Berlín, 1942. Friedrichu Weimerovi je sedmnáct a právě ukončil školu. Pochází z chudých poměrů, přesto však sní o tom, že v životě něco dokáže. Jediné, čemu se intenzivně věnuje, je amatérský box. Šanci dostává v okamžiku, kdy se setkává s chápavým Voglerem, který sdílí jeho boxerskou vášeň a učí na elitní nacistické střední škole Nationalpolitische Erziehungsanstalt (Napola). Ten zajistí, aby tam byl Friedrich přijat, a stává se jeho mentorem. Friedrichovým novým přítelem se stává syn vysoce postaveného nacistického pohlavára Albrecht Stein - citlivý mladík, který před ním neskrývá své pochybnosti o ideologii, kterou si ostatní studenti nechávají bezmyšlenkovitě vtloukat do hlavy. V každodenní konfrontaci s tvrdým a námitky nepřipouštějícím drilem se Albrecht stále zřetelněji dostává do konfliktů. Friedrich pochopí, že kamarád si svůj osud zvolil i za cenu sebezničení. Rozhodne se, že využije posledního zbytku svobody, který mu osud nabízí, a pokusí se žít čestný život. (oficiální text distributora)

PanFilmov

Tak tento film ma fakt dostal, zohnal som ho len náhodou ani som ho vlastne nechcel, ale urobil by som chybu keby som si to nepozrel. Super zaujímavý film preplnený napätím, ako sa udejú veci, proste najlepší film z hitlerovských časov aký som videl. ()

Tomatáš

Rozhodně oceňuji snahu tvůrců o zachycení hrůz války ze zcela netypického prostředí. Na druhou stranu je filmařina na průměrné úrovni a rozhodně není film dotažen a vybroušen do podoby klenotů, jakými jsou třeba Pianista či Schindlerův seznam. ()

lucascus

Možná trochu předvídatelné, možná trochu slzy deroucí - ale já byl spokojený. A vidět kvalitní německý film, točený navíc u nás, tak co si má člověk více přát. ()

cross

****1/2 - povedené vyprávění o II. Světové nemusí být vždy plné válečnách scén a dechberoucích finančních obnosů nutných k realizaci - naopak.... může překvapit nefalšovanou lidskostí, líbivým (i když trochu přehnaně melodramatickým) nádechem a objektivním náhledem na psychologii některých mladých Hitler-jungen... Napola se mi moc líbila a po jejím sledování jsem měl velmi pozitivní pocit z realistického příběhu, který sice nejednou přetahuje své možnosti a televizní prostoduchost, ale ve výsledku dokonale nadchne... Moc pěkná podívaná navíc okořeněná skvělou hudbou a českými reáliemi... ()

homerr

85% Hodně solidní film ne o válce, ale o přípravu na ní z pohledu jednotlivce.. Zprvu nadšení pro mladé kluky, pak postupné vystřízlivění a nakonec rozčarování. POZOR SPOILER: v hlavě mi utvěly dva silné momenty: hledání zajatců v nočním lese a utopení pod ledem. ()

MI-380

Parta kluků mezi magory, kteří z Darwinovy teorie udělali velké hororové představení pro polovinu světa. 85%. ()

Kosmik 1

Tom Schilling zde již nedostal tolik prostoru jako v Mein Kampfu, a to je chyba. Přesto mě i tak opět překvapil. Taky zjišťuju, že se mi začíná líbit německá kinematografie, tedy alespoň co se týče válečného žánru. 70% ()

V.Silver

Ziemlich schön, oder? Němci si o nacismu točí filmy nejlíp - Napola je jedna z oblastí, která není na první pohled až tak přitažlivá, ale skýtá spoustu zajímavého materiálu, protože to zdaleka nebylo jenom Gestapo, koncentrační tábory, SS a Wehrmacht, co dělalo nacismus nacismem. Byla to fanatismus, víra v ideály a hodnoty, které se daly snadno zneužít, víra v lepší budoucnost a ačkoli si do nacismu kopeme všichni pořád a rádi, po válce bylo jedno zlo stejně vystřídáno druhým a nebylo to tak odlišné. Celkem hezký průvodce výchovou mládeže v totalitní společnosti - realistické, hezky natočené, i když s trochu předvídatelným příběhem a koncem, který je imho příliš optimistický na to, aby se něco takového mohlo stát ve skutečnosti. Inu, Němci i 60 let po válce pořád hledají způsob jak říct "ale ono to všechno nebylo zlý". Nebylo. A bylo :) 75% ()

Kurikmoon

V dramatických scénach niekedy pôsobivé. Herecky sympatické. Len v mnohých scénach mi to prišlo veľmi predvídateľné a zjednodušené. Ale človeka to donúti zamyslieť sa. ()

jenik71

Oceňuji práci německých filmařů, kteří se pustili do tématu z jejich temné historie. Výsledkem je poměrně zdařilý a zajímavý film z prostředí nacistické školy, kde se Hitler snaží vychovávat oddané a zocelené mladíky. Při scéně, kde chlapci plavou pod ledem od jedné díry ke druhé, mi byla zatraceně zima - i když jsem seděl v teple domova. ()

latvar

Nečekal jsem, že by to mohlo být až tak dobré, mladý Friedrich nechtěl jít dělat do fabriky jak si představoval jeho otec, a proto utekl z domova za lepším životem na elitní střední školu. Tam se seznámil s novými přáteli a trénoval box, aby se mohl dostat na olympiádu. Bohužel ne všechno končí, tak jak si člověk představuje... ()

ethos

Dobry film pre je bola aj bude 2 svetova vzdy zaujimava, ale trosku mi chybal taky jednoznacnejsi zavar, ktory by poskytoval aj nejake ponucenie alebo tak ale inac v poho. ()

BMAJTZ

Takova variace na tento film. Ani lepsi ani horsi dalo by se rici v podstate stejna i ten pribeh byl dosti podobny. Tim ale nerikam, ze jde o spatny film. Naopak velice dobry popisujici skoly Hitlerjugend. Kazdopadne zajimavy pohled do pozadi. ()

Arius

Celkom slušné. Pohlad na dopad Goebelsovej propagandy a nejaká tá doba venovaná vnútornému svetu človeka na križovatke. Žiaľ Napola nepreskočila latku priemernosti. ()

Mr.Jackass

Asi jsem od filmu čekal až příliš a proto byl zklamán. Námět byl dobrý, ale zpracování mohlo být asi lepší. Dobře zahraná většina rolí mladých SSmanů a zvláště hlavní postava, možná po dalším shlédnutí hodnocení přehodnotím, nyní však pouze za tři hvězdy. ()

uzzi

Zajímavý pohled na elitní nacistickou pohádku, které věřilo tolik fanatiků. Hlavní postava a vlastně i všichni ostatní žáci, nejsou nějaké fašisticky vygumované palice. Oni jsou vhozeni do své životní šance, pociťují svojí zodpovědnost a spíše žijí v představě, že vše kolem je připraveno pro jejich růst, nebo svůj osud berou jako nutné zlo. Taková byla doba a přirozeně napsané postavy žáků mě milým překvapením (tj. žádné extra fanatické a karikaturní postavy). Co už napsané dobře není, jsou následky úmrtí jednotlivých úmrtí – pochybuji, že by jejich učitel neskončil minimálně na východní frontě. Ve finále je film, spíše výpovědí o lidském duchu a vlastním svědomí, jeho slabosti a síle. Nacismus fungoval na potlačení svědomí a přijetí jednotného názoru, v každém úlu však nejsou jen „dobré“ včelky. 70% ()

darwin

Pohled do elitní nacistické střední školy, výrobny gauleiterů pro Moskvu, Washington a Kapské Město. Režisérovi se podařilo velmi umně ukázat celou škálu emocí hlavního hrdiny Friedricha. Prožíváme tak s ním kouzlo mladické vzpoury proti otci a nadšení z nového prostředí. Postupně však začne přituhovat a Friedrich prochází jakousi deziluzí. Příjemný film založený na atmosféře a hereckých výkonech. ()

jondoe

Pred pozeranim tohto filmu som nevedel nic o obsahu. Celkom ma prekvapil, kedze som cakal len dalsi film taziaci zo silnej temy. Po trosku nudnejsej prvej polovici sa film rozbehol a zo silnymi scenami sa naozaj nesetrilo. Je pravda, ze film je v niektorych momentoch velmi predvidatelny, ale celkove spracovanie je uspokojujuce. Odcenujem skvele herecke vykony vsetkych, ktory v tomto filme hrali. ()