Narušení

Durchgeknallt

Narušenie

Drama / Životopisný

USA / Německo, 1999, 127 min

Na Mangolda není spolehnutí. Jednou nahoru, podruhé hluboko dolů. Díky bohu se jeho Narušení řadí do té parádní poloviny. S tak silným příběhem a skvěle vybranou Winonou Ryder nešlo šlápnout vedle. Jak posadíte hrdiny do psychiatrické léčebny, máte silný zážitek téměř zaručen. Na Přelet nelze nevzpomenout, ale Ryderová je svá a je neuvěřitelně výborná. Alespoň v mé hlavě Joliovou zadupala, ačkoliv se rozhodně nehodlám přít o to, kdo je hlavním motorem filmu. Líbilo.(9.4.2012)

Přelet nad kukaččím hnízdem - light version. Narušení si mě získalo především obstojně budovanou atmosférou léčebny, s jejímž kolektivem narušených děvčat se divák rychle sžije (čímž neříkám, že by divák byl zralý na psychiatra, ehm... opravdu ne). Scénář se možná až moc chlubí drobnokresbou charakterů, jako by už před natáčením tušil, že se tu sejde několik excelentních hereckých výkonů. Příběh samotný tak upadá trochu do pozadí a nabízí jen jeden opravdu silný vrchol: Tvrdou kolizi Susanniných prvotních ideálů s neúprosnou realitou, již zažije na útěku s Lisou. Tu ztvárnila Angelina Jolie a vzhledem k tomu, že o jejím výkonu básnilo snad více lidí, než kolik jich film vůbec vidělo, asi není nutné cokoliv dále rozebírat - její psychicky rozstřelená divoženka stojí vážně za to. Finále nijak zvlášť nenadchne a působí poněkud zbrkle, celkový dojem z filmu však příliš nenarušuje. Dobré to bylo.(22.10.2012)

Chvílemi se mi zdálo, jakoby film poněkud stagnoval, ale přesto je to velmi zajímavý snímek a opravdu se mi líbily flashbacky. Dost dobrý byl také výběr písniček. A samozřejmě to hlavní, herecké výkony, zejména Angeliny Jolie a Winony Ryder, ale velmi dobrá byla i Whoopi Goldberg a v menší roli Vanessa Redgrave.(23.11.2007)

opět film,o kterým sem v podstatě nikdy neslyšel.jako správný filmový maniak jsem kontroloval veškerý vánoční program,veškerých tv stanic a ejhle,čt1,půl jedenáctý,angelina,winona,řikám si mrknu na to a ty brďo!dobrý!trošku lehčí variace formanova přeletu nad kukačím hnízdem,jen ne s tak fašistickým dozorem.všechny představitelky narušených chovanek jsou vynikají,v čele s nepřekonatelnou angelinou!zařazení do 60tých let ameriky dává filmu ten pravý šmrnc.james mangold natočil nenápadnou,však skvělou dramatickou podívanou!(18.1.2009)

Rozhodně jeden z filmů, na který bych se mohla podívat stokrát a pokaždé bych byla schopná ho vychválit. Ať už jde o perfektní a uvěřitelné obsazení (Angelina mě úplně uchvátila a to ji obvykle moc ve filmech nevyhledávám) nebo o zajímavou práci s příběhem (flashbacky). Doporučuju všem, kteří jeví sebemenší zájem o psychologii a filmy s oním zaměřením.(15.11.2009)

• - Kniha i film Narušení (v originále Girl, Interrupted) si vypůjčují název od malby se jménem „Girl Interrupted at her Music“ od nizozemského malíře Johannese Vermeera. (HellFire)

• - Angelina Jolie Oscara, kterého obdržela za ztvárnění Lisy, darovala své matce Marcheline Bertrand. (Exos)

• - Většina filmu byla natočena ve státní nemocnici v Harrisburgu v Pennsylvánii, která byla do roku 2005 používána pro léčbu mentálně zaostalých lidí. (HellFire)