Kráska a zvíře

Beauty and the Beast

• slovenský

Kráska a zviera

Animovaný / Rodinný / Muzikál / Romantický

USA, 1991, 84 min (SE: 90 min)

Nádherné, úžasné, excelentní, skvělé, báječné, tolik a ještě mnoho dalších přívlastků, na které si teď nevzpomenu, si zaslouží tato animovaná klasika od studia Disney, která mi zpříjemnila páteční večer a díky které televize Nova dokázala, že nemusí pořád vysílat v hlavním vysílacím čase jen béčkové a céčkové braky, ale že když se chce, tak se dá odvysílat i kvalitní film. Já jsem si po opravdu hodně dlouhé době zapnul v osm hodin večer televizi Nova a nelitoval jsem ani na okamžik. Když jsem Krásku a zvíře viděl ve svém dětském věku (měli jsme ji půjčenou z videopůjčovny na celý víkend), tak jsem ji snad registroval jen jedním okem a nijak mě nezaujala, respektive jsem si zapamatoval jen obrázek strašidelného zámku, ale víc nic. Zkrátka tehdy jsem měl v oblibě jiné animáky od Disneyho. Ale nyní, když už jsem dospělý, se mi tenhle film velice zalíbil a já si ho dokážal užít v celé jeho plné a nevýslovné kráse. Pokud zde byl nějaký slabší moment, tak to bylo jen tehdy, když Bella poprvé vyjde ze své komnaty a zakleté služebnictvo jí podstrojuje a u toho zpívá, to byl jediný moment, kdy jsem se nudil, jinak to byl úchvatný příběh plný nádherné klasické animace od Disneyho a já jsem si to prostě vychutnal od začátku až do konce. Děkuji za odvysílání této pohádky a uděluji zcela po zásluze a bez nejmenšího zaváhání pět hvězd.(11.12.2010)

"Je krásná, ale mezi nás se nehodí", zazpívají řemeslnící na adresu Bell, která je zjevně jediná dívka ve městě, která umí číst. O jejím vztahu ke knihám lze pochybovat, když vidíme, že ji nechává zcela klidnou to, když jí knihu, nejoblíbenější knihu, žere ovce. Macho Gaston se rozhodne oženit, protože on si může vybírat a tři blond Grácie se div ze žalu nejdou utopit. Zatím, v temném zakletém zámku, jehož vzdálenost od městečka, kde žije Bell se pozoruhodně mění, ničí věci Zvíře, dříve pyšný princ. Ti dva se musejí osudově potkat, osudově zamilovat, jak také jinak u dvou hledajících samotářů. Po zakletém zámku poskakuje svícen, hodiny, skříň, dříve sloužící, ale víla nebyla úplně zlá a nenechala zřejmě ne příliš praktického prince zcela opuštěného a bez servisu, na který byl zvyklý. Možná to byla nutnost, když tvůrci zjistili, že by jinak pohádka byla o tom "jak se princ snažil naučit uvařit si čaj". Takhle to s profi nadhledem zvládala čajová konvice, která dirigovala šálek Chipa, což je, jen tak na okraj, jedna z nejsypmatičtějších postav pohádky. Záplatka s blázincem je neotřelá, kromě toho však vše jede ve vyjetých kolejích, včetně toho, že jsem si říkala, že se nenechám dojmout a stejně jsem si na samotném konci pobrečela. Jinak jsem se smála opravdu vtipným textům písniček a dialogům. Nejlepší je: "Chtěl bych pro ni něco udělat!" "Čokoláda, květiny, sliby, které nehodláte splnit?"(11.12.2010)

Tak tahle disneyovka mě dostala. Krásně horovo-pohádkově podaný příběh s dobrou atmosférou a krásnou klasickou animací. Zvíře je tu opravdu zezačátku děsivé, líbila se mi i na pohádku netradiční postava padoucha Gastona. Jenom mě jako vždycky otravovaly ty hloupé písničky. Proboha - to nemůžou být alespoň chytlavé, když už nejsou chytré? Celou dobu jsem si nemohla pomoct a představovala jsem si, jak by asi vypadal remake pro dospělé. Takový mix burtonovské poetiky, ujetosti ze Společenstvé vlků a děsivosti z naší Panny a netvora. Tak takovému filmu bych dala plné hodnocení.(25.1.2010)

Bez té hrozné hudby byl byl film rozhodně lepší. Příběh je jasně nadčasový a při porovnání například s Herzovou Pannou a netvor musím konstatovat, že tento disneyovký počin je méně zdařilý. Prostě se nejedná o nic nezapomenutelného. Je to asi tím, že už nejsem dítě. Charaktery některých postav byly ovšem kouzelné. 75% hvězdiček(11.12.2010)

• Mrkvič

Nedokážu se ztotožnit s názorem, že jde o nejlepší disneyovku. Písničky slabé a nezábavné, příšerné grimasy Zvířete, které jsou tak pro 5ti leté děti, které jinak nevycítí emoce a hlavně ta nelogičnost v jednání a spousta, spousta vypuštěného příběhu. Neviděl jsem důvod, proč by se Bell měla do zvířete zamilovat. Kromě jedné záchrané scény to bylo X důvodů, proč by ho měla spíš nenávidět. Asi takové scény byly zajímavější, než ty jenž by je zblížily. Disney pro mě dál je stará klasika nebo Lví král. Kráska a zvíře zase zůstává Panna a netvor od Herze.(12.12.2010)

• - S autorstvom príbehu o Kráske a zvierati je to pomerne komplikované. Rozprávka samotná je veľmi stará, prvú ucelenú podobu jej dala až Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve a časopisecky ju vydala v roku 1740. Šestnásť rokov potom sa k jej materiálu dostala Jeanne-Marie Le Prince de Beaumont a upravením zápletky príbehu dala jeho dnešnú podobu. (unclejack)

• - Kráska a zvíře byl první animovaný film nominovaný na Oscara. (DexMASTER094)

• - K dosažení pestřejších barev bylo podruhé v historii použito počítačů, to pak ovlivnilo řadu dalších filmů. (M.B)