Jeff "Dude" Lebowski je nejlenivější chlápek z Los Angeles a okolí. Miluje bowling, koktejl zvaný Bílý medvěd, marihuanu a svůj koberec. Díky shodě jmen je ale považován za boháče, který se shodou neskutečných náhod stane obětí vydírání. Místo toho, aby mu skutečný boháč Lebowski zaplatil zašpiněný koberec, musí Jeff se svými neschopnými kumpány předat výkupné za jeho rozmazlenou dceru. Vše by mohlo jít docela v klidu, kdyby se Jeffův kámoš Walter (John Goodman) nerozhodl shrábnout prachy na výkupné bez ohledu na následky. Big Lebowski je dnes již kultovní klasika bratrů Coenových s Jeffem Bridgesem v hlavní roli. (Cinemax)

Brano

Od začiatku do konca počúvať blbé kecy troch tupcov, tak to ma naozaj nebavilo. Príbehovo to bolo tiež veľmi slabé a nezaujímavé. Ja som sa nudil od začiatku, po hodine som to už radšej vypol. Nesympatickí herci, humor mi akosi tiež unikol, pretože mi to vtipné neprišlo. Opäť nepochopím začo tak vysoké hodnotenie, ale budiš. ()

RafaKrakal

Nejlepší film bratří Coenů a spolu s filmem V Bruggách nejlepší komedie vůbec. Absolutně skvělé trio Buscemi, Bridges, Goodman přímo exceluje a mix skvělých hlášek podtrhuje jedinečnou atmosféru tohoto veledíla. 90% ()

johnny01

Skvěle napsaný scénář a vynikajícím způsobem sehrané postavy vytvářejí mnoho humoru především v neočekávaných reakcích v různých situacích – to je tak, když se sejde největší lenoch s pochcaným tepichem a veterán z Vietnamu. Skvěle absurdní je i feministka. Škoda jen, že nebyl trochu více vypilován příběh. ()

kirmakX6on

Když jsem Big Lebowski viděl poprvé, řehtal jsem se od začátku do konce.. a po zaregistrování se na csfd jsem dal bez váhání pět hvězdiček. Teď.. asi po 10 letech.. jsem tuhe originální komedii viděl znovu a už mi to tak vtipné nepřišlo. Buď je to tím, že jsem to nyní viděl dabované (před tím v originále) nebo tím, že jsem zestárl ..nebo tím, že jsem si ho stále poměrně dobře pamatoval a tak mě nemohl děj překvapit... Nechci snižovat najednou o dvě hvězdičky, tak opravuji na 4. ()

0verseer

"To jsou nacisti?” „Ne, Donny, to jsou nihilisti - bát se nemusíš.” Kultová snímka? Inu, subjektívne vnímam snímok Big Lebowski po prvom pozretí ako mierne preceňovaný, aj keď rozhodne nie primerný či nenápaditý. Má to určite niečo do seba a koniec koncov nikde nie je napísané, že kultový film musí byť dokonalý, takže 8/10 a keď už nič iné, aspoň mi to spravilo chuť namiešať si Bieleho medveďa... ()

J.Cobra

Tak na tuhle klasiku jsem čekal hodně dlouho. Komedie bratří Coenů z roku 1998 Big Lebowski je ukázkou toho, že i totální flákač a flegmoš, kterému jde víceméně jen o Bowling, hulení a jeho koberec, může mít velice zajimavý život. (Komentář ze srpna 2009). ()

AgnesDee

Já prostě nemůžu uvěřit tomu, že se člověku může posrat život do takových výšin kvůli nějakým dvou kreténům, co mu pochčijou koberec. Ti dva navíc hledaj boháče v zaplivaným nuzným baráku, místo aby ho hledali v nějakým milionářským sídle. A navíc, proč Dude přijal práci od podezřelýho tlusťocha na vozíku, co ho jenom uráží, aby mu našel nezvěstnou manželku? To prostě nemohl říct: "Ne, to není můj problém!", a odejít? Já bratry Coeny nechápu a ani je nikdy nepochopím. ()

Demonn

Já zkrátka nemusím filmy, kde je 50% všech dialogů podobně nesmyslných a člověk si jen stěží dokáže představit, že by spolu dva lidé takto komunikovali. Nicméně musím uznat, že v druhé polovině filmu se dojem trochu spravil a několikrát jsem se i zasmál. 69% ()

