Hororová klasika, jež na plátna kin přivedla jedno z nejproslulejších monster! Lon Chaney jr. ztvárnil Larryho Talbota, který přijíždí na otcův (Claude Rains) zámek ve Walesu a seznamuje se s krásnou Jenny (Evelyn Ankersová). Oné osudné noci Talbot dívku doprovází na karneval a cestou potkávají tajuplnou cikánku. Věštkyně dívce vyjeví neblahý osud, jenž ji čeká. Zlověstná mysteriózní atmosféra umocněná skvostnou výpravou a plíživou hudbou učinila z Vlkodlaka mistrovské dílo uctívané fanoušky všech žánrů. (oficiální text distributora)

Rozjimatel

Tajuplnú atmosféru to má aj po 80 rokoch, čomu napomáhajú pôsobivé kulisy, dokonalé nasvietenie a výborná dramatická hudba. Veľmi dobrý herecký výkon podáva Lon Chaney Jr., ktorý presvedčivo stvárňuje tak zúfalstvo zo svojho postihnutia, ako aj šteklivé laškovanie s krásnou mladou dámou (Evelyn Ankers). Naproti tomu postava otca bola priam na uzúfanie, herecky (Claude Rains) aj scenáristicky. Maska vlkolaka je žiaľ doslova na smiech, s takým niečim zabodujú maximálne tak decká na Halloween. Režisér by urobil zrejme lepšie, keby sa radšej držal scenára a nechal otvorené to, či sa hlavný hrdina naozaj mení na vlkolaka, alebo sú to iba jeho predstavy. Rozhodol sa byť doslovný, nechal pobehovať po lese chlpatého chlapa a dopadlo to nakoniec tak, že  film nie je ani príliš psychologický a strašidelný už vôbec nie. ()

Mikino00

Nenáročná podívaná s jednoduchým přímočarým dějem, ucházejícím monstrem a spoustou anglické mlhy. Chtělo by to lepší scénář a inteligentnější postavy. ()

Petrus1

Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, leží zámek Talbotů. A do něj přijíždí ke svému otci ztracený syn, aby vyplnil místo po svém zemřelém bratrovi a stal se správcem sídla. Larry je tak trochu šmírák a tak si hned vyčíhne z observatoře svou budoucí oběť, teda lásku a jde ji ohromit svými jasnovideckými schopnostmi, které získal koukáním do dalekohledu. Aby jeho chování nevypadalo tak okatě, koupí si od již zasnoubené dívky vycházkovou hůl. A vybere si zrovna tu s hlavou vlka a jeho znakem - pentagramem. Co všechno prezentuje pentagram mě docela překvapuje, stejně tak i to, jak pentagram vypadá. Celý život sem prožila zřejmě v omylu, protože pentagram je jen obyčejná pěticípá hvězdička, která se objeví na vlkodlakovi, tak na dlani jeho budoucí oběti. Dívka ještě zarecituje místní básničku: "I když člověk srdce čistého, jenž k modlitbě se večer sklání, může se vlkem stát, když kvete vlčí mor a podzimní luna ho svým jasem mámí." A jasně že zrovna kvete. A aby těch náhod nebylo málo, přijíždí do města cikáni (schovejte slepice), kteří věští budoucnost a jeden z nich je opravdovým vlkodlakem. A není jím nikdo jiný než samotný Bela Lugosi. Bohužel si tady moc dlouho nezahraje...No a pak už to jde raz dva. Romantickou hudba vystřídá dramatická, Béla pokouše Larryho a ten, protože není žádnej zvěromág, stane se sám werewolfem. Není zde ani potřeba žádných stříbrných kulek...a zazvoní umírající zvonec, cikánka pronese pár slov a pohádky o vlkodlakovi o konec. A já se ptám: Jak to, že se Bela měnil ve zvíře-vlka a Larry se měnil pouze v chlupatýho chlapa a chodil po dvou? Každopádně, když sem to viděla poprvé, působilo to na mě víc, než teď, ale přikloním se k vyššímu hodnocení kvůli dojmu prvnímu. :-) Určitě patří mezi hororové klasiky a proto je to Jeden ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete. "Komediální nebo melodramatické snímky na toto téma jsou většinou plné krve a nechutností, ale Vlkodlak je střízlivější a jeho dojemnost nehledaná - možná proto, že neglorifikuje lykantropovu zvířecí sílu. Waggner natočil kombinaci starořecké tragédie s pesimistickým a paranoidním nádechem filmu noir, který výrazně ovlivňoval hollywoodskou produkci ve 40. a 50. letech...Film se natáčel v dobových evropských kulisách; zvláštním způsobem mixuje švýcarské Alpy a zamlžený anglický venkov. Válku jakoby ignoroval..." Tolik moudra z knihy. Bohužel některý další text, který je tady použitý mi připadá naprosto zcestný. Jako by to psal někdo, kdo to neviděl anebo existuje víc verzí anebo to překládal nějakej blb. Jaxi jinak například vysvětlit toto:"Larry Talbot se po letech strávených v americkém exilu, kam se uchýlil poté, co nešťastnou náhodou zabil svého staršího bratra Bélu..." wtf?! Ať je to jak chce, každopádně je to i Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete. Tam je rozbor ještě odvážnější: "To, čím se Siodmakův příběh (scénář) liší od dřívějších vlkodlackých historek, je skrytý důraz na potlačenou sexuální energii jako motivační sílu v pozadí Talbotových úplňkových proměn. Takže to mám chápat tak, že si Talbot nezapíchal a proto se neubrání proměně ve vlka? :-D () (méně) (více)

zdeny99

Moc pěkné, inteligentně napsané a natočené. A z pohledu dnešní doby už velice nostalgické, což je vidět na těch starých autech, kočárech zapřažených za koňmi, oblečením, zamlženém hřbitovu se svými polorozpadlými kříži... Právě to stáří v tomto žánru hodně dopomáhá filmu a dělá z něj nejlepšího Vlkodlaka ze všech natočených verzí. Hodně také film stojí na samotných hercích. Okouzlující začínající herečka Evelyn Ankers v roli Jenny kontrastuje s odcházející herečkou Mariou Ouspenskayaa v roli staré cigánky. Legenda starých hororů Bella Lugosi dostal příležitost v cameo roli dalšího cigána a Lon Chaney jr. byl výborný v hlavní roli. Jen u něj zamrzí ta strašná maska. Obličej vypadal spíše jak u opičích lidí než u Vlkodlaka. Tohle spatřuji jako jediné negativum na celém filmu. I přesto je tento Vlkodlak coby film jedním z nejlepších v rámci svého žánru a své doby. Pro fanouška hororů je to povinnost. [651. hodnocení, 85. komentář, 73%] ()

MickeyStuma

40. léta a snímek z ucelené série tzv. monster filmů studia Universal Pictures, který se stal jedním z nejpopulárnějších hororů jaké kdy vznikly a dál žánru jasná a pevná pravidla. Kultovní scéna z mlhavých lesů je téměř stejně známá jako příběh samotný. A vtom je vůbec celé jádro věci. Příběh je tak jednoduchý, že není možné, aby tomu někdo neporozuměl, který je naprosto mistrovsky podpořen filmovým uměním. Sice viditelně studiová výprava, ale vše je vyobrazeno do sebemenšího detailu. Hrátky se světlem a stíny k vytvoření dokonalého černobílého obrazu snad už ani lepší být nemohly. Ano, speciální efekty patří mezi nejfascinující aspekty filmu své doby. Design vlkodlaka byl údajně vytvořený na základě předchozího tématicky obdobného snímku 'Vlkodlak v Londýně' (1935), avšak byl krapet vylepšen. Použily se i některé koncepty z toho staršího snímku, za jejichž pomocí se námět posouvá zase o něco dál. Dnes by se řeklo, že prostě tvůrci starší snímek okopírovali, ale přijde na to, jak se k tomu který divák postaví. Příběh je prezentován jako gotický mající své místo v historii v hororu. Zvýrazňuje legendu, ale neobsahuje žádné gore ani krvežíznivost. Spíše je použit romantický nadhled s úžasnými postavami pro jednoduchý zábavný filmový zážitek. I přes své značné stáří si snímek stále drží svoji výjimečnost a impozantnost v rámci žánru. Je to film, který se právem stal skutečnou a záslužnou klasikou. ()

JimiH

Universalovské filmy s výjimkou Whaleových počínů strašlivě zastaraly svou naivností a jednotvárností. Je to bohužel i případ Vlkodlaka, který kromě slušných výkonů Chaneyho a Rainese nenabídne o nic více. Maska je spíše průměrná, veškeré napětí je bezpečně zabito díky neobratnosti režiséra a statickou kamerou. ()

Joski

Univerzalovska klasika, ktorá síce nedosahuje najvyššie kvality Lugosiho Drakulu ani Karloffovho Frankensteina, ale rozhodne patrí k legendárnej hororovej sérii. A syn slávneho Fantoma Opery - Lon Chaney Jr. konečne ochutnal to pravé "hororové" z hereckej profesie svojho otca. Piercova maska je trošku toporná a nikdy nedosiahne popularitu Karloffovho Monštra. Veľmi ma potešila vedľajšia úloha Belu Lugosiho, kde sa na chvíľočku (v postave "poznačeného" cigána) vrátil k svojím rumunským koreňom:-) I napriek nedostatkom možno tento posledný klasický kúsok zaradiť k tým lepším filmom v rámci B žánru. Žiaden dnešný horor s 3D pc simuláciu nedosiahne atmosféru a kvality starých "ručne-stručne a so srdcom točených" filmov. Pre fandov starých filmov absolútne odporúčam a skutočný cinefil by určite nemal obchádzať ani tento filmový sub-žáner. 75% Dalsie klasicke horory: http://www.csfd.cz/film/959-dracula/ http://www.csfd.cz/film/9728-frankenstein/ http://www.csfd.cz/film/13802-mumie/ http://www.csfd.cz/film/9726-frankensteinova-nevesta/ ()

Likan7

V porovnání s remakem pro mě překvapivě stravitelnější. Pochopte, je mi 28. Vztah ke starým filmům si teprve začínám pěstovat, takže proto slovo "překvapivě". Vlkodlak má atmosféru, má kouzlo, a když na začátku přijíždí pan Talbot, tak ty kulisy mě prostě dostali. Stejně tak kulisy a scény venku, na hřbitově při mlze atp. Prostě se mi tenhle feeling, který byl tehdy normální, dnes úsměvný, líbí. Přestože to má pouze 70 minut, je to někdy poněkud zdlouhavé a přišlo mi, že vztahy mezi postavami jednoduše nefungují, ale líbil se mi alespoň výkon pana Chaneyho. ()

SharpChick

Vedle všech těch universalovských Frankensteinů, Draculů a Mumií mi tohle příšlo trošku slabší a přesto se vlkodlačí příběhy rozrostly do světově uznávané skupiny hororů. Lon Chaney jr. působí v roli elegána asi jako vlkodlak hrající roztomilou kočičku a až v roli vlčího muže opravdu boduje. V ostatních ohledech se film předvádí jako klasický monster movie s dobrým obsazením (několikaminutový Lugosi) i příjemně mrazivou atmosférou.. 75% ()

Lengyel

Úplná klasika a povinnosť pre divákov, čo si dokážu vychutnať štúdiové dekorácie, ženský krik v umelej hmle a hlavného hrdinu v prapodivnej maske. Drobným mínusom sú technické nedostatky (na tú dobu neadekvátne) a príbeh, z ktorého sa dalo vyťažiť viac. To však vyvažuje skvelý Lon Chaney Jr. a cigán Béla ;-) ()

