Hříšný tanec

• Československo

Hriešny tanec

Romantický / Drama / Hudební

USA, 1987, 96 min

Ve druhé polovině 80. let velký hit, prakticky s odstupem času těžko pochopitelný kult, protože scénáristicky i podle odvedených hereckých výkonů jde o průměrné dílko. Ještě dnes mám pocit, že v hodnocení snímku hraje nemalou roli nostalgie. Jenže červená knihovna se tehdy ještě u nás nenatáčela, Patrick Swayze byl takový mužný hezoun a mladičká Jennifer křehká a naivní, takže film našel místo na trhu a zabodoval. Pravdou ale je, že písničku, která film doprovázela, si ještě dnes rád poslechnu. Romantický příběh, kde velkou roli hraje hudba a především tanec. Celkový dojem 50 %.(6.12.2007)

• Gilmour93

Abortus filmového vkusu postavený na premise, že Bejby nebude sedět v koutě, protože přinesla melouny. Dokážu se vcítit do kůže těch, co Dirty Dancing deformováni omezenou nabídkou milovali či pod vlivem romantických chimér stále milují, ale marně pátrám v paměti, jestli jsem někdy viděl film, kde by byl takový kontrast obstojného soundtracku a zoufalého obsahu. A teď si ještě představte, jak by to v horském letovisku vypadalo, kdyby se hlavní hrdinové namísto žhavého tance věnovali například badmintonu.. V mém alternativním vesmíru spolu na parketě tančí v těsném objetí Johnny Castle a v bílé uniformě oděný Pete „Maverick“ Mitchell a Bejby za nimi mopem vytírá tu lepkavou stopu. Snad je to jen limonáda…(19.9.2016)

Minimálně jedna hvězdička navíc je z nostalgie, dneska na mě Hříšný tanec působí podstatně více jako hloupá romantická pohádka, ale svého času to byl zkrátka fenomén, který každý znal téměř zpaměti. Myslím si, že pokud si zachováte nostalgický nadhled, může to být stále ještě slušná zábava, i když je fakt, že některé věty vyvolávají z divákovi zcela jiné pocity, než bylo zjevně zamýšleno, viz nesmrtelné "Baby nebude sedět v koutě!" :)(4.9.2006)

Soundtrack John Morris: 1. The Time Of My Life - Bill Medley/Jennifer Warnes [4:50] ,2. Be My Baby - Ronnettes [2:39] ,3. She's Like The Wind - Patrick Swayze [3:52] ,4. Hungry Eyes - Eric Carmen [4:08] ,5. Stay - Maurice Williams/The Zodiacs [1:35] ,6. Yes - Merry Clayton [3:17] ,7. You Don't Own Me - Blow Monkeys [3:01] ,8. Hey Baby - Bruce Channel [2:23] ,9. Overload - Zappacosta [3:41] ,10. Love Is Strange - Mickey & Sylvia [2:54] ,11. Where Are You Tonight - Tom Johnston [4:01] ,12. In The Still Of The Night - The Five Satins [3:06],(27.5.2011)

Svého času se konaly málem soutěže o to, kdo Hříšný tanec viděl vícekrát. Já ho viděl jen asi 4x, ale klidně se podívám i popáté. Ne že by se jednalo o tak úžasné veledílo, ale je to snad nejlepší oddechovka, co jsem kdy viděl, navíc se skvělou hudební složkou (60. léta já ne že mám rád, já je přímo žeru). Patrick Swayze a Jennifer Grey odvádějí přesně to, co je od nich očekáváno a divák tak může po skončení filmu blaženě usínat s představou, že ta 60. léta byla opravdu úžasná ...(31.7.2002)

• - Při natáčení dvojité piruety potřeboval Patrick Swayze (Johnny Castle) víc než 25 pokusů, než byl sám se sebou spokojen. (vika.evil)

• - Pro Patricka bylo frustrující, že jeho postava Johnny Castle je horší tanečník než on sám. Aby totiž byla postava věrohodná, nemohl tančit naplno. Jeho matka Patsy Swayze, která jej učila tančit, výkon později zkritizovala s tím, že Swayze tančí mnohem lépe. (pufina)

• - Zcela spontánně vznikla mj. scéna, v níž Johnny stojí Baby za zády a nechává svou ruku zlehka sklouznout podél jejího těla. Jennifer při natáčení několikrát zkazila záběr, protože byla nesmírně lechtivá a pokaždé vyprskla smíchy. Režisér Emile Ardolino nakonec tyto „nepovedené“ pokusy zařadil do hotového filmu. Velmi autenticky v nich působí zejména otrávený výraz Patricka Swayzeho. (Bauer)