Kráska a zvíře

Beauty and the Beast

• slovenský

Kráska a zviera

Animovaný / Rodinný / Muzikál / Romantický

USA, 1991, 84 min (SE: 90 min)

Průměrná uzpívaná pohádka z dobrými postavami... co docela rychle uteče. Z trochu rozpolceným příběhem a slaďoučkým žužu záporákem... ehmm. Kupodivu mě zde bavila i ta uzpívaná stránka... Není jí moc, je tam i nějaká ta akce vtip.. a romantika... neteče rozhodně z obrazovky jako je tomu u cukruvkové filmové verze. :) 55%(17.7.2017)

• gudaulin

Když ve 30. letech přišel Disney se svým týmem s prvním animovaným velkofilmem Sněhurka a sedm trpaslíků, bylo to novátorské, precizní, na svou dobu odvážné a prostě jedinečné. Jenže se z toho brzy stala šablona, která díky komerčnímu úspěchu hodně ovlivnila a zploštila animovanou tvorbu. Podle téhož vzoru vznikly desítky dalších filmů, které se vyznačovaly přeslazeností, písničkovými cajdáky, stejnými výtvarnými technikami a podobným scénářem, který obvykle těžil z osvědčené pohádkové klasiky. A přesně tohle můžu napsat o zpracování klasické francouzské pohádky Kráska a zvíře. Zatímco česká verze šla úplně jinou cestou a Herz dokázal vytvořit jedinečný temný svět, je tohle to pro mě téměř nestravitelné. Rozumím tomu, že je to líbivé a sbírá to body, kde se dá, ale pro mě je tenhle film příkladem úpadku animovaného filmu v pasti diváckých očekávání a finančního kalkulu. Celkový dojem: 25 %. Mimochodem, ani mé děti se u tohohle filmu nebavily a jednoduše ho nedokoukaly.(30.5.2011)

Ďalšia nádherná rozprávka z môjho detstva, ktorá je poučná, má nádhernú animáciu, zaujímavý príbeh a proste človeka ohromí. Avšak tých náhod je tu až príliš veľa, tých osudových, ktoré z toho síce rozprávku robia, no od reality je to až príliš a pri dospievaní detí by sa mohlo stať, že zažijú nepríjemné šoky, ako tento svet funguje. Láska je fajn vec v takýchto filmoch, ale chce to robiť rozumne. Že je to komerčná rozprávka nevadí, lebo je dobrá, obsahovo príjemná, no k svetovej špičke jej čo to chýba.(18.5.2013)

Dneska je to klasika od Disneyho s pekný dejom, sympatickými postavami, príjemnou hudbou a podobne. Skrátka to obsahuje všetko čo taká Disneyovská klasika má mať. Jediné čo mne osobne vadilo boli tie muzikálne pasáže, ale inak kultový animák. Update: perfektné 3D, odporúčam. Obľúbený soundtrack: Prologue, Transformation. 90% - 5* / 3D verzia 95% - 5*(6.1.2011)

• Master19

Samozřejmě, že je animace zastaralá, ale když vidím, co vznikalo v Československu (mnohem dříve), tak musím kroutit hlavou, to si s tím za ty prachy nemohli víc vyhrát? Příběh vyloženě pro holky a zastydlé puberťačky, ale to chápu a nevadilo mi to. Až na to, že Kráska (mimochodem v češtině to zní příšerně a to už vůbec neřeším to, kdyby se rodičům povedlo dát jméno Kráska holčině, ze které vyroste pidlooká pajdavá zubatka se čtyřmi prsty...) je neustále načesaná a i komín vymetá ve velké večerní. To už aspoň ta Popelka si na to brala něco civilnějšího. Prostě nemám rád filmy kde jsou všichni černobílí (ve smyslu dobro-zlo) a tento není výjimkou.(5.12.2016)

• - Ve snímku byla poprvé skloubena klasická animace s 3D animací. Konkrétně se tak stalo ve scéně se záběrem průletu nad tančícím párem v obrovském sále. (Say)

• - S autorstvom príbehu o Kráske a zvierati je to pomerne komplikované. Rozprávka samotná je veľmi stará, prvú ucelenú podobu jej dala až Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve a časopisecky ju vydala v roku 1740. Šestnásť rokov potom sa k jej materiálu dostala Jeanne-Marie Le Prince de Beaumont a upravením zápletky príbehu dala jeho dnešnú podobu. (unclejack)

• - Pre animátorov boli predlohou Krásky herečky Judy Garland a Julie Andrews. (unclejack)