Hříšný tanec

• USA Dirty Dancing (více)
Ukázka z filmu

Léto, rok 1963. Sedmnáctiletá Frances Housemanová (Jennifer Greyová), přezdívaná Baby, tráví prázdniny v luxusním horském letovisku. Bylo by to další uzívané léto s jejími rodiči a sestrou, kdyby Baby nepotkala pohledného učitele tance Johnnyho Castla (Patrick Swayze). Ten ji zasvětí nejen do tajů tanečního umění, ale uvede ji také do světa dospělých, načež vztah přeroste v upřímnou lásku. Baby se nakonec doslova vyšvihne do sebejisté mladé ženy, která už nikdy nebude trčet v koutě… Čím by byla 80. léta, nebýt nejslavnějšího melodramatu této dekády, Hříšného tance. Scénář k filmu napsala skutečná „Baby“; spisovatelka a učitelka tance Eleanor Bergsteinová, a to dle vlastních zážitků z dospívání v prostředí tanečních soutěží. Režie se ujal celovečerní výrobou nepolíbený, ale neméně zapálený Emile Ardolino, který se dlouhodobě věnoval hudebním, tanečním a muzikálovým produkcím (za dokument z roku 1983 He Makes Me Feel Like Dancin’ získal Oscara). O choreografii se postaral zkušený Kenny Ortega, který prošel školou legendárního Gene Kellyho. Hříšný tanec se v USA záhy po uvedení stal kasovním trhákem. A nejinak tomu bylo u nás, kdy byl v polistopadové atmosféře šestým nejnavštěvovanějším filmem roku 1989. A jeho obliba mezi českými diváky ani 30 let po premiéře nepolevuje. Svůj díl za mezinárodní popularitou tohoto nestárnoucího melodramatu nese také hudba. Do zlatého fondu popu se zařadila skladba "Hungry Eyes" od Erica Carmena. Za hit "(I’ve Had) The Time of My Life" získali tvůrci Oscara, Zlatý glóbus a cenu Grammy. Dalším šlágrem se stala píseň "She’s Like the Wind", kterou napsal Patrick Swayze se Stacy Widelitzovou a sám Swayze se ujal vokálů. (Česká televize)

Ukázka z filmu

Radyo

Svého času se konaly málem soutěže o to, kdo Hříšný tanec viděl vícekrát. Já ho viděl jen asi 4x, ale klidně se podívám i popáté. Ne že by se jednalo o tak úžasné veledílo, ale je to snad nejlepší oddechovka, co jsem kdy viděl, navíc se skvělou hudební složkou (60. léta já ne že mám rád, já je přímo žeru). Patrick Swayze a Jennifer Grey odvádějí přesně to, co je od nich očekáváno a divák tak může po skončení filmu blaženě usínat s představou, že ta 60. léta byla opravdu úžasná ... ()

Gemini

Pro mou přítelkyni (a mnoho, mnoho dalších žen bez rozdílu věku a dalších stratifikačních kategorií:)) milovaná pohádka vymazlená po všech stránkách. Pro mě steží víc než další průměrná slaďárna se strááášně překvapivým příběhem. Nikdo sice nemůže upřít realizačnímu týmu hodně slušně našlapaný "various artists" soundtrack, ale já si dám radši Ledové Ostří;) Pro film 60%. ()

kleopatra

Úvodní černobílá taneční scéna s písničkou Be my baby, přes kterou jdou růžové titulky, je na filmu to nejlepší, kolikrát si pustím jen ji, fakt má "dráp". Příběh o Johnnym, který se "včera živil rohlíkama a dneska mu ženský strkaj do kapes diamanty"(ale na doktora nemá), a Baby, která mu "zachránila zadek" svou proměnou dřeva v tanečnici, skřípe v podstatě od začátku do konce, ale mám ráda tu hudbu (jednu z písní a ne špatnou spáchal sám Patrick) i tanec, zvlášť "hříšný" v brlohu personálu (a ještě zvlášť ten Cynthie Rhodes), a přes bláboly jako "bojím se, že vyjdu z této místnosti a už nikdy nepocítím to, co cítím, když jsem s tebou" se s úsměvem nejen že přenesu, ale dopředu se na ně těším. Není to za kvalitu filmu, spíš za pocit, který se léty a opětovnou schopností zabrnkat na srdeční svalovinu jen násobí, a za to, že pohádky jsou fajn. Občas určitě. ()

