Hříšný tanec

• Nizozemsko

Dirty Dancing

Romantický / Drama / Hudební / Taneční

USA, 1987, 96 min

Legendární romantická slaďárna, která nás chlapy sice moc nenadchne, ale za tu úžasnou hudbu si určitě **** zaslouží. ***Věděli jste, že: Scénáristka Eleanor Bergsteinová se při psaní scénáře nechala inspirovat zážitky z dob svého dospívání na počátku 60. let. I ona byla dcerou bohatého židovského lékaře a během léta, které trávila s rodiči v letovisku Catskills, se zamilovala do tanečního instruktora.// Když Bergsteinová obcházela se scénářem Hollywoodská studia, přidávala k němu kazetu s kompilací dobových písniček, aby ilustrovala svou představu o atmosféře budoucího filmu.// Roli Johnnyho měl původně stvárnit Billy Zane. Producenti se však obávali jeho nevalných tanečních zkušeností.// Patrick Swayze sám napsal a nazpíval píseň "She´s Like the Wind".//Swayze málem svou roli odřekl, když se dozvěděl, kdo vyhrál konkurz na jeho partnerku. S Greyovou se výzjemně nesnášeli už od jejich prvního společného snímku "Rudý úsvit" a jejich nevraživost jim vydržela i po celou dobu natáčení "Hříšného tance".//Filmaři museli nečekaně hledat náhradu za původně plánovanou natáčecí lokaci Catskills, protože tam v té době žili už jen samí důchodci.//"Hříšný tanec" se odehrává během letních prázdnin. Filmaři ovšem natáčení o několik týdnů přetáhli a zastihl je podzim. Armáda asistentů musela v celém areálu přestříkat zažloutlé listí na stromech na zeleno; tam, kde listy už začínali padat, je dokonce lepili zpátky na větve.***(29.3.2007)

• flanker.27

Má cynická duše s povděkem tomuhle cukrovému nadělení tu jednu hvězdu napálí. Vsadím se, že nikdo z vás neprožíval to mučení tolikrát po boku své starší sestry, která sjížděla vhsku s tím napomádovaným kašparem každý den po příchodu ze školy a citovala rozdíly v dabingu na kazetě oproti kinu. Šmarja, to byla hrůza slyšet ten milostnej duet Oh bejby jór d van pořád dokola... But now "The Time of My Revenge" is coming. Ségra, to máš za to :))(7.10.2006)

"Bylo to v létě v třiašedesátým" ...hmmm, ta atmosféra 60. let je na něm vážně nejlepší! Prostě tohle je ten klasický prázdninový příběh, který spojuje perfektní hudbu a tanec - a co chtít od tanečního filmu víc? (Hříšný tanec je nutno srovnávat jen s jinými tanečními filmy). Navíc tenhle má docela vtipný příběh a chytrý závěr, který se vyhl "a byli šťastní až do smrti" (čímž by ho úplně zkazili) a přecitlivělému divákovi pořád dává šanci myslet si ..."co chce" :)(21.11.2003)

Nikdy mi to úplne nesadlo, ale čo už. Povinná jazda pre divákov nežnejšieho pohlavia. Patrick Swayze a Jennifer Grey sa vo svojich životných úlohách stali miláčikmi ženského publika. Z nízkorozpočtovej romanci sa stal obrovský komerčný hit a dokonca si vybojoval Oscara za najlepšiu pieseň. Vzájomná nevraživosť v súkromí medzi hlavnou dvojicou sa našťastie na plátne neodzrkadlila a Johnny s Baby sa stali jedným z najpopulárnejších párov 80. rokov. Klasika s niekoľkými kultovými scénami sa dočkala nie príliš kvalitného pokračovania.(16.3.2016)

• kinej

Chápu, že muzikál asi neladí dohromady s oduševnělým scénářem, ale zde si přeci jen mohly scénáristé trošku namáhat mozek. Výskedek je totiž taková laciná harlekýnka s písničkami. Patrick Swayze možná v černém tílku masí dobře, ale to v mých očích nijak dojem z filmu nemění. Na druhou stranu, vlastně ten film až tak úplně mizerný není a asi bych od muzikálu neměl očekávat žádné psychologické sondy apod. Myslím, že 2* jsou fér.(30.4.2008)

• - Hlavní mužskou roli měl původně hrát Billy Zane, neměl však žádnou taneční průpravu. Jednou z variant byl také Val Kilmer. (Kamkon)

• - Jennifer Grey bylo 27, o deset let více než Baby. Na castingu měla 5 minut na to, aby ukázala, že by mohla hrát mladší. (Kulmon)

• - Jako jedna z posledních scén se točila ta, v níž se Baby učí v jezeře zvedačku. Teplota se v té době pohybovala okolo deseti stupňů. (Bauer)