Kráska a zvíře

Beauty and the Beast

Kráska a zviera

Animovaný / Rodinný / Muzikál / Romantický

USA, 1991, 84 min (SE: 90 min)

Nádherné, úžasné, excelentní, skvělé, báječné, tolik a ještě mnoho dalších přívlastků, na které si teď nevzpomenu, si zaslouží tato animovaná klasika od studia Disney, která mi zpříjemnila páteční večer a díky které televize Nova dokázala, že nemusí pořád vysílat v hlavním vysílacím čase jen béčkové a céčkové braky, ale že když se chce, tak se dá odvysílat i kvalitní film. Já jsem si po opravdu hodně dlouhé době zapnul v osm hodin večer televizi Nova a nelitoval jsem ani na okamžik. Když jsem Krásku a zvíře viděl ve svém dětském věku (měli jsme ji půjčenou z videopůjčovny na celý víkend), tak jsem ji snad registroval jen jedním okem a nijak mě nezaujala, respektive jsem si zapamatoval jen obrázek strašidelného zámku, ale víc nic. Zkrátka tehdy jsem měl v oblibě jiné animáky od Disneyho. Ale nyní, když už jsem dospělý, se mi tenhle film velice zalíbil a já si ho dokážal užít v celé jeho plné a nevýslovné kráse. Pokud zde byl nějaký slabší moment, tak to bylo jen tehdy, když Bella poprvé vyjde ze své komnaty a zakleté služebnictvo jí podstrojuje a u toho zpívá, to byl jediný moment, kdy jsem se nudil, jinak to byl úchvatný příběh plný nádherné klasické animace od Disneyho a já jsem si to prostě vychutnal od začátku až do konce. Děkuji za odvysílání této pohádky a uděluji zcela po zásluze a bez nejmenšího zaváhání pět hvězd.(11.12.2010)

Rozpočet $25miliónovTržby USA $171,350,553Tržby Celosvetovo $403,476,931║ Rok 2010, Konečne som sa k tomuto dielku dostal aj keď zatiaľ len v Českom jazyku ale aj tak animačne očarilo, humorom pobavilo, malo to cit, iskru, takže celkovo ma to veľmi potešilo, moc vydarená rozprávka. /95%/___ __Tržby po obnovenej 3D premiére 2012__ ║Rozpočet $25miliónov + na 3D konverziu $3miliónyTržby USA $218,967,620Tržby Celosvetovo $468,500,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $101,324,305 Tržby za predaj DVD v USA $112,234,374║ ___Rok 2012: Obnovená premiéra v 3D. V prvom rade ma prekvapilo veľmi pôsobivé 3D prevedenie, ktoré som v danom rozsahu vôbec nečakal, týmto sa príbeh viac posunul k divákovi a čaro z krásneho príbehu nadobudlo k ešte vyššej intenzite, maximálna spokojnosť. Slovenský dabing potešil, občas obrázky troška sekali ale to sa dá prepáčiť, v ostatných ohľadoch dokonalé. /videl v kine 3D verziu: 100%/(5.12.2008)

Dneska je to klasika od Disneyho s pekný dejom, sympatickými postavami, príjemnou hudbou a podobne. Skrátka to obsahuje všetko čo taká Disneyovská klasika má mať. Jediné čo mne osobne vadilo boli tie muzikálne pasáže, ale inak kultový animák. Update: perfektné 3D, odporúčam. Obľúbený soundtrack: Prologue, Transformation. 90% - 5* / 3D verzia 95% - 5*(6.1.2011)

Dneska je to klasika od Disneyho. Příběh sice není příliš originální, ale rozhodně je hezký, vtipně a poutavě podaný, krásný hlavní postavy tak i vedlejší a především animace nádherná. Krásná Disneyovka, ostatně jako všechny, ale Kráska a zvíře patří mezi top nejlepší. Příběh je romantický se spoustou hudebních čísel, které ač přezpívány do češtiny neztrácí své kouzlo. Nominace na Oskara za nejlepší film určitě zasloužená. Byl jsem skutečně dojatý. Je vidět, že staré kreslené filmy mají pořád co do sebe.(2.1.2018)

Jak se ted toci predelavky Disneyovek z animovanych filmu do tech hranych (Lvi Kral, Aladin, Aquaman), je na case si doplnovat znalosti a koukat na predlohy z devadesatek, kdy jsem byl malej kluk a na kino nebyly penize - vsecny ty Disneyovky jsem poznaval max. tak z postavicek z Happy Mealu. Po Aladinovy jsem se tak dostal k tomuhle franckemu kousku a nutno dodat, ze dvacet let stara animace moc nezestarla. Samice vicemene stereotypni Disney-mrdna, muzske postavy o trochu zajimavejsi - potvorak (kterej se koncem filmu premorfuje v cringe prince) a zaporak (cringe prince s cernyma vlasama) nabidli nevsedni podivanou. LeFou a nadobi uslo, ale zklamanim pro me byly pisne z filmu - ani jedna me nezaujala.(16.3.2020)

• - Pre animátorov boli predlohou Krásky herečky Judy Garland a Julie Andrews. (unclejack)

• - Konvice paní Potts je použita také ve filmu Tarzan (1999), v kempu Jane. (Mr.Critic)

• - V roce 2012 byl z film znovu uveden v kinech ve 3D verzi. Převedení do třetího rozměru přišlo na 10 000 000 amerických dolarů. (Terva)