Starověká Čína. Ani Velká zeď nedokázala zadržet hordy bojovných Hunů, kteří napadli mírumilovnou Říši středu. Moudrý a mezi lidem oblíbený císař proto vyhlašuje mobilizaci - jeden muž z každé rodiny musí vstoupit do armády, která má v rozhodující bitvě odrazit vojska dobyvatelů. Mezitím se v jedné zapadlé vesničce připravuje poněkud rozjívená dívka Mulan na své první setkání se svatební dohazovačkou. Nejsvatějším úkolem každé mladé ženy jsou totiž vdavky a oddaná služba manželovi. Jedině v této roli přinese Mulan své rodině radost a úctu celé vesnice. Naneštěstí Mulan je na tuctovou nevěstu trochu divoká a tak její setkání s dohazovačkou dopadne zcela katastrofálně. Tuhle holku si nikdo nikdy nevezme! A k dovršení rodinného neštěstí přijíždí do vesničky císařští verbíři. Starý otec Mulan bude muset nastoupit do armády, protože v rodině není žádný jiný muž. Ještě téže noci se Mulan rozhodne. Aby zachránila otce, ostříhá si vlasy, převlékne se za chlapce a narukuje. V nastávajících nebezpečných dobrodružstvích naštěstí nebude sama. S pomocí duchů rodinných předků a rodinného draka strážného zachrání Mulan Čínu před krvelačnými hordami divokých Hunů a pro sebe a svou rodinu získá úctu celé země. (oficiální text distributora)

yeniczek

Málem jsem zapomněl, jak vypadaly klasické Disneyho animáky. Ta atmosféra a kouzlo každého okamžiku s parádní hudbou, vtipnými zvířaty (draky) a epickou výpravou. Doufám, že ač ve 3D, tak budou pokračovat ve stejném trendu. ()

Sany33

Na tejto rozprávke som vyrastal a mám ju nasledovanú od hora dole a predsa sa mi ťažko hľadajú objektívne slová. Tak možno to bude trocha neobjektívne! Milujem túto rozprávku a všetky Disneyovky, ktoré majú hudobný charakter ako práve Mulan. Ak k vynikajúcej hudbe pridáte kvalitný príbeh a dokonalú animáciu vznikne vám skvostné dielo ako práve toto. Sympatické charaktery a kultúra ďalekého východu sú jednoducho úžasné. Mushu je dodnes moja naojbľúbenejšia animovaná postavička a vždy si nájdem čas sa k Mulan zas vrátiť a moje hodnotenie je asi tiež neojektívne ale čo už 95%. ()

hroubek

Na animovanou Mulan jsem se chtěl kouknout už hodně moc dlouho. Pořád jsem to odkládal a nemohl jsem se k tomu dokopat. A teď mě to celkem mrzí, jelikož jde o dobrý film. Začátek je trochu nezáživnější, některé písničky nejsou tak dobré jako v jiných disneyovkách. Ale pak se to rozjede a může za to hlavně postava dráčka Mushu, tréninková montáž a i zábavná a dobře udělaná akce. Osobně jsem dost spokojený a film jsem si užil. ()

VanTom

Nějak se zázračně povedlo sladit veselé komické postavičky a muzikálové písničky s bezmála dospělým válečným příběhem, čímž vznikla jedna z nejlepších dobrodružných "disneyovek" vůbec. Výpravnou animaci podpořila perfektní dramatická hudba Jerryho Goldsmithe, mocnými tóny přispívající k působivosti mnohých scén (stříhání vlasů, lavina). Snad jen přepálené závěrečné přepadení na slavnosti a porážka padouchů mi přišly tak nějak povinné, podle firemní "happyendovské" šablony. Rozhodně ale Mulan nestáhly do průměru. ()

Kali4

Krásně odvyprávěný příběh, opravdu krásně. O čem Mulan je především, to jest "odkrývání" světů. Proto mě tak uchvátila nedávná pixarovsko-disneyovská Rebelka, kde běželo takřka o totéž. Ale Mulan jde v tomto ohledu ještě dál - jak se před dívkou odkrývá svět a následně svět objevuje ji, divák odkrývá vše spolu s nimi. Nejprve nahlíží hledáčkem jednoho a poté druhého, načež uzří filmový svět v jeho myšlenkové celistvosti. Tam hranice končí - myšlenky jsou dotaženy až do konce a to všechno působí na diváka. Co je proto na Mulan skvělé? Že je filmem pouze pro diváka, který sedí a sleduje film - ať je malým dítětem nebo letitým starcem, Mulan je tu pro něj. Je tudíž filmem o uvědomění a vědomí, o respektu a vůli žít a nechat žít. Je až neuvěřitelné, že tady zásobárna poselství a motivů nekončí. Vše je totiž vztaženo k reáliím exotické Číny a emancipaci žen v tamní společnosti. Jak tudíž divák sleduje film a nahlíží jeho svět, zároveň získává vědomosti o čínské kultuře, a i když se s ní seznamuje takovým tím "americkým" způsobem, odnese si toho strašně moc, od historických poznatků po orientaci v sociálních problémech. Nahlíží totiž Čínu z různých stran, podobně jako celý film. Další zajímavostí je, že Mulan je docela krátká a děj se odehrává jen na několika místech. Z určitého úhlu pohledu se Čína může zdát "nehybná" - oddaná neměnným tradicím, s lidmi, kteří žijí své životy stále stejně a stereotypně; obrovská, více než tisíciletá říše, kde každá změna stojí obrovské úsilí. V tom se Mulan liší, je totiž o pohybu a změně, přesto v ní ale něco z té "neměnnosti" zůstalo. Možná je víc čínská, než se může na první pohled zdát, ale to jen hádám. Co říci závěrem? Mulan je nesmírně krásný, bohatý a podnětný film, který nejde vstříc divákovi: on tu totiž JE pro diváka od samého začátku. ()

