Profesionálové

• USA The Professionals (více)

Americký western Profesionálové má některé zajímavé společné rysy s klasickým snímkem žánru Sedm statečných (1960). I zde jsou hlavními hrdiny najatí střelci, které jejich úkol zavede Mexika, a i zde jsou to muži se silně zakořeněným smyslem pro čest a spravedlnost, který žádná suma peněz nemůže zviklat. Titulní čtveřici (Burt Lancaster, Lee Marvin, Robert Ryan, Woody Strode) si zaplatí texaský milionář (Ralph Bellamy), aby mu přivedla zpět manželku (Claudia Cardinaleová), unesenou mexickými povstalci. Jak se ovšem postupně ukáže, pravda je trochu jiná… Skutečnými profesionály nejsou jen hrdinové snímku a jejich představitelé, ale i muži za kamerou v čele se scenáristou a režisérem Richardem Brooksem, kameramanem Conradem Hallem a hudebním skladatelem Mauricem Jarrem. Vedle perfektně zvládnutých akčních scén však Profesionálové nabízejí i něco navíc. Doba, do níž je příběh zasazen (doznívající mexická revoluce v roce 1917), nabízí pozoruhodné reflexe o revoluci jako takové, jež vedly bedlivé cenzory v sedmdesátých letech (při prvním televizním uvedení filmu) ke střihovým úpravám. I když se film odehrává převážně v Mexiku, natáčel se v nevadských a kalifornských exteriérech, mj. ve známém Údolí smrti. Profesionálové se vedle dalších ocenění dočkali i tří oscarových nominací (nejlepší scénář, režie a kamera). (Česká televize)

sator

......................... " Na co myslíš kromě žen 90 % whisky a 14karátového zlata ?"............................ ..........." Příteli! Právě si mi napsal epitaf " ............. .................".Bastarde! Ano,Pane.V mém případě jsem se tak narodil,ale vy jste se k němu vypracoval sám "............ Je to dlouhé ale na dobu svého vzniku docela dobré.70% ()

otík

Dobrý western se špičkovým obsazením, kterému vévodí Lee Marvin v roli tvrdého a dobrého velitele, zatímco Burt Lancaster si vystřihl roli lamače dívčích srdcí, zároveň však i dobrého pistolníka. Čtyři samozvaní hrdinové se vydávají do Mexika, aby přivedli jednomu boháči zpět jeho ženu, jež byla unesena mexickými revolucionáři. Film se svou náladou hodně podobá Sedmi statečným, o hrdiny se moc bát nemusíme, neboť hudba i některé hlášky jasně dávají najevo, že moc vážnosti tento film nepobral. Pro milovníky westernu povinnost. Hudba: Maurice Jarre ()

Mylouch

Příběh, který zaostává v příběhu i v ozdobě špičkových westernů - psychologii postav. Předností je brilantní kamera (v následujícím roce natočil Hall Frajera Lukea), která podepírá i válcuje ostatní filmové složky. ()

vesper001

Čtyři proti jedné, jenže Claudia Cardinale je jenom jedna. Téměř bezchybný western, který ale brzdí průhledná pointa a fakt, že čtyři stateční nemají dohromady ani polovinu sexappealu jednoho ze Sedmi. ()

Mirokukii

Dobrý western jehož dialogy ho staví ještě trochu výše. Od téhle party profíků jsem ale čekal trochu více akce. Lee Marvin ač velitel, trochu zastíněn skvělou postavou Burta Lancastera. Dobrej konec. ()

Compadre

Skvělej western s Lee Marvinem..celou dobu mě to bavilo, ale říkal jsem si, jo, je to dobrý, ale úplná pecka to taky neni...až překvapivej konec to dorovnal na pět hvězd, protože takovej zvrat jsem fakt nečekal...fakt mam rád, když se ve filmu přihodí něco, co fakt nečekam :) ()

fabecc1222

Klasický šedesátkový western, kde pár správných chlapů vyráží drsnou krajinou západu za splněním zadaného úkolu. Nezbytné je obsazení napěchované několika hvězdami, nechybí patetické hrdinské činy, a takové to správné chlapáctví, které se už dnes příliš nenosí. Oproti jiným westernům pak překvapí závěr, který přinese poměrně nečekaný zvrat. ()

VanTom

Ten film skvěle vypadá, širokoúhlých záběrů fotogenické vyprahlé krajiny (v HD) se těžko nabažit. Sympatická bandička vzájemně se respektujících profesionálů se však vydává na unylou "záchrannou" misi tam a zase zpět, aniž by (režie) nějak zásadně upoutala či zvedla ze židle. ()

blackJag

Western plný dobře (a v jistém smyslu i vtipně) napsaných dialogů, ale také odhadnutelného průběhu a zvratů s Lancasterem i Marvinem ve formě. Co ještě tak vyčnívá nad ostatní (a podílí se i dnes na nadprůměrnosti díla) je určitě krása Claudie Cardinálové. To byla nádherná ženská. Očima jsem loupal okraje jejich šatů jako vrstvy cibule :-) A že bych štěstím brečel, kdyby se mi to podařilo :-) 80% ()

JohnSmith

Perfektní western, dalo by se říct že westernová teamovka. Lancaster s Marvinem jsou perfektní, jen je škoda, že Ryan a Strode nedostali víc prostoru. ()

