitnim obsazenim a celkem ocekavatelnym dejem. ()

insurgentes

Podle mě se jedná o vynikající krimi thriller, který celkem věrně zobrazuje řadu věcí: jednak absurditu zadrátovaných hranic, kde byli zmrdi ochotní a schopní sejmout člověka jen za to, že chtěl jít svobodně z bodu A do bodu B, potom taky to, že slušný člověk, když jednou spadne do léčky systému a nechá se zavřít, už navždy bude pro tento systém představovat ztělesnění všeho zla, a konečně, jakým způsobem fízlové bezskrupulózně a bezohledně rozkládají lidské vztahy, jen aby dosáhli svého. Absurdita toho posledně jmenovaného je ve filmu ještě podtržena tím, že nakonec řeknou, promiňte, a teď bychom potřebovali, abyste nám pomohl. Vynikající. ()

klúčik

V prvom momente som si myslel, že to je ďalší film o horárovi s Tomášom Holým , tá hudba je úplne podobná... Samozrejme, že som čakal detektívku, ale z filmu da vyklula oslava pohraničníkov, krásne hranice, kde miestni ľudia sami strážia hranicu a každého, čo sa im nepáči "nahlásia" úradom. Bývalí väzeň by sa tam ani neohrial a nie, že by tam žil a pracoval. Osobne sa mi zdal K.Hoger strašne unavený...... Len pre hercov dávam 40%. ()

bila.tecka

Úvodní uvědomělá hudba a jméno Ludvíka Tomana v titulcích dává jasně najevo, o co soudruhům jde. Detektivní žánr je záminkou pro výchovnou agitku ve stylu majora Zemana. Střežené pohraničí nikdo nepřekročí, pomeranče denně na každém stole. Jaj... Karel Höger, Luděk Munzar, Eduard Cupák - tihle tři mě nalákali (a nezklamali), dorazil mě prázdný scénář s absencí napětí a hrůzostrašná ideová masáž. ()

ViktorD

Za hlášku Roberta Vrchoty: „Člověče, tam ti měli tak dobrý pivo… Já jsem si tam dal čtrnáct dvanáctek…“ a za hudbu Štěpána Luckého zvyšuju po dalším zhlédnutí hodnocení ze tří hvězd na tři a třičtvrtě... ()

ArthasKarfa

Moc pěkně natočený film ze Šumavy, o životě, o státu a o životních šancích a osudech. Krimi, ve kterém opravdu až do konce nevíte jak vše dopadne a kdo je vrahem dvou lesních zaměstnanců, které někdo zavraždí v oblasti záhadného Černého potoka. Film, který by se měl zařadit do zlaté klasiky, krásných normalizačních českých filmů, podobně jako Král Šumavy a jiné. Kdo máte rádi českou přírodu, problematiku pohraniční stráže v dobách železné opony neváhejte, nenechte se zmást malým hodnocením a pusťte si tento krásný český film. ()

Vesecký

Průměrná detektivka, jichž se za minulého režimu natočily desítky. Bývalý vězeň Martan přichází žít nový život do šumavské přírody daleko od lidí. Je omylem obviněn z dvojnásobné vraždy lesníků, což komplikuje jeho dosud hezký vztah k brigádnici Ivaně. Na jeho stopu navede kriminalisty dělník Randák, když však je postřelen stejnou zbraní jako oba lesníci příslušník pohraniční stráže, změní svou výpověď a tvrdí, že vrahem je jeho bratr Eduard, který nepřekročil státní hranici, jak se domnívaly naše orgány, ale po celý rok se skrýval ve sklepě domku Randákových. Když však z dokumentů StB vyjde najevo, že Eduard je skutečně za hranicemi, je usvědčen z činu on. Dívá se na to hezky a nuda to není, ukazuje, že služba na našich západních hranicích byla pro naše chlapce někdy velmi nebezpečná. Zároveň se však vyhýbá jakýmkoliv ideologizujícím výkladům. Šlo o smrt náhodných nevinných lidí, svědky pokusů o útěk do ciziny. A jako ve většině tehdejších filmů, účinkuje plejáda výtečných herců - Höger, Munzar, Krampol, Němeček, Beyvl, Cupák a další... Tři hvězdičky. ()

mh.mail

40% — Viděl jsem i horší kriminálky, tahle je průměrná. Trošku drobných rozepří mezi vyšetřovateli, ale jen tak, aby se neřeklo, a taky přiznání přehmatu, ale „za to si můžete z větší části sám“. Trošku podprahové propagandy (v zelenině mají v létě bedny pomerančů), která se ale mírně nepovedla (děti se seběhnou na pomeranče jak vosy, takže asi ty pomeranče pro ně zase nebyly až tak běžné). ()