Malarkey

Hudební legenda, Hříšný tanec, je film, který nezná málokdo, jenže já na něj koukám až tak pozdě. Možná mě to předtím ničím nezaujalo, jenže fakt je, že hudba v něm je opravdu výbornám dobře se poslouchá a v rádiích se hraje i dnes s takovým úspěchem, stejně jako tento film. Příjemně se na to kouká a rychle to utíká. Patrick Swayze si zde založil na své životní roli a já s tím naprosto souhlasím. Jedíná věc mě ale rozčílit dokázala. Všechny ty americký holky vypadali, jako kdyby měli bulímii, nemůžu si pomoct. Přesto se na to dalo hezky koukat, i když hodně, opravdu hodně tomu dodala právě samotná muzika, kterou budu slýchávat stále dál a dál, a jen tak se jí nezbavím. ()

Enšpígl

Jak říká uživatelka Kleopatra /zhruba :) /, seru na kvalitu, hlavně že jsem mohl balit při tom filmu holky a prosím uživatelku Faidra, ať mě nepodněcuje k házení kamením, když poslanci nejsou nablízku. Malarkey - stále slýcháváš tu hudbu ? Nejde ti to už na mozek ? Sud - Pořád je tvé vyjádření k filmu přibližně stejné jako u Swayzeho filmu "Duch" ? Bebacek - Neboj, jestli spolu budeme šukat ve křoví, neřeknu ani slovo ! Cooper - proč dvě hvězdičky ? To asi někdo na film nedostal žádnou holku, co? Lima - Když si spolu hříšně zatancujeme, zvedneš hodnocení ? Shaqualyck - Kájo, ty mému komentu určitě rozumíš. Květule, Mertax, Galadriel - co dáte dřív? Komentář k filmu nebo hříšný tanec se mnou? Jossie - Mě se tu taky líbil Ptarick Swayze, ale já jsem hezčí. Oskar - Měl by si ten film vidět ještě jednou, když kvůli ničemu, tak kvůli mě. Maxi6 - Ty by si dokázal hříšně tancovat až do rána? Ale no táák . Mr.Apache - Jsem rád, že jsem nebyl sám vzrušen když Jennifer tančí s blondýnkou. Hal_Moore - Miluješ jenom ten film ? A co holky? DaViD´82 - Máš pravdu, českým mužům Patrick nastavil laťku vysoko a zatím jsem jí překonal jen já. Charlosina - Můžu dát ruku na tvoje srdce ? Canakja - Ano, je to pro přecitlivělé pubertuální pipinky, čili pro tebe. Enšpígle- ty si myslíš, že jsi vtipnej, ubohej ubožák jsi, nemáš na to okomentovat pořádně tenhle film, tak si děláš prdel ze zdejších uživatelů, trapáku ! Smutný dodatek 15.9. 2009 - Přidávám pátou hvězdičku, kterou věnuju do nebe Patrickovi, protože pro velký bojovníky a pravý chlapy budu mít slabost na vždycky. ()

• Scény v jazere sa nakrúcali v októbri, a preto mali hlavní hrdinovia dokonca od zimy modré pery. Situáciu ešte viac zhoršovalo to, že scénu museli opakovať stále dookola. (Zdroj: casprezeny.sk) (Raccoon.city)
  • Jako jedna z posledních scén se točila ta, v níž se Baby učí v jezeře zvedačku. Teplota se v té době pohybovala okolo deseti stupňů. (Bauer)
  • První klapka padla 5. září 1986 a poslední 27. října 1986. Natáčení trvalo 44 natáčecích dní. (Specs)

Související novinky

Nový Hříšný tanec na obzoru?

Nový Hříšný tanec na obzoru?

15.07.2020

Herečka Jennifer Grey se upsala novému – zatím nespecifikovanému – tanečnímu muzikálu pro studio Lionsgate. Detaily se zjevně zatím tají, podle mnohých spekulací by se však mohlo jednat o jakési…

Za zvuků hudby... předěláváme

Za zvuků hudby... předěláváme

21.08.2009

Dost bylo válek na vzdálených planetách (doufám, že vás teaser na Avatara příliš nezklamal), pojďme si trochu zatančit a zazpívat ;-). Tento týden se vynořily tři hudební projekty, které stojí za…