Film vypráví o věčném rozporu mezi rozumem a citem, o dvou podobách lásky, duchovní a tělesné, o možnosti přátelství mezi mužem a ženou, tak, jak o ní píše ve své stejnojmenné básni Robert Graves. Tvůrci přiznávají, že jeho příběh je tak trochu "červenou knihovnou", že základní téma je jakoby z románu pro služky. Avšak podle scenáristy je to jen "ironické východisko", protože životní situace filmové postavy je vážná a plyne z ní řada paradoxních situací, které jsou tragické i zábavné a inklinují k černému humoru. Režisér Hřebejk a scenárista Jarchovský tentokrát zvolili syrové vyprávění v příběhu mladé ženy, která prožívá ne příliš šťastné manželství s drsným mužem, když potká jeho andělský protiklad, staršího emigranta. Seznámí se s ním přičiněním manželovy nelegální činnosti. Zatímco muž sedí ve vězení, žena odjíždí i s dětmi a novým přítelem do Itálie. Ale vztahy nejsou jednoduché, ani jejich řešení. Po mužově propuštění z vězení a po smrti své matky se i žena s dětmi vrací domů... Vedle hlavních rolí milostného trojúhelníku v podání A. Geislerové, J. Abrháma a R. Luknára ve filmu podaly výborné výkony J. Brejchová a E. Vášáryová (matka a tchyně), kterým skvěle sekundoval J. Schmitzer (manžel hrdinčiny matky). (Česká televize)

klerik

Celkom slušné. Občas psycho, ale malo to hlau aj pätu. Chovanie postáv je občas zvláštne, ale herecké výkony sú solídne... V rámci českých rodinných melodrám patrí k lepším... ()

Chrustyn

Hřebejkův pohled do života obyčejných a vlastně zlých a nesympatických lidí, kterým je těžké přát něco příjemného, ale rádi budete sledovat jejich osudy. Výborné herecké výkony celkově jeden z těch lepších filmů Jana Hřebejka. ()

bassator

41st KVIFF 2006 - OFFICIAL SELECTION - COMPETITION - Soutěžní sekce (Kráska v nesnázích / BEAUTY IN TROUBLE / Kráska v nesnázích) - kino 2006 - 65% ()

Marze

Hlavní potíž jinak velmi slušného snímku je v tom, že obsahuje vlastně dva filmy v jednom. Jeden, který vychází na sto procent, sleduje osudy české Pretty Woman a její rodiny. Druhý, jenž pak bodový zisk zbytečně sráží, na něj nabaluje společenskokritická klišé, bez nichž by se ten "první" film docela klidně obešel. Takže mezi nejednoznačně silné postavy se už zase derou slušný emigrant, který má potíže s restitucí, zlý právník, jenž parkuje podvodně na místě pro invalidy, zlodějíčci z nouze, pokrytecký šéf, ubohé oběti náboženské sekty a zpěvačka Radůza vystupující pro vězně... ()

Arsenal83

Vynikajúce herecké výkony a dobrá ukážka toho, že asociáli držia spolu. Aj keď nejaké to prospechárstvo vyhráva, stále tá živočíšnosť a pudovosť dokáže tajne prevládať. A to všetko zasadené až do poetického, no v každom okamihu zaujímavou príbehu. Veľmi silné charaktery dávajú každej postave šmrnc a to od pánov Abrháma či Schimtzera cez Brejchovú a Luknára s výbornou češtinou, až po Geislerovú, len kvôli ktorej mnohí automaticky hodnotia nižšie. A možno aj kvôli Hřebejkovi. Predpojatosť či osobná zášť tu však nie je na mieste. ()

Yardak

Nejvíc mě dostal na celém filmu Jiří Schmitzer, který hrál suprově a jsem rád, že obdržel Českého lva. ()

mat.ilda

Jako u většiny současných českých filmů, tak i v tomto případě postrádám příběh, děj je předvídatelný a snímek připomíná spíše televizní tvorbu. Z hereckých výkonů stojí za zmínku jen Schmitzerův, jehož Richard je přesným prototypem malého domácího tyrana a maloměšťáka. ()

Šandík

Pokud se "o čem to má být" nedozvím z filmu, ale až z bonusů na dvd, pak je "něco špatně". Každopádně je poučné si ty materiály projít. Člověk potom pochopí, že film je v dané podobě vlastně jen rozsáhlým fragmentem původního záměru. Na jedné straně je hezké, že tvůrci dokázali reflektovat své chyby a vzniklé nedostatky, že výsledná poloha je asi opravdu lepší řešení (osobně bych se ovšem nebál tu kriminální linku zachovat více, například manžel opět v lochu (klidně i bez vysvětlení) nebo omylem zastřelený kazatel by jako jednotliviny vyznění filmu asi pomohly a vyprávění by bylo sevřenější), na druhé straně to mnohé vypovídá o nezvládnuté přípravě scénáře. Navíc, Hřebejk zkrátka není Fellini, aby si tak zásadní čachry v průběhu natáčení filmu mohl dovolit... Kardinální chyba je ovšem to, že Aňa svou krásnou leč primitivní a poživačnou "mrchu" (která "nečte knihy") hraje vlastně blbě. Od počátku ji totiž člověk vnímá spíše jako oběť, jako "popelku", která posléze "ke štěstí přišla". Její jednání se potom jeví dosti nepochopitelné a téměř schizofrenní. Možná měl Hřebejk její postavu lépe vybudovat, možná lépe představit, protože ten vztek a útěk k rodičům na počátku filmu se zdá v daných souvislostech celkem pochopitelný... To ovšem není jediný režijní přehmat. Abrhám i Geislerová místy hrají doslova jako ochotníci a při jejich vzájemných dialozích se trapnost stává téměř všudypřítomnou (vím, byl to částečně záměr, ale ono i trapnost je třeba umět zahrát). Opět se v celé nahotě ukazuje, že Hřebejk jednoduše příliš neumí herce režijně vést, což je jeho největší (a velmi podstatná) slabina... Ocenit je ovšem nutné to, že Hřebejk zjevně alespoň do jisté míry reflektuje svou předchozí tvorbu a hledá vhodný tvar, takže (konečně) nemáme co do činění s (ve zdejších luzích a hájích tak oblíbenou) "hořkou komedií", ale s filmem víceméně vážně míněným. Pochopitelně ani v tom není průkopníkem, ale nechť... Na druhou stranu, herecký výkon Jiřího Schmitzera je excelentní a ani Brejchová, Vášáryová či Hrušínský nehrají špatně. Slušný je dokonce i výkon obou dětí. Nadprůměrná je kamera (Jan Malíř) a slušný je i poměrně přesný a místy i vynalézavý střih. Druhá polovina filmu se mi pak zdála citelně lepší než ta první (pravděpodobně díky absenci rozsáhlých dialogů). Scéna v níž umírá Zdena s prostřihy vracejícího se Richarda, nedopitého kafe a doutnající cigarety v popelníku je natočená a hlavně sestříhaná téměř mistrovsky (skoro se nechce věřit, že to je tentýž Hřebejk)... Ještě poznámka k té církvi, která se ve filmu objevuje. Evidentně jde o snahu parodovat Svědky Jehovovy. Protože se ale tvůrci asi báli přímého přiznání se k tomuto faktu, vytvořili podivnou, vizuálně i slovníkem v podstatě katolicky vyznívající podobu této náboženské společnosti, což z počátku docela mate a chvíli divákovi trvá, než si složí dohromady co a koho tu vlastně tvůrci ironizují. Celkový dojem: 65% Zajímavé komentáře: Radek99, kleopatra, Djkoma ()

