Peggy Sue se vdává

• Austrálie

• Nový Zéland

Komedie / Drama

USA, 1986, 104 min

Peggy Sue se vdává je odlehčenějším filmovým artiklem z dílny Francise Forda Coppoly. Ubyl nános vizuální pompéznosti, přesto si obraz i nadále hýčká barevné detaily prostředí doby. Peggy Sue se vdává je vytěsněnou vzpomínkou mládí, která obživne pouze v posunutém vnímání reality. Nezapomíná se na vzdor, rezignaci a uklidnění, byť prožitek blízké smrti plní funkci orientace v labyrintu srdce a posléze vede očištěné nitro k uvědomění vnitřního naplnění duše. Peggy Sue se vdává je laskavým filmem, pohrává si se stavy, rozněcuje alternativy, nebojí se využívat zkušenosti, neváhá nastavit druhou tvář. Jedinou kaňkou lehké radosti a prosluněného úsměvu romantické žádostivosti života je příliš excentrický projev Nicolase Cage, jehož samolibost mi působí pálení žáhy. Naštěstí není nejdůležitějším bodem filmu. Hlavní postavou romantického osvěžení života je Peggy Sue Kelcher, - Bodell (velmi příjemná Kathleen Turner), životní láskou zklamaná a stále atraktivní čtyřicátnice. Momentální zdravotní indispozice je vstupní bránou do vlastního vnitřního světa. Hledání sebe samotné doufá v radikální přestavbu osudu, ale odpověď i vyrovnání leží smutně schoulené v klubíčku až na úplném dně utrápené lidské duše. Štěstí je prchavě nejintimnější pocit, o který je potřeba s láskou pečovat a něžně konejšit. Hlavní mužskou postavou je Charlie Bodell (příliš excentrický Nicolas Cage), středoškolská známost Peggy i její budoucí manžel. Vzdušné zámky se dostávají do kolize s realitou, přesto se jeho volba zdá být neměnnou a ustálenou. Významnou postavou je Richard Norvik (sympatický Barry Miller), přirozeně inteligentní spolužák Peggy. Jeho osamělost si našla své místo ve studiu, přesto doufá ve spřízněnost velikého osudu. Důležitou postavou je Michael Fitzsimmons (zajímavý Kevin J. O'Connor), další osamělý středoškolský spolužák Peggy. Citlivé nitro si obléklo beatnický háv roztřeseně rozervané temnoty a touží po uměleckém vyjádření niterné nespokojenosti mládí. Dotýká se hvězd a touží po svobodě. K výraznějším postavám patří Carol Heath (zajímavá Catherine Hicks), spolužačka a jedna ze dvou nejlepších středoškolských kamarádek Peggy. Její budoucí já již nevěří na věrnost mužů, ale mládí se tím netrápí. K výraznějším patří také Maddy Nagle (sympatická Joan Allen), druhá ze dvou nejlepších středoškolských kamarádek Peggy. Nemá vnitřní pochybnosti a její budoucí život je pečlivě naplánován i udržován. A výraznou je také Evelyn Kelcher (příjemná Barbara Harris), starostlivá matka Peggy. Je poslušná manželské autoritě, je křehkou i nesebevědomou ženou a láskyplnou matkou. Z dalších rolí: sebevědomě dravý spolužák, Carolina středoškolská známost a budoucí zubař Walter Getz (Jim Carrey), nevybíravě pokrytecká spolužačka Delores Dodge (Lisa Jane Persky), spolužák, středoškolská známost Maddy i její pozdější věrný manžel Arthur Nagle (Wil Shriner), patriarchát vyznávající otec Peggy Jack Kelcher (Don Murray), mladší a zvědavá sestra Peggy Nancy Kelcher (Sofia Coppola), dcera Peggy v dospělém věku Beth Bodell (Helen Hunt), laskavá babička Peggy Elizabeth Alvorg (Maureen O'Sullivan), přívětivý dědeček Peggy a člen zednářské lóže Barney Alvorg (Leon Ames), či čtvrtý člen sladké chlapecké kapely středoškolského času Terry (Glenn Withrow). Peggy Sue se vdává je lehkým osvěžením rozverné mysli. Monumentálnost je zde nahrazena hravostí a romantickou dychtivostí. Radostné, nezávažné, prosvětlené, příjemné.(27.7.2019)

Ten název mě moc nelákal, ale byl jsem zvědav na výkony Nicolase Cageho, Jima Carreyho a nakonec i Helen Huntové ( Beth Bodell ). Maturitní vzpomínka na dávné časy se pro Peggy Sue ( Kathleen Turner ) stane zajímavým výletem do roku 1960. Vrací se do svého mládí, ale zůstalo jí myšlení budoucnosti. CITÁT - Co se to se mnou stalo ,......... Byl jsem zvědav, jak se s tím vypořádá. Nicolas Cage ( Charlie Bodell ) a Jim Carrey ( Walter Getz ) jsou jako zpěváci úžasní. CITÁT - Jsi ta nejlepší holka. Byla's, jsi a budeš......... Peggy Sue vezme svůj osud za pačesy svým svérázným způsobem. Trochu totiž pozmění svou budoucnost, ale komu to může ublížit, ne ? CITÁT - Chlapče, já jsem suprholka....... Děda Peggy Sue je klasik a na otázku, na co by si v životě dával pozor, odpovídá - CITUJI - Na zuby.......... Je to nádherné a romantické cestování časem. Na konci jsem uronil i slzu. Ve filmu, ke kterému dělal hudbu John Barry, zazní Peggy Sue got Married od Buddy Holly http://www.youtube.com/watch?v=tgA3WUFPiQk nebo The Stroll od The Diamonds.(11.7.2011)

Pěkná milá komedie s opět skvělou Kathleen Turner, ale je to na muj vkus trošku o ničem. Celej příběh sem prostě čekal, kdy se film konečně rozjede, ale nedočkal sem se, pořád to tak jako pomalu nezávazně plynulo a nakonec z toho vznikla celkem očekávaná pointa. Nicméně Nicolas Cage, kterej tady mluví neskutečně přehřátým stylem a Jim Carrey, kterej se zase v každý scéně snažil co nejvíc exhibovat, i když třeba nebyl v hlavním záběru, tenhle film povznášej o něco výš, ale i tak na podobnej typ filmu Návrat do budoucnoti tohle zadleka nemá(29.6.2007)

Velmi zaujmavy film v ktorom sa hlavna hrdinka vyrovnava s neverou svojho manzela ozvlastneny sci-fi napadom o cestovani v case, ktore je ale uplne zbytocne, kedze nic v minulosti nezmeni. Namiesto cestovania v case mohla cely cas sediet v izbe a rekapitulovat si svoj zivot pred zasadnym rozhodnutim, ci manzelovi odpustit a vysledok by bol uplne rovnaky a mozno este aj lepsi. Aspon by odpadla linia o cestovani v case, ktora je strasne nedomyslena. Svojim spôsobom je ale vtipne, ze sa hrdinke nic zmenit nepodari a zasadne rozhodnutie aj tak musi nakoniec urobit v sucasnosti. Z hercov ma najviac bavil v tej dobe este vtipne prehravajuci Cage a aj na malom priestore zabavny Carrey. Kathleen Turner tiez este vyzerala pekne a nie ako ta prisera, ktora sa z nej rokmi stala. Vyledkom je odlahcena drama bez nejakych vyrazne vtipnych scen a zbytocnou sci-fi zaletkou. Asi najviac mi vadilo pomale tempo. 6/10.(30.7.2018)

Příjemná, pomalu plynoucí retrokomedie postavená na charakterním herectví Kathleen Turner byla natočena pouhý rok po velkém komerčním hitu Návrat do budoucnosti a celkem bez zábran se jím inspirovala, ať už po vizuální nebo hudební stránce. Scénář ale nevyužívá sci-fi motiv a příchod do minulosti je vysvětlen snovým příběhem. Po profesionální stránce velmi zručně natočený snímek, který nemá výraznější slabinu, snad jen není navenek tak efektní, jako je u Coppoly zvykem. Je to nenápadná, lehce sentimentální a především romantická podívaná. Velmi důležitou roli hraje romantická hudba Johna Barryho. Celkový dojem: 75 %.(15.6.2006)

• - Roli Peggy měla původně hrát Debra Wingwer, ale pro zranění zad musela odmítnout. (Terva)

• - Nicola Cage málem roli nedostal, protože Francis Ford Coppola nenáviděl jeho hlas. Nakonec se však ve filmu objevil. (Terva)

• - Přestože Nicolas Cage (Charlie Bodell) a Kathleen Turner (Peggy Sue) hrají partnery a spolužáky z jednoho ročníku, je Cage o deset let mladší než Turner. (JohnSmith)