Pes baskervillský (TV film)

• český

Krimi / Drama / Horor / Mysteriózní

Velká Británie, 1988, 105 min

Brian Mills

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

John Hawkesworth

Jak to jen říci... Tato adaptace dalšího z dobrodružství proslulého a geniálního Doyleova detektiva zdánlivě ničím extra originálním nevyniká - ona se "jen" drží poměrně věrně své literární předlohy a Jeremy Brett je "jen" jedním z nejlepších představitelů Sherlocka Holmese, kteří kdy přepochodovali po stříbrném plátně a že jich bylo až až. No a přesně to ("jen") je nakonec to, v čem vlastně bývají Sherlockovky s Brettem originální... Protože já, coby ctitel kánonu, po žádných variacích a adaptacích věru netoužím, já chci vidět *toho* Sherlocka, jaký má být. A Watson Edwarda Hardwicka je stejně dobrý Watson jako Brettův Sherlock je dobrý Sherlock. Obecně jsou prakticky všechny Brettovky slušně a poctivě odvedená práce a to by stačilo na *** až ****. Ta čtvrtá hvězdička je v tomto případě za použití fosforu, které mi v dětství nahánělo hrůzu :)(22.11.2009)

Pes baskervillský to jako nejznámější a stokrát a jednou adaptovaný případ nejznámějšího detektiva nemá vůbec lehké. A ti, kteří ho točí, už vůbec ne, protože se musejí vypořádat se zapeklitým čekáním na Sherlocka a s tím, že takřka každý ví, co a jak se stalo a stane, a přesto by se neměl nudit. Tentokrát to dopadlo dobře. Čekání na Sherlocka krátí jeho monology, které zní Watsonovi v hlavě, a nuda (většinou) nehrozí díky vcelku slušně tajemné atmosféře. Přesto má ale Brettův Holmes na kontě lepší i mnohem lepší případy.(1.7.2017)

Notoricky známy príbeh podľa výborného detektívneho hororu sira Doylea sa dočkal entej (a určite nie poslednej) televíznej adaptácie. Rovnakou mierou neoriginálne (ale čo by ste tam chceli mať "iné" alebo "nové"?), ako slušne nakrútené. Hlavne temné močiare nesklamú ani teraz. Ale viete... keď už poznáte meno vraha...(4.12.2005)

Místo pro natáčení bylo vybráno excelentně. Mlhy, blata, tajuplné zámky... Jinak ale spíš průměrně odvyprávěný Pes. S příběhem rodu Baskervillů už jsem měl co dočinění několikrát (kniha, dvě divadelní adaptace, filmy), a tak jsem čekal nějakou efektní obměnu, něco co tento příběh posune a co mě překvapí. Nestalo se. Průměrná pohádka, tentokrát s dost ubohým psem - jeho hrůznost spočívá v tom, že je natřen fosforem. Tristní.(5.2.2008)

Velmi věrná adaptace, bohužel při detailní znalosti celého příběhu a zápletky jsem se dost nudila a film mi nenabídl nic, co by mě udrželo u TV obrazovky. Pokud existuje někdo neznalý slavné knihy sira A.C. Doylea, případně některého z filmů natočených podle této předlohy, pak ať si k mému hodnocení přihodí hvězdičku až dvě a doplní si mezery v klasice;-). 65%(2.11.2009)