jojinecko

3,5*/5 ...Po prúsere menom Horem Pádem som nečakal nič a možno preto som príjemne prekvapený. Hřebejkovo a Jarchovského neustále omieľanie sociálnych a vzťahových tém je zdá sa nevyčerpateľné a ich trademark je tam poriadne cítiť. Našťastie tentokrát to má všetko zmysel a psychológia postáv je naozaj pekne prepracovaná. Btw Jiří Schmitzer bol božský, absolútne zaslúžený Český Lev!!!!:) ()

giblma

První shledání s Hřebejkem od Horem pádem, klidně se pauza mohla ještě prodloužit. To jako lidi fakt pořád ještě baví, dívat se na to, jací sou Češi kokoti? ()

Flego

Dlho som sa chystal na tento film... Nemôžem povedať, že by som bol sklamaný, zatiaľ ma Hrebejk - Jarchovský nesklamali, ale začínam mať pocit, že by potrebovali nový závan... Ich Kráska je rýdzo súčasný film, veľmi silný v malých jednotlivých scénach, ako celok však trochu rozpačitý. Zaujímavé boli hudobné predely, osobne ma najviac napĺňali herecké výkony našich legiend. Abrhám, Brejchová ale najviac Schmitzer a Vašáryová. ()

anais

Na premiérovém uvedení na MFFKV 2006 měla „kráska“ neuvěřitelně pozitivní přijetí (na balkónu jsme v drtivé většině tleskali ve stoje). Je s podivem, že hlavní cenu nakonec vyhrála průměrná Sherrybaby. Hřebejkovi se podařilo natočit současný film, který narozdíl od Horem pádem nechce řešit žádné závažné společenské otázky. A to je dobře. Základní zápletka filmu sice je romantická, ale to, jak je napsaná, povyšuje jednoduchý příběh o moderní Popelce někam jinam. Poprvé jsem měl u Hřebejkova filmu pocit, že nesleduji nějaký slepenec vtipných a závažných scének, ale že sleduji příběh živé bytosti, která filmem plynule proplouvá, a úměrně tomu se i vyvíjí. Už žádní charakterově čistí hrdinové poškození dobou, ale obyčejná dívka řešící jednoduchý, ale naprosto zásadní problém. Celý film v podstatě stojí na dialozích a monolozích. A ty jsou napsány skvěle. Ukrutně vtipně. A není to jen Schmitzer (který tu jistě podává svůj životní výkony, pro roli Ríši se narodil!), ale i duo Abrhám - Geislerová, kteří mají sice co dělat aby se sviňáckému Ríšovi vyrovnali, ale i jejich scény jsou velmi, ale velmi vtipné. Jediné, co mi film trochu narušovalo byla hudba. Buď bych ubral jednu scénu podbarvenou Hansardem, aby ho tam nebylo moc, a nebo bych zcela vypustil Radůzu, protože oba dva se trochu přebíjejí – jeden interpret by film udělal ještě celistvější. Zatím nejlepší Hřebejkův film. Nejvtipnější, nejkompaktnější, nejdospělejší. ()

honajz

Kameramansky a částečně režisérsky a herecky dokonalý prázdný rám bez obsahu. CHarakteristiky postav jsou postaveny na vodě, vůbec nic o nich nevíme, a hlavně vůbec netuším, proč bych třeba měl fandit ústřední postavě v podání Anny Geislerové, která mi moc sympatická nepřišla? Samotný jednoduchý a bakalářský příběh je rozmělněn uměle na dvouhodinovou stopáž. Navíc to naivní pojetí dnešního světa, jak nám jej tvůrci prezentují jen v černé (všichni Češi) a bílé (všichni v zahraničí, nejlépe západním, a emigranti)! Nejhorší na celé věci je, že skutečně jde o jeden z nejlepších českých filmů této doby :-( Ale jestli se to dá brát za pochvalu? A jak tady všichni chválí skvělé herecké výkony - neměly by být skvělé herecké výkony normální? ()

Ivoshek odpad!

Asi to je krutější, než by muselo být, ale AG mě sere. Jinak bych dal asi jednu. Každopádně to považuju za Hřebejkův nejhorší film. A to je co říct v té sérii. ()

d-corso

Z jistých důvodů, které neuvedu, jsem byl donucen vydržet až do konce. Hřebejku, zpívám spolu s Morrisseym: "You Have Killed Me!" ()

eraserhead666

Jarchovský s Hřebejkem jako by byli symbolem české kinematografie. Jejich tvorba totiž stejně jako valná většina ostatní české jde od desíti k pěti a nedokáže se vymanit ze zahnívajícího bahna obsahově vyprázdněného sterilního kolovrátkového "komediálního dramatu". Na chabé a slabé dějové nitce navlečené jednotlivé scény, ničím více Kráska v nesnázích není a naštěstí jí dost výrazně zachraňují šukézní Geislerové a nechutně skvělý Schmitzer, na jehož výborně nejednoznačnou postavu bylo vyplácáno všechno sympatické z celého filmu. Je to jako houska na krámě, sežerete ji, aby jste nechcípli, ale její chutí se moc nezabýváte, protože je všední, každodenní, konzumní, přesně takovou, jakými se staly filmy Jarchovského a Hřebejka. Díky alespoň za toho Abrháma. ()

Sofia

Po dlouhé době zase konečně český film, který mě oslovil. Hřebejkovi se podařilo vylíčit české poměry tak, jak skutečně jsou (na rozdíl od Horem pádem, které mě zklamalo...). Perfektní herecké obsazení, soundtrack a mix humoru a smutku. Rádo si to kdykoliv zopakuju. ()

Janek

Po Horem pádem jsem ke Krásce přistupoval skepticky, ale velmi mě překvapila. Jde o vyzrálý film, dobře natočený a ještě lépe zahraný. Schmitzer je fenomenální, jeho výkon je až excentrický, ale zároveň nepřehrává - opravdu jsem netušil, čeho je ten člověk schopný. Také mě velmi překvapil Abrhám. Mezi ženským ansáblem také není slabého místa. Uznání si ale nakonec zaslouží samotný Hřebejk, který to s herci (dokonce i s dětskými) prostě umí. Naprosto zasloužených 80%. ()

Othello

Sociální drama si tady u lidových vrstev nikdy nevybudovalo kdovíjaké jméno. A chudák Hřebejk se doposud právě u těchto vrstev zapsal svými oblíbenými vánočními klasikami o tom, jak ty vnější komunisté nám ubližovali a my pod nimi nešťastně živořili a vlastně se s tim nedalo nic dělat. Najednou ale přišel se současným příběhem o postavách, které se vzpírají sympatiím a nevyvíjí se, zároveň jsou však obětmi příkoří, za které tak úplně nemohou. A stejně jak mnoho lidí si trvá na tom, že lidé jsou v neštěstí, protože se dostatečně nesnaží v něm nebýt, Kráska v nesnázích utrpěla divácký backlash za to, že se dostatečně nesnaží být divákům sympatická. Je to špatně? Samosebou není. Zejména když přistoupíme na Hřebejkovu kinematografii diskomfortu, kdy postavy staví do velmi nepříjemných situací, které nechává trvat příliš dlouho (každý despotický monolog Jiřího Schmitzera je naprosté zlato, které mě dusilo sadistickým smíchem, ano zdravím tady svého dědu), získáme prostor sledovat jak strašně dobře jsou zde vystižené některé dialogové berličky, pohyby či práce s různými artefakty. Výstižnost a "neškemravost" tohohle filmu mě vážně dohání k maximálnímu hodnocení, ale to se bohužel technicky nedá udělit filmům, které končí písničkama od Hansarda. Opravdu se to nedá provést. Klikal jsem na tu pátou, ale nešlo to. ()

Darabont a King opět spolu

Darabont a King opět spolu

08.02.2007

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

01.02.2007