vyfuk

Mulan je v celku další dobrý animák od Disneyeho. K tomu se nedá, co říct. Představí se nám zde chytrá a silní hlavní hrdinka, která musí uspět ve světě mužů. Emancipace jak hovno. V každém případě opět jde o pěkné pokoukání, které bych asi více stejně jako Aladina více docenil, kdybych ho viděl v dětství a ne když mi táhne na dvacet. Plus bonus k tomu, když je tento film stejně starý jako já. ()

fiLLthe3DD

Očekávání nebyla příliš vysoká, nicméně po zhlédnutí mohu "Legendu o Mulan" zařadit mezi mé nejoblíbenější Disneyho animované filmy a důvodů je hned několik. Příběh je poutavý, svižně natočený a kombinuje množství žánrů, důsledkem čehož nenudí a je zábavný a napínavý - komediální sekvence označuji slovem DOKONALÉ a malý drak "Mushu" , kterého jsem se obával nejvíc si nakonec získal místo v mém srdci, jelikož hlášky měl BOŽSKÉ a navzdory jeho komickým výstupům snímek nezabředl do hlubin infantilní dětské slátaniny a dokázal si udžet relativně dospělou tvář, což se např. o hrané "Maleficent" říci nedá :) Rovněž zpracování charakterů postav nemohu přehlédnout a chválím odvážnou hrdinku, jež po vzoru Ariel, Jasmíny či Pocahontas hýbe dějovou linií a není po vzoru princezen jako Sněhurka či Růženka jen krásnou dívkou v nesnázích. Soundtrack též úchvatný a byť písně ve filmech moc nemusím, tak zde mi vůbec nevadily a zejména song "Já už z vás muže udělám" by obstál i do hrané adaptace - Jerry je zkrátka frajer. Animace též nádherná a kresba zrovna tak, nicméně jedná se o klasický disneyovský standard, takové "The Sleeping Beauty" či "Atlantis" z roku 2001 byly dle mého propracovanější co se týče celkového zpracování vizuálu. Dabing v pohodě a spokojenost veliká! PS. Oznámení remaku ve mne probudilo zvědavost, alespoň tedy zpočátku... tvůrci slibovali historický epos s trochou toho fantasy, absenci "Mushu" jsem tedy překousl, nicméně z trailerů se "Mulan" jeví coby dobrodružné fantasy ve stylu "Prince z Persie" a proto mně jeho neúčast velmi mrzí, ale chápu - peníze jsou až na prvém místě a tato postava byla čínskými cenzory shledána jako kontroverzní z důvodu hanobení jejich kultury, což pro film ušitý na míru čísnkému publiku není dobrá vizitka... nicméně podpora hongkongským polictům ze strany hlavní herečky též není dobrý marketing a mé natěšení se změnilo v nezájem. ()

Rousse

Jeden z mých nejoblíbenějších animáčů - nechybí humor, akce, dobrodružství a na své si přijdou i romantické duše, takže takové 3 v 1. Dabing Pavla Kříže je fakt moc povedený. ()

LadyVader

Skvělá disneyovka, ani na minutu jsem se nenudila, dokonce ani ten zpěv mi nepřišel protivnej jako u jiných disneyho kreslených filmů. Ta pasáž co se odehrává ve vojenským táboře mi připomněla Asterixe, skvěle jsem se bavila :-)). Kontrast k humoru je scéna s hunským vojskem v horách, působila tak impozantně že by se za ni nemusel stydět kdejakej historickej film. 90% ()

Mr.Jackass

Dle mého průměrná Disneyovka, ale měla spád a nepůsobí až tak pohádkově když si vezmeme vážnost příběhu a nechtěl bych opomenout zajímavou hudbu. ()

