Pes baskervillský (TV film)

• český

Krimi / Drama / Horor / Mysteriózní

Velká Británie, 1988, 105 min

Brian Mills

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

John Hawkesworth
  • sud

Slabota po dramatické i po herecké stránce. Úplná nuda to sice není (příběh sám o sobě díky předloze ani nudný být nemůže), ale dramatická stavba dost pokulhává, tudíž se neubrání hluchým místům. Atmosféra není vůbec strašidelná, postavy jsou příliš ploché. A Sherlock Holmes má paradoxně málo prostoru. 40%.(4.6.2011)

Jak to jen říci... Tato adaptace dalšího z dobrodružství proslulého a geniálního Doyleova detektiva zdánlivě ničím extra originálním nevyniká - ona se "jen" drží poměrně věrně své literární předlohy a Jeremy Brett je "jen" jedním z nejlepších představitelů Sherlocka Holmese, kteří kdy přepochodovali po stříbrném plátně a že jich bylo až až. No a přesně to ("jen") je nakonec to, v čem vlastně bývají Sherlockovky s Brettem originální... Protože já, coby ctitel kánonu, po žádných variacích a adaptacích věru netoužím, já chci vidět *toho* Sherlocka, jaký má být. A Watson Edwarda Hardwicka je stejně dobrý Watson jako Brettův Sherlock je dobrý Sherlock. Obecně jsou prakticky všechny Brettovky slušně a poctivě odvedená práce a to by stačilo na *** až ****. Ta čtvrtá hvězdička je v tomto případě za použití fosforu, které mi v dětství nahánělo hrůzu :)(22.11.2009)

Zařazení Sherlockových případů na půl jedenáctou večer potvrzuje mou teorii o společné snaze televizních stanic za každou cenu vytočit pracující lid. Jelikož jsem byla v onu nekřesťanskou hodinu, kdy běžel Pes baskervillský, stále ještě pracující, už jsem vytočenější být stejně nemohla, čímž jeden problém odpadal a mohla jsem se během datlování do počítače na sesterně aspoň rozptylovat svým oblíbeným detektivem, který v podání Jeremyho Bretta jako obvykle nezklamal, ale příběh v jedné podstatné věci zklamal, a to ve strašidelnosti. Když se hluboko po půlnoci vracím domů z pracovních prostor umístěných v prastarém zámečku uprostřed pochmurného parku a nablízku zavyje pes, mělo by to vzbudit aspoň náznak tísně, ne zařvání: "Co kdybys toho chudáka aspoň občas odvázal, hajzle!"(24.4.2008)

Podstatne lepšie než väčšina ostatných (a žiaľ, notoricky pričastých) adaptácií Baskervillského, najmä vďaka komorno-civilnej atmosfére, solídnemu obsadeniu a citu pre detaily - všetko typických čŕt tejto starej ale jarej seriálovej adaptácie. Dámy a páni z Granada Television to zámerne vzali z pomalého a metodického uhla, s náznakom troch premyslene vystavaných dejstiev. Atmosféra, výber lokalít a práca so strihom ma slušne prekvapili. Eponymné psisko sa objaví len sporadicky, ale o to účinnejšie je využité. A tak to má byť ! Je to predlohe náramne verné spracovanie, ale pritom nezanevrelo na kreatívnosť a svojbytné ťahy. Pes baskervillský ani nemá byť nejaká smiešna hororová fantasy, ale uveriteľná mysteriózna detektívka. Ľudia, ktorí tu v recenziách plačú, že Holmes nie je v každom druhom zábere, predlohu nevideli asi ani z rýchlika... Navyše, Brett ešte aj svoju relatívnu absenciu v epizóde kompenzuje naplno, kedykoľvek vystúpi ako Holmes pred kameru. (Like a boss !) Adaptovať holmesovské príbehy románovej dĺžky pre tento seriál bolo vždy určitou výzvou, ešte aj s luxusom predĺženej stopáže. Spomedzi pätice existujúcich dlhometrážnych epizód je táto rozhodne jednou z tých lepších. P.S. Okrem napätia som sa dočkal aj pousmiatia, pri menšom fóriku o Holmesových biednych kuchárskych zručnostiach.(20.11.2016)

A aj, skvělý seriál zde v případě klasiky nejklasičtější výrazně selhává. Velice nepodařená adaptace, kde funguje máloco. Ani scénář (!) se nepodařilo napsat zajímavě a dát tomu tu správnou atmosféru. Přitom na výpravě tohoto dílu se rozhodně nešetřilo, vlakem se tu jezdí o sto šest, do blat dartmoorských se s vervou nahlíží... Jenže když dojde na lámání chleba, je to nudné, chladné a prázdné. Například jedna z nejdramatičtějších scén, kdy se šokovaný Watson u jeskyně setkává s Holmesem je zde odbyta přímo trapně! (‘Holmes!’ I cried—‘Holmes!’ / ‘Come out,’ said he, ‘and please be careful with the revolver.’ / ... / ‘I never was more glad to see anyone in my life,’ said I, as I wrung him by the hand. / ‘Or more astonished, eh?’ / ‘Well, I must confess to it.’) Baskervillská bestie si prostě zaslouží lepší zpracování. Ošklivá kaňka na jinak bezvýhradně pětihvězdičkovém seriálu.(26.4.2016)