Krvavý prachy

• Francie

Le Convoyeur

Drama / Thriller / Akční

Francie, 2004, 95 min

Veľmi podarená francúzska kriminálka. Hlavný hrdina nastupuje ako nový člen do firmy zabezpečujúcej prevoz peňazí v transportéroch, čakajúc nejaké vzrušenie ktoré by mu mala daná práca poskytnúť. No všetko nasvedčuje tomu že nič také sa nebude konať, až do nastávajúcich Vianoc. Príbeh plynie pozvoľna nikam sa neponáhľa, sledujeme ich každodenný život (sem tam glg, sem tam šluk, sem tam tiket cestou). Nováčik (upozorňujem že nie je to žiadny akčný frajer) okrem toho že trpí nejakou chorobou (nie je presne objasnené čím) má však niečo v pláne. Tento plán však dostane vážne trhliny pretože vianoce sú predo dvermi ...(9.7.2007)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $3,139,929(30.6.2010)

• Campbell

Teda čekal jsem nějakou béčkovou akci, kde se bude aspoň dost střílet. Ale dostal se mi béčkový film bez střílení. Ale zase s hodně blbýma a nudnýma kecama.(9.5.2009)

Tento film v DVD MAGu č.10/2005 úplne odpísali. Priznávam, že sa recenzentovi ani nečudujem, ale predsa len by mohol občas prihodiť aj trošku objektivity. :-) Každopádne LE CONVOYEUR aj napriek tradične zavádzajúcemu českému názvu je podľa mňa výborný - žánrovo ťažko zaraditeľný - film. Ak by som mal menovať film z poslednej doby, ktorý svojím námetom LE CONVOYEUR - aspoň mne - pripomína, je to jednoznačne KILL BILL. Nie nebojte sa, režisér Nicolas Boukhrief nie je druhý Tarantino a v KRVAVÝCH PRACHOCH nenájdete ani len náznak Tarantinovskej poetiky. Mnou vyslovená paralela spočíva v originálnom uchopení a rozvití motívu pomsty v príbehu. Až do 40 minúty možete byť napochybách VO CO GO, potom však - aspoň tí vnímavejší - dostanú originálnu štúdiu človeka, ktorý všetko stratil a snaží sa namiesto samovraždy, so svojím osudom vyrovnať. Námietky by mohli byť voči podivnému záveru či "predátorovským" titulkom, ja som ale spokojný. Ak môj výlev prečíta aj niekto z programového oddelenia ČT/STV, odporúčam mu tento film do kinoklubu ČT 2/STV 2 . :-) Technická poznámka: Výborný film dostal od Hollywood Classic Entertainment do vienka aj skvelé DVD. Vrátane DTS. (12.1.2006)(12.1.2006)

70%. Na jednej strane tu máme zaujímavo natočený a originálny príbeh, no na strane druhej pôsobí film miestami celkom nudným dojmom. Zvláštne.(6.6.2007)

Je to solidna drama s troskou akcie na konci odohravajuca sa v prostredi firmy zaoberajucou sa prevozom penazi. Tempo je pomalsie a kto caka väcsie akcne orgie, tak bude sklamany. O tie tu prilis nejde. Cely cas sledujeme trochu divneho hlavneho hrdinu u ktoreho netusime ake ma zamery. Ja som sa obaval, ze sa z neho vyvinie magor, ktory to vsetko na konci bezdôvodne postriela. Nastastie opak je pravdou a v polovici sa dozvieme jeho tragicky dôvod preco sa zamestnal v tej firme a co tam hlada. Skoda, ze nam to tvorcovia neprezradili hned na zaciatku, pretoze tym padom nemusela byt prva polovica taka rozvlacna. Keby scenaristi viac prepracovali detektivnu liniu u hlavneho hrdinu, tak by to bolo ovela napinavejsie. Ale stale sa jedná o nadpriemernu dramu so slusnym hereckym obsadenim. 6/10.(28.4.2015)

Hoci režisér a spoluautor scenára Nicolas Boukhrief sa s tým trošku premaznal, má tam ešte dosť múch, aby to šlapalo ako má. Vzťahy vo firme nefungujú, Dupontel je až príliš „iný“ a pointu pozornému divákovi vykecne v polovici filmu. Päsťou tomu dal aj český názov. 6minút 79 sekúnd z desiatich(25.10.2008)

