Píše se rok 1949. Ed Crane (Billy Bob Thornton) je kadeřník v malém městečku Santa Rosa někde na jihu Kalifornie. Jeho žena Doris (Frances McDormand) pracuje v místním obchodě a potají preferuje intimní společnost svého šéfa, Velkého Davea (James Gandolfini). Ed prostě nemá jediný důvod ke spokojenosti se svým doposud marněným životem. Jednoho dne se přijde k Edovi ostříhat člověk jménem Creighton Tolliver. Svěří Edovi svůj tajný sen - založit velkou síť chemických prádelen. Bez počátečního kapitálu deset tisíc dolarů je to ale stále jen sen

Každá scéna buduje tu následující, jedno překvapení za druhým exploduje s nemilosrdnou logikou, každý záběr je vybírán s maximálním účinkem, enigmatická tvář B. B. Thorntona se zarývá hluboko do paměti - tomu všemu dohromady se říká režisérská virtuozita. (oficiální text distributora)

ancientone

Decentná monochromatickosť, elegantné (zvodné) pohyby kamery, špecifický zmysel pre humor, rozprávačské majstrovstvo, postavy dýchajúce až za hranice plátna a nakoniec aj také estetické maličkosti ako cigaretový dym vytvárajú zo spodných, melancholicky pomalých prúdov osudu (ktorý svojho zverenca "po coenovsky" nešetrí) prúdy výnimočnej diváckej slasti. Je ironické, že klišéovitá fráza, akoby odlepená priamo z jazyku patetickosti, označujúca film za "možnosť uniknutia do iného sveta a prežitia unikátneho príbehu/zážitku" sa tak priliehavo hodí k existenciálnemu srabu, kde sa všetko v najhoršie obráti. Summa summarum, Mužovi, ktorý nebol je len máločo bližšie než košaté variácie irónie. ()

ScarPoul

Krásne pomalý a inteligentný film, ktorý mieša prvky poetizmu, Noir- filmu a určitej umeleckosti. Ak by som ho mal ohodnotiť podľa normatívnych pravidiel asi by som veľmi nepochodil. Film je totiž absolútne neamerický ale je na ňom vidieť že je po čertoch nezávislý. Coenovci napísali one man show, ktoré potom do dokonalosti doviedol strnulý ale geniálny Billy bob thornton. Muž, ktorý nikdy nebol je ale predsa len trocha zdĺhavý a niektoré scény ako napríklad celé pojednávanie o mimozemšťanoch zhadzuje inteligenciu snímku, čo trocha zamrzí. Ale snáď nikdy nebol vnútorný monológ hlavného hrdinu prednášaní s takou úprimnosťou a pritom zostal taký úprimný ako v tomto prípade. Herci bezchybný. Do písmena a do bodky každý jeden z nich. Nemožno vytknúť absolútne nič. Každý sa chopil svojho charakteru a vyždímal ho až na kožu. Ako keby si herci uvedomovali že toto je seriózne. to dodáva filmu na gradácií a atmosfére, ktorá je vďaka čiernobielemu looku a Burtwellovej hudbe a doslova geniálnej Deakinsovej kamere znamenitá a jedinečná. Každé políčko je vybraté a s precíznosťou a tak sa tento film ako už aj predchádazajúce diela stáva Komplexnou štúdiou človeka, skutkov a charakterov. Rôzne dejové línie, striedanie medzi nimi a určitý cynizmus, ktorý sa nájde v jednej alebo dvoch scénach vytvárajú pri sledovaní tohoto filmu určitý pocit jedinečnosti a dokonalosti. ale dokonalé to nie je. každopádne Coenovci nesklamali a ja som bol príjemne potešení. až tak že som neváhal a stiahol si soundtrack. ()

BoPo

Dej nie je ničím extra. Má to pomalé tempo. Celé je to o tom, ako je to natočené. Pocta starým filmovým časom. ()

Johny_fork

Stylové, ironické a vizuálně precizní. Thorton drží po celou dobu stejnou grimasu, což filmu maximálně vyhovuje, pomalé tempo vyprávění mi rovněž sedlo, mohl jsem se v klidu natáhnout na gauč a nechat se unášet umě vybudovanou noir atmosférou snímku. ()

Terva

....já toho moc nenamluvím, já jen stříhám vlasy.... Ed Crane ( Billy Bob Thorton ) nás s kamennou tváří a neustálou cigaretou v ústech provádí osobně i ve třetí osobě tímto černobíle natočeným snímkem. Bratři Coenové dokázali vytvořit příběh plný lidské lásky, smůly, pomsty a pravdy. Za doprovodu piána sledujeme životní cestu holiče Eda až do samého konce. Velice pěkný snímek. ....a my celou tu dobu stříháme vlasy.... ()

adamo_znk

Když se k tradičně perfektnímu scénáři a režii od Coenovic brotherhoodu přidá boží Billy Bob Thornton a neméně boží černobílý vizuál, vznikne z toho tenhle film. Ed Crane je skvělý hrdina - pochopitelný a klidný, naivní a smutný. Ed Crane se chová ... jako kdyby tady vůbec nebyl. Komplexní film. Jdu si dát cigáro. ()

Skrk

Pocta černobílým filmům, která snad ani nemůže být od Coenů, úžasná kamera a životní role Billyho Boba Thorntona. 8,5/10 ()

Cubinho

Absurdní Coenovka s nádechem noiru. Netřeba nic vytýkat hereckým výkonům, protože jsou de facto všechny perfektní. Velice mě potěšilo obsazení S. Johansson, která ač nedostala toho prostoru příliš, zaujala mě jako obvykle. Trošku mi styl vyprávění, unylé tempo a černobílé barvy připomněly Sin City - však s o poznání zajímavějším příběhem. 8/10 ()

liquido26

Téměř geniální dílko, tyhle retro pocty noiru prostě miluju a příběh o holiči, který chtěl sehnat peníze, aby mohl investovat do suchého čištění, mě dostal skoro vším - atmosférou, herci, příběhem, zvraty atd. :-) ()

DDT

"A teď třeba uděláme muzikál, nebo snad western, nebo film noir ?" Coenovské filmy mi po Fargu a Lebowskim přijdou sice vždycky dost zajímavé, aby stály za to vidět, ale jinak, i když to zní trochu divně, nějak "příliš stylové". ()

Qasa

Černobílý. Kadeřník Ed chce podnikat v chemických čistírnách, peníze zamýšlí získat vydíráním milence své manželky, nešťastnou náhodou ho zabije, obviněna je však jeho žena, snaží se jí pomoci drahým právníkem, pomáhá ke klavírnímu úspěchu dceři svého poradce (Scarlett Johansson) , ... ()

NinonL

Škoda, že to nedopadlo, jak píše Pomo. Pak by to byla skutečná bomba za 5 hvězdiček. Ale i tak je to další skvělý coenovsky drsný film ve stylu Farga, kdy se hlavní hrdina řítí do propasti, kterou si zavinil i nezavinil. Hypnotický skutečně je, nejen co se týče tempa, černobílé atmosféry i ztvárnění hlavní postavy B. B. Thorntonem. Nedalo se od něho odtrhnout. ()

Krt.Ek

Nic moc jsem od toho neočekával, ale dostál jsem film od kterého jsem opravdu nemohl odtrhnout oči. Stejně jako Big Lebowski od stejných režisérů je i tento snímek geniální téměř ve všech ohledech. 85% ()

pan.Kaplan

100 % Precizní film, kterému je máloco vytknout. Jenom se potvrdilo to, co v pozdějších filmech od Coenů, že pro ně neexistuje žádný stereotyp příběhu. Skvělé. ()

SaNcHeZ_cz

Naprosto podmanivá dobová atmosféra, skvělý příběh a za mě druhá nejlepší Coenovka co jsem viděl, něco tak stylového tu zase dlouho nebude. ()

ArsenalEagle

Zvláštní film s opravdu zajímavou, tíživou atmosférou, která je skvěle umocněna černobílým obrazem, skvělým hereckým výkonem BBT a vynikající hudbou. Hodnotit lze jen těžko, místy je i přes hutné noir scény lehce nezajímavé, následně to přebije nějaká jiná epizodka. Po události s BJobem ale nemůžu jít pod 4 hvězdy. Jeden z nejbizarnějších příběhů, co jsem viděl. ()

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků