Rituál

• Česko Proutěný muž (více)

Policejní seržant Howie (Edward Woodward) odjede na odlehlý skotský ostrov vyšetřovat záhadné zmizení mladé dívky. Velmi brzy se ukáže, že místní venkovská komunita, vedená podivínem Lordem Summerislem (Christopher Lee) není tím, čím by se mohla zdát na první pohled. Detektiv, silně věřící křesťan, v ní totiž odhalí tajuplnou společnost prostopášníků a pohanů. Dokáže Howie zabránit podivuhodné sektě v tom, aby přinesla oběť nejvyšší dříve, než se jí stane on sám v rámci hrůzostrašného Rituálu, s nímž je spojena? Britt Ekland, Diane Cilento a Ingrid Pitt jsou hlavními představiteli tohoto provokativního a šokujícího díla scénáristy Anthony Shaffera, které fanoušci i kritici po celém světě považují za skutečnou kultovní klasiku a moderní hororové mistrovské dílo. (Magic Box)

erl

Příběh pohltí prakticky ihned, co se hrdina octne na podivném ostrově, jehož obyvatelé jsou pohani se vším všudy. Seznamujeme se zde s místními zvyky a rituály. Vskutku nádherný film, jenž pohltí téměř okamžitě. Magické prostředí, vynikající folklorní hudba, naprosto přesvědčivé herecké výkony v čele s nekompromisním policistou Edwardem Woodwardem, který hledá odpovědi na otázku: Co se stalo Rowan Morrisonové? Závěrečné rozuzlení je velmi překvapivé. ()

Litsarch

Detektivní drama okořeněné mírně hororovým kořením s náboženskou tématikou. Nemohl jsem si pro dnešní večer asi vybrat lépe. I když začátek s detektivním nádechem nechává člověka chladným, tak s každou minutou na ostrově se pocit razantně mění. A to kvůli celkově osobité atmosféře venkova, kterou okořeňují pohanští obyvatelé a stále většímu tlaku na diváka, který je zapříčiněn nepříjemným pocitem z venkovanů a postupujícím vyšetřováním seržanta Howieho v případu zmizení mladé dívky. Velmi dobře poskládaný scénař, obstojně zahrané herecké role, kde mne zaujali spíše samotní venkované (z nich jsem měl nejvíce nepříjemný pocit), než seržant Howie (i když ke konci hrál skvěle) či Lord Summerisle. Je krásně vidět, že nepříjemný a dobrý film se dá udělat s dobrou prací s atmosférou a netřeba jakýchokoli efektů. Také nesmím zapomenout na některé velmi dobré scény, z kterých se mi už ježily chlupy svým nepříjemným podáním. Například celý prvomájový průvod či excelentní scéna s lidmy v maskách, když seržant odjíždí zpět na pevninu. Úžasné! Hudební vložky skvěle pasují do filmu a závěrečnou scénu považuji za jednu z velmi kvalitních, úžasně natočených, zahraných a sakra atmosférických! ()

MrCreosote

Tady je každý komentář zbytečný a nevystihující, takže to pouze shrnu parafrází Cimrmanovců: "The Wicker Man, film se zpěvy a tanci". ()

Seabeast

Oldschoolový snímek pojednávající o pohanské kultuře se kterou má čelní srážku policejní seržant Howie (jakožto věřící křesťan), který přijede na skotský ostrov vyšetřovat zmizení jedné mlaďounké holčiny. Místní obyvatelstvo se chová prapodivně a jakoby dívčinu existenci popíralo. Komunitu vede Lord Summerisle, kterého hraje šarmantní Christopher Lee a většina si ho v současné době vybaví jako Sarumana z Pána prstenů. Atmosféra postupně ve filmu houstne a vše nasvědčuje tomu, že se chystá k tajemnému rituálu na kterém by měla padnout lidská oběť kvůli hojné úrodě. Finále je opravdu překvapující a šokující. Moc mi ovšem na filmu nevyhovovalo ono muzikální pojetí a ta "britská teatrálnost" nebo jak to jinak nazvat. Výsledný dojem mi to krapet sráželo. ()

JohnCZ

Atmosférou hodně těžko zařaditelný film kombinující detektivku s hororovou tématikou (ač hororové to moc není). Děj je sice trochu přímočarý a pořád jsem čekal nějaký zvrat, který nakonec nenastal, ale co do vizuálu a navození strachu z něčeho zvráceného je to perfektní. Hudební čísla nemají chybu. ()

joehot

Prvních dvacet minut jsme se s kamarádem bavili, jak amatérsky je ta detektivka natočená. A pak jsme seděli jak zařezaný, radovali se nad tou vší úchylností a genialitou a nad tím, že všechno, co jsme si přáli, aby se ve filmu stalo, se nakonec doopravdy stalo. Masterpiece. ()

corpsy

Z môjho pohľadu dávam prednosť verzii z roku 2006 v hlavnej úlohe s Nicolasom Cageom. Je diváckejšia, menej kostnatá a tým pádom prijateľnejšia, aj keď je z pohľadu väčšiny oproti tomuto originálu nie veľmi vydarená. A tým je povedané všetko. ()

Astaroth12

Tak toto bolo pre mňa neskutočné utrpenie. Tie spevácke a niekedy aj tanečné kreácie boli strašne trápne a u mňa bez účinku zaujatia. Totálne sprosté,naivné a nezmyselne spracovanie. Po scenáristickej stránke je to totálne nezvládnuté. Vidieť Ch.Leeho v sukni to bolo zaujímavé, ale tiež divné, ako celí príbeh. Rituál z N.Cagem je veľkofilm oproti tomuto braku. Malo filmov mám problém dopozerať, ale tento je jeden z malá, ktoré ma rozčuľovali primitívnym spracovaným. Za Ch.Leeho dávam 1*, ale u mňa strašne sklamanie, ale to urobilo asi aj to, že nenávidím muzikály. Dlho som tento film odkladal, ale mohol som aj dlhšie. ()

ledzepfan

Překvapení=Celé je to tak něják zvláštně poskládané z různých prvků, kdy si každá složka dělá jakoby jen to svoje ale dohromady to do sebe navzájem parádně zapadá a funguje..Ale nejde o náhodu, haluz či štěstí-jde o přesnou a mravenčí(přesto hravou) práci filmařů.....Sapr :) ()

Cimr

Během filmu jsem měl pár výhrad k logice příběhu, ale když byly v závěru vysvětleny, zbyla už jen čirá spokojenost. Není to sice horor v pravém slova smyslu (zábavnější je přemýšlet o Wicker Manovi jako o muzikálu - bizarní hudební čísla jsou skvostná!), ale má to prvotřídní napínavou atmosféru - a to přesto, že je od začátku dost jasné, jak to skončí (už kvůli názvu filmu a fotce na přebalu DVD). Působí to jako lynchovská zlá noční můra, kde navíc démona hraje Christopher Lee. Paráda! ()

NinonL

Remake z roku 2006 se mi líbil o dost víc. Ale na svou dobu jde o velmi neobvyklý film, skutečně raritní. Tolik volného sexu a volných mravů bych nečekala ani z Británie. Nicméně film mě příliš neoslovil a hvězdy dávám jen za jeho neobvyklost. ()

Rosana

Nenechte si vyspojlovat děj, ale rozhodně to stojí za to! Miluju filmy, kdy čekáte, co se z toho vyklube a nakonec se z toho vyklube neěco, co jste fakt nečekali :) ()

kareen

Jelikož moc nemusím drast'árny, kde někoho mučí a pod., tak jsem se trochu obávala toho konce, ale nakonec to bylo v pohodě. Jinak docela zvláštní mix dramatu, hudebního filmu a thrileru, kde se střetává křest'anský pohled na svět v konfrontaci s pohanskou kulturou přírodních rituálů a obětování. To se hodně odráží na mystické atmosféře snímku, samotné pátrání po dívce, ale zas tak napínavé není a pointa mi došla hned, jak se zmizelá dívka objevila svázaná u skály. Ale i tak se mi film vcelku líbil, ovšem verze s Nicolasem Cagem mě už neláká. ()

Vxxx

Velice zvláštní film., Na jednu stranu - neuvěřitelná atmosféra, dokonalá hudba a výrazné herecké výkony. Na druhou stranu je to fakt divný :D Nejsem z toho tak odvařená, jako většina lidí tady. ale nevylučuji, že se na film někdy podívám znovu. 3* ()

sta

tohle je teda aspoň pro mě strašně zvláštní film...a fakt si nedokážu vůbec představit, jak chce někdo uělat remake ve 21. století..fakt mi to hlava nebere ()

GodComplex

Pravdepodobne zde zafungoval syndrom, kdy clovek preferuje to, co vidi prvni, ale me se Cageuv remake libil mnohem vic. Tohle bylo na muj vkus prilis anglicke. Mysteriozni atmosfera a napeti remaku nikde, vizualni pastva pro oci nikde, vyborna hudba Badalamentiho, nebo nekoho pribzne schopneho nikde. Namisto toho zde mate otravne muzikalni vsuvky, feministickou kolonii zde vystridala armada seschlych duchodcu atd. Na druhou stranu je treba ocenit, ze veskera idea pochazi odtud, unikatni a to zejmena na svoji dobu je to urcite, a je to rozhodne mnohem syrovejsi, nez remake. Nejvetsi plus teto verze jsou nude a ritualni sex sceny, ktere puritanska americka verze samozrejme radsi vubec neobsahovala. "And what of the TRUE God?" ... "He's dead."5/10 ()

MikO_NR_1909

Je to vec názoru. Určite originálny film situovaný na odľahlom ostrove plnom zfanatizovaných magorov, na mieste, kde vyraziť sám je viac ako riziko a kde denné svetlo je väčšie zlo ako nočné. V prvej polovici som sa cítil veľmi zanietený atmosférou ale postupom času som si uvedomoval, že mnohí vesničania sú herecky veľmi netalentovaní a moment prekvapenia prakticky neexistuje. A ten naivný prejav policajta ku koncu je nepravdepodobní, každý by sa predsa chcel inak "brániť", nie takými žvástami. ()

Vojcl

Tento film je považovaný za jednu z největších hororových klasik. Námět je sice velmi originální s překvapivým, skoro až shyamalanovským vyvrcholením, avšak obrovský potenciál je dle mého názoru totálně zabitý zpracováním. I s přihlédnutím k roku, kdy byl snímek natočen to nemá vůbec žádnou hororovou atmosféru, herci zejména ve vedlejších rolích jsou neskutečně špatní. Také spousta hudebních vložek na mě působila spíše rušivým dojmem. Kombinovat thriller s muzikálem myslím není moc dobrý nápad. V originálním znění mi to přišlo nesmírně komické, neboť postavy mluví mnohdy hraným silným skotským akcentem. Bez Christophera Lee a několika pohledných hereček bych se nebál jít s hodnocením ještě níž. ()

Režisér Děsivého dědictví a skandinávský horor

Režisér Děsivého dědictví a skandinávský horor

31.07.2018

Režisér Ari Aster svým hororovým debutem Děsivé dědictví udělal slušnou díru do světa. Distribuční společnost A24 si díky jeho filmu připsala celosvětově nejvýdělečnější snímek vůbec a vzhledem k… (více)

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith