Jeff "Dude" Lebowski je nejlenivější chlápek z Los Angeles a okolí. Miluje bowling, koktejl zvaný Bílý medvěd, marihuanu a svůj koberec. Díky shodě jmen je ale považován za boháče, který se shodou neskutečných náhod stane obětí vydírání. Místo toho, aby mu skutečný boháč Lebowski zaplatil zašpiněný koberec, musí Jeff se svými neschopnými kumpány předat výkupné za jeho rozmazlenou dceru. Vše by mohlo jít docela v klidu, kdyby se Jeffův kámoš Walter (John Goodman) nerozhodl shrábnout prachy na výkupné bez ohledu na následky. Big Lebowski je dnes již kultovní klasika bratrů Coenových s Jeffem Bridgesem v hlavní roli. (Cinemax)

Oyer

Film mě upřímě řečeno ničím extra neuchvátil. Sem tam dobrý džouk - např. rozprášení popele zemřelého kamaráda (Buscemi) - u toho jsem se musel popadat smíchy za břicho :D, ale jinak musím přiznat, že jsem se spíše nudil. Tak "charismaticky" mě Big Lebowski taky moc nepřišel. Když už vtip - tak z levného kraje, když už zápletka, tak trochu uhozená, a že bych viděl nějaké extra super podané herecké výkony... to taky nemůžu říct. ()

geimz

Celý film je pretkaný kurióznymi a svojskými dialógmi, ktoré si skoro môžu podať ruky s tým najlepším z tarantinoviek, dej ale predsalen mohol byť o niečo premyslenejší. Jedná sa ale o unikátnu, originálnu komédiu pri ktorej som sa skvele bavil. 4,5* ()

Movie Gourmet

Týjo! Wow! Nechápu, jak se tenhle herecký koncert mohl celých 14 let od svého uvedení ke mně nedostat? Výtečné herecké výkony rovnocenných hereckých partnerů Jeffa Bridgese a Johna Goodmana. Co chvíli přehrává jeden druhého a naopak a zároveň se skvěle doplňují. Miluju Jeffa Bridgese coby herce. Miluju Johna Goodmana jako herce. Ve filmu je výborně čitelný typický coenovský styl režie a scénář. Výborná filmová hudba ve stylu country. Film, který dnes musí být snad už kultovním snímkem. Řekl bych bez nadsázky zlatý fond světové kinematografie. Verdikt: 5* a 90 %. PS. Škoda, že mé první setkání s tímto filmem náleželo dabované verzi. Originál musí být ještě mnohem lepší. Jdu stahovat! :-) ()

Ollie235

Tvorba bratří Coenů mi nikdy moc neseděla, Big Lebowski mi ale do chuti celkem padl. Dude je přesně tou postavou, kterou si musí oblíbit každý a i ostatní kuželkáři ho skvěle doplňují. Fungovalo i neustálé ,,fuckování" všech a všeho, stejně tak i zbylé složky humoru. Co mi ale vadilo, byly některé odbočky od dějové linie a až přehnaná absurdita. I tak jsem se však bavil dobře - silné 4*. ()

AIMÉE

Nezaměstnaný "Dude" Lebowski se má rád, tak proč by marnil čas a život ve světě zaúkolovaného pracovního trhu. Jeho životním údělem je poflakování se kolem, vysedávání u bowlingové dráhy se svými "třemi" kumpány: Walterem, Donnym a bílým medvědem (white russian). Tento smysluplný život vede do doby než navštíví skutečného původce vzniklého problému s milovaným kobercem - a Dude má svůj koberec opravdu velmi rád. Začíná tak efektivní jízda po "dudovsku", jehož doprovodný poradce Walter ví, jak a kdy se vmísit do děje, aby Dude nesešel na zcestí! Výborná povalečsky (ne)marnotratná komedie, ve které exceluje především Jeff Bridges a John Goodman, se skvěle sekundujícím Stevem "druhé housle" Buscemim. ()

smetyl

Big Lebowski je hodně, hodně zvláštní komedie s dokonalým soundtrackem. Bratři Coenovi se vyznamenali a podsunuli nám komedii, která mi bude rezonovat v hlavě ještě nějakou tu dobu. Žijeme příběhem pana Lebowskiho, který si nenechá říkat jinak než Dude a tak trochu mi připomíná Charlese Bukowskiho. Povaleč, flákač, který hledá zábavu hlavně v bowlingu a se svýma dvěma přáteli. Jen díky "pochcanému tepichu" se Dude zaplete do zamotaného příběhu s únosem, děvkou a milionem dolarů a my se jen královsky bavíme při odhalování skrytých pravd. Tragikomický konec byl naprosto vhodný. Komedie, která má v sobě tolik narážek a tolik kvalitního humoru, že nejde jinak než hodnotit plným počtem. A věřte, slušnou mluvu zde opravdu nenajdete. Pokud se kouknete na film v angličtině, zjistíte, že tady prakticky polovinu všech dialogů tvoří tři slova. Dude (160x), man (144x) a fuck (281x). Příště si k filmu namíchejte bílýho medvěda a zamyslete se nad kovbojem, který Duda kárá za sprostá slova... http://www.youtube.com/watch?v=yC4LceMLOls ()