Gamekeeper77

Jasně, je to zábavný, je to slušná podívaná a je tam pár hlášek, ale že bych se z nich měl posadit na prdel? To sotva. Dokoukal jsem to před půlhodinou a už teď si nevzpomenu skoro na žádnou, snad jen rozsypávání popela mě opravdu pobavilo. Tak kde je ten kult? ...asi jsem nekulturní prase.. 75%. ()

mac000

Kdyby Coenovi nenatočili nic jiného než Big Lebowského, zajistilo by jim to zápis v dějinách americké (a možná i světové) kinematografie. Neskutečné zábavná podívaná se spoustou drsných fórů a dnes už klasických hlášek. Při úpravách dialogů filmu pro "korektní" verzi k vysílání v televizi byla věta "This is what happens when you fuck a stranger in the ass!" předabována na "This is what happens when you find a stranger in the Alps!" Taky dobrý... ()

Mkartaylas56

Když opomenu příběh, který se dosti zamotával a po skončení filmu jsem byl celkem zmatený, co se teda doopravdy stalo, tak po komediální stránce mě Big Lebowski velmi potěšil. Má to originální fóry, gagy, ale ani z poloviny by ty vtipy nefungovaly tak moc, nebýt herců. A to nejen nebýt fantastického Jeffa Bridgese, ale asi vlastně všech, co se postupně na scéně více, či méně objevovali. S výkony šli navíc ruku v ruce geniálně napsané dialogy, které byly vtipné, velmi uvěřitelné, přirozené a krásně nám umožnili, abychom se podrobněji podívali na charaktery jednotlivých postav. Mě tedy "Dude" překvapil a potěšil zároveň a nakonec po delším uvážení se mu nebojím napálit plný hvězdičkový počet. 85% ()

PlayEasy

Absolutně výborně Coenovsky vypracovaná krimi - komedie, kterou ovládá Jeff Bridges, který perfektně zahrál milovníka bowlingu, Bílého medvěda, trávy a svého koberce, který mu někdo očividně pomočil a jeho kámoš Walter se svou zbraní, židovským šábesem a konečným rozprášením ve výborném podání Johna Goodmana a když se k tomu připojí dítěchtivá š****** (Julianne Moore) společně s neustále ptajícím se Theodorem (Steve Buscemi), tak vznikne nezapomenutelná řež, u které jsme podobně jako Vypravěč (Sam Elliott) chytali záchvaty smíchu, ale nejen chvílema :)! 90% ()

Klat

Big Lebowski, tak tenhle film si nejde nezamilovat. Jeden pochcanej kobereček rozjede herecké představení, plný humorných dialogů, prostě poklidná komedie, kterou budete mít rádi i za pár let nebo ji po pár letech přijdete na chuť. ()

Hemlock

Opravdu nechápu, co jsem celou tu dobu dělal, že jsem se k tomuto klenotu dostal až 21 let po jeho natočení... Big Lebowski je naprosto geniálně natočený film, u kterého jsem seděl s otevřenou tlamou. Scénář nemá chybu, jeden skvělý herecký výkon střídá další a ten zase další, hudba špičková, prostě vše dotaženo prakticky k dokonalosti. Já se neuvěřitelně bavil a rozhodně se k tomuto snímku budu opakovaně vracet - 95%. ()

mrclTV

Tento film som prvýkrát videl už pred mnohými rokmi, ešte pred tým ako som bol aktívny na ČSFD. Musím sa priznať, že ma vtedy neoslovil. A kedže som film doteraz neohodnotil, vrátil som sa k nemu a rozhodol som sa Lebowského pozrieť si ešte raz. Môj názor sa nezmenil. Urozprávaná prkotina, ktorá mi postupom minutáže čím ďalej, tým viac lezie na nervy. Zisťujem, že tvorba súrodencov Coenovcov a moje predstavy o filme jednoducho nie sú vzájomne kompatibilné. V čase písania tohto príspevku som od nich videl zatiaľ 5 filmov, no iba No Country for Old Men bol film, ktorý ma oslovil, inak bohužiaľ nič. LTT za dve, pár krát som sa zasmial (asi dvakrát). ()

Jeyninka

To je prostě dílo jak se sluší a patří. Pokaždé když to vidím, tak nad tím žasnu. Miluju svět bratrů Coenů. Pochcaný tepich for ever! ()

ACDCKL

Bratři Coenové v tom nejlepším a životní role Jeffa Bridgese. Tenhle film je tak momenty absurdní, až Vás to dostane do kolen. John Goodman úspěšně sekunduje Dudovi v podobě cholerického "Žida" a jeho hláškou typu: "V sobotu máme Šábes, to nic nedělám." Jasných 5*. ()

Big Lebowski má hotový spin-off

Big Lebowski má hotový spin-off

09.07.2019

Coeni míří na Netflix

Coeni míří na Netflix

11.08.2017

Streamovací služba Netflix láká čím dál tím známější režiséry. Po Carym Fukunagovi (Bestie bez vlasti) tam zavítali i David Ayer (Bright) nebo Martin Scorsese (The Irishman), a teď je tu další velký… (více)

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

18.08.2016