Kráska a zvíře

Beauty and the Beast

• slovenský

Kráska a zviera

Animovaný / Rodinný / Muzikál / Romantický

USA, 1991, 84 min (SE: 90 min)

Pro mě osobně dětská klasika a asi jeden z nejlepších filmů dětských let. Málokdy bych si na toto nevzpomněl. Nicméně jak čas běží, tak si už ani nepamatuju, kdy jsem tento film viděl naposledy, ale pár let to určitě bude. Hlavně kdy jindy si to připomenout, než když Disney tuto legendu opět znovuožil v hrané podobě. Kdybych měl celkově hodnotit tento film, tak jde hlavně o dětskou záležitost, což je skvělé, protože to přesně udává cílovku. Pro mě je v tom stále spousta nostalgie, ale zároveň si uvědomuju, že neustále koukat na tento film jako dřív by mi už asi takové štěstí logicky nepřinášelo. Jednoduše jde pro mě o nehynoucí klasiku, která pro mě sice už ztrácí na kvalitě jinými principy, ale to stále není nic, co by cokoliv ovlivňovalo.(20.3.2017)

"Je krásná, ale mezi nás se nehodí", zazpívají řemeslnící na adresu Bell, která je zjevně jediná dívka ve městě, která umí číst. O jejím vztahu ke knihám lze pochybovat, když vidíme, že ji nechává zcela klidnou to, když jí knihu, nejoblíbenější knihu, žere ovce. Macho Gaston se rozhodne oženit, protože on si může vybírat a tři blond Grácie se div ze žalu nejdou utopit. Zatím, v temném zakletém zámku, jehož vzdálenost od městečka, kde žije Bell se pozoruhodně mění, ničí věci Zvíře, dříve pyšný princ. Ti dva se musejí osudově potkat, osudově zamilovat, jak také jinak u dvou hledajících samotářů. Po zakletém zámku poskakuje svícen, hodiny, skříň, dříve sloužící, ale víla nebyla úplně zlá a nenechala zřejmě ne příliš praktického prince zcela opuštěného a bez servisu, na který byl zvyklý. Možná to byla nutnost, když tvůrci zjistili, že by jinak pohádka byla o tom "jak se princ snažil naučit uvařit si čaj". Takhle to s profi nadhledem zvládala čajová konvice, která dirigovala šálek Chipa, což je, jen tak na okraj, jedna z nejsypmatičtějších postav pohádky. Záplatka s blázincem je neotřelá, kromě toho však vše jede ve vyjetých kolejích, včetně toho, že jsem si říkala, že se nenechám dojmout a stejně jsem si na samotném konci pobrečela. Jinak jsem se smála opravdu vtipným textům písniček a dialogům. Nejlepší je: "Chtěl bych pro ni něco udělat!" "Čokoláda, květiny, sliby, které nehodláte splnit?"(11.12.2010)

Kreslená klasika, ktorá nepotrebuje komentár z času starých dobrých Disneyoviek! Perfektná hudba, nádherné poňatie osudového príbehu lásky prebudeného z nenávisti. Trošku mi chýbal emotívnejší záver, ale inak bolo všetko milučké. Mimochodim Gaston bol riadny looser, tiež by som mu natrhol prdel! =) 80%.(9.5.2006)

Klasická rozprávka o tom, že len úprimná, čistá láska dokáže zlomiť silnú kliatbu. Arogantný, mladý princ zakliaty do podoby hrozného Zvera, vládne opustenému hradu uprostred hlbokých hôr. Až jedného dňa ku nemu náhodou zablúdi otec nádhernej Belle. Tak sa začína krásny, trocha strašidelný, romantický príbeh "Kráska a zviera". Jeden z najlepších celovečerných animovaných filmov spoločnosti Walt Disney Pictures. ****(31.12.2010)

• Master19

Samozřejmě, že je animace zastaralá, ale když vidím, co vznikalo v Československu (mnohem dříve), tak musím kroutit hlavou, to si s tím za ty prachy nemohli víc vyhrát? Příběh vyloženě pro holky a zastydlé puberťačky, ale to chápu a nevadilo mi to. Až na to, že Kráska (mimochodem v češtině to zní příšerně a to už vůbec neřeším to, kdyby se rodičům povedlo dát jméno Kráska holčině, ze které vyroste pidlooká pajdavá zubatka se čtyřmi prsty...) je neustále načesaná a i komín vymetá ve velké večerní. To už aspoň ta Popelka si na to brala něco civilnějšího. Prostě nemám rád filmy kde jsou všichni černobílí (ve smyslu dobro-zlo) a tento není výjimkou.(5.12.2016)

• - Konvice paní Potts je použita také ve filmu Tarzan (1999), v kempu Jane. (Mr.Critic)

• - Hlasom Krásky sa stala herečka a speváčka Paige O'Hara, ktorá porazila v konkurze 500 uchádzačiek. Mala vtedy 30 rokov a uspela najmä vďaka svojmu hlbšiemu a dospelejšiemu zafarbeniu hlasu. Tvorcovia chceli, aby Kráska mala dušu staršiu, než je jej skutočný vek. (krasomama)

• - Jako první animovaný film v historii překročil hranici 100 milionů dolarů. (Pumiiix)