• slovenský

Akční / Dobrodružný / Thriller / Válečný

USA, 1988, 101 min

Škoda. Tenhle díl nemá s předchozími už skoro nic společného. Atmosféra se vytratila a místo toho tam Stallone rajtuje na koni se statečnými svatými afghánskými bojovníky LOL. Obměkčil mě ale fakt, že v závěrečné akční scéně postřílí Sly snad celou ruskou armádu. A navíc třeba "pěstní" bitka mezi nim a tlustym Rusákem je hodně dobrá.(18.3.2006)

Čo do akčnej stránky je to opäť famózne a strhujúce len už to nie je ako dvojka. Niečo tomu jednoducho chýba. Možno aj to, že Rambo patrí do Vietnamu a Afganistan nie je až také zaujímavé téma, hoci opäť máme možnosť vidieť starého dobrého veterána, ktorý sa rozhodol oslobodiť svojho veliteľa a je pre to schopný urobiť čokoľvek.(4.10.2009)

Úvodní scéna arénového souboje v Bangkoku, kterou tak náramně zparodoval Charlie Sheen, je solidně sestříhaná a má slušné grády, pak si ještě několikrát uvědomujeme, že sledujeme osudy starého dobrého vietnamského veterána, ale vesměs jde jen o pokračování, o které nikdo příliš nestojí. Ale nostalgie dělá divy. Afghánistán, ještě než vstoupil do povědomí lidí kvůli reálnému nebezpečí, si vzal do svého příběhu o vzbouřencích, kteří bojují proti sovětské invazi Stallone spolu s akčním béčkařem Sheldonem Lettichem a napsali prostou antikomunistickou agitku. Ta je poměrně drsná a špinavá, akčních sekvencí má požehnaně a Jerry Goldsmith se ukazuje v poměrně solidní síle. Celkově nám může být líto, že takové kousky se už dneska prostě netočí. Tehdy jsme měli pány producenty Andrewa G. Vajnu a Maria Kassara, kteří stáli se studiem Carolco Pictures za takovými hity jako byl právě Rambo, Total Recall, druhý Terminátor nebo Základní instinkt. A ti si prostě můžou dovolit, že Sly šípem sundá plně vyzbrojený bitevní vrtulník. No, není to krása? PS: Mimochodem za velmi zdařilým filmovým plakátem stál umělec Renato Casaro, který dokázal vystihnout podstatu filmu i pro plakáty snímků Tenkrát v Americe, Tanec s vlky, Nekonečný příběh nebo Pro hrst dolarů. Krásná práce.(16.9.2016)

Tento film je o něco slabší než druhý díl a tolik nelogičností pohromadě se také jen tak nevidí. ALE - na konci osmdesátých let to byla obrovská klasika a kasovní trhák s nádherným filmovým plakátem, který tehdy dlouho visel u mě v pokoji (zde je jako sedmý zleva). Jediný Rambo, který přežil a má svou sílu dodnes, je ten úplně první, samozřejmě.(17.11.2009)

Rambo (3.) - "Nemazli sa s nima". Celá série o vietnamském veteránovi Johnu Rambovi má bohužel sestupnou tendenci. Po vynikající jedničce a dobré dvojce je tu horší trojka. Ale i přesto se tu najdou vtipné scény, akce, které sice vzbudí lehký úsměv, ovšem o to přece vůbec nejde! Zda je to reálné nebo ne! Film má člověka rozptýlit, divák se má bavit a užívat si každou minutu snímku a to se myslím povedlo na 3*(23.5.2007)

• - Stroje, které ve filmu představují ruské helikoptéry Mi-24 Hind-D, jsou ve skutečnosti modifikované dopravní vrtulníky SA 330 Puma francouzské firmy Aérospatiale. Originální leteckou výbavu v době vzniku filmu nebylo snadné získat, protože zmíněné helikoptéry létaly výhradně v zemích tehdejšího východního bloku. (curfew77)

• - Počet "bad guys", které zabije Rambo s trikem na sobě: 33
    Počet "bad guys", které zabije Rambo bez trika: 45
    Počet "good guys", kteří byli zabiti "bad guys": 37
    Celkový body count: 132
    Počet zabitých lidí za minutu: 1,30
    Čas prvního úmrtí ve filmu: 0:41.9 (hippyman)

• - Tank, který pod svou korbou proveze Ramba (Sylvester Stallone) do pevnosti, je autentický ruský tank T-62. Tyto scény byly natáčeny v Izraeli, kde se tyto stroje daly pro natáčení vypůjčit. Naproti tomu v bitevní scéně na konci filmu byla použita replika ruského T-72. Ta byla postavena na podvozku amerického těžkého dopravního pásového vozidla M8A1 Tractor. (ajaxx)