Kráska a zvíře

Beauty and the Beast

Kráska a zviera

Animovaný / Rodinný / Muzikál / Romantický

USA, 1991, 84 min (SE: 90 min)

Kráska a zviera je čistokrvná, stopercentná rozprávka bez nejakej ironickej odbočky a to je práve to, čím sa stáva dnes pri záplave animovanej postmoderny tak príťažlivá. Samozrejme môžeme dumať nad motiváciami, prečo krásne dievča cíti lásku k zvieraťu, ale pochybujem, že niekto bude nad tým rozmýšľať nejakým perverzným spôsobom. Pesničky šlapú, nábytok a riad je patrične roztomilý a dobro víťazí nad zlom, i keď to zlo nie je nijak zvlášť vyhrotené, proste ohrdnutý, samoľúby chlap sa chová tak, ako by sa choval v realite :)(11.1.2017)

Soundtrack Alan Menken: 1. Prologue [2:27] ,2. Belle [5:10] ,3. Belle (reprise) [1:05] ,4. Gaston [3:40] ,5. Gaston (reprise) [2:04] ,6. Be Our Guest [3:45] ,7. Something There [2:19] ,8. The Mob Song [3:31] ,9. Beauty And The Beast [2:47] ,10. To The Fair [1:58] ,11. West Wing [3:42] ,12. The Beast Lets Belle Go [2:22] ,13. Battle On The Tower [5:30] ,14. Transformation [5:48] ,15. Beauty And The Beast (duet) - Celine Dion/Peabo Bryson [4:04],(19.5.2011)

"Je krásná, ale mezi nás se nehodí", zazpívají řemeslnící na adresu Bell, která je zjevně jediná dívka ve městě, která umí číst. O jejím vztahu ke knihám lze pochybovat, když vidíme, že ji nechává zcela klidnou to, když jí knihu, nejoblíbenější knihu, žere ovce. Macho Gaston se rozhodne oženit, protože on si může vybírat a tři blond Grácie se div ze žalu nejdou utopit. Zatím, v temném zakletém zámku, jehož vzdálenost od městečka, kde žije Bell se pozoruhodně mění, ničí věci Zvíře, dříve pyšný princ. Ti dva se musejí osudově potkat, osudově zamilovat, jak také jinak u dvou hledajících samotářů. Po zakletém zámku poskakuje svícen, hodiny, skříň, dříve sloužící, ale víla nebyla úplně zlá a nenechala zřejmě ne příliš praktického prince zcela opuštěného a bez servisu, na který byl zvyklý. Možná to byla nutnost, když tvůrci zjistili, že by jinak pohádka byla o tom "jak se princ snažil naučit uvařit si čaj". Takhle to s profi nadhledem zvládala čajová konvice, která dirigovala šálek Chipa, což je, jen tak na okraj, jedna z nejsypmatičtějších postav pohádky. Záplatka s blázincem je neotřelá, kromě toho však vše jede ve vyjetých kolejích, včetně toho, že jsem si říkala, že se nenechám dojmout a stejně jsem si na samotném konci pobrečela. Jinak jsem se smála opravdu vtipným textům písniček a dialogům. Nejlepší je: "Chtěl bych pro ni něco udělat!" "Čokoláda, květiny, sliby, které nehodláte splnit?"(11.12.2010)

• Master19

Samozřejmě, že je animace zastaralá, ale když vidím, co vznikalo v Československu (mnohem dříve), tak musím kroutit hlavou, to si s tím za ty prachy nemohli víc vyhrát? Příběh vyloženě pro holky a zastydlé puberťačky, ale to chápu a nevadilo mi to. Až na to, že Kráska (mimochodem v češtině to zní příšerně a to už vůbec neřeším to, kdyby se rodičům povedlo dát jméno Kráska holčině, ze které vyroste pidlooká pajdavá zubatka se čtyřmi prsty...) je neustále načesaná a i komín vymetá ve velké večerní. To už aspoň ta Popelka si na to brala něco civilnějšího. Prostě nemám rád filmy kde jsou všichni černobílí (ve smyslu dobro-zlo) a tento není výjimkou.(5.12.2016)

No jo. Jsem už od přírody romantik a tahle pohádka o Krásce a zvířeti je v tomhle směru dokonalá. Oživlé věci jsou rostomilé a neuvěřitelně sympatické (jednoznačně u mě vede hrníček Chip :). Hudba bývá u Disneyho filmů vždycky výborná a u KRÁSKY A ZVÍŘETE to platí dvojnásob, tady je přímo kouzelná.(13.9.2006)

• - Modelom pre Krásku bola, podobne ako u morskej víly Ariel, scenáristka a producentka Sherri Stoner. Obidve postavičky majú jej typické gestá, napríklad si odfukujú z tváre neposlušný prameň vlasov. (krasomama)

• - Spoiler: V scéne, kde sa Gaston spoločne s LeFouom sprisahal s pánom D'Arqueom proti Belle, mal Gaston navštíviť samotný ústav pre choromyseľných. Táto časť bola nakoniec vystrihnutá, pretože bola považovaná za príliš znepokojujúcu pre publikum. (LuiCJ)

• - Popová verze písně "Kráska a zvíře" v podání Céline Dion a Peabla Brysona, která byla vydána na soundtracku k filmu, se stala mezinárodním hitem. (Terva)