Úspěšný film Jana Hřebejka plný tragikomických příběhů a osudových setkání, přátelství, smíření i odpuštění... Komedie, která vás rozpláče, drama, které vás rozesměje – zní v podtitulu úspěšného snímku renomovaného dua HřebejkJarchovský. Každý se někdy někam před něčím snaží uprchnout a právě tento film je působivým osobním průvodcem ve světě uprchlíků v nás i kolem nás, zažívajících nejen své každodenní starosti, ale obávajících se někdy víc sami sebe, než okolního světa. Ve skvělých hereckých výkonech vede film diváka přes nejednu humornou situaci k hlubšímu zamyšlení nad vkladem každého z nás do tohoto světa... (Česká televize)

rt12

Mé pocity z tohoto filmu byly a jsou rozporuplné. Nevím, nějak mi nesedl . Připadal mi takový nemastný-neslaný, jako by bez nasazení. Prostě režie, herci, scénář ,,nemělo to koule" ()

Remedy

V podstatě depka jako svině s nepříjemně pod kůži se zarývajícím hudebním motivem. Zdánlivě (zejména z ukázek) to může působit jako jedna z dalších českých hořkých komedií, ale tenhle aktuální Hřebejk je čisté sociální drama, jehož vtipné momenty často pouze podtrhují tragičnost situace. Na druhou stranu si nemyslím, že Hřebejkovým záměrem bylo natočit prvoplánovou depku bez špetky naděje pro jakoukoliv postavu (ať ve finále celý snímek vyznívá jakkoliv), spíše je zde opět patrná snaha vystihnout "zlatou českou povahu", pro kterou je typické přizdisráčství a zejména krutá bezohlednost (pokud se jedná o potenciální osobní prospěch). Hřebejk to zde měl o to těžší, že se již nemohl schovávat za "retro atmosféru" a lehce uvěřitelnou rozporuplnost charakterů s ohledem na časovou vzdálenost, ve které se snímek odehrává (jako tomu bylo/mohlo být v případě Pelíšků a Pupenda). Horem pádem v tomto ohledu opravdu vystihuje českou mentalitu minimálně s ohledem na přesvědčivá prohlášení, že za "komunistů bylo líp". Jak si totiž jinak lze vysvětlit, že většina postav v tomto filmu je mnohem více zamindrákovaná, psychicky nevyrovnaná a celý její život je zde prezentován jako jedno obrovské selhání? Když si vezmete postavy z Pelíšků a Pupenda, tak samozřejmě sice nemůžete konstatovat, že jsou všechny šťastné a vyrovnané a že se dokázaly se svým životem s ohledem na aktuální politickou situaci dokonale vypořádat, ale pořád nejsou v tak strašném napětí a depce jako většina postav z Horem pádem. Za tuto dokonalou reflexi českého světonázoru (jo, prostě jsme se měli před tím 89 lépe) má mistr Hřebejk můj velký obdiv. Jestli je ten názor správný či špatný, je v tomto případě naprosto irelevantní (což si i většina inteligentních lidí sama domyslí). ()

topi

Je zajímavé, jak je téma i po šestnácti letech stále aktuální. Žádná změna k lepšímu. Jan Hřebejk natočil drama, ve kterém se sice občas mihnou komediální prvky, ale jako celek film působí docela tíživě. Baví mě sledovat Hřebejkovy stolní scény, tady exceluje Emília Vášáryová a nejen tu, v každém záběru je herečka pár exeláns. Jen nevím, proč Hřebejk zvolil snímání na tmavý a různě přibarvený filmový materiál, tenhle filtr by slušel jinšímu žánru. ()

Aiax

Mně se tenhle film moc líbil. Méně než předchozí Hřebejkovy pecky, ale líbil. Technická, vizuální stránka filmu je absolutní, to nejlepší, co je dneska v českém filmu k vidění. Herci hrají výborně, paní Vašáryová je neuvěřitelná. Někdy člověka mrazí, někdy se upřímně zasměje. Ale Horem pádem rozhodně není ta čistá, přímočará, srozumitelná záležitost jako Pelíšky nebo Musíme si pomáhat. Je to film nejednoznačný, dotýká se celkem sebevědomě a upřímně témat, o nichž se dneska raději nemluví. Osobně mě nejvíc sebrala linie Macháčkova, tam bylo Horem pádem i přes vizuální lahodnost velice syrové a myslím, že i velice trefné. Škoda toho konce, tvůrci si zřejmě s tou náznakovostí tak docela nevěřili, tak alespoň na konci připadali na polopatičnosti a tím svou výpověď trochu shodili. Takže gut, ale příště už bych od pana Hřebejka viděl raději zase něco veselého, tohle je dost depka. ()

Brennos

Film působí na úrovni střihu jednotlivých dějových linií občas trochu nejednotně, ale tyto drobnosti nahrazují skvělé herecké výkony, chytrý humor a mezi nadprůměrnými scénami scény výborné (především linie Budař-Macháček-Dušek; a čaj citrónem). Žlutý filtr byl opravdu místy až nepříjemný, ale jinak vizuální stránce není co vytknout. Rozhodně stojí za vidění. 70% ()

