Mrtvá zóna

• Austrálie

• Irsko

Horor / Thriller / Mysteriózní / Fantasy

USA, 1983, 103 min

Zajímavý námět se v rukou Davida Cronenberga změnil v rovněž zajímavý film. Tentokrát to není typický "úlet", na jaké jsme u Cronenberga zvyklí, ale přesto se tento film trochu vymyká běžnému zaškatulkování. Velmi působivý výkon podává Christopher Walken, jeho ztvárnění "jasnovidce" je opravdu věrohodné.(14.4.2003)

Opět další zfilmovaný román Stephena Kinga, co si o tom už člověk má myslet. Především by si měl připravit kapesníčky vedle křesla a za druhé hlavně pevné nervy, protože tohle je zase příběh nabytý emocemi na plno. Christopher Walken jako mlaďas byl velký frajer, ale tohoto filmu se zhostil příjemně, i když velkou část na tom má i samotný režisér. Příběh jako takový je zajímavý, co jiného také od autora románu čekat, jen už mi bylo uplně jasný, jak to všecko dopadne, protože když se chystám na Kingův příběh, většinou vím, co mě během toho bude čekat. Viz Zelená míle, Mlha, Vykoupení z věsnice Shawshank, a tak dále. Mrtvá zóna má ale v sobě takové určité pouto, které filmy současnosti nemohou nikde najít, možná je v něm ta mystičnost, která jím chybí, a to je docela škoda. Ještě že je stále co objevovat.(23.3.2009)

Jedna z těch lepších kingovských adaptací, která se sice výbornému románu ani zdaleka nevyrovná, navzdory výraznému krácení však funguje i bez znalosti knihy. Spíš drama než thriller, k jehož kladům patří nečekaně krotký Cronengerg, vynikající Walken, civilní pojetí, které umocňuje působivost příběhu a znepokojivá místy mrazivá atmosféra.(14.10.2011)

Velmi dobrý thriller stavějíci především na vynikajících hereckých výkonech a skvělé režii. Cronenbergova strohost příběhu sedne, stejně jako překvapivě klidné a nekrvavé pojetí, které u tohoto režiséra rozhodně nebývá zvykem. Jenom se mi moc nelíbilo, že první zápletka je vyřešena kolem poloviny a pak se jede nanovo, čehož důsledkem působí snímek jakkoli, jen ne nerozbitně a celistvě. Horror movie of the year(30.4.2008)

• poz3n

Obecně bych si už měl zakázat, koukat se na filmové adaptace poté, co si přečtu knižní předlohu. Z takového hlediska prostě nemůže film téměř nikdy uspět. Nicméně troufnu si říct, že Mrtvá zóna nefunguje i jako film sám o sobě. Hlavní problém je podle mě v naprosto strašném a nefunkčním scénáři. Chvílemi se až křečovitě drží knižní předlohy a vkládá hercům do úst identické repliky a vzápětí se na předlohu úplně vykašle a přidá trapně působící zvrat, zřejmě pro dobro filmového vyjadřování. Jako celek je z toho ale naprostá patlanice, kterou kdybych viděl bez znalosti Kingova díla, nechápal bych, proč někdo takový film vůbec točil. 4/10(24.10.2016)

• - Spoiler: Ve finální scéně Sarah (Brooke Adams) pláče nad postřeleným Johnem a říká mu, že ho miluje, ačkoli nevidíme její pohyb rtů. Ve skutečnosti totiž říkala něco jiného, ale byla posléze předabována, aby vynikl jejich vztah. (Othello)

• - Spoiler: V jednom ze zavržených zakončení měl Johnny přežít střelná poranění a měl být převezen do nemocnice. V té by měl poslední vizi, ve které by viděl, jak jeho přítelkyně čelí útoku nožem, ovšem hned po ní by zemřel. (Othello)

• - Stejně jako Johnny Smith byl autor předlohy Stephen King učitel angličtiny předtím, než se stal spisovatelem na plný úvazek. (Othello)