Narušení

Durchgeknallt

Narušenie

Drama / Životopisný

USA / Německo, 1999, 127 min

Fantastický snímek. Upoutal mou pozornost od začátku a nepustil mě až do závěrečných titulků. Winona Ryder byla sympatická a překvapující stejně jako Brittany Murphy (pro kterou mám a budu mít vždy slabost) a pak je tu samozřejmě Angelina Jolie. Angelina Jolie odtáhla celý film - zajímalo by mě, jaké by to bylo, kdyby byla ona ta hlavní role - ale pravdou je, že Angelinina role jí jakoby na tělo napsaná byla. Pohodová, na nic si nehrající a radost co z ní vycházela. Perfektní film co víc dodat.(27.7.2013)

Chtěli tvůrci pouze ukázat, že psychicky nemocnému člověku je vcelku jedno, jak se jeho diagnóza odborně jmenuje, že se svou diagnózou stává prostě bláznem, kterému okolí, lékaři a ani on sám nerozumějí? I kdyby ano, vadí mi, že psychiatrická léčebna je zde jen lákavým prostředím a nejde se víc do hloubky, sice nám řeknou, že hrdinka trpí hraničním narušením osobnosti, ale dále už se její poruše, kromě atraktivních projevů, moc nevěnují. Nějaké ty deprese, pokus o sebevraždu, polehávání na lehátku a zpovídání se psychiatričce. Také mi, oproti pozdějšímu Mangoldovu "Walk the Line" chybí zdůraznění vlastní aktivity v procesu nápravy, zdůraznění, že je to složitější, než se může zdát. Postava Angeliny je mnohem přístupnější a zajímavější. Její dlouhodobý pobyt v ústavu, v němž našla své místo na světě, mě vlastně zaujal více než příběh hlavní hrdinky. 6/10(10.6.2006)

Souhlasím, že Angelina Jolie byla pilířem celého filmu, ale i Winona Ryder předvedla skvělý výkon. Ty dvě se krásně doplňovaly. Ale chování Angeliny bylo daleko přirozenější, jako by roli skutečně žila a ne hrála. V době dospívání hledáme svou vlastní cestu a sami sebe, jsme zmatení a nejistí. Snažíme se získat sebevědomí. Někdy děláme i nesmyslné věci. Lítáme v průšvihách. Nejsme děti, ale ještě nejsme dospělí.(11.10.2008)

Obávala jsem se, že děj filmu sklouzne do laciného klišé o rozmarné dceři, která neví, co chce, s rodiči, kteří se jí zbaví umístěním do pochybného psychiatrického zařízení, který se řídí pouze pravidly bez citu. Posléze jsem si ale uvědomila, že Susanna se svými atypickými projevy protestuje proti stereotypu okolního světa, který se vyznačuje neupřímnou konvencí a sobeckými projevy. Společným rysem osobností Susanny a Lucy byla právě nespokojenost s tímto stavem věcí, ale přitom se nevyznaly samy v sobě. A ten na první pohled bezcitný personál v podobě zdravotní sestry a lékařky se v závěru filmu odhalí jako chápající a citlivé ženy, které významnou měrou přispěly k tomu, aby se Susanna uzdravila z "narušení osobnosti". Rozhodně to není film pro diváka, který hledá akčně nabitý děj. Je to velmi citlivé drama a jestliže je navíc podle skutečné události, hledání nějaké divoké zápletky není ani na místě. Ačkoliv mívám někdy problém s hereckou osobností Angeliny, tak tady se jí podařilo zahrát Lucy zcela bravurně a bezchybně obzvlášť v druhé polovině příběhu. A Winona Rider byla výborná jako vždy..(29.6.2014)

Angelina Jolie je jedna z nejlepších hereček současné doby, což v tomto filmu dokazuje každou sekundu. Opravdu výtečný výkon! Ani Winona Ryder však nezůstává pozadu. Film je zajímavým pohledem do duší žen, které nemají v hlavě vše v pořádku (anorexie, sebepoškozování) nebo se jen bojí vypořádat s realitou. Zajímavý film s krásnými hereckými výkony nejen v hlavních rolích.(27.10.2007)

• - Kapela hrající při graduaci je ze střední školy William Penn v Yorku, v Pennsylvánii. (HellFire)

• - Kniha i film Narušení (v originále Girl, Interrupted) si vypůjčují název od malby se jménem „Girl Interrupted at her Music“ od nizozemského malíře Johannese Vermeera. (HellFire)

• - Brittany Murphy mala vo filme parochňu. (Msscastillo)