Skip

V tomto filmu mě zaujalo jen pár scén, které docela pobavily, ale celkově je to spíš slabší průměr. ()

kajas

Více vážné než vtipné, na vrchol Hřebejkovy tvorby to samozřejmě nedosahuje, každého diváka ale jistě něco zaujme. Z hlediska hereckých výkonů je třeba vyzdvihnout paní Vášáryovou, Liška s Danielem perlí, ale nejvíce mě zkrátka bavily společné scény Macháčka s Duškem. ()

Aleee89

Nemám moc v lásce nové české filmy, pořád se mi zdá, že jim něco schází a těch pěkných je jen pár za rok. Tenhle docela oceňovali, kámoška ho chválila, ale mi se teda nelíbil. Přišlo mi to místy až trapné, jedině se mi líbil příběh té ženské s ukradeným dítětem, ten stál za zamyšlení, ale jinak mě film opravdu nezaujal... Přišlo mi to takové rozkouskované, moc se mi nezdá, zda to drží pohromadě... ()

Anglie

Nahlédnutí do současnosti se tentokráte českým tvůrcům vydařilo. Česká společnost opravdu je taková - skrytě rasistická, jdoucí na fotbal s tím, že se vyřve. Především se povedl scénář. Když jsem se dočetl, že film obsahuje 18minutovou scénu u stolu, trochu jsem bál, že to tentokrát Jarchovský přehnal, ale mé obavy byly liché(viz Pupendo a naprosto zbytečně natahovaná scén po poslechu Hlasu Ameriky). Tahle naprosto klíčová scéna je z hlediska textu opravdu maximálně sdělná a zvládnutá. Zvláštní pochvalu zaslouží fakt, že se tvůrci filmu diváka nijak nebalamutí, nelakují svět na růžovo. Skoro bych řekl, že herecké výkony jsou slabší, než bývá u Hřebejka zvykem - Musíme si pomáhat a Pelíšky byly zahrané lépe, řekl bych. Co se mi ale nelíbilo, to byly kameramanovy filtry. Zejména na začátku je jich moc a v první scéně v Austrálii je to až přehnané. To jsou ale malé zápory na to, abych upustil od maximálního hodnocení - tenhle film si ho zaslouží. ()

Fanucci

Slátanina plná mimořádně nevěrohodných hereckých výkonů, kterým vévodí Dušek jako hooligan. Ne ne a ne. ()

fmash

Když jsem viděl Horem pádem, vůbec mě nenapadlo, že je to Hřebejk (na druhou stranu, kdo by to byl jiný, s těmi unyle pěknými pohledy na Prahu). Ta nadšená „budovatelská“ (hlavně polopatická jak sviňa) kritika nešvarů našeho nového kapitalistického státu (zlodějský taxikář, podvraťáčtí zlodějíčci, falešníci, prostitutky atd.) jako by vypadla z nějakého dobře o deset let staršího filmu (proč mě napadají Playgirls? :)). Rozsypání děje do několika paralelních a místy protínajících se linek působilo samoúčelně a jeho patrný smysl, tedy různé úhly pohledu na tytéž sporné otázky (rasismus kupříkladu), takový mišmaš moc neospravedlňuje. Jako dvě hlavní slabiny vidím jednak odporné oslí můstky (jako když na zbytečné tiskovce s asiatem zazní „a hlavně za své přežití vděčíte svému dlouholetému studiu bojových umění“, abychom pak mohli být svědky trapně předvídatelné kopačky pod mostem…) a podivný nedostatek vlastního názoru, ústící do zbytečné dvojakosti ve stylu „diváku, posuď sám“. Navzdory četným leč drobným kladům filmu bych tak dal slabší dvě hvězdy. Vylepšení na trojku si u mne vysloužily (na tu svou pitomou dobu) přeci jen docela odvážné (neb vzápětí scénářem neodsouzené) hlášky „plukovníka“ Duška u glóbu. Uznávám totiž, že některé věci opravdu nejsou tak prosté, jak vypadají - a Hřebejk prostě svůj stín nepřekročí. ()

kapsomut

"CO TO JE ZA NEGERSKOU KUKAČKU?!?" ... Díky Macháčkovi, Liškovi a Duškovi tomu dávám 4* ... bez nich a jejich hlášek by to bylo tak na 2* možná slabé 3*: 66% ()

Kosmik

Zralá sonda do české společnosti a filmařsky bravurně natočený film, který ve mne dozrával ještě několik dnů. ()

rakovnik

Tento film vnímám poněkud rozporuplně. Na jedné straně se bavím, na straně druhé mi příliš nesedí ta vážná stránka filmu. Možná je to i tím, že mi nesedl Petr Forman do hlavní role. Každopádně, ve srovnání s další tvorbou po roce 2000 vysoce nadprůměrný film. ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)

25.09.2017

Nesnáze s kráskou

Nesnáze s kráskou

03.07.2006

Barrandovský dřevěný ateliér č.4, kde loni na podzim začal natáčet režisér Hřebejk svou Horem pádem, ale je méně opřena o témata sociální a politická, je víc o intimní sféře postav,\" přiblížil za… (více)

Český lev je za námi

Český lev je za námi