Miki8888

I po druhé mne to bavilo. Obsazení je skvostné. Pistolníci Lancaster, Marvin, Ryan ženoucí se zachránit krásnou Claudii Cardinale. ()

Autogram

Partia štyroch chlapov sa hraje na armádu a aj tie výbuchy o tom svedčia. Všetko sa im darí, len trochu pokrivkáva zmysel ich konania a občas aj logika deja. ()

jatamansi

Už jen kvůli Lancasterovi a Cardinale stojí film za shlédnutí, oba ve vysoké kondici. Skvělý dabing v čele s Rösnerem, bonbonek. Trochu mátl Švehlík, jinak dvorní hlas Jacka Nicholsona, ale dalo se zvyknout. Lancasterovi to v mých oblíbených (ve filmech, aby nedošlo k nesprávnému výkladu) podvlékačkách s dlouhým rukávem nesmírně slušelo, a to nebyly tak růžové, jako obvykle ve westernech bývají. Zato pěkně špinavé, jak se později ukázalo. Film byl právem nominován na Oscara za kameru, působivé záběry, a poctivě nastříhané. Co bych vytkla byla nepříliš originální hudba, čekala bych dobově i dějově mexičtější, ohnivější, ne tak fádní. „Tys dal svý slovo mně.“ Éra, kdy tohle ještě v určité společnosti platilo nad zákon. Přes určitou rozvláčnost, poplatnou době vzniku, se na to i po letech dalo koukat. A Profesionálové zase nejsou až tak profláknutý film jako některé jemu podobné. „Dynamit v rukou blázna znamená smrt.“ „Tady život, náš.“ „A pak, dynamit, ne víra přenese tu skálu odsud tam.“ Vypointované, vtipné, třeba jízda v těžebních vozících. Vždycky mne fascinují chlapi upnutí ke krku versus hluboké výstřihy žen. U Cardinale pěkně hluboké a se závistí nutno přiznat pěkně vyplněné. Film poctivý ve špíně, všichni jsou ušmudlaní, zaprášení, s bílými mapami od zaschlého potu. To mám ráda, člověk vyloženě vnímá, jak museli všichni smrdět.Podobný pocit jsem měla u Černého roucha, puch. „Parchanti.“ „Jistě, v mém případě je to věc původu, vy jste se k tomu propracoval sám.“ ()

Aqualung

Jeden z "cestovních" westernů.Řekl bych, že ze šuplíku kde leží Mackenovo zlato.Romantika, chlapáctví, láska,šejdírna, lupiči,revolucionáři..no prostě lidské ZOO, které do tohoto patří.Jednu ženu osloví romantika revoluce a co se z toho všechno vyvine? No, jeden by řekl..."ty ženské..." Ale vše jde svou cestou, ženská je navrácena manželovi, nicméně odjíždí přesto nazpět i s revolucionářem a milencem současně.Manžel zůstává sám....Banální, úsměvné, otřepané..Chce se zvolat vivat revolution.Burt Lancaster, Claudia Cardinale, Lee Marvin,to vše jsou jména, která zaručují příjemnou zbavu.A k tomu je tenhle film určen.Nic víc! ()

Arkanoid

Ostrieľaná partia pištoľníkov vyráža zachrániť krásnu Claudiu Cardinale zo spárov mexického revolucionára. Scenár veľmi neprekvapí, až na zvrat v závere, ktorý zoberie zmysel predchádzajúcej ceste. Western, ktorý príliš veľa času obetoval akcii na úkor príbehu. ()

Han22

Čtveřice žoldáků je najata americkým boháčem, aby přešla hranice do Mexika a osvobodili jeho ženu, unesenou vůdce banditů. Zhruba v půlce dojde k očekávanému zvratu SPOILER žena nebyla vůbec unesena, ale utekla s vůdce dobrovolně. Což by v každém jiném filmu vedlo k obratu, ale cyničtí hrdinové prostě pokračují v misi, zlikvidují skoro celou bandu a SPOILER prozřou až na konci. Profesionálové jsou zvláštní western. Zasazení do 1917 mi moc nesedělo, protože kromě jednoho auta, kulometu a pár brokovnic to tu stále vše od lokací, přes kolty až po oblečení vypadá jak na Divokém západě. Nikdo z postav tu není klaďák - boháč je pěkný šmejd, revolucionáři jsou v podstatě banda lupičů a jejich šéf nemá o revoluci žádné iluze. A ona zamilovaná dívka si z vypočítavosti vzala milionáře a neváhá svádět jednoho z hrdinů. A líbilo se mi zaměření na akci - jsou tu parádní taktické plány jak si poradit s přesilou, nechybí tu sabotáže a 20 let před Rambo 2 tu jeden hrdina střílí výbušné šípy. Koukalo se na to dobře i když klasika to úplně není. PS: Výborné herecké obsazení a Marvin tu v 42 letech vypadá na 60-70 a starší než Lancaster. ()

dopita

Westerny jsem nikdy ňák moc nebaštil, i když by se pár filmů našlo, který se povedly. Tenhle je celkem slušnej, sice chvílema trochu zdlouhavej, ale jako celek dobrý. ()

Kovaja

Krásná mexická krajina,Nájemní pistolníci který rozhodně nechybí charisma a šmrnc no a krásná C.Cardinale o té se rozepisovat nemá cenu.Prostě sexy baba.Hodně povedenej kousek:-))) ()