• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Thriller / Válečný

USA, 1988, 102 min (Alternativní: 97 min)

Jo, tady je ještě Sly v nejlepší formě a tak je na něj radost se koukat když zabíjí.Samozřejmě jak už je zvykem, tak opět někoho zachraňuje, ale co, když mu to tak jde, tak proč ne, že jo? A hlavně je to dobrá záminka na hromadný zabíjení a slyovy drsný ksichty, což mu taky jde. prostě Slayovo béčko jako sviň, ale zábavný béčko(3.12.2006)

John J. Rambo - stroj na zabíjanie, ktorý stvorila americká armáda. Nikto ho nezastaví. Sám sa vysporiada s celou vojenskou základňou. Vždy splní svoju misiu. Tento krát musí zachrániť snáď jediného človeka, ktorý mu je blízky. Plukovník Trautman padol v Afganistane do ruského zajatia. Rambo sa podujme na neoficiálnu záchrannú akciu. Odchádza do Pakistanu, aby za pomoci miestnych rebelov (členov Talibanu) vyslobodil svojho priateľa. Jednoznačne najslabšia časť z tejto kultovej akčnej série. Kredit tomu znižuje najmä prestarnutý scenár, ktorý je dnes úplne politicky mimo. Ak by ste teraz pustili Američanom film s kecami o tom aký sú Arabáci dôveryhodní, lojálni spojenci, tak zrejme urazene alebo znechutene väčšia polovica z nich odíde z kina. V tomto boli tvorcovia tohto snímku krátkozrakí. Úplne to zabili záverečným titulkom, ktorý hlása, že: "Tento film je venovaný chrabrým ľuďom Afganistanu". ***(4.10.2013)

• boshke

Z dnešního pohledu (12 2010) až úsměvný děj (možná spíše pokus o něj) - rok ´88, Amíci se se Sověty pořád nemají moc rádi. Proč tedy nenatočit film stavějící Sověty do role zlých okupantů (že to nenatočili o nás, že) a okupované Afghánce neukázat ve světle dobrém. Až vyloženě komickou se v dnešní době, kdy se Západ s Amíky v čele snaží srovnat Afgánce do latě, jeví scéna s Trautmanem, kterak zlému sovětskému důstojníkovi vysvětluje, že Afghánci se nikdy nenechají podrobit okupanty a že raději zemřou. Spojenci angažující se v této oblasti by se možná na Ramba mohli kouknout. Zjistili by to, co se vědělo už před dvaadvaceti lety... Jinak není dohromady o co stát. Rambova muskulatura nabývá s každým novým dílem série stále obludnějších rozměrů. Až se začínám bát čtvrtého pokračování. Z původního Ramba nezůstalo vůbec nic krom ústředního hereckého dua, a to je zatraceně málo... 50%(7.12.2010)

Co se týče zkopírovaného konceptu z dvojky, který zmiňuje Kaka, takhle prostě tahle série (stejně jako mnohé jiné) funguje - řada populárních scén z předchozích dílů se zcela záměrně opakuje, jen mírně obměňuje, protože jsou Rambovým trademarkem a divák je čeká. Osobně souhlasím s většinou, že trojka je nejslabší, ale pořád si myslím, že je velmi dobře koukatelná a že by se od ní dnešní akční filmy mohly ledasčemus přiučit. Samozřejmě je to předimenzované, těžkopádné a ploché, nemluvě o politickém podtextu typickém pro reaganovský akční film 80. let, ale to mi až tak nevadí. Horší je, že se tu s Rambem přestávám po předchozích dvou filmech ztotožňovat a přestává mě jako postava zajímat. Navíc se z něj po fyzické stránce stala pěkná obluda.(17.11.2005)

(Zatiaľ) najmasovejšia akcia tejto série (tanky, výbuchy), no na celkovom efekte film stráca. Zmysluplnejší scenár by sa hodil, lebo toľko priehľadnosti si a primitívneho príbehu nakopeného v jednom filme si náš veterán nezaslúži. A ja sa rovnako ako pri Rockym, teším na dôstojnejšie ukončenie série. 60%.(14.6.2007)

• - Victor Banerjee ve filmu odmítl hrát. (HellFire)

• - Rambo nosí náhrdelník, který na sobě měla Co (Julia Nickson-Soul) ve druhém díle a nasadí si ho po její smrti. (HellFire)

• - Sylvester Stallone získal za film Zlatou malinu v kategorii nejhorší herecký výkon v hlavní roli. (Danny F.)