Jeff "Dude" Lebowski je nejlenivější chlápek z Los Angeles a okolí. Miluje bowling, koktejl zvaný Bílý medvěd, marihuanu a svůj koberec. Díky shodě jmen je ale považován za boháče, který se shodou neskutečných náhod stane obětí vydírání. Místo toho, aby mu skutečný boháč Lebowski zaplatil zašpiněný koberec, musí Jeff se svými neschopnými kumpány předat výkupné za jeho rozmazlenou dceru. Vše by mohlo jít docela v klidu, kdyby se Jeffův kámoš Walter (John Goodman) nerozhodl shrábnout prachy na výkupné bez ohledu na následky. Big Lebowski je dnes již kultovní klasika bratrů Coenových s Jeffem Bridgesem v hlavní roli. (Cinemax)

LuNaj

Nevyužitý Steve Buscemi, srandovní John Turturo ve filmu, který až tak srandovní není. Můžete namítnout, že jsem nepochopil "bizardní" svět bratří Coenů. No a? Podle mě velká nuda. ()

lucia13sun

Nechápem, ako môže mať tento film tak vysoké hodnotenie. Plytké, vulgárne (toľko neslušných slov v jednom filme sa len tak nevidí) a bez nejakej hlbšej myšlienky. Partia chlapov, kde jeden je väčší prípad ako druhý sa zamotá do prípadu s únosom a peniazmi, všetci tam nadávajú, poprípade i oplývajú násilím. No fakt "silný" príbeh. A Dudov kamoš bol vážne magor. Najlepším na celom filme boli pesničky, aspoň to chválim. Inak som ale od Coenovcov čakala viac. Naposledy som videla Muž, ktorý nebol, a to bolo minimálne o triedu lepšie. ()

Burrows

Big „Dude“ Lebowski patří mezi největší flákače a pohodáře pod filmovým sluncem. Pracovní doba žádná, bowling, bar, bowling, bowling. Tedy až do doby, kdy čirou náhodou (prostě má blbý jméno) k němu vtrhnou dva chlápci a udělají to, co neměli – pochčijí mu oblíbenej koberec. To dudea probudí a vytvoří se absurdní řetězec událostí, který nebere konce. Ač je to jedno z největších klišé, musím říct, že Jeff Bridges se pro roli dudea narodil, maximální ztotožnění s rolí, lenost, pohoda, hlášky a ten výraz! John Goodman, jakož konvertovaný Žid sekunduje více než dobře. Celý film má pro mě dva vrcholy, a to zde často zmiňovaný „přešlap“ a ještě lepší „rozptylování popelu“. Tam mě postihl záchvat smíchu. 80% ()

Saul_Hudson10

Kultovní záležitost. U mě určitě jeden z TOP 3 filmů. Fantastický Jeff Bridges v roli apatického Dudea, kterého si po pár minutách zamilujete ("Kde jsou ty prachy, Lebowski?! - Asi v tom hajzlu, ještě se tam podívám..."). Skvěle jej doplňují John Goodman v pro něj hodně netradiční roli a také Steve Buscemi. Nejlepší film od Coenů. ()

monty.cl

Tak tohle je asi nejlepší film bratří Coenů, vychytaná intelgentní komedie! Jestli rádi bowling a zevling, tak tohle je pro vás...Dude do všech domácností!!! 95% ()

Mykhaluu

"We are the nihilists!!" :-D :-D :-D Jo, to se bráchům povedlo! Všechno mi od nich nesedí ani v tomhle filmu, ale každopádně jsem rád, že je tady někde nějaký "Dude"... :) ()

Bigfuckman

Abolutně geniálně jednoduché se špičkovým humorem. Sám opravdu newím koho jsem si tady oblívil víc jestli Jeffa Bridgese nebo Johna Goodmana. Tahle dvojka spolu to je fakt hotovej masakr a nenechá vám bránici chvilku v klidu. Úplně nejvíc mě asi rozsekal srdceryvnej projev Goodmana a následné rozptýlení ostatku Buscemiho rovnou Bridgesovi do ksichtu. Opravdu kus povedéné filmařiny. ()

Achilleus1

Skvelá čienra komédia plná nenásylného humoru (tento film som už videl asi 20 krát a vždy sa pri ňom smejem rovnako). Skvelý herecký výkon od... no vlastne od všetkých. A klobúk dolu pánovi scenáristovi za tie perfektné dialógy. ()

haans

I přes originalitu a osobitost tohoto snímku mě za celou dobu nějak nedokázal vtáhnout do děje. Zajímavé scény i nápady s jako vždy precizní režií na mě dohromady jako celek tentokrát prostě nezapůsobily jak jsem očekával. Přes to všechno jsem se chvílemi opravdu bavil a když si uvědomím, za co dávám tři hvězdičky, tak tohle bylo lepší.. ()

ratpile

Coenovic humor je mým šálkem kávy, takže sem se často opravdu řezal smíchy. Stormare a jeho německý nihilisti, "shut the fuck up Donny" Goodman, vaginální umělkyně Moore, ůžasné tančíčí Jesusovo entrée, mega-sympatickej povaleč Dude Bridges, atmosféra, bowling, hudba, kupa nezapomenutelných scén, snad jen tempo velmi haprovalo a místy sem se dost nudil. Jsou to nacisti Waltře? Ne Donny, jsou to nihilisti, není se čeho bát. ()

HChinaski

Poflakování se v Los Angeles. To mě vždycky strašně lákalo. Bowling, White Russian, debaty s kámošema atd. Coenovic filmy mají pokaždé nádhernou atmosféru a BL to jen potvrzuje. Geniální casting vytvořil z tohoto filmu zcela kultovní záležitost (Zadejte na wikipedii v angličtině Kultovní film a jako první příklad tam najdete Big Lebowski:). BL mě vždycky tak nějak zahřeje na duši. Mám ho rád. ()

blacktomas

Naprosto bezkonkurenční záležitost. Jeden z mála filmů, které mohu vidět stále dokola. Jeho kouzlo je bezedné. Všechny elementy, které tvoří film hrají prim. Dokonale poskládaná stavba, která drží pohromadě jako skála. Vyjmenovávat všechny superlativy ani nemá cenu, komplexnější film těžko pohledat. Tak povedené spojení všech zůčastněných se povede jen jednou za čas, tak vznikají legendy. Tak vzniká kult. ()

Mire

No na mňa to rozhodne nezapôsobilo tak ako na drvivú väčšinu tu hodnotiacich. Viac to bolo trápne ako vtipné. EDIT 31.5.2012: Včera som to videl po rokoch, so slovenským dabingom a musím povedať, že už mi to prišlo trochu lepšie ako kedysi, ale tento film stále nevyrástol tak aby som si ho zaradil do filmotéky... ale celkovo Jeff Bridges bol výborný a niekoľko hlášok sa tiež podarilo :) Dvíham hodnotenie z 2 na 3* ()

miki68cz

Napoprvé tři, napodruhé čtyři a po třetím shlédnutí se nemůžu dočkat dalšího opakování. Úžasné spojení skvělých herců a skvělých režisérů. Zde fungovala chemie naplno. Paráda a Peter Stormare je nejlepší bowlingář na světě. ()

4k7

Jako rozbuška fungoval pochcaný koberec, který si "Dude" Lebowski nevlastní vinou vysloužil. Dude je profesionální povaleč, který k radosti potřebuje kuželky, chlast a zřejmě i čistý koberec. Jenže harmonie byla narušena a Dude se dostává do problémů, které se zamotávají jako sluchátka od kapesního přehrávače. Do všeho se ještě zamontuje spoluhráč z kuželek Walter, který chce ze vzniklé situace vytěžit víc, než je možné. Třetí postavou je tu Donny. Ten nikdy neví o čem je řeč, tak je mu několikrát doporučeno, ať drží hubu. Nenápadná postavička ten Donny. Kdo si však pozornost vyřve, je už zmíněný Walter. Geniální, jak tenhle chlápek dokáže každou situaci podceňovat a zjednodušovat... ale jak se mu sáhne na kuželky nebo na šábes, který "musí" v sobotu dodržovat, je zle. Navíc není debaty, do které by nezatáhl Vietnam. Výborná režie a herecké výkony jakbysmet. Film si zakládá na komických zápletkách a dobrých hlášek se tu taky zepár najde. Ani jsem nepočítal, kolikrát tu padlo slovo "fuck". Ale prej to bylo 281x ()

Uninstall

Super film od bratří Coenů, který donutí k zamyšlení a roztřese bránici. Ještě lepší ten film je, když při něm popíjíte Bílýho rusáka :-) ()

yaqwsx

Sem tam tato jinak bezvadná komedie uklouzne. Naštěstí se opět vrátí na nohy a pokračuje ve stejném duchu jako byla předtím. ()

Big Lebowski má hotový spin-off

Big Lebowski má hotový spin-off

09.07.2019

Coeni míří na Netflix

Coeni míří na Netflix

11.08.2017

Streamovací služba Netflix láká čím dál tím známější režiséry. Po Carym Fukunagovi (Bestie bez vlasti) tam zavítali i David Ayer (Bright) nebo Martin Scorsese (The Irishman), a teď je tu další velký… (více)

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

18.08.2016