Jeff "Dude" Lebowski je nejlenivější chlápek z Los Angeles a okolí. Miluje bowling, koktejl zvaný Bílý medvěd, marihuanu a svůj koberec. Díky shodě jmen je ale považován za boháče, který se shodou neskutečných náhod stane obětí vydírání. Místo toho, aby mu skutečný boháč Lebowski zaplatil zašpiněný koberec, musí Jeff se svými neschopnými kumpány předat výkupné za jeho rozmazlenou dceru. Vše by mohlo jít docela v klidu, kdyby se Jeffův kámoš Walter (John Goodman) nerozhodl shrábnout prachy na výkupné bez ohledu na následky. Big Lebowski je dnes již kultovní klasika bratrů Coenových s Jeffem Bridgesem v hlavní roli. (Cinemax)

anyonecek

Film, který je na 1. shlédnutí těžké pochopit a i na 2. uniká spousta věcí. Je to hrozný chaos situací, které po sobě následují a tenhle film se opravdu nedá ani trochu předvídat. Příběh prostě letí z jedné strany na druhou a člověk se pomalu ztrácí a závěr jen lehce objasňuje celkovou situaci. Každopádně hudba velice vkusná, herci skvělí, spousta dobrých hlášek a scének a příběh je hold poněkud chaotičtější. Když jsem viděl film po prvé dal jsem horší hodnocení, po druhé ho zvedám, tak se třeba jednou dostanu až na těch 5 hvězdiček. ()

radys.v

Když jsem poprvé viděl Biga Lebowského, byl jsem ještě dítě a nelíbil se mi. Postupem času se stal tento film mým nejoblíbenějším. Viděl jsem ho tolikrát, že si pamatuju snad 3/4 všech dialugů :). Z mého pohledu jsou herecké výkony Jeffa Bridgese a Johna Goodmena naprosto famózní. Jen těžko si dovedu představit, pod vlivem jaké drogy byli bratři Coenové při psaní scénáře - jednoduchý, bizarní a velmi velmi vtipný! :) ()

pepo701

Chystal som sa na kultový film a dočkal som sa síce dobrých hereckých výkonov, zvláštnej zápletky, zopár veľmi slušných scén ale ako celok mi to jednoducho nesedelo. Škoda, možno to bolo veľkými očakávaniami, neviem ... 3* ()

kubilov

Takovej normální vagabund Dude Lebowski, drsňák Walter a "užvaněný" Donney hrají bowling, řeší únos a pochcanej teppich. Potrhlá komedie a komediální majstrštyk bratrů Coenů, který se drží svého pohodového tempa a dokáže zabavit a rozesmát. Scénář ustupuje do pozadí před stylem vyprávění a atmosférou, přesto je po dalších a dalších shlédnutích čím dál více poznat ten pravý Coenovský rukopis, která dává celému příběhu pořádnou dávku bizarnosti a přeplácané nesmyslnosti, která je vlastně svým způsobem dokonalá. Soundtrack se k filmu úžasně hodí, Jeff Bridges podává svůj vlezminazáda styl na výbornou, John Goodman a jeho nervák jsou taky perfektní, Steve Buscemi je neméně skvělý, i když toho moc nenamluví. Menší role Julianne Moore, Philipa Seymoura Hoffmana a hlavně Johna "Jesus" Turturra skvěle oživují každou scénu a i proto může být Big Lebowski jednou z nejlepších komedií vůbec. ()

Dzegr

(1) "Smoky, to není Vietnam, ale bowling. Má pravidla." (2) "-I don't like you sucking around bothering our citizens, Lebowski. I don't like your jerk-off name, I don't like your jerk-off face and I don't like you, jerk-off. Do I make myself clear? -I'm sorry I wasn't listening. ()

Patches1984

Viděl jsem se značným zpožděním a musím se přiznat, že jsem čekal trochu víc. Spíše než samotná zápletka, která je vlastně celkem jednoduchou noirovou klasikou, mě zaujala sbírka zajímavých a nápaditých postav. Jen škoda, že jsem na konci měl pocit, že ve dvouhodinové stopáži jsem u většiny z nich vlastně jen zahlédl jakousi jednorozměrnou část jejich charakteru. Spousta z nich by si přitom hlubší prokreslení zasloužila. Takže vlastně jedinou a největší chybou Big Lebowského shledávám to, že jej Coenové nenatočili jako kratší seriál například ve stylu Twin Peaks. 9/10 ()

Olafson

Naprosto úžasná záležitost po stránce herecké (John Goodman je prostě skvělý, i když do všeho plete ten Vietnam), ale i režijní a kamerové (za všechny pecky třeba to brutální ukousnuté ucho). Píseň Kennyho Rogerse z psychedelické části snu Duda je také perfektní. Prostě skvělá Coenovka, moje asi nejoblíbenější.http://www.youtube.com/watch?v=od_6M8cFdUA ()

subic

Po letech nadšení vyšumělo. Herecky dost slušné, filmy o hulení a huličích už mě tak moc neberou jako dřív, takže nad humorem trochu tápu tak jako nad celkem. Naštěstí bratři Coenové od té doby už udělali i lepší kousky. Na 4 frčky už to nebude, ale i tak stále slušných 70%. ()

