Film vypráví o věčném rozporu mezi rozumem a citem, o dvou podobách lásky, duchovní a tělesné, o možnosti přátelství mezi mužem a ženou, tak, jak o ní píše ve své stejnojmenné básni Robert Graves. Tvůrci přiznávají, že jeho příběh je tak trochu "červenou knihovnou", že základní téma je jakoby z románu pro služky. Avšak podle scenáristy je to jen "ironické východisko", protože životní situace filmové postavy je vážná a plyne z ní řada paradoxních situací, které jsou tragické i zábavné a inklinují k černému humoru. Režisér Hřebejk a scenárista Jarchovský tentokrát zvolili syrové vyprávění v příběhu mladé ženy, která prožívá ne příliš šťastné manželství s drsným mužem, když potká jeho andělský protiklad, staršího emigranta. Seznámí se s ním přičiněním manželovy nelegální činnosti. Zatímco muž sedí ve vězení, žena odjíždí i s dětmi a novým přítelem do Itálie. Ale vztahy nejsou jednoduché, ani jejich řešení. Po mužově propuštění z vězení a po smrti své matky se i žena s dětmi vrací domů... Vedle hlavních rolí milostného trojúhelníku v podání A. Geislerové, J. Abrháma a R. Luknára ve filmu podaly výborné výkony J. Brejchová a E. Vášáryová (matka a tchyně), kterým skvěle sekundoval J. Schmitzer (manžel hrdinčiny matky). (Česká televize)

Necrotongue

Vypadá to, že čím jsem starší, tím větší mám smysl pro realitu. Jinak si nedovedu vysvětlit, jak jsem tohle mohl svého času ocenit čtyřmi kousky. O herecké výkony přitom nejde, s těmi jsem byl vcelku spokojen, spíš scénář mě dvakrát nepotěšil. Pokud jsem správně pochopil poselství tvůrců, všichni ti, kdo za komunistů nezmizeli za hranice, zdegenerovali v odporné zmrdy (omlouvám se, ale na výstižnější výraz jsem nepřišel), zatímco hrdinní uprchlíci se vracejí s aurou Mirka Dušína říznutého Limonádovým Joem. No, tohle u mě nemůže projít, já mám přesně opačný názor. ()

ScarPoul

Musím sa priznať že do tohoto filmu sa my moc nechcelo, pretože po horem padem som mal pocit že to čo robilo Hřebejka Hřebejkom je nanávratne preč. Lenže po zhliadnutí tohoto filmu sa musím ospravedlniť pánovi Hřebejkovi aj pánovi Jarchovskému. Tento film pre mňa znamenal niečo ako kaleidoskop môjho života. Niektoré veci sa mi staly. Niektoré sa staly mojím známym a každého ovplyvnili tak že to zasiahlo všetkých. Príbehovo my bol tento film veľmi známy. Hmataťeľný s epickým rozmerom rozpoltenej duše hladajúce nejáke to šťastie. To hľadáme vlastne všetci. Scénaristicky takmer dokonalý. Každá scéna využitá na maximum. o Hercoch sa ani nemôžem vyjadrovať. Geislerová je fantastická, z niektorých pasáži tohoto filmu som dokonca cítil jej prítomnosť. Dodala herectvu nový rozmer, to isté aj Vašáryová, ktorá ma opäť svojim výstupom dohnala k slzám. Abrhám ako elegán je ale môjmu srdcu najbližší a práve preto ho mám najradšej. Získal si ma a za to som mu vďačný.Hudba fantastická. Březina je úžasný skladatel a jeho využívanie jednoduchých motívov dotvára celkovú atmosféru , či už komickú alebo dramatickú. A songy ako Sleeping alebo falling slowly hovoria za seba. A myslím si že práve o tom české filmy sú. o tom aby nám priblížili osudy nás prostých ľudí a týmto filmom poviem teraz nniečo čo som si nikdy nemyslel že o českom filme dakedy poviem. Je to umenie a kurevsky krásne ()

jhrasko

Krásna Aňa "stuck" (nenapadá mi svk ekvivalent) v scenáristickej a dramaturgickej kombinatorike, ktorá je až príliš poplatná svojmu obrovského vzoru, Sideways alias Bokovke. A nielen to - zbytočná Radůza, ktorá sama o sebe je výnimočná, ale do podobne ladeného filmu sa absolútne nehodí, Emília Vášaryová, ktorej postava je do extrému skarikaturovaná podobne ako postavy J.Macháčka a J.Hrušinského. Príbeh tak okrem nepôvodnosti trpí vykonštruovanosťou a jediným mojim plusom je postava a výkon Jany Brejchovej. Geniálny comeback geniálnej pani HEREČKY ! ()

