Kráska a zvíře

Beauty and the Beast

Kráska a zviera

Animovaný / Rodinný / Muzikál / Romantický

USA, 1991, 84 min (SE: 90 min)

Nemůžu si pomoct, ale klasické pohádky od Walta Disney jsou mnohem úchvatnější než jakkoli super-realistické "animáky", které na nás chrlí super-známé společnosti ala (famózní) Pixar nebo (o maličko slabší) Dream Works. Úžasně propracovaná vizuální stránka, citlivý děj a nejzápornější záporáci filmového plátna, to je jen zlomek toho, co si člověk po zhlédnutí filmu odnese. Výsledný dojem kazí už jen české verze některých písní a slabší rozjezd...;-)(11.12.2010)

Kráska a zviera je čistokrvná, stopercentná rozprávka bez nejakej ironickej odbočky a to je práve to, čím sa stáva dnes pri záplave animovanej postmoderny tak príťažlivá. Samozrejme môžeme dumať nad motiváciami, prečo krásne dievča cíti lásku k zvieraťu, ale pochybujem, že niekto bude nad tým rozmýšľať nejakým perverzným spôsobom. Pesničky šlapú, nábytok a riad je patrične roztomilý a dobro víťazí nad zlom, i keď to zlo nie je nijak zvlášť vyhrotené, proste ohrdnutý, samoľúby chlap sa chová tak, ako by sa choval v realite :)(11.1.2017)

• nascendi

Nemám najmenší problém byť v opozícii voči hviezdokopám, ktoré si od mojich obľúbencov (a nielen od nich) tento animák vyslúžil. Nemám chuť podrobne rozoberať prečo ma film nielenže nezaujal, ale doslova popudil. Neviem komu mal byť určený a nechápem prečo ho označujú za vydarenú disneyovku, keď ju skôr vnímam ako príznak vyhorenia jeho aktérov. V každom prípade, ak Kráska a zviera (netvor), potom jednoznačne Herzova verzia.(29.6.2017)

Dva, na první pohled, zcela odlišní tvorové na pozadí příběhu velké lásky... Všechny lokace jsou nakresleny velmi působivě a vytváří úžasnou atmosféru. Hudba je naprosto bez jediného kazu, písně jsou chytlavé, nápadité, energické a dojemné... Toto mistrovské dílo Alana Menkena jsem si prostě zamiloval. Charaktery všech postav jsou vystiženy perfektně a obzvláště služebnictvo hradu si nelze neoblíbit . Je to zkrátka pohádka, která vždy měla a bude mít jisté místo v mém srdci... :) Soundtrack: 9,6/10(8.3.2008)

• Mrkvič

Nedokážu se ztotožnit s názorem, že jde o nejlepší disneyovku. Písničky slabé a nezábavné, příšerné grimasy Zvířete, které jsou tak pro 5ti leté děti, které jinak nevycítí emoce a hlavně ta nelogičnost v jednání a spousta, spousta vypuštěného příběhu. Neviděl jsem důvod, proč by se Bell měla do zvířete zamilovat. Kromě jedné záchrané scény to bylo X důvodů, proč by ho měla spíš nenávidět. Asi takové scény byly zajímavější, než ty jenž by je zblížily. Disney pro mě dál je stará klasika nebo Lví král. Kráska a zvíře zase zůstává Panna a netvor od Herze.(12.12.2010)

• - Hlasom Krásky sa stala herečka a speváčka Paige O'Hara, ktorá porazila v konkurze 500 uchádzačiek. Mala vtedy 30 rokov a uspela najmä vďaka svojmu hlbšiemu a dospelejšiemu zafarbeniu hlasu. Tvorcovia chceli, aby Kráska mala dušu staršiu, než je jej skutočný vek. (krasomama)

• - Film měl nesoutěžní premiéru na filmovém festivalu v New Yorku v roce 1991, kdy bylo dokončeno pouhých 70 % filmu. V roce 1992 byl dokončen a mimosoutěžně promítán na filmovém festivalu v Cannes. (Terva)

• - V původní čínské dabingové verzi nadaboval a nazpíval Zvíře Jackie Chan. (Rominator)