Lakash

Tenhle film je prostě úžasný. Bezstarostný Dude si proplouvá životem, dokud mu asijský američan neznečistil teppich. Nevím moc co dodat, všichni řekli všechno, něco dokonce dvakrát ale tak znovu - je to komedie každým coulem, jak je řečeno ve filmu:,,Já u toho řval smíchy." Vypíchl bych některé herce, kteří tento film udělali takovým dobrým. V první řadě je to určitě J. Bridges, jeho ztvárnění Duda je super, ale v mých očích ho zastínil J. Goodman. Pokaždé když Walter otevře pusu vypadne z ní nějaká hláška (You are entering the world of pain!) a v mých očích naprosto vystihuje takového "veterána z Vietnamu". Kapitolou samou o sobě je postava Jesuse. Udělal toho ve filmu hrozně málo a přesto patří mezi ikony filmu (jeho leštění koulí z paměti jen tak nedostanete. 100% a nemůžu se dočkat až si zas zahraju bowling... ()

Pitryx odpad!

Tohle není moje parketa. Nudil jsem se a přejížděl rychloposunem. Vizuálně jsem nezaznamenal nic, co by mohlo být něčím zajímavé. Možná blbýma kecama, které jsem poslouchal od začátku asi třicet minut, než jsem to vzdal. Odradila mne i stopáž. 2013112310739/1158 ()

JLH

Viděno až v 2013. Těch „vyhulenejch" komedií je spousta. Tahle patří k těm lepším, alespoň obsazením. Děj mě příliš nenadchnul, nějak se rozplynul jak obláček kouře. Bohužel jsem to viděl jen v cz dabingu, třeba je to v originále lepší... Zatím tedy nechám hodnocení na 65 %. ()

Syna.1990

Tak tento humor mi vážně nesedí. První hodina filmu o zechcanym koberci a druhá plná trapnosti. Celým filmem nás provede nesympatický Jeff Bridges a John Goodman hrající totálního kreténa. Pro mě film balancující na hranici ODPADU! ()

Hawaj

Nuda vo ničem. Kdyby Jeffa Bridgese radši nebudili a nechali ho chrápat v kutlochu, tak by náš ušetřili toho jeho nesrozumitelného drmolení. Jedinej kdo mě lehce rozesmál byl aspoň Jeník Turturrů. ()

Jehan

Naprosto přeceňovaná slátanina. Klidně se na mě zlobte, ale po odchodu z kina jsem měl pocit, že Coeni tentokrát vařili z vody. Samozřejmě správňácky, za což jim všichni tleskáte. ()

Guran

Začátek byl hodně zajímavý. Děj nás seznámil s hlavními postavami Jeffem Bridgesem a Johnem Goodmanem, kteří bez pochyby hráli. Jejich výkony jsem jim věřil. Postupem času však snímek začíná omrzovat a to hlavně kvůli stále opakujícímu scénáři, který obsahuje trapné hlášky a nesmyslné výpady postav. Chvílema jsem se i ztrácel v ději a říkal si, o co vlastně jde. Jednou jde o Jeffa, podruhé zase o někoho jiného. Z výkonů obou hlavních představitelpů neočekávejte žádné Oscarové hlášky. Z tohoto scénáře postavy nemůžou hrát lépe. Film není dobrý a upřímně nechápu, co na něm širší publikum vidí. ()

joelly01

No, to jsem napsala takovy pekny komentar, kde jsem se vyznala ze sve lasky ke Steve Buscemi a v tomto pripade i do mrte vsech hercu v tomhle filmu a on mi zmizel. To je zase zrada, asi nejaky atentat. Nu coz! Takze znova: Big Lebowski je jeden z nejlepsich americkych filmu vsech dob (spolu s "Prelet nad kukaccim hnizdem") a ja ten film miluju skoro stejne jako "Hori, ma panenko". Repete hazu relativne pravidelne, neb takova genialni taskarice se mi nikdy neomrzi. To je proste takove stesti, ze existuji filmy jako "Lebowski". Uplne jsem z toho hyn... Ja bych si tak strasne prala byt flinkem, abych si mohla jen tak prezivat a mit ostatni na haku.. Necumet porad v telocvicne abych mela takove ty jemne vyrysovane svaly na pazich, nejist denne pul kila zeleniny a ctvrt kila ovoce abych na dovolene v hotelu Ritz-Carlton vypadala jako Miss, honit se v praci jak debil abych si mohla tyhle pozerske dovolene dovolit... Proste se na to na vsechno vykvaknout a jenom si tak prijemne zit! Jo ale ze vseho nejvic bych si prala abych mohla jit do Kauflandu nakoupit v kratasech, tricku a zupanu! ()

LukeKiller

Popularita tohoto filmu mi absolútne uniká a len kvôli solídnym hereckým výkonom nedávam 2*. Žiadne legendárne hlášky som nevidel, dej bol ako tak zaujímavý (ale nie až tak). Kultovosť tohoto filmu pre mňa zostane záhadou. ()

Big Lebowski má hotový spin-off

Big Lebowski má hotový spin-off

09.07.2019

Coeni míří na Netflix

Coeni míří na Netflix

11.08.2017

Streamovací služba Netflix láká čím dál tím známější režiséry. Po Carym Fukunagovi (Bestie bez vlasti) tam zavítali i David Ayer (Bright) nebo Martin Scorsese (The Irishman), a teď je tu další velký… (více)

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

18.08.2016