Kráska a zvíře

Beauty and the Beast

• slovenský

Kráska a zviera

Animovaný / Rodinný / Muzikál / Romantický

USA, 1991, 84 min (SE: 90 min)

Nesmrtelný romantický muzikál z dob, kdy se již klasické muzikály nacházely na jednotce intenzivní péče. Díky velkofilmové režii a bohatosti barev podívaná, která dokáže strhnout diváky obou pohlaví a všech věkových kategorií (scény muzikálové, romantické i hororové jsou zrežírovány se stejnou profesionalitou a vážností jako v lepších hraných filmech stejných žánrů). K vysvětlování pojmu „láska“ dětem podobně neocenitelné jako Lví král k objasňování, v čem spočívá koloběh života (a proč jsou rodinní příbuzní někdy ty největší bestie). Srozumitelný příběh s jasně čitelnou myšlenkou může zároveň posloužit coby podloží k více či méně seriózní debatě o genderových stereotypech (chlapi jako zvířata, které k civilizovanému životu probudí teprve žena, křehká kráska). Jedna z těch pozdních disneyovek, které lze bez rozpaků poměřovat s vrcholnými díly studia. 85%(15.7.2012)

Animace krásná, ale já prostě nepřekousnu tančící konvičky, hrnečky a skříně, štěkací stoličku a nadržený svícen... Dyť to bylo cool před šedesáti lety...(14.12.2010)

Najkrajší ľúbostný príbeh všetkých čias. A v tom najkrajšom prevedení, od Disneyho.(10.9.2007)

Vskutku jedna z nejlepších Disneyovek všech dob. Snad i ten film bude super, u Disneyho už uměj i hrané verze, třeba jako předloňská Popelka. Ten námět si to zaslouží, spolu se skvostnou animací nezestárl ani o minutu..8/10(6.2.2017)

70%. Nemôžem si pomôcť, ale ťažko sa mi ide s hodnotením vyššie napriek tomu, že ide opäť o krásnu disneyovskú romantickú schému, kde láska premôže všetky intrigy a neprávosti, v jednotlivostiach je stret krásky a zvieraťa neskutočne podmanivý, ale muzikálny aspekt ma zďaleka tak nenadchol, ako napr. v Tarzanovi a Pocahontas. Chvíľami zvláštne zostrihaný, strašne chaoticky a rýchlo natočený animák, pri ktorom pomaly nemáte čas vychutnať si romantiku. Mám rada tie rozprávkové myšlienky a všetko okolo toho, ale pre mňa je ľúbostným párom číslo 1 Pocahontas a John Smith a obľúbeným dejovým prostredím objavenie Nového sveta :-) - mimochodom, napriek slabšiemu hodnoteniu je aj Tarzan (1999) najmä po formálnej stránke a aj dejovo omnoho komplexnejším animákom.(10.12.2010)

• - Ve snímku byla poprvé skloubena klasická animace s 3D animací. Konkrétně se tak stalo ve scéně se záběrem průletu nad tančícím párem v obrovském sále. (Say)

• - Jako první animovaný film v historii překročil hranici 100 milionů dolarů. (Pumiiix)

• - Snímek byl zařazen Americkým filmovým institutem v roce 2008 na 7. místo v žebříčku nejlepších animovaných filmů. (TheDude)