Dej si pohov, kámoši

• USA Grumpy Old Men (více)

Film režiséra Donalda Petrieho (Mystic Pizza) je především hereckým koncertem dvou osobností – Waltera Matthaua a Jacka Lemmona. Herečtí bardi tu představují dva letité rivaly a zároveň sousedy Johna a Maxe. Oba si už vlastně ani nepamatují, čím začalo jejich „dědkovsky paličaté“ škodolibé nepřátelství, které se sestává z drobných lumpáren a zlomyslností. Karty jsou už léta rozdány a nic by se nezměnilo, kdyby se do sousedství nepřestěhovala extravagantní a stále velmi atraktivní dáma jménem Ariel. Její volnomyšlenkářské chování okouzlí oba postarší pány tak, že v nich navíc vzplane žárlivá mužská rivalita. Svérázná a temperamentní Ariel si ovšem do ničeho nenechá mluvit a vybere si podle svého. Úsměvná komedie někdy s nadhledem a někdy vážněji ukazuje, jak chutná „podzim života“. V druhém plánu sledujeme i milostné vztahy Johnovy dcery Melanie (Daryl Hannahová), která právě opustila manžela a nyní až příliš sympatií věnuje Maxovu synovi Jacobovi. Že by mladí konečně usmířili znepřátelené staříky? (Česká televize)

santiamén

7.5/10 V dnešní záplavě levičáckých, výchovných CGI remaků je tahle „obyčejná" komedie nostalgickým pohlazením po duši. Asi stárnu, ale filmy z devadesátek mi najednou odhalují své kvality - koncem minulého století byl zjevně kvalitně napsaný scénář Hollywoodu dražší než politický aktivismus. Kde jsou ty časy. Mrzutým staříkům kraluje luxusní obsazení, takže charisma z obrazovky doslova prýští. Stopáž tak akorát, humor není nechutný ani hloupý, a pošťuchování mezi přáteli-nepřáteli vykouzlí úsměv na rtech a touhu být na tom zamrzlém maloměstě, kde dávají lišky dobrou noc, na chvíli po jejich boku. Dojemné a milé. ()

Milodar

Zvednutý ukazováček, tak bacha život nepočká. Protlačovaný koncept je trošku rušivý, ale mohlo to dopadnout i hůř. Komedie jsou těžký žánr. ()

Jayem

Takéto komedie sa už dnes netočia a to je velká škoda. Jedna z najlepších komedii čo poznám. Jack a Walter sú páni. A Jackov otec to je kapitola sama osebe. "Pretiahnu tu dámu alebo ju pošli za mnou." ()

aLPaC

Dříve než první díl jsem viděl dvojku, která mě upřímně bavila o trochu více. Je v ní více humoru, točící se hlavně mezi Lemmonem, Matthauem a Sophií Loren. Tady se taky najdou hodně dobré sekvence, ale hlavní ženská hrdinka Ann-Margret mě přeci jen tolik nebere. To spíš párádní Burgess"Mickey"Meredith. Hodnocení dávám nakonec stejné, ale toto je spíš takových 3.5. ()

mira007

První ze série senilních komedií dvou legend Hollywoodu Lemmona a Mathaue. Jako obdivuju schopnost najít díru na trhu, kde se jakože pošťuchující budy komedie dvou penzistů mohou realizovat dva staří herci, ale mne tohle spíš iritovalo. ()

Tunri

Už odmalička ten film miluju, ty stařecké kecy, jak se hecují v nemocech... kouzelné. Nejlepší je suchoprdův táta! "Těch prvních devadesát let uteče jako voda!" ()

