Kráska a zvíře

Beauty and the Beast

• slovenský

Kráska a zviera

Animovaný / Rodinný / Muzikál / Romantický

USA, 1991, 84 min (SE: 90 min)

Animák pozvaný na oskarové hody. Tradičně silný pohádkový příběh, tradičně jedinečná hudba a kreslené postavy, se kterými se lze plně ztotožnit (platí i pro dospělého diváka!!) - prostě Disney na jednom z vrcholů své filmové poutě. V porovnáním s takovým Aladdinem však má Kráska a zvíře přeci jen blíže k té tradiční pohádce, jak ji všichni známe a Aladdin tak vyhrává díky exotice prostředí i postav. A také humoru. Předměty v zakletém paláci sice dělají co mohou, ale na stoprocent to nevytáhnou. Klobouk dolů ovšem animátorům a scénaristům za to, že dokázali naprosto ojedinělým způsobem zachytit osobnosti a vzhled jednotlivých členů služebnictva v jejich zakleté formě. Jinak parádní jízda, která má smůlu v tom, že Disney v devadesátých letech uměl ještě o něco lépe. [říjen 2007] Po zhlédnutí na BD to na stoprocent je. [říjen 2010](7.10.2007)

Striedajú sa tu veľmi silné momenty (skoro všetky scény kde vystupuje Zviera, jeho spoznávanie sa s Kráskou a záverečný súboj) s veľmi slabými (niektoré spievajúce scény, skoro každá scéna s Gastonom). Animácia niekedy pôsobí lacno, nedorobene (niektoré pohyby či mimika postáv) a inokedy zasa vyráža dych (prostredie atď.). 7-/10(5.12.2010)

No jo. Jsem už od přírody romantik a tahle pohádka o Krásce a zvířeti je v tomhle směru dokonalá. Oživlé věci jsou rostomilé a neuvěřitelně sympatické (jednoznačně u mě vede hrníček Chip :). Hudba bývá u Disneyho filmů vždycky výborná a u KRÁSKY A ZVÍŘETE to platí dvojnásob, tady je přímo kouzelná.(13.9.2006)

Dva, na první pohled, zcela odlišní tvorové na pozadí příběhu velké lásky... Všechny lokace jsou nakresleny velmi působivě a vytváří úžasnou atmosféru. Hudba je naprosto bez jediného kazu, písně jsou chytlavé, nápadité, energické a dojemné... Toto mistrovské dílo Alana Menkena jsem si prostě zamiloval. Charaktery všech postav jsou vystiženy perfektně a obzvláště služebnictvo hradu si nelze neoblíbit . Je to zkrátka pohádka, která vždy měla a bude mít jisté místo v mém srdci... :) Soundtrack: 9,6/10(8.3.2008)

• nascendi

Nemám najmenší problém byť v opozícii voči hviezdokopám, ktoré si od mojich obľúbencov (a nielen od nich) tento animák vyslúžil. Nemám chuť podrobne rozoberať prečo ma film nielenže nezaujal, ale doslova popudil. Neviem komu mal byť určený a nechápem prečo ho označujú za vydarenú disneyovku, keď ju skôr vnímam ako príznak vyhorenia jeho aktérov. V každom prípade, ak Kráska a zviera (netvor), potom jednoznačne Herzova verzia.(29.6.2017)

• - Kráska a zvíře byl první animovaný film nominovaný na Oscara. (DexMASTER094)

• - Natáčení probíhalo převážně v Disney studiu v Glendale v Kalifornii. (Terva)

• - Snímek byl natočen na motivy pohádky "La Belle et la Bête" Jeanne-Marie Le Prince de Beaumont. (Terva)