Nikdy mi nepřipadalo důležité vlastnit někonečné množství peněz, ale sir Guy mi ukázal kudy cesta vede. Takže až mi jednou nějakým záhadným způsobem nabobtná konto, tak bych si dovolil zkopírovat některé nápady typu rozházení peněz do hlubokých výkalů a sledování, kterak občané odhazují svou důstojnost a vrhají se do víru sraček. Také výlet pro smetánku na vymyšlené lodi nebyl špatný, ale já jsem doufal, že se budu bavit daleko víc. Vždyť vesla se ujal vynikající komik Petr Sellers, nahrával mu nejsrandovnější brouk Ringo, galeristu si střihl John Cleese, veslaře z Oxfordu Graham Chapman, transvestitu Yul Brynner, barového povaleče Roman Polanski a nepříliš oděnou galejnici mávající bičem nad sexy veslařkami Raquel Welch. S takovouto sestavou by se mělo hrát finále filmové Ligy mistrů, ale tohle byl jen lehce naprůměrný zápas základní skupiny.(28.7.2013)

And keep your eyes open for a good ear! V satiře občas pokulhávající a v nějaké dějové návaznosti prakticky nulové, ale ve svých silnějších chvílích naprosto bezchybné. To, že Peter Sellers kraluje každým svým gestem, asi nikoho nepřekvapí (a jeho grimasy při aukci mi vehnaly slzy smíchu do očí), ale překvapivě fungující rodinná chemie s Ringem už možná ano. Přesto těžko říct, jak Kristiána uchopit. Je v něm totiž nacpané skoro všechno a zároveň je to jen hračka na jedno použití. Za nepříliš známou Sellersovu kreaci ale zhlédnutí určitě stojí.(14.7.2011)

Výtečná komedie, která se může na první pohled zdát jako děsná kravina, ale ve skutečnosti má perfektní (inteligentní) humor a taky nějaké to životní poselství, že každý člověk má svojí cenu. Ono s takovým all-star týmem to ani jinak dopadnout nemohlo, přestože kromě Petera Sellerse a Ringa, kteří víceméně neslezou z obrazovky, tu je každý zhruba dvě minuty (v případě Johna Lennona, pokud to byl skutečný John Lennon, dvě vteřiny). Třešničkou na šmakózním dortu je pak soundtrack, psaný páně McCartneyovým (ano, tento film je hodně Beatles).(7.10.2018)

Zatím nejslabší film s Peterem Sellersem, jaký jsem viděl (Stopu Růžového pantera nepočítám). Ne že by byl vyloženě špatný, naopak je krásně ztřeštěný a tak dále, jenže na rozdíl od Co je nového, kočičko? nebo Casino Royale si moji pozornost udržet nedokázal. Řada scén se povedla více než hodně, ovšem řada mě nechala zcela chladným. Nejvíce mě potěšila ta s Johnem Cleesem. "Rembrandtovu školu mám rád. Líbí se mi všichni francouzští malíři..." - "Hm, no, Rembrandt byl v jistém smyslu Holanďan." - "Holanďan?" - "Holaňdan. Rembrandt." - "Holandské malíře nemám rád. "(8.2.2015)

Autorský podíl Johna Cleese a Grahama Chapmana bych nepřeceňoval. V titulcích jsou spolu s Peterem Sellersem uvedeni jen jako autoři "additional sequence", kdežto scénář (a koneckonců už literární předlohu) napsal Terry Southern. To věru nebylo žádné ořezávátko, ale jeden z otců zakladatelů britského psychotického humoru. Právě kniha Kouzelný Kristián Sellerse kdysi okouzlila natolik, že Terryho Southerna najal jako scénáristu Dr. Divnolásky a přesvědčil Kubricka, že film o studené válce se dá natočit komediálně. Ze Southerna se pak stal specialista na neobvyklé filmy (Barbarella, Casino Royale, Bezstarostná jízda), protože dovedl nečekaným způsobem ozvláštnit všechna schémata. Kouzelný Kristián patří k těm filmům, které inicioval sám Peter Sellers; které natáčel, když vydělal dost tradičnějšími filmy. A je to vidět. Sledovat Kouzelného Kristiána je jako ocitnout se střízlivý na večírku, kde to všichni hodně přehnali s alkoholem (nebo čím): hodina pokročila a Sellers už si maže po obličeji potraviny, Hamlet předvádí striptýz, Yul Brynner dámské večerní šaty a každou chvíli by měl dorazit Drákula... ;o) Carpe diem! 80%(10.4.2007)

• - Kouzelný Kristián vstoupil do kin 11. prosince 1969 královskou charitativní premiérou ve prospěch britské Národní společnosti pro prevenci násilí na dětech, jejíž předsedkyní byla princezna Margaret. (Pavlínka9)

• - Mezi literární předlohou a snímkem lze najít několik rozdílů. Například postava Ringo Starra se v knize vůbec neobjevila. (Listeroman)

• - K natáčení závěrečné scény z Británie do USA putoval štáb a herci na palubě luxusního parníku Queen Elizabeth 2. Náklady krylo Britské společenství. Ringo Starra a jeho ženu doprovázel i další člen Beatles George Harrison s manželkou Patti. Přidat se měl i John Lennon a Yoko Ono, ale nebylo jim uděleno americké vízum. (Robbi)