Vesecký

O hodně slabší film než když byli Lemmon a Matthau v plné životní formě. Je vidět, že v hollywoodské filmové tvorbě 90. let už se točilo na klasickou ucindanou notu, která vyhovovala primitivnímu americkému publiku a přinášela do kasy hodně dolarů. Ne že bych se občas nezasmál, ta potápějící s chata na jezeře byla dobře vymyšlená. Ale mám řadu důvodů k tomu, abych ubíral jednu hvězdičku po druhé. Především to předpokládané klišé, k němuž se od začátku schyluje a končící svatbou a jedním rozvodem. Potom sníh, každý film, z něhož cítím zimu, musím automaticky jednu hvězdičku škrtnout. A pak ty sentimentálně nostalgické žvásty o vánocích a jak na sebe máme o těchto svátcích být hodní. Když to člověk slyší každý rok, tak si už říká, aby bylo po nich. A nakonec ta nenáviděná brokolice. Vida, skutečně k nám po roce 1989 přišla z USA. Odkud jinud. ()

rusty09

Parádní komedie. Dva staří dědci se neustále pošťuchují, při pozdravu si říkají čau posero. Prostě mě to bavilo. ()

zahadum

Ja viem,že je to naivné a v podstate aj klišovité podanie susedských vzťahov dvoch starých ale stále čiperných pánov.....ale tá úžasná chémia aká vládne medzi predstaviteľmi hlavných úloh je nefalšovaná a originálne čarovná. Viem,že sa obaja herci poznali celý život a boli priatelia ale to je výhoda ktorú tak dobre zúročili v budovaní tejto vždy roztomilej komédie kde obaja bardi predvádzajú svoje nesporné herecké nadanie....videl som to mnohokrát a vždy ma to úprimne rozosmeje....zahreje...nie je to účelové vulgárne...nie je to umelo niekam tlačené..je to film so srdcom....dúfam,že ste obaja spolu v nebi a stále sa tak rozkošne " nemáte radi " :) Hodnotil som oba diely súčasne. ()

Rokle

Lemmon a Matthau geniální. Jejich slovní přestřelky nemají chybu. Ať už je to v jedničce nebo ve dvojce. Těžko najdete lepší dvojku v tomhle věku a přitom tak vitální. ()

Rathalos

Daj si pohov kamos je tak neskutocne krasne pohodova zalezitost,uplne ma to dostalo do stavu,ked som zabudol na vsetky problemy a vnimal to plnymi duskami,Jack Lemmon a Walter Matthau si to na sklonku hereckej kariery poriadne uzili a ukazali,aki su skveli herci,tieto pocity som mal aj v druhom dieli,kde to okorenila Sophia Loren...:-) ()

helloween93

Lemmon i Matthau jsou herci ze staré školy a vidět je, jak si neustále dělají naschvály nebo se popichují je slast pro všechny diváky, kteří mají rádi mistrovské herectví. Film je v podstatě o dvou sousedech, kteří si leta nemohou přijít na jméno, samozřejmě kvůli ženský. Komedii s notnou dávkou sentimentu, dědkovského humoru a Silvestriho citlivým hudebním doprovodem mohu doporučit všem na nedělní odpoledne. Bez nadsázky mohu říct, že jde o nejlepší film režiséra Donalda Petrieho, pro kterého byl tento snímek vrcholem v jeho filmografii, kterému se už později nedokázal dalšími (pod)průměrnými projekty přiblížit. 4* ()

Wallis3

Když se vám šulín občas ještě postaví a prostata tolik netrápí, když vám zubní protéza nevypadne z huby při každém soustu či slovu, když vás ještě neschvátila úplná senilita, může z toho vzniknout tato sympatická komedie. ()

Skleni

No kto by nepoznal dvoch zatrpknutých staríkov?!" Perfektná záležitosť najmä pre tých čo neradi rozmýšľajú no nechcú vidieť kravinu. Asi také je celé dielo už zosnulých hviezd. Pekná spomienka po nich zostala ( a nielen táto). 89% ()

VerenaLord

Na tomhle jsem vyrůstala! Možná bych si ho měla znovu pustit a odpočinout si u něj. Ráda na něj vzpomínám, vtipné nezapomenutelné hlášky, geniální humor. Doporučuji, stojí za shlédnutí! ()