Tommassi3

"Vy jste jako jmelí !! Nebo..nebo..vy jste choroš !!" Že famózní Jiří Schmitzer, byť zejména mimo tu sovákovsky komickou polohu, dávno vystoupil ze stínu svého otce a platí za skvělého charakterního herce, již dnes nikoho nepřekvapí.. Zato mě skutečně velmi udivuje, jak Honza Hřebejk stále tak mocně u diváků boduje s tím svým zbabělým nastavováním toho typicky českého pokřiveného zrcadla, které nikdy neukáže nic, co by mohlo bolet.. Vždy, když už to vypadá, že udeří přímo na komoru, zbaběle ucukne a ještě jednoho pro jistotu ukonejší nějakým vtípkem.. Navíc ten jinak vlastně i parádní Březinův hudební podkres téhle vizuálně vypiplané plytké červené knihovně podráží nohy definitivně.. A té Anči Geislerové už mi začíná být tak nějak líto.. ()

bouncer

Zklamaný jsem rozhodně nebyl. Je to film přesně takový, jaký jsem čekal...klasický Hřebejk s Jarchovským. Místy vtipné (především Jiří Schmitzer je nezapomenutelný) a zároveň dobře uvěřitelné. Tempo ubíhá taky svižně a v kině se nenudíte. Ale nemůžete se zároveň ubránit pocitu, že je to stále to samé. Jako by se v Čechách za posledních 10 let nic jiného netočilo, všechny filmy jsou na jedno brdo, všechny rodiny vypadají podobně a Geislerová hraje pořád tu samou k...roli. Slabé 4*. ()

Terva

Ve filmu zazní několik nových skladeb od Glena Hansarda, vůdčí osobnosti irských Frames, známého z filmu Commitments. Dále ve filmu vystupuje se dvěma skladbami fenomenální písničkářka Radůza, která pro film zhudebnila i stejnojmennou báseň Roberta Gravese. Scénář : Petr Jarchovský. Kamera : Jan Malíř. Hudba : Aleš Březina - ve filmu zazní třeba : Radůza - Kráska v nesnázích http://www.youtube.com/watch?v=fkQLgBnoUqw ()

m.krudenc

Zajímavý film Jana Hřebejka. Byla tu očividná snaha, aby příběh "Krásky" působil jako ze života... žel bohu, mně přišel docela neživotný. Ovšem na výkony Jany Brejchové a Emílie Vášáryové a zvláště pak Jiřího Schmitzera byla radost pohledět. ()

jahol

Šel jsem na ten film dnes s tím, že mám Hřebejka, Schmitzera, Geislerovou, Abrháma a další moc rád a v takových případech se nechávám hodně unést a dávám vysoký hodnocení, které pak časem někdy snižuji, když mám čas si film porovnat s jinými stejného druhu. Ale tenhle film má u mne jen lepší ** z *****. (Pro porovnání Pelíšky ***1/2 a Musíme si pomáhat ****1/2.) Zobrazované postavy a jejich životní osudy jsou poutavé, ale namísto toho, aby posilovaly vyznění filmu, tak nějak se navzájem spolu a s vedlejšími motivy ruší. A speciálně postava Schmitzera je zajímavá a originálně zahraná, ale v podstatě mi není úplně jasné, co má v sobě navíc, aby nebyla zcela samoúčelná. V "Musíme si pomáhat" název vystihuje jednoduchou, ale silnou myšlenku, velmi citlivě a pronikavě tlumočenou filmem a pro mne navždy filmem umocněnou. V "Kráska v nesnázích" je hlavní myšlenka rovněž nosná, ale spíše než umocněna a tlumočena, je filmovými prostředky rozbita. Pane Hřebejku, nepodceňujte diváky. A točte jen tehdy, když v sobě cítíte invenci, pak jste skvělý! ()

villon17

Takhle to dopadá, když se někdo snaží zachytit realitu. Tím nemyslím, že by mě film neoslovil, ani neříkám, jak se mi zalíbil. Mám smíšené pocity. Na jedné straně si cením příkladů ze života, na straně druhé se stydím za Čechy. Abrhám byl krásným příkladem italské nevědomosti o našich poměrech a Geislerová s Luknerem zase dva mladí lidé, kteří si stále něco vyčítají a přesto bez sebe nemohou být. Postavy byly vzorově typizované, a to vše na úkor děje se smysluplnější zápletkou. Ale stačilo to..."Tak dneska budu spát s tvrdym." ()

Padme_Anakin

Posmutnělé melodrama, spletité rodinné poměry a vztahové propletence, pokroucené řešení problémů a zrzečka se rázem ocitá v potížích. Za lepě smutných pohledů a ronících slz si bude muset vytáhnout svůj mozek z kalhotek. Toliko k ději - víc slov by bylo planě jalových. A co skutečně stojí za zmínku? Schmitzerovo podání opelichaného hypochondrického ubožáka je vynikající, Abrhám je „pan herec“ a jeho dobrosrdečné charisma spolehlivě dostihne každou tklivou dušinku. Trojlístek bravurního herectví uzavírá Emília Vašáryová v roli všeodpouštějící a útrpně lkající matky. Z toho pak logicky plyne – „tři“ za tři. ()

El Pistolero

Schmitzer, i když je vedlejší postavou, vládne a krade si každou scénu, ve které se objeví, jen pro sebe. Bez něj by ten film byl poloviční. Celkově to není zlé, ale vadila mi hudba. Anglické songy se mi tady moc nehodily a Radůza taky ne. ()

Marsik

** ČT1 HD - S těmi původními pěti hvězdičkami, které jsem udělil před 5-ti lety, jsem to sice možná přestřelil, ale i tak je Kráska v nesnázích jeden z těch velmi zdařilých českých filmů. Zejména výkon pana Schmitzera byl excelentní. Zbylí herci zahráli příjemně a Geislerová, byť opět ve své typické roli postelové mrchy, to zvládla na jedničku. Duo Jarchovský+Hřebejk opět nezklamalo a hudební podkres (stejný jako ve filmu Once) uchu lahodící. Po dnešní druhé projekci to jsou konečné 4 hvězdičky. 80% (with J.) // (17.4.2016) ČT1 HD - Po dvou letech zase opáčko. Potvrzuji silné 4 hvězdy. 80% // Další projekce: (8.8.2021) NETFLIX - Závěrečná scéna obchodní jednání Abrahám-Macháček-Hrušínský super. Evžen to rozsekl a výraz pana Havlíka hovořil za vše. 80% ()

spaceboyCZ

Skvely film, skvele herecke vykony. Nejsou to Pelisky ani nic podobneho, co dosud Hrebejk natocil, proto bychom to nemeli s nimi srovnavat. Naprosto me uchvatil vykon Schmitzera a lehkost, s jakou Abrham svou roli zahral...proste skvele. ()

bloom

Mě se Horem pádem líbilo a na Krásku jsem se těšil. A nezklamala mě, ale zároveň má očekávání nepřekonala. Jiří Schmitzer je opravdu perfektní, například v poslední "bazénové" scéně pouze "je" a nestrhnete z něj oči. Z Josefa Abrháma dobrota čiší přirozeně, Anna Geislerová hraje s naprostou samozřejmostí. Postavě Jana Hrušínského škodí, že je poznat, že jsou to dvě postavy spojené v jednu. Dobrá je Jaromíra Mílová jako jeho sestra. Jiří Macháček podle mě ve filmu zbytečný není a svou roli zvládl výborně mezi karikaturou a přirozeností. (Pobavila mě invalidní známka v jeho autě.) Zbytečná mi přijde pouze postava Emílie Vašáryové a záběry Radůzy (její hudba by bohatě stačila). A za výborného pozorovatele se můžete považovat, když odhalíte cameo Petra Čtvrtníčka a jeho parťáka Zdeňka Dolejšího. ()

Darabont a King opět spolu

Darabont a King opět spolu

08.02.2007

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

01.02.2007