Kráska a zvíře

Beauty and the Beast

Kráska a zviera

Animovaný / Rodinný / Muzikál / Romantický

USA, 1991, 84 min (SE: 90 min)

Mám rád animované pohádky, ale tahle mě i přes revoluční použití digitální animace přišla zastaralá. Jeden z posledních zástupců přežitého stylu. Je zde příliš mnoho muzikálového zpěvu, což je hudební žánr, který se mi příčí, a také příliš mnoho mluvících rádobyroztomilých předmětů, což je mi protivné. Na druhou stranu, technicky je to krásná podívaná a scénáristicky se snaží o nepovrchní pojetí, tedy v rámci možností. Těžko srovnávat, ale osobně považují za nejlepší film s touto tématikou Herzovo Pannu a netvora.(21.3.2011)

Nádherné, úžasné, excelentní, skvělé, báječné, tolik a ještě mnoho dalších přívlastků, na které si teď nevzpomenu, si zaslouží tato animovaná klasika od studia Disney, která mi zpříjemnila páteční večer a díky které televize Nova dokázala, že nemusí pořád vysílat v hlavním vysílacím čase jen béčkové a céčkové braky, ale že když se chce, tak se dá odvysílat i kvalitní film. Já jsem si po opravdu hodně dlouhé době zapnul v osm hodin večer televizi Nova a nelitoval jsem ani na okamžik. Když jsem Krásku a zvíře viděl ve svém dětském věku (měli jsme ji půjčenou z videopůjčovny na celý víkend), tak jsem ji snad registroval jen jedním okem a nijak mě nezaujala, respektive jsem si zapamatoval jen obrázek strašidelného zámku, ale víc nic. Zkrátka tehdy jsem měl v oblibě jiné animáky od Disneyho. Ale nyní, když už jsem dospělý, se mi tenhle film velice zalíbil a já si ho dokážal užít v celé jeho plné a nevýslovné kráse. Pokud zde byl nějaký slabší moment, tak to bylo jen tehdy, když Bella poprvé vyjde ze své komnaty a zakleté služebnictvo jí podstrojuje a u toho zpívá, to byl jediný moment, kdy jsem se nudil, jinak to byl úchvatný příběh plný nádherné klasické animace od Disneyho a já jsem si to prostě vychutnal od začátku až do konce. Děkuji za odvysílání této pohádky a uděluji zcela po zásluze a bez nejmenšího zaváhání pět hvězd.(11.12.2010)

Ďalšia nádherná rozprávka z môjho detstva, ktorá je poučná, má nádhernú animáciu, zaujímavý príbeh a proste človeka ohromí. Avšak tých náhod je tu až príliš veľa, tých osudových, ktoré z toho síce rozprávku robia, no od reality je to až príliš a pri dospievaní detí by sa mohlo stať, že zažijú nepríjemné šoky, ako tento svet funguje. Láska je fajn vec v takýchto filmoch, ale chce to robiť rozumne. Že je to komerčná rozprávka nevadí, lebo je dobrá, obsahovo príjemná, no k svetovej špičke jej čo to chýba.(18.5.2013)

49. Zlatý Glóbus za rok 1991 - cena (3) - *Nejlepší film (komedie / muzikál), *Nejlepší hudba - Alan Menken, *Nejlepší filmová píseň - "Beauty and the Beast" - Hudba Alan Menken, text Howard Ashman + nominace (1) - Nejlepší filmová píseň - "Be Our Guest" - Hudba Alan Menken, text Howard Ashman(14.12.2008)

Animák pozvaný na oskarové hody. Tradičně silný pohádkový příběh, tradičně jedinečná hudba a kreslené postavy, se kterými se lze plně ztotožnit (platí i pro dospělého diváka!!) - prostě Disney na jednom z vrcholů své filmové poutě. V porovnáním s takovým Aladdinem však má Kráska a zvíře přeci jen blíže k té tradiční pohádce, jak ji všichni známe a Aladdin tak vyhrává díky exotice prostředí i postav. A také humoru. Předměty v zakletém paláci sice dělají co mohou, ale na stoprocent to nevytáhnou. Klobouk dolů ovšem animátorům a scénaristům za to, že dokázali naprosto ojedinělým způsobem zachytit osobnosti a vzhled jednotlivých členů služebnictva v jejich zakleté formě. Jinak parádní jízda, která má smůlu v tom, že Disney v devadesátých letech uměl ještě o něco lépe. [říjen 2007] Po zhlédnutí na BD to na stoprocent je. [říjen 2010](7.10.2007)

• - V původní čínské dabingové verzi nadaboval a nazpíval Zvíře Jackie Chan. (Rominator)

• - Ve filmu lze nalézt jednu drobnou chybu v rámci použití francouzského jazyka, kdy postava Lumiéra (Jerry Orbach) vysloví slovo "monsieur" jako "monsiňór". Správná výslovnost tohoto slova je však "mesijé". (vyfuk)

• - Walt Disney začal pracovať na príbehu už v 30. rokoch, potom znovu v 50. rokoch, avšak nikdy neuspel. (Hystory)