Skvělé dobrodružství Billa a Teda

Bill & Ted's Excellent Adventure

Dobrodružný / Fantasy / Komedie / Sci-Fi

USA, 1989, 90 min

Střelená komedie se dvěma "veleváženejma týpkama", kteří nemají v hlavě nic než těžkej kov (heavy metal) a v telefonní budce cestují časem a unášejí historické osobnosti pro referát z dějepisu. Je to svěží, hravé, bezstarostné, také zcela slušňácké a neškodné; na druhou stranu žádná lavina nezapomenutelných fórů se nekoná, ty úsměvné absurdity ve stále stejném duchu mohou po čase i lehce utavit (nejvítězoslavnější finále však probere). No nic: "Buďte k sobě žůžoví. A… Pařte, volové!" :-)(30.3.2015)

Koukal jsem na nesmyslnou hloupost, ve které si dva školáci lítají v telefonní budce do minulosti pro největší historické osobnosti, aby udělali zkoušku z dějepisu. Dobře že se film nezajímá kauzalitou, protože pak již by se v ději nikdo nezorientoval. Komické situace nám tedy připravují např. Napoleon v aquaparku nebo Johanka z Arku na lekci erobiku.(8.11.2012)

Bill i Ted jsou příjemní psychopati a nedocenění hudební géniové. Tedy o tom druhém se zatím neví. Ve škole jim nějaký brutální negr zadá totální píčovinu do dějepisu. Naštěstí se objeví Neo v upravené telefonní budce a naše dva milé retoše zachrání. Takže tu máme výpravu do historie, kde si do současnosti vypůjčí nějakou tu desítku historických postav. Pokud vám to zní šíleně, tak vám to zní zcela správně. Kupodivu je snímek docela vtipná záležitost, což člověka překvapí pořádně. Nesouhlasím s pár kritiky kolem mě. Na film je možné koukat bez trvalé újmy na zdraví i bez podpůrných prostředků jako jsou například tráva, houbičky, kokain, heroin, LSD, pervitin či třeba jen obyčejná láhev technického lihu. Není to nijak ohromující záležitost, ale rozhodně se jedná o snesitelný průměr.(29.11.2014)

[Druhé zhlédnutí] Esenciální přísady osmdesátkového humoru jsou zde - užitečná když potřebujete někomu vysvětlit co považovali naši předci za vtipné v tomto zvrhlém desetiletí (desetiletí kdy Danny DeVito mohl být dvojčetem Schwarzeneggera!)? Keanu Reeves a Alex Winter to demonstrují na prostoru 90 minut znamenitě. Tolik "outdated" features nenajdete v žádném jiném filmu a nejen proto si Bill s Tedem zaslouží tři a půl časotelebudky z pěti. 70 %(6.5.2013)

Snímek, který se prostě musí vidět, aby člověk pochopil, jestli je tohle něco pro něj, anebo spíše ne. Keanu Reeves a Alex Winter jsou zde v roli blbů, kterým není shůry dáno, ale naštěstí se přihlásí budoucnost, aby je vyslala na cestu do minulosti a oni zvládli vytvořit historickou esej. Děsně blbé, ale ne vždy trapné.(27.11.2016)

• - Ve filmu jsou použity záběry z filmu Vojna a mír (1956). (Mirokukii)

• - Keď Napoleon na konci filmu ukončí svoju prezentáciu, Ted zahlási: „Nemyslím si, že to bude fungovať". Mapa, ktorú Napoleon použil pri prezentácii, znázorňuje francúzsku inváziu do Ruska. Známy francúzsky cisár pri nej utrpel porážku. (busev)

• - Bill a Ted představí Rufuse sami sobě, Rufus jim nikdy neřekne své jméno. (Vlado666)