Kráska a zvíře

Beauty and the Beast

• slovenský

Kráska a zviera

Animovaný / Rodinný / Muzikál / Romantický

USA, 1991, 84 min (SE: 90 min)

I když se mi to na začátku zdálo dost infantilní, nakonec se z toho vyklubala nádherná pohádka. Kresba je klasicky disneyovská - čili vesnice je roztomilá, zámek velkolepý, co má působit temně je temné. Příběh je romantický se spoustou hudebních čísel, které ač přezpívány do češtiny neztrácí své kouzlo a jsou chvílemi geniální (hostina, opěvování Gastona, úklid). O zábavu se starají proměnění sluhové v podobě svícnu, hodin nebo čajové konvičky a chvílemi a člověk se baví tím jejich neustálím vymýšlením blbin a hašteřením. S samozřejmě nesmí chybět zlo - v podobě samolibého, namyšleného lovce Gastona. Akční sekvence jsou překvapivě hrůzostrašné, včetně temného finále, které jakoby vypadlo z prvního Batmana nebo Střihorukého Edwarda. A vůbec, chvílemi se mi zdálo, že si u Disneyho půjčili hororovou atmosféru od našeho Herze. No a když ve finále zazní nádherná písnička od Celine Dion, krásné pohádce nechybí vůbec nic. Parádní film a těším se na další klasickou Disneyovku.(17.8.2009)

Dneska je to klasika od Disneyho s pekný dejom, sympatickými postavami, príjemnou hudbou a podobne. Skrátka to obsahuje všetko čo taká Disneyovská klasika má mať. Jediné čo mne osobne vadilo boli tie muzikálne pasáže, ale inak kultový animák. Update: perfektné 3D, odporúčam. Obľúbený soundtrack: Prologue, Transformation. 90% - 5* / 3D verzia 95% - 5*(6.1.2011)

Zvířata v České republice nechceme! Kromě tradiční romantické zápletky nabízí explicit i geniální vystihnutí nenávistných tendencí buranů a kreténů všeho druhu, jimž stačí k pocitu ohrožení jejich banálních existencí výkřiky kdejakého demagoga o potřebě zabránit jakémusi pofidérnímu zlu (pod společným heslem všech totalitních ideologií – „kdo nejde s námi, jde proti nám“), přestože se s oním deklarovaným „zlem“ (ve skutečnosti jinakostí) pochopitelně nikdy tváří v tvář pro svoji omezenost setkat nemohli. Metafora sebe samých coby zvířete v odrazu zrcátka je tak všeříkající.(25.6.2015)

49. Zlatý Glóbus za rok 1991 - cena (3) - *Nejlepší film (komedie / muzikál), *Nejlepší hudba - Alan Menken, *Nejlepší filmová píseň - "Beauty and the Beast" - Hudba Alan Menken, text Howard Ashman + nominace (1) - Nejlepší filmová píseň - "Be Our Guest" - Hudba Alan Menken, text Howard Ashman(14.12.2008)

Dva, na první pohled, zcela odlišní tvorové na pozadí příběhu velké lásky... Všechny lokace jsou nakresleny velmi působivě a vytváří úžasnou atmosféru. Hudba je naprosto bez jediného kazu, písně jsou chytlavé, nápadité, energické a dojemné... Toto mistrovské dílo Alana Menkena jsem si prostě zamiloval. Charaktery všech postav jsou vystiženy perfektně a obzvláště služebnictvo hradu si nelze neoblíbit . Je to zkrátka pohádka, která vždy měla a bude mít jisté místo v mém srdci... :) Soundtrack: 9,6/10(8.3.2008)

• - Jako první animovaný film v historii překročil hranici 100 milionů dolarů. (Pumiiix)

• - K dosažení pestřejších barev bylo podruhé v historii použito počítačů, to pak ovlivnilo řadu dalších filmů. (M.B)

• - Snímek byl zařazen Americkým filmovým institutem v roce 2008 na 7. místo v žebříčku nejlepších animovaných filmů. (TheDude)