Co všichni blázní? Já nečekal nic a byl příjemně překvapenej. Odtažitě natočený thriller s odtažitým hrdinou, který mi něčím připomínal Soderberghovo Skryté zlo. Pomalý, ale rozhodně ne nudný snímek, jehož tempo se postupně zrychluje, až k závěrečnému solidnímu masakru.(5.8.2011)

Slušná a originálna práca.(14.1.2016)

Francúzske filmy nemám rád a v tomto dokonca nebolo ani žiadne znám meno.. ale po počiatočnej nedôvere si ma film získal svojou atmosférou malej chudobnej firmy a medziľudskými vzťahmi medzi zamestnancami.(16.9.2008)

• pend

Hlavní hrdina trpí mlnulostí a také určitou chorobou, kvůli které by ho vůbec neměli přijímat do bezpečnostních složek...kde navíc skoro všichni berou. Námět zajímavě zpracován, ale střih finální přestřelky je naprosto chaotický, hlavní záporák se chová nepochopitelně.(29.7.2007)

• bakeero

Když si to člověk prokliká, tak to vypadá jako fajn francouzská kriminálka o přepadávání obrněných aut. Pak to člověk shlídne celý a v hlavě mu zůstane jenom guláš a nic. :-((20.4.2010)

Tak odpad tomuhle filmu může dát tak jedinec, radši to nerozeberu. Stará dobrá kvalitní práce od kluků z Francie. 65%(20.7.2015)

Taky nevím, proč většina kolemjdoucích ten film odepsala.(15.9.2006)

Velmi zajímavý námět o naplánované pomstě.Moc nerozumím popisku od oficiálního distributora,protože pokud jsem správně pochopil pointu,tak Alex(Albert Dupontel)se nechal naverbovat k transportní firmě ne kvůli brutalitě u policie,ale spíše z důvodu vyhledání pachatelů,kteří při ozbrojeném přepadení zastřelili jakožto náhodné svědky Alexova syna,jeho samotného postřelili a způsobili mu vážné zdravotní následky.Alex se postupně infiltruje do prostředí transportní firmy,kde postupně získává důvěru,předvším u kolegy Jacquese(skvělý Jean Dujardin),který jak se postupně ukazuje velí oné partičce ozbrojenců.Příběh je bohužel podáván poměrně zmateně a hlavní postava se chová poněkud zvláštně,což sráží film výrazně do předklonu,na kolena ho potom dostává nelogický,až stupidní závěr,ve kterém se dějí tak prapodivné věci,až není úplně jasné oč vlastně jde.Krvavá přestřelka začíná vcelku drasticky,to když Jacques lstí naveze bandu ozbrojenců přímo do transportní stanice,ve které lupiči vystřílí prakticky všechny zaměstnance,ke kterým si divák v průběhu filmu utvoří jakýsi různorodý názorový vztah.Jenže po syrovém vtrhnutí lupičů na stanici se děj zvrtne v nehoráznou a nekoukatelnou frašku,což kazí celkový dojem z jinak celkem zajímavého filmu.Škoda.(11.3.2012)

Koukatelná záležitost, v první půlce se děj odvíjí trochu volnějším tempem, kdy seznamuje diváka s prostředím a lidmi kolem transportní ozbrojené agentury. Divák čeká, co se vlastně bude dít...V druhé "akčnější" polovině již jde do tuhého a děj nabírá rychlé obrátky. Zjišťujeme rovněž důvody nástupu Alexe do prostředí, kde vládnou podivné vztahy a jedinci, z nichž jeden je napojen na únosce peněz. Děj vrcholí krvavou řežbou ... Celou stavbu příběhu však trochu kazí nelogické závěrečné naivní chování hlavního pachatele, kterým si napomohl k očekávanému konci...(27.5.2007)

• Unrealik

Nuda, divně natočená nuda.(24.4.2018)

• Rattlanake

Fuj, to byla nešťastná volba, francouzské filmy jsou kvalitní, ale tohle se vůbec nepovedlo, škoda času.(7.5.2013)