Nethar

Tohohle jsem se hodně dlouho bál, že to bude pytlovina, stylem humoru mi absolutně nesedící. No je to pytlovina, ale líbila se. Ke strachu nebyl důvod. Dobrý film, vtipný. Pokud tedy člověku nevadí, že každé druhé slovo je fuck nebo shit, ale v tom to netkví. ()

fredisek

Jako existuje umění pro umění, existuje zábava pro zábavu. Spláchnutá hlava v záchodě a pochcanej koberec na mě nefungujou. ()

Garch

Moje srdcovka. Dude Forever :-) PS Prakticky všechny scény jsou natolik památné, že se dají použít jako "GIPHY" ;-) ()

kamigava

První hvězda je za neskutečně absurdního Waltera, druhá je za Duda a jeho lenost a poslední je za jejich kombinaci. Víc jsem ve filmu bohužel neviděl než dvojku válečný veterán + flegmatik, kteří svůj žal zahánějí hraním bowlingu. Příběh je docela roztrhaný a lehce se v něm ztrácí. Poslední scéna s urnou je ale velmi úsměvná. :-) ()

laepus

Tolik geniálně vymyšlených postav snad člověk nenajde v žádném filmu a každá z nich si svůj prostor dostatečně užívá - skvěle namícháno a je jasné, že se tvůrci při točení museli všichni neskutečně bavit. A už snad jen za propagaci Bílého Rusa u mě ten film musí získat plný počet. ()

Oralfabet

Chudák Dude, chtěl se jenom válet a pálit jointy (nejlépe ve vaně), jenže okolní svět mu to nehodlal dopřát. To je situace, do níž se dokážu bez problému vcítit, i když mi nikdo nikdy nepochcal teppich, nestrčil hlavu do hajzlu ani nehodil fretku do vany. A to ani nemluvím o tom, co všechno se stalo s Dudeovým autem... Jeden z nejvtipnějších filmů všech dob. PS: Drž hubu, Donny! 10/10 ()

Ukko

Prostě... Na tenhle film se podívejte. Nejlepší film bratrů Coenů a vlastně jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. Skvělá lemplácká atmosféra filmu, skvělé herecké výkony, pohodová hudba a pohodový scénář. Ale bacha, je třeba do něj dozrát. Takže nasadit sandále a bacha na pochcanej tepich. ()

MacGyver

Jeden z najlepších filmov ,,Coen brothers". Geniálne herecké party pre Jeffa Bridgesa, Johna Goodmana a Steva Buscemiho, pohodová hudba, ZÁPLAVA originálnych gagov... K životu stačí bowling a pár Bielych medveďov... Môže byť väčšia pohoda?:) ()

Aldanar

Big Lebowski je prvním filmem od bratří Coenů, který jsem viděl, a hned nastavil laťku velice vysoko. Každý charakter je něčím vyjímečný, brilantně zahraný, ať už šlo o flákače Duda, veterána z Vietnamu Waltera, podlézavého poskoka Brendla, či chcáče od Jackieho Treehorna. Navíc hlášky z tohohle filmu jsou naprosto dokonalé, a vetřou se do hlavy naprosto samy. Na závěr zde zopakuju hlavní moudro filmu: “Ser na to Dude, jdeme na bowling. ()

Chulimanga

Nádhera po všech stránkách. Krásný a zajímavý příběh obohacený o výborné herecké výkony. Jen toho chlápka otravujícího s Vietnamem bych asi bejt Dudem už dávno zabil :-) ()

kecinzer

Po několikerém znovu shlédnutím musím změnit své rozhodnutí a dát rovnou 5 *. Protože tato komedie je prostě geniální a obsahuje nezpočet super hlášek. A hlavně mojí nejoblíbenejší scénu se sypáním popela. ()

hell_boy

Hodně pohodová komedie se snad nejpohodovějším a nejflegmatičtějším hlavním "hrdinou", co jsem kdy ve filmu viděl. Scénář je originální, herci skvělí, dialogy vtipné, hudba solidní atd. atd. atd....ale přesto mi na tomto snímku něco chybí. Nevím přesně, co to je, ale chvílemi mi připadalo, že celý film je stejně líný jako jeho hlavní hrdina. Chybí tomu takový ten šmrnc, který dokáže svým filmům s podobnou tématikou vdechnout například Guy Ritchie...ani nemluvě o tom, že závěrečná pointa je odbyta tak rychle a nevýrazně, že si jí pomalu ani nevšimnete. Možná to byl záměr tvůrců, ale pro mě možná malinko zklamání, i přesto, že jsem se dobře bavil. ()

jilda

Opravdu pěkná podívaná, Jeff Bridges tu roli flákče neodflákl. Také byla vybraná pěkná hudba a celkově nemá film slabou chvilku, pořád se něco děje a výborný humor pokračuje od prvních minut až do konce. ()

Big Lebowski má hotový spin-off

Big Lebowski má hotový spin-off

09.07.2019

Coeni míří na Netflix

Coeni míří na Netflix

11.08.2017

Streamovací služba Netflix láká čím dál tím známější režiséry. Po Carym Fukunagovi (Bestie bez vlasti) tam zavítali i David Ayer (Bright) nebo Martin Scorsese (The Irishman), a teď je tu další velký… (více)

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

18.08.2016