Hospoda Na mýtince

(divadelní záznam)
TV spot
Komedie / Hudební
Česko, 1997, 100 min

Geniální skladatel Jára Cimrman a jeho opereta. U příležitosti zahájení provozu slavného vídeňského "Riesenradu" byla vypsána soutěž o nejlepší operetu. Odeslal ji také Čech - Jára Cimrman, a to rozmáchlým sedmihodinovým dílem "Proso". Díky své snad jediné záporné vlastnosti - drobnému škudlilství - nepodal zásilku s partiturou doporučeně, což umožnilo Franzi Lehárovi, Johannu Straussovi, Oskaru Nedbalovi a dalším členům poroty, aby si geniální operetní fresku doslova rozebrali. Vědecký tým českých cimrmanologů dokazuje po mnoha desetiletích, že autorem světově proslulých melodií z Netopýrů, Polských krví a mnoha dalších operet je zapomenutý Pojizeřan Cimrman. (oficiální text distributora)

Terva

Hospoda Na mýtince: Opereta s výpravou a kostýmy. "Skoro" sólo pro Zdeňka Svěráka. Úvodní seminář: Cimrman a opereta. Jára da Cimrman, Český protějšek Leonarda Da Vinchiho. ()

Terter

Jedna z nejlepších her DJC doprovázená asi nejlepším seminářem. Za pozornost stojí zejména rozkrádání "Prosa" a pak také shrnutí děje této mamutí operety (i s přilehlými rybníky, to je obraz dvacátý devátý). ()

zipper111

"Jak dlouho jste měl sedět?20 let.A jak dlouho kopete" "No, zítra tomu bude 20 let...A nezdá se vám to už trochu zbytečné? No vidíte, to mě při tom kopání ani nenapadlo"Něco tak skvělýho se prostě jen tak nevidí :) ()

jajinka

Klasická cimrmanovská podívaná, ale asi zatím ta nejslabší, co jsem viděla, ale každopádně dobře pobaví.. ()

Maq

První dva Mistrovy dramatické pokusy stály na vynikajících a bezpochyby dlouho promýšlených námětech. Katastrofy Mistra neodradily a hledal dál, jak oslovit diváka. Je dobré tuhle hru vidět, abychom mohli docenit, o kolik se později zlepšil. ()

Damiel

"Pane Kulhánek, že jsem tak smělý, na kolik let vás odsoudili? / Na 20. / A kolik z toho jste si už odseděl? / No, zítra tomu bude 20 let. / No víte, školy nemám, ale to vám snad už nestálo za to, utíkat... / Myslíte?" Výtečná hra, kde se člověk vzácně může vychutnat jak Smoljaka, tak Svěráka vedle sebe. ()

stration

Geniální. Dokonce jsem neváhal a za hříšný prachy koupil dárkovou edici všech her. U některých se směju víc, u některých míň. Ale směju se vždycky, vždycky mám dobrou náladu a nevěřícně kroutím hlavou, kde na to chodí. Tolik nápadů, odkazů, parafrází a chytrosti jsem snad nikde jinde neměl tu čest vidět. ()

Herr_Flick

Divadlo je něčím jiným, to chápu. Ale taková zábava, jaké je hodnocení, to pro mě není. V porovnání s jinými hrami mi z toho vychází průměr, který zachraňuje geniální a nesmrtelný Smoljakův párek. ()

togaf

Tentokrát DJC zpracovalo géniovu operetu. Některé písničky jsou opravdu nezapomenutelné (To je směšné cha cha cha, tuze směšné cha cha cha). Ale i seminář stojí za to např. "Zatajili nám, že Karel Hynek Mácha byl sexuální maniak. Jako by na tom bylo něco špatného." Zdeněk Svěrák dokáže říct repliku takovým tónem a s takovou grimasou, že se prostě smát musíte. ()

kajas

Se zdejším nadšením se bohužel neztotožňuji. Seminář se táhnul a nepobavil mne, samotná hra obsahovala scénky na pokraji trapnosti (Čepelka to podle mého názoru až přeháněl). Ovšem Smoljak jako vězeň podal geniální výkon. ()

fmash

Nějak mi ty kousky kolem roku '70 nesedly, zdá se ('69, '70, '71 jsou všechno trojky — alespoň zatím). Ne že bych se nebavil, naopak, bavil jsem se dobře, ale ne tolik, jak jsem u JdC zvyklý. Seminář zajímavější než samotná hra. ()

maverick10

Zpusob zivota me donutil zabyvat se predevsim hledanim ochrany proti alimentacnim poplatkum. Prave pracuji na bazi tvrzene gumopryze ()

honajz2

Měl jsem pocit, že u Cimrmanů byly semináře vždycky lepší než samotná hra, ale tady tomu překvapivě bylo naopak. Zatímco co seminář mě spíš nudil a bavil jen výjimečně, u hry už jsem se bavil celkem dobře, ať už všemožnými dobrými nápady, hláškami nebo taky samotným příběhem. A to i přes to, že jsem měl docela velké obavy z toho, jestli mi sedne se všemi těmi písničkami - a naštěstí jo, ačkoli ty písničky na té hře byly tím nejmíň zajímavým. Vlastně jenom právě ta hra je důvodem, proč bych si kdy Hospodu Na mýtince znova pustil, protože ten seminář mě skutečně jaksi dost minul... Právě tenhle fakt ale moje jinak průměrné dojmy celkem zachránil, takže nakonec tu čtvrtou hvězdu rád přihodím. Slabé 4* ()

rakovnik

Viděl jsem ve složení Smoljak, Hraběta, Reidinger, Kotek. Pro mě zklamání především v tom, že hostinského nehrál Svěrák, barona nehrál Čepelka a vězně nehrál (přítomný!) Smoljak... Ale jinak skvělá zábava, jedna z mých nejoblíbenějších her DJC. Seminář mě až tolik nebaví (i když popis operety Proso je dokonalý), zato samotná hra vše vynahradí :-) ()

Jino

Trošku takové jiné, ale zaručeně parádní. Dvojrole Zdeňka Svěráka a inspektor Trachta a taky Miloňi Čepelkovi role náramně sedla. ()