Casablanca

• USA Casablanca (více)
USA, 1942, 102 min

Nadix

Tři hvězdičky za průměrný film. Casablanca je přeceňované dílo, které ničím nevyniká. Má punc největšího romanťáku, ale romantika bylo přesně to, co tam chybělo. Mezi Bogartem a Bergmanovou je vše, jen ne chemie. Nefunguje to, lásku v jakékoliv podobě jim prostě nevěřím. Tři hvězdičky pouze za vtip a celkový přístup a odvahu natočit během války film, který válku a politiku má svým způsobem na háku. ()

katakomb

U tohohle filmu jsem si uvědomil, že se americká produkce a kinematografie zásadně nijak nezměnila v průběhu desetiletí: základní příběh je jednoduchý, pochopitelný pro všechny, všechny zápletky a vztahy důkladně vysvětleny, prostě všechno tak, abychom věděli, kdy se smát a kdy se cítit dojati. Okay, tohle je klasika a jde o kvalitně zpracovaný film. Dokonce jsem jednou podlehl a při zpěvu Marseillesy jsem se zachvěl dojetím. Ale objektivně vzato to není nic převratného, a ani posledních emočně vypjatých 10 minut na tom nic nezmění. ()

MichaelF

Jeden z nejlepších válečných, dramatických a romantických filmů všech dob. Jak by mohl někdo neznat toto slavné jméno? Každý, kdo má alespoň špetku rozumu hned jakmile uslyší tento název by měl vědět, že je to jeden z nejlepších filmů. Kulisy, herci, atmosféra: to vše je v naprostém rozprostření a geniálním způsobem vytvořené umění. Pět hvězdiček. ()

Bogrant

Krásne presladená a dnes už legendárna záležitosť. Úžasný príbeh, ktorý nie je len z nejakého obyčajného scenára, ale je zo života, ktorý v tom čase prebiehal rovno za dverami. O to realistickejšie sú famózne výkony ako hercov, tak režiséra. Bogart je ten najcynickejší a zároveň najcitlivejší gentleman, Ingrid je krehká dáma a to finále nepotrebuje slová, iba city. ()

Feacher

Před pár dny jsem si film dal na seznam ke zhlédnutí a jelikož je to velmi známý titul, tak jsem zvědavosti neodolával dlouho. Musím tedy říct, že mě Casablanca totálně uchvátila. Ten film měl úplně všechno, a to myslím doslova. Bylo to vážné válečné téma plné psychologie lidí spojené s láskou, proloženo akcí, vtipem a zamotaným, úžasně krásným závěrem. Nečekal jsem, že se u filmu z roku 1942 takto zasměju, ale zároveň že v něm najdu tolik podnětu k zamyšlení a tolik příjemných a duševně uspokojivých pocitů. Pro mě je Casablanca geniální veledílo! ()

argus123

Proste klasika, silny dej a vydrený scénar, režia špičková. Samozrejme jeden z ikonických záberov vo filmografií, moment ked sa všetci obzru po tom čo lietadlo naštartuje motory a za zvuku Marsailessy odchádzaju v hmle dve zásadne postavy vo deji. Nelutujem, odporučam si pozrieť, každy filmový nadšenec ocení. ()

evangelik

Jeden z filmů, co jsem si ho stáhl jenom proto, abych si doplnil vzdělání. Už vím o co jde, ale vůbec mě to neoslovilo. Asi je něco jiného vidět takové konverzační drama v době jeho natočení a něco jiného v úplně jiném "časoprostoru" o 80 let poději... ()

Skayler

"Zlatý věk Hollywoodu" - na světě snad není filmu, který by ta slova vystihoval lépe. Že jde o přeslazené romantické klišé? Dnes už ano, ale zkuste se na to podívat v kontextu doby... Jenom si to představte...  Píše se rok 1942. Ve světě zuří válka. A jde se do kina na Casablancu.  Vždyť už jen slovo "Casablanca" tak krásně hladí smysly... A film vlastně také. Ingrid a Humphrey jsou zkrátka dokonalí, že jim uvěřím i takřka neuvěřitelné, hlášky nestárnou, hudba i výprava to celé nádherně podtrhnou. Ale žádný strach, pokud si chce Čech rýpnout, jméno "Viktor Lászlo" je vděčným terčem... Inu, z našince udělali Maďara. Teď ovšem vážně - toto je Hollywood v tom nejlepším slova smyslu. Ve svých nejlepších letech. V celé své kráse. ()

lobsang

Tezko napsat neco noveho o takove klasice, snad jen, ze i kdyz jsem dopredu o tomto filmu vedel temer vsechno, stejne me dostal jako skolaka. ()

Yara

Ano jsem romantik. Proto tenhle film můžu vidět mnohokrát. Některé scény mám obzvášť rád, např. jejich první setkání nebo pasáž z Paříže. Základem úspěšného filmu je jeho scénář a ten je tady výborný. Těžko dnes po skoro 65 letech přemýšlet nad jednotlivými detaily filmu. Asi je potřeba se na film dívat očima 40. let minulého století. I samotná angličtina je dnes trochu jiná. Nevím, kolik filmů si dokáže tak dlouho udržet vysoký kredit, jako právě tento film. Můj tradiční problém spočívá v tom, že pro mě zůstane Ingrid Bergman už asi napořád Ilsou Lund. ()

Gavroche

Krásna a bezbranná Indgrid Bergmanová a svetácky Humprey, jazz, skvelý scenár a hlášky, premena alkoholika Bogarta na patriota a hrdinu. Neviem si predstaviť film, ktorý by americké cítenie romantiky ukázal a nechal nám pocítiť lepšie ako Casablanca. Skvelý zážitok i pre tých, čo si myslia že romantika je pre nich cudzie slovo. Pri tomto filme som romantiku začal chápať ako niečo hlbšie a potrebnejšie v živote a viem že na to netreba len večeru pri sviečkach, ako sa to snažia dokázať veľká časť dnešných romatických komédií. ()

xmartas

Klasika, ale ubulená limonáda. Sem tam mi ten film připadá až nepřirozený, ale líbí se mi, takové filmy se už netočí. ()

Vinczent

Jako nejlepší milostný příběh všech dob mě to zklamalo. O to víc jsem si užil pozadí příběhu kde jsou spolu na neutrálním území Francouzi a Nacisti. Humphrey je jako cynický hlavní hrdina k popukání a je hlavním důvodem proč jsem hodnotil 4*. ()

EricNor

Viděl jsem kdysi v obarvené verzi na Nově, ale přiznám, že jsem čekal naprostou bombu, která se nekonala. Bez očekávání by s mi jistě líbilo víc nebo bych možná nedokoukal do konce. ()

Návrat krvavého kapitána

Návrat krvavého kapitána