Casablanca

• USA Casablanca (více)
USA, 1942, 102 min

hypnos11

lide tomu v komentraich vycitaji, ze je to limonada. vzhledem k datu nataceni filmu to ale preci vsechno dava smysl, poslestvi filmu pro tehdejsi publikum je jasne - jednotlivec se musi obetovat v zajmu vetsiho dobra a to nakonec zvitezi. ode me 5*, i dkyz priznavam, ze jsem mozna malicko prestrelil, ale myska se zdraha na tu ctyrku najet :) ()

Ferguson

Dokonalý film, kde není ani jedna scéna, ani jeden dialog navíc. Bogart je ve své roli absolutně přesný. Celé to má navíc nejpřitažlivější happy end, co znám. ()

Sadova302b50

Tak nějak si představuju dobrý romantický film, právě proto, že není jen o romantickém vztahu, ale také o reflexi událostí kolem, které snímku dodávají na hloubce, k tomu skvělý výběr herců. Vzhledem k roku natočení bych řekla, že ve své době obtížně hledal konkurenta. 90% ()

fajntomas

Zajímavý/poučný dobře natočený příběh s jasnou zápletkou a milostným trojúhelníkem a velmi ¨hezkým¨ koncem. Přirozeně vystižená gesta a nálady postav. Je jen málo kvalitních filmů z té doby, ale Bogart ukázal později lepší role a ani celkově film není moc rozmanitý. 75%. To se jim to asi točilo ve studiích kolem baru a ve světě duněla válka. ()

Dr.Schultz38

Klasika. O tom niet pochýb. Aj keď vlastne ide iba o zápletku z telenovely na pozadí 2. sv. vojny. Ale ako kritika nacistického režimu v tej dobe to muselo mať na diváka veľký dopad. Len vďaka Charlie Sheenovi a jeho paródií mi nešlo sa nepousmiať pri scénach v reštaurácií a vlakovej stanici. Poteší tiež československá účasť v podobe postavy Viktora Lazsla a herca Petra Lorre-a. Suma sumárum, až na to zrýchlené tempo na konci filmu ide o skvelý filmový zážitok. ()

franksiantra

Ktorý film sa spomenie, keď niekto spomenie najväčšiu filmovú klasiku resp. najlepší film všetkých čias? Jedine Casblanca. Film plný emócií, lásky, beznádeje, ľútosti, smútku, závisti, podlosti a pochopenia. Predstavte si, že máte lásku života, ktorú ste dlho hľadali, a ona vás opustí bez rozlúčenia sa, bez dôvodu, a vy sa snažíte zabudnúť, odcestujete ďaleko, a práve zo všetkých barov na svete, sa objaví vo vašom, a ešte so svojím manželom - presne tak sa cítil aj Rick keď uvidel Ilsu v jeho bare. V jeho pohľade bolo vidieť plno nenávisti, zášti, závisti, ale aj plno vášne, zlomeného srdca. To všetko dokázal Humphrey Bogart v jednom pohľade, čo opätovala skvelá Ingrid pohľadom ľútosti. Film najväčší majsterský kúsok, v ktorom vidíme, čo môže vzniknúť, keď do svojej práve dáte všetko, a vznikne niečo, čomu podľahne niekoľko generácií naraz a aj teraz tí najväčší filmový fajnšmekry, takí, ktorí nepodľahli dnešných filmom typu "fast and cheap", ale obdivujú tento majsterský kúsok, ktorý nám ešte dlho ukazovať na to, že nie vždy to najnovšie je najlepšie, lebo je tam ten mladý a tá mladá herečka bez nejakého citu pre herectvo, ale na to, že aj (ako dnešná generácia hovorí) tie staré "zabudnuté" filmy majú niečo v sebe, a keď si nájdete cestu, ako obdivovať čierno-biele filmy bez nejakej nenávisti voči tomu že to je staré a čierno-biele (ako tomu dneska býva zvykom), tak získate taký poklad, ktorý vám už nikto nezoberie, a uchováte si ho aj pre vaše vnúčatá keď budete starší, a budete im rozprávať o tom, ako sa kedy robili filmy. ()

Tomoso18

Klenot filmovej tvorby. Skvelé herecké výkony, pekne vykreslená atmosféra 2. svetovej vojny a na konci silné posolstvo... A Bogart skvele stvárnil svoju postavu. ()

Reif

"S hrůzou jsem zjistil, že se zde provozuje hazard." "Vaše výhra, pane." "Uvědomte si, že vám mířím na srdce." "To je moje nejméně zranitelné místo." U tohohle filmu mi dlouho svítila červená kontrolka "musím vidět," až se nakonec poštěstilo. Dost zábavné drama - mohu říci, že nejvíce mě bavila osoba kapitána francouzské správy, nad kterým celou dobu visel dotazník, zde je "ten hodnej nebo zlej". No a naprostá špica? Souboj mezi Marseilleisou a Wacht am Rhein. ()

Eula

V podstatě jednoduchý příběh, který však pojme spoustu složitostí doby uvězněných na jednom místě. Při každém zhlédnutí je to lepší a lepší, i když označení "nejlepší film všech dob" bych se prozatím vyhnula. A ta písnička je krásná - zahraj to znovu, Same :) ()

Ardath

Rick a Ilsa vždy budou mít Paříž jako připomínku své lásky. A my ostatní vždy budeme mít Casablancu, připomínku dokonalé filmařiny. ()

Alagaesie

Rick byl zásadový cynik. Dialog ‚„Kdes byl včera v noci?“‘ pobavil. V baru spoustu výbornejch scén. Rickova národnost způsobila výbuch smíchu. Ty Rickovy příměry... Scéna s hraním zakázané skladby mě umrtvila. Boření Rickových zásad bylo vtipné. „Němci byli v šedém, tys byla v modrém.“ Líbilo se mi Samovo přemlouvání. „Nesmíme ovšem americké břídily podceňovat – byl jsem s nimi, když se v roce 18 vbřídili do Berlína.“ Jednostrannej rozhovor... Ach, ti arabští obchodníci... Sup podruhé... s totožným výsledkem. Ruleta je o štěstí, pobavila. Oficír, co zavíral Rickův podnik, mě přebíráním peněz z výhry rozesmál. Auto na letišti mělo skvělý dveře. Výbornej film. ()

vampvegetar

fámy o filme ma až tak nenadchli, Ok - je to dobovo fajn dielo, so zaujímavou vstupnou a aj finálnou zápletkou, hlavné postavy zmietané medzi špiónskym a kvázinormálnym správaním v bezprizórnom meste vojnového statusu, čo rezonuje "spevácky súboj" nemecko-francúzskych návštevníkov kasína či podniku Ricka, ale stredná časť filmu založená na romanticko-vízovej podstate ma trochu nudila a sklamala. Čakal som viac fínt, podrazov a špiónskych kľučiek, no uznávam, že záverečná scéna s protivojnovým skrytým či odhaleným významom bola výborná a film vrátila do "hry". Videné čb, škoda, farebne to mohlo možno viac bodnúť i keď nostalgia je na mieste, no skôr pre pamätníkov ako diváka žijúceho nie len zo stagnujúcej minulosti (takto farebne už "urobili" viac filmov a myslím, že to nie je na škodu, že ak sa dajú vybