Meč Židů

(TV film)
  • Československo Meč Gideonův (více)
všechny plakáty

Špionážní thriller vychází z události, která svého času otřásla světem. Na letních OH v roce 1972 vtrhli v Mnichově do objektu obývaného izraelskou výpravou palestinští teroristé ze skupiny Černé září a zastřelili 12 sportovců. Izraelská tajná služba Mosad sestavila speciální komando, které má zlikvidovat všechny, kdo se na útoku podíleli. Pachatelé jsou roztroušeni po světě, pátrání je však neúprosné a pomyslný meč mstitelů dopadá na jednu hlavu za druhou. K realizaci tohoto televizního filmu se spojila koprodukce šesti zemí. (woody)

Skip

Spíš podprůměrný, strašně dlouhý a pomalu se vlekoucí film s velmi slabými, místy až trapnými hereckými výkony. ()

Martin741

Opat kvalitny spionazny thriller o udalostiach, ktore sa odohrali roku 1972 na OH v Mnichove. Film serviruje vsetko to, cim sa mozu spionazne filmy hrdit : kopu akcie, vyborne dialogy, vyborneho Vina Lenturu ..... 77 % ()

tomtomtoma

Film o národní pomstě Židů za Mnichov 1972 na zúčastněných xenofobních lidech. Velkým záporem filmu je obrovská humanita hlavního hrdiny a velitele speciálního komanda Avnera (Steven Bauer), který má postupem času větší a větší pochybnosti o formě pomsty ve chvílích, kdy trpí nevinní příbuzní. S vrozenou židovskou výjimečností a propracovaným systémem vlastenectví by to snad ani nemohlo být možnéí. Nakonec se dostáváme do velkých sladkobolných situací a rebelii Avnera vůči nadřízeným, kteří po něm chtějí další a další práci. Dalšími členy komanda, které se stává zájmem dalších nájemných zabijáků, jsou Robert (Michael York), Hans (Robert Joy), Carl (Peter Dvorsky), a jediný přeživší, kromě Avnera, Jean (Laurent Malet). Napínavá místa nechybí, ale té dávky sentimentality je někdy až příliš. Další zajímavé postavy: koordinátor komanda Samuels (dobrý Rod Steiger), Avnerova nespokojená žena Šošana (půvabná Leslie Hope), Avnerův otec (John Hirsch), nájemná vražedkyně Jeanette Von Lesseps (Cynelle Clair) a majitel zajímavé nelegální organizace Papa (Lino Ventura). Propracovaná národní pomsta za pomoci špionážních organizací vždy slaví úspěch. ()

zette

Film je temer totozny se Spielbergovym Mnichovem. Mozna je zde mene dramatickych scen, urcite ale neni o nic horsi a myslim, ze mi za cas oba splynou v jeden. Vyborna hudba, dobry scenar. ()

mortak

George Jonas v dobré víře (asi) převedl do románu (Venegance (1984)) vzpomínky Juvala Aviva, který tvrdil, že byl šéfem kommanda Mossadu. Ukázalo se, že jde o výmysl, i když založený na skutečných událostech. Meč Gideonův je klasický TV přepis knihy, který sice díky trojhodinové stopáži nemusí zhušťovat a vynechávat, ale taky ji nijak neinterpretuje a nevykládá. Prostě ji vizuálně zobrazuje. Jde o klasickou "forsythovskou" fiction na skutečné politické téma, která se sice dotkne složitosti světového dění, ale jen do té míry, aby nebyly ohroženy čtivost, spád a špionské propriety. Takže pár faktů: Mnichov byl zoufalou reakcí utlačovaného národa na Kennedyho vřelé vyznání lásky Izraeli při návštěvě Goldy Meir. Celý svět se obrátil k Palestincům zády a odepsal je a svou netečností přispěl k masakru. Evropa se totiž chovala a chová hegelovsky. Německý filosof musel do své dialektiky zahrnout revoluci, a zároveň ji zakázat, protože Prusko pro něj bylo vrcholem státního uspořádání. My už své státy máme delší dobu, oslavujeme své "teroristy" z minulých století, kteří nám vybojovali nezávislost, ale nechceme už morálně připustit násilný boj za samostatný stát. Místo hledání řešení strkáme hlavu do písku a lhostejně sledujeme ve zprávách kruh násilí, který se každý rok točí rychleji a rychleji... ()

Decker

Perfektne natoceny film na namet Mnichovske olympiady v roce 72. To co nasledovalo je zachyceno v tomto skvelem filmu, kde hlavne exceluje vynikajici scenar, ohromne napeti, bezchybne tempo a hlavne vyborni herci v cele s Michaelem Yorkem. Za kratkou dobu prijde (prisel) do kin film Mnichov od nikoho mensiho nez od Stevena Spielberga, takze pote mohu srovnat, ktery prednes je lepsi a verohodnejsi. ()

Belbo

Jasných, nediskutabilních pět. Skvělé herecké výkony; kritika všech; nejsou hrdinové a vítězové, jen oběti. S obětí a vlastenců stvoříme vrahy, pak, až je zkončí jejich potřeba - odkopneme je. Kdo je skutečný hrdina a kdo je skutečně v právu? Mimořádný snímek, kterému se Spielberg snažil přblížit. ()

ArdathBay

Stopáž je vražedná, ale divák si musí uvědomit, že Meč Gideonův je film televizní, tudíž se předem počítá na rozdělení na díly. Velmi kvalitně zpracované téma ohledně teroristického útoku na skupinu izraelských sportovců v olympijské vesnici v Mnichově roku 1972. Na televizní tvorbu nadprůměrné herecké výkony umocňuje velkolepá výprava a hvězdy jako Michael York a Lino Ventura. Chvílemi si skupina nepočínala zrovna profesionálně, ale to Avnerově partičce neubírá na kvalitním zpracování této tragické odsouzeníhodné události. P.S. Špičkově o tématu pojednává kniha "Protiúder", která v sobě spojuje literaturu faktu s místy až beletristickou formou, která ovšem knize přidává na čtivosti. ()

strikeman

Na to, že se jedná o TV film z roku 1986, jde velmi zdařilé dílko, které se evidentně stalo vodítkem i pro pozdější Spilbergův Mnichov - ten však putoval do kin, a tak měl pochopitelně vyšší ambice (pokud bych oba filmy srovnal bez tohoto aspektu, Mnichov by logicky zvítězil, když však přičtu staršímu bratříčku k dobru atribut "TV", dostávám se v hodnocení na stejnou úroveň). Plné hodnocení však udělit nemohu, a to z dost zásadního důvodu - Steven Bauer je slabý herec a bohužel právě on hraje hlavní úlohu (znalci si jistě vzpomnou na jeho nejslavnější roli v De Palmově Zjizvené tváři - i tam nic moc nepředvedl, ale moc to nebilo do očí, protože člověk byl tak fascinován hereckým koncertem Al Pacina, že Bauerův výkon sotva postřehl)... ()

drankeryth

Izraeelsky agent za honbou pomstit izraelskych olympionikov v Mnichove, ktorych tam zavrazdili palestinci. Cely film je dobry, ale aj prilis dost dlhy. ()

mupimup

Říká se, že revoluce požírá své vlastní děti a o pomstě by se možná dalo říci totéž. Těžiště Gideonova meče není ani tak v akční realizaci jedné z operací izraelské zpravodajské služby, jako spíš v psychologickém dopadu na její aktéry. Jak říká hlavní hrdina po prvním odstraněném terči: „Ano, bylo to snadné…..jestli je zabít člověka hračka.“ Je totiž veliký rozdíl mezi popravou a zabitím. Operace Mosadu cílená na potrestání teroristů odpovědných za Mnichovský masakr se totiž svým charakterem pohybuje v jakési šedé zóně mezi osobní mstou a kolektivním usmrcením, ve které je mezi vrahem a vykonavatelem rozsudku velice tenká hranice. Ačkoli nemám, a pravděpodobně ani většina z vás, pochyby o tom, že profesionální teroristé z daného seznamu si zaslouží přivázat k bucharu s pětilitrovkou nitroglycerinu v baťohu, přesto si nejsem jistý jakou stopu mohly provedené exekuce na daných operativcích zanechat. Přestože se jedná o starší a ještě navíc televizní film, jeho kvalita a působivost je i v porovnání se zpracováním na jaké jsme dnes zvyklí, stále srovnatelná. Brzdou prožitku tak pro mě byly jen toporné dialogy za něž ale, s velkou pravděpodobností, nese odpovědnost český dabing, a sem tam i kolísavý výkon hlavního hrdiny. V originále, a ještě lépe, v originálních jazycích, by mohl být výsledný dojem hned o volume procent lepší, ale mám-li být upřímný, titulky čtu asi stejně rád jako vy. Pro mě 70% ()

Bigfuckman

Předchůdce Spilbergova Mnichova je rovněž zdařilí snímek. Dějově takřka nemám výhrady, jen ty akce byli trošku vlažnější než jsem očekával, ale dá se to pochopit k přihlédnutí době vzniku filmu. Steven Bauer se své role chopil dobře. Předvedl, že i hlavní roli si umí střihnout very well, narozdíl od vedlejší role po boku AlPy ve Scare face, kde nedostal (naštestí) tolik prostoru. ()

Davis I

Televizní zpracování přidává příběhu na intenzitě, co se týče celkového vyznění. Velmi dobrý film i přes svou délku a rok natáčení. Rozdíly mezi Mnichovem a Mečem Gideonovým tu jsou, ovšem obě díla nesou určité poslání, které je i dnes aktuální... ()

Idealista

Díky této lahůdkové podívané , jsem byl skvěle naladěný na Spielbergův Mnichov , kteý mně hodně zklamal . Nejen že mi pasuje pohled na tuto odpornou záležitost víc než u Mnichova . Ale i akce ( tady je vidět že S.S do akcí moc své invence nedal - jen víc peněz ) a herecké obsazéní mně více bavilo . Tady ta verze mi připadne živější ( a to je televizní a víc než 20 let stará ). ()