Stáhnou vás s sebou až na dno orlické přehrady! V roce 2005 byl tento film uveden v českých kinech. Inspirován skutečnými událostmi zdál se být reflexí své doby. V hlavní roli s Michalem Dlouhým a Janem Dolanským natočil Sametové vrahy režisér Jiří Svoboda. Mezi aktéry filmu uvidíme i další známé tváře, např. Alici Bendovou, Lucii Benešovou, Jana Vondráčka, Richarda Krajča, Dušana Urbana aj. Režisér Jiří Svoboda o práci na tomto díle napsal: „Události, které se nám staly bezprostřední inspirací pro námět našeho filmu, mají časové ohraničení let 1990–1995. Jsou fascinující a strhující nejen objemem zla (nebo možná přesněji: úplnou absencí čehokoli, co souvisí s dobrem a vědomím hodnot), nýbrž i objemem banality, kterou prorůstá jako živel fantaskní grotesknost. A právě tím jsou osudy orlických vrahů v jejich autentické podobě tak dráždivé a inspirativní. Přírodní skutečnost je mnohorozměrná a ve své přirozené podstatě se vymyká kategoriím dobra a zla, kterými člověk přírodní děje poměřuje v nutkavém pokušení je pochopit." Orlické vraždy, následný soudní proces a další osudy pachatelů, z nichž dnes už někteří nežijí, vyvolaly svého času řetězce mediálních reakcí. Jejich filmová podoba rozkrývá motivace aktérů rozsáhlé trestné činnosti, jejich soukromí a provázanost se společenskými strukturami. V další linii vyprávění se odehrává policejní vyšetřování až směrem k zadržení všech pachatelů. (Česká televize)

MaxQ69

__Filmové chyby:__ |×××| Kdyz jede Katovský s Hrubešem na směnu valut s Křížkem do Rudné, jedou přes Nuselský most. Ovšem do Rudné je to na druhou stranu. |×××| Karel Hrubeš se sejde v paneláku s Chvalkovským a telefonuje z mobilu, který potom podává Chvalkovskému, jedná se o Nokii 3310. Ta se začala vyrábět daleko později. |×××| Mrtvolu jugoslávce Lipoviciho přivážejí Avií, ale na most ji odvážejí jinou bílou dodávkou. |×××| Katovský padne v jednu chvíli hlavou k levé straně, při zastavení auta policistou je ale na straně opačné, když ho potom vysvlékají, je zase na druhé straně. |×××| Alice Bendová dostává od přítele dárek Audi TT, ale to se v roce 93/94 se ještě nevyrábělo, stejně tak jako taxík značky Škoda Octvavia. ()

gpx

Bohužel. Film, který mě během prvních 15 minut nedokáže ničím upoutat, podle mého nestojí za shlédnutí. ()

JackieBliz

Dvojhodinová dávka nudy po malých kouscích. Alice Bendová je snad ta nejhorší herečka na této planetě. Ty její umělý slzy jsem fakt nežrala. A ačkoliv Michal Dlouhý předvedl skvělý herecký výkon, do role mi nesedl, stejně jako Dolanský. Určitě podprůměr mých očekávání. ()

UniFly odpad!

Nedá se na to dívat. Je to jen zmatek občas proložený vulgarismy a hrubým sexem. K příběhu samotnému jsem se přes tu hromadu hnoje vlastně ani nedostal. ()

adamek.h

Kratší verzi, která byla v kinech mam radši. Dost silný příběh, hlavně mě bavilo jak se do toho srabu dostali tak nějak náhodou. ()

fafejt001

Velmi vydařené , mělo to spád i napětí . Krajčo v pletivu na mostě - nečekaná a skutečná scéna . Dobré herecké výkony a režie . Fakt solidní film . ()

SZYslak

Parta kutilu zacala podnikat, zavaruje spoluobcany, specialni receptura. Ne, tohle neni beckovy horor ve dve hodiny rano na N@VE, tohle se u nas opravdu delo. Reziser Jiri Svoboda o tom natocil velmi zdarilou kriminalku, ctverak jeden. Z hercu zaslouzi vypichnout zejmena urnak/vozejckar Dlouhy, psychous Dolansky, slizous Vondracek, polda Vesely a dokonce i neherecka Bendova se snazila. Nektere hlasky jako napr. "Unosy nedelam." nebo "Ty se za me stydis Peto?" v rodine uz zlidovely. Kolikrat asi Michal Dlouhy rekl kurva? Zajimave bylo sledovat dvoudilnou televizni verzi "okorenenou" vystrihanymi zabery. Postsynchrony a ostatni hnidy odpusteny. "Tak aby bylo jasno pane Vychodil, tady jste na oddeleni vrazd ...... aha." ()

Pavlosos

Parádní česká kriminálka s velkým množstvím faktů, což ji činí perfektní. K tomu naše herecká špička a to nejlepší, co naše kinematografie může nabídnout. Prostě český film roku 2005. A TV verze je nej, protože perfektně stmeluje celý případ a tím i film samotný. Z českých krimi to nejlepší, co kdy bylo natočeno. U DVD verze 90%, u TV verze nemohu dát míň než 100 %. ()

beeleg

Velmi silný příběh, vynikající herecké výkony. Pokud bych chtěl někoho přesvědčit, že se u nás točí i kvalitní filmy, asi bych doporučil Sametové vrahy. Ta syrovost je pro naše končiny taková nezvyklá a působí velmi reálně. Je jen škoda, že některé události byly oproti skutečnosti pozměněny. ()

rigby

Jedna z nejlepších českých krimi, v tomto století určitě úplně nejlepší. Ačkoli občas probleskuje náznak televizního zpracování, film si drží svoji linii a neustálý spád. I na prodlouženou verzi se lze dívat v jednom kuse bez toho, aby se divák alespoň na chviličku nudil. Za to vděčíme zejména charismatickému Michalu Dlouhému. Nezapomenutelná je také role Čtveráka Dolanského. Všechno dohromady dává smysl a rád se podívám znovu. ()

Mydlivoj

když jsem to viděl kdysi dávno poprvé,dal bych 4. dneska jsem si ho připomněl a teď holt takhle...sice si na ten případ jako prase pamatuju... ()

brasek

Zo všeobecného pohľadu zaujímavý snímok, pretože sa opiera o skutočné udalosti a tie sú pridaná hodnota príbehu. Bohužiaľ ale ako kriminálny film to nie je žiadny skvost presne ako aj samotné vyrozprávanie príbehu. ()

WUTEN

Zvuk naprosto otřesný. Zvuk většinou ze studia, a to ještě některý herci byli nadabovaný, těžký v roce 2005 nahrát zvuk, Na to že se to odehrávalo na začátku 90 let tak se tomu vůbec nepodobá, třeba auta, mobily atd. Děj se docela zachoval, akorát jména jsou tam všechna změněna, Ludvík Kříž, on je přece Černý a takhle to bylo se všemi. Hudba taky slabota, žádné velké napětí se nekoná ale na české poměry je to ještě zázrak. Ani Dlouhý to moc nezachránil, ten byl spíš na to moc krátký, rádoby drsňák, pořád nadává, hlavně že pracoval v URNĚ a tam potom také skončil, za mě 2*. ()

fooggyy7

A že jde o bezkonkurenčně nejlepší polistopadový film a jeden z nejlepších krimifilmů vůbec, tak to si doopravdy nemyslím. Maximálně můžu přidat hvězdičku, ale to bych už hodnotil erotický film. Kladem filmu je, že postavy jsou docela věrné skutečným snad až na dominu ()

Karbos

Btw, kdo z vás se sem vrátil kvůli seriálu Devadesátky nebo dokumentu Polosvět :))....mám pocit, že za poslední měsíc bych mohl na téma Orlických vražd, Mrázek, Běla, Jonák nebo Berdych, klidně obhajovat dizertační práci :)) ()

Marsu88

Kdybych předtím neviděl seriál Devadesátky, asi bych byl úplně zmatenej. Změněný jména, nedobový auta a jiný místa vražd tomu moc nepřidaj. Jednu * dávám za skvělej hereckej výkon Dolanskýho a druhou * za to, že jsem měl možnost vidět, jak někdo prostřelí hlavu Krajčovi, i když je to jen ve filmu. ()

v.indruchova

Film je z jiného pohledu, něco doplňuje, ale zábavnější mi přišly samotné dokumenty a ser. devadesátky. Jména jsou v tomto filmu změněna. Karel Kopáč V pojetí výborného herce Michala Dlouhého dříve speciální policista, který skončil u zločinu, měl ostré lokty, dělal vyhazovače, chtěl lepší prachy, a až do konce hraje velice významnou roli. Skončil na vozíku, život mu jasně dával na jevo, že nemůže neustále porušovat hranice, přesto to neustále dělal dál a dál. Skončil vše vlastní rukou, ale stačil ještě posloužit i policii. Tento člověk takto žil a páchal, vše je zdokumentováno. Nejen pro lidi zajímající se o psychologii jsou lidské osudy ve fimu zajímavé. Vyšinutý vrah Ludvík Černý s tváří hodného a nevyrovnaného, však všichni ho popisují jako hodného a spořádaného mažela. Tichá voda břehy mele. Největší psychouš do kterého by to nikdo neřekl. Já teda podle fotek kriminalistů z dokumentu ano. Tady herci vypadají úplně jinak, ale v seriálu 90tky i herci byli vybráni dle určité podobnosti a je to dost přesné.  Tento film má některé aspekty upravené i situace, podle líbivosti. *Ukázka jak se zbavit mažela a švagra, který nechce rozvod aručit nemovitostí. "Láďa" s kamošama má Matku dominu, po které je třeba dědit (výbušninou s hřebíkama v balíčku kterou si donesla z pošty), ve skutečnosti paní byla tlustá a né moc pohledná. Výbušnina vybuchla v domě né v autě. Někteří lidé měli pocit, že pokud je nechytnout můžou vše. Doporučím dokument Polosvět. První mrtvola (v tomto filmu pod jménem Igor Chvalkovski) této skupiny Orlických vrahů byla podnikatel zabalený do pletiva /plotu) a zhozena asi do 60metrů z Žďárkovského mostu."To jsem, ale čtverák" s radostným povyskočením těsně po vraždě jugoslávce, ZDE Ludvík Křížek / opravdu Ludvík Černý řekl, aby dle jeho vlastních slov zlehčil situaci. Pořád se vraždit teprv učil a byla to jeho první oběť do sudu, pouze z vodou (mrtvola v pořádí druhá). Další sudy už obsahovali louh, která tělo značně zohavila ale nezničila. Od začátku partie dělala chyby po kterých mohly kriminalisté jít. Jako třeba auto po "pohřešovaném" podnikateli. Všechny spojovalo jedno fitko a také známosti z diskotéky Silvie a bordelu Veronika v jednom. Vraždění se dále rozjelo nejen kvuli ochnutí Kopáče, který potřeboval na operaci, ale i z jiných. Ve skutečnosti na konec Kopáč práskal, v seriálu 90. ho hodně přesvědčovali./ Jak zde vidíme nikdy si nepučuj prachy od lichváře, nevíš co to s tebou pak udělá. Jediní opravdová v celým tom pžíběhu byla láska Kopáče a jeho holky "Ireny". I podle výpovědí, všech. Sice se dodnes na vše nepřišlo nebo se nedokáli všechny vraždy co Černý spáchal, ale dostal doživotí, za aspoň ty orlické. Nikdy nic nepřiznal, vysmíval se policajtům a nikdy nelitoval. Takže od tý doby přestala být ČR divokej západ a kradlo se a podvádělo, ale vraždy na objednávku už tak nejeli. Až na pár hodně známých Mrázek a spol. ale to už je ji nej příběh. ()