Sdoom

Málokterý animovaný film v sobě kloubí povedenou animaci, krásný a ne moc infantilní příběh, vtip i pěknou hudbu. V Mulan se to podařilo, a tak má ode mě 4 hvězdičky, což je maximum vzhledem k tomu, že 5 ode mě má z animáků jen Sněhurka, Toy Story 2 a Kráska a zvíře. Edit 23.6.2016: Viděno před delší dobou znovu a bylo to ještě lepší než na první zhlédnutí. Blu-ray kvalita a originální zvuková stopa dělají svoje. Jeden z nejlepších animáků vůbec, dostatečně vyspělý, aby to bavilo i dospělého diváka. Takové kvality má málokterý animovaný film. (Blu-ray, orig.) ()

Koda

Od Disney filmů se mi líbí jedna obrovská věc a to ta, že je kreativní a skrývá v sobě spoustu dramatických až nečekaných zápletek. Jednou se s Disney vypravíme do světa džungle, kde lidské mládě bojuje o přežití, potom se najednou potopíme do moře, kde nás čeká strhující hádka mezi dcerou a otcem o to, jestli dcera zůstane ve vodě, nebo s princem na souši, či vzhůru do oblak, kde si chce jeden člověk splnit svět. No nebolí nás z toho putování nohy? V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ, PROTOŽE JSME IMUNNÍ! Proto další cesta nás zavedla až do daleké Číny, kde Hunové napadli území a je tedy na každé rodině vesničky, jakého zástupce pošle do války. Jenomže tady nastane zvrat, kdy nešikovná Mulan si připadá jako trdlo a místo hledání muže si radši místo muže vybojuje. Ale ono je to trošku jinak ale nechce se mi to tady spoilerovat. Za prvé bych z toho ťukání do klávesnice měl karpální tunel a za druhé už ten příběh snad každý, kdo to viděl zná. Takže tedy rovnou k recenzi tohoto filmu. Velice barevný svět, plný čínských tradic, barev, hudby a možná i vůně a hlavně začínající příběh drsného záporáka mě bodl do očí, že tady člověk půjde s recenzí vysoko. A on nás příběh opravdu nezklamal. Člověk by si rovnou dal nudlovou polévku a k tomu rýži, a začal by jíst v té chvíli, kdy Mulan se rozhodne stát bojovnicí a běží do cvičiště. Nudlová polévka nás ohřeje a rýže pořádně nasytí a připraví na pořádnou bitvu ve filmu. Realita je ale jiná! Najednou ale před sebou vidíme popcorn, tyčinky, medvídky a colu. Proč? No protože nás začal bavit Mushu, který byl degradován z pozice strážce a nešťastným způsobem se dostane do role hlídače. Takže tady začne opravdová jízda s Mushuem, včetně cvrčka, kteří se budou snažit podpořit a pomoci naší malé bojovnici. Má to opravdu grády, spoustu vtipných momentů a Mushu nás prostě nepřestává bavit! Do toho boží songy, které nám obohacují celý příběh. Takže určitě doporučuji tento film a abych to zakončil nějak hezky, tak kdyby jste slyšeli o někom, kdo si plete krávu s koněm, tak víte, na koho se obrátit, aby vám pomohl. ()

Maynard.

Poslední dobou nějak málo dobrejch novejch filmů nebo co... Takže musím komentovat tyhle dětský :o). Ale sem za ně strašně rád, páč je to hodně koukatelný a pro elišáka je to hodně příjemná podívaná. Tohle pro změnu z rákosnickýho prostředí. Krapet vostřejší, páč se tady střílí šípama a dělama. Ale je tady jeden dráček, kterej z toho dělá odlehčenou podívanou. ()

Seti

Legenda o Mulan patří do rodiny klasických Disneyovek a také je zářnou připomínkou časů, kdy animovaným filmům stačil dobrý příběh v kombinaci se zajímavým hudebním doprovodem. Občas si při podobné příležitosti na zašlé 2D časy rád zavzpomínám. ()

Mulan sehnala záporáka

Mulan sehnala záporáka

27.07.2018

V chystané hrané adaptaci disneyovské pohádky Legenda o Mulan si postavu záporáka Khana zahraje Jason Scott Lee (Dračí život Bruce Lee, Tygr a drak: Meč osudu). Film už nějakou dobu chystá režisérka… (více)

Guy Ritchie chystá Aladina

Guy Ritchie chystá Aladina

12.10.2016

Princ Krasoň dostane vlastní film

Princ Krasoň dostane vlastní film

08.07.2015

Minulost i budoucnost patří disneyovským princeznám. Došlo na ně v Popelce i v Čarovném lese, v Krásce a zvířeti nebo v Mulan pak brzy uvidíme další. Mezi filmy o odvážných dívkách ale u Disneyho… (více)

Smršť koncertů filmové hudby se blíží

Smršť koncertů filmové hudby se blíží

25.09.2013

Dobrá zpráva pro všechny příznivce filmové hudby: Pražský filmový orchestr připravuje pro letošní podzim velikou sérii koncertů v celé republice, dvakrát zavítá i do Bratislavy. Orchestr, zaměřený… (více)