Knor

Jelikož jsem si chtěl doplnit hororové vzdělání a poznat úplné prvopočátky a základní kameny chtěl jsem začít s klasikou, která by mě neměla zklamat a tento Vlkodlak byla asi nejlepší volba. Je to spíš komornější příběh, ale má to naprosto úžasnou atmosféru. Hodně rychle jsem se do toho vcítil a vychutnával si to. Je to právem kult a opravdu poctivý horor s klasickým monstrem. ()

pepino

Musím dát plné hodnocení. Ne proto že ho všichni hodnotí dobře nebo proto že byl první. Hodnotím ho tak protože je to perla hororu. A to bez nadsázky. Opravdu mě i přes značné stáří dokázalo zamrazit v zádech. Skvělé jsou na tomto filmu kulisy (hlavně hřbitov, který je skvěle osvícen a ta mlha je taky dokonalá) a vůbec celé okolí. Vše působí tak opravdově a ne jak dnešní vyumělkované horory (Van Helsing a jiné). Tento horor prostě na mě zapůsobil a pro milovníky hororů o vlkodlacích (což jsem taky já) je to základ základů... ()

adamix

Potenciál Vlčieho muža je veľmi nevyužitý a oproti klasikám starším o desať rokov mu chýba aj kultovosť a pointa. Karloffovo monštrum z Frankensteina som žral s údivom a Lugosiho legendárny Dracula predstavoval vizuálne stelesnenie zla i herecké nadšenie. Chaney Jr. bol sympatický, ale jeho vlkolak je len chlpatá hora tupého mäsa, čo sa sem tam mihne pred kamerou a už zabudnete, ako vyzeral a smutné na tom je to, že tajuplná cigánka tu má väčší priestor, ako samotný vlk. Zo slávnej partie universalovských hororov zatiaľ najslabší počin. ()

Misterioso

Jakousi atmosféru Vlkodlak měl, trošička (ale opravdu jen ta) napětí také nechyběla (k té mu dozajista pomohla hudba, které v některých podobných hororech z téhle doby chybí, ale tady naštěstí ne), i když žádný strach docela očekávaně nenavodí. Kratičká stopáž naštěstí nestačí diváka nudit, ale o nějakém zážitku se hovořit nedá. Slabý scénář (předvídatelný děj - žádný zvrat) s leckdy uši trhajícími dialogy, sem tam i logika v něm hapruje, špatný kostým vlkodlaka (co čekat, ale přeci jen nemusel IMHO vypadat tak směšně). Představitel vlkodlaka není špatný a kouzlo tyhle staré horory prostě mají a za tím si stojím (a to upozorňuji, že horory obecně moc nemusím), takže hůř než na tři to i přes docela dost záporů není. Ty nejlepší kousky hledejte jinde... ()

peeko

Nenadchnul, neurazil. Ale musím uznat, že jsem se celkem bavil. Podle mě je na škodu jen velká "herecká" dominance Lona Chaneyho. Ne že by byl tak vynikající, jen ostatní byli tak zoufalí. Ale to může být i dobou vzniku, kdy se filmy natáčeli jako divadelní představení a všichni přehrávali, co jim síly stačily. Howg ()

Mark1983

Uznávám, že doba, kdy se film natáčel, by se měla brát v potaz, ale i přesto mám radši průměrný remake s roku 2010. ()

Nový Vlkodlak mění hlavního představitele

Nový Vlkodlak mění hlavního představitele

14.12.2023

Nadcházející filmový příspěvek do světa monster od studia Universal mění svého hlavního představitele. Podle oznámení z roku 2020 si v nové verzi hororu Vlkodlak měla hlavní roli zahrát populární… (více)

Chloé Zhao chystá Drákulu

Chloé Zhao chystá Drákulu

05.02.2021

Oceňovaná režisérka Země nomádů a nadcházející marvelovky Eternals Chloé Zhao má za sebou zatraceně povedený rok, a tak není divu, že o ni v budoucnu budeme jistě ještě hodně slýchat. Nově se… (více)

Universal se opět pokusí oživit monstrum

Universal se opět pokusí oživit monstrum

21.11.2020

Vlkodlak s Goslingem našel režiséra

Vlkodlak s Goslingem našel režiséra

09.07.2020

Reboot hororového Vlkodlaka v originále The Wolfman našel režiséra. Chystaný snímek od producenta Jasona Bluma nakonec natočí Leigh Whannell, jehož poslední filmy Upgrade a především Neviditelný… (více)