MickeyStuma

Komorní krimi příběh z jedné šumavské vesničky a jak jinak blízko hranic. Příběh je značně jednoduchý, takže nic zásadního tu nehledejme. Vlastně se jedná o takový letní nenáročný odpočinkový snímek na nedělní večer. Prachobyčejné poklidné vyšetřování vraždy tedy dnes už mnohé nenadchne. ()

Schlierkamp

Československé krimi z pohraniční oblasti, kde při pokusu o nelegální přechod hranic dojde ke dvojnásobné vraždě. Hlavním podezřelým z tohoto činu se stává Václav Martan, muž s nejasnou minulostí, nedávno přiševší do pohraniční vesnice Hatě. Tento bývalý vězeň, tradičně s noblesou zahraný E. Cupákem, je navíc okouzlen mladou místní brigádnicí (H. Packertová) a plánují společný život. Kriminalistická skupina ve složení major Tichý (ješitný K. Höger se zásobou upravených citátů), kapitán Šrámek (sympatický L. Munzar) a policejní asistent Jakeš (nevýrazný J. Krampol) se ihned pouští do pátrání, jež komplikuje skutečnost, že během Martanova pobytu ve vazbě dochází k další střelbě na státní hranici. Sedmého dne po zahájení vyšetřování je nakonec pravý pachatel dopaden. Velmi zajímavě a nezvykle na mě působil profesní a charakterový nesoulad mezi příšlušníky bezpečnosti Högerem a Munzarem. Dramatický a povedený závěr snímku posunul při celkovém hodnocení film aspoň do průměru, neboť jinak se mi Čechova krinimálka jevila jako poměrně těžkopádná, krátké dějové retrospektivy snižovaly už tak pomalé tempo snímku a skupina kriminalistů se chovala neobvykle bezradně. ()

Ozzy2 odpad!

Kalčík musel být strašná svině.Škoda, že děj této nadpůměrné a skvěle obsazené detektivky zničili umístěním příběhu na čáru.Ta emigrantská zápletka film úplně zničila.A přitom by stačilo, kdyby se příběh odehrával ve vnitrozemí, propuštěný by měl za sebou pět let za § 132 a došlo by tam ke dvěma opravdu loupežným vraždám.A dalo by se tomu dát i 4-5 hvězd, takhle musím dát odpad, je mi líto. ()

FireTight

Na CSfilmu to včera napsali dobře: "pokus o psychologické drama s prvky kriminálního příběhu" (nebo tak nějak). Sedmého dne večer je totiž skutečně jenom "pokus", který podle mého názoru nefungoval ani v roce svého vzniku, tedy pokud jste nespali se srpem a kladivem pod polštářem... Výchovných elementů tam totiž bylo až moc - poučený bývalý vězeň, který chtěl utéci, ale rozhodl se změnit a zůstat v socialistickém ráji a najít si svoji velkou lásku - brigádnici, krutá vražda dvou "pomocníků pomocníka", kterou samozřejmě spáchal ten hnusný, odporný uprchlík a vyvrhel socialistické společnosti a to všechno se odehrává jenom pár metrů od čáry! Ale nakonec tenhle film do odpadu nepošlu, přeci jenom,... kochat se krásou Šumavy má něco do sebe, stejně jako koníček Dědek! :) ()

Amonasr

Příslušně ideologicky zabarvená detektivka z normalizačního pohraničí. Neobvyklé na ní je ale to, že kladným hrdinou, původně ovšem podezřelým a následně očištěným, je bývalý trestanec odsouzený za pokus o únos letadla, který se následně polepšil a chtěl začít nový život v pohraničí. Milostný happyend mu k tomu určitě dopomůže. Že by normalizace s lidskou tváří? Nicméně natočené to nebylo špatně. ()

Pitryx

Naprosto obyčejná kriminálka, něco málo dávám hercům a zasazení příběhu. Ale dohromady nic převratného. 201310290/0 ()

Nerajohn

Průměrná česká detektivka oslavující práci pohraničníků. Krásná příroda nestačí, film sráží neskutečně dementní a nevhodná hudba. Höger už byl docela sešlej a je to vidět, na druhou stranu to jiskření s Munzarem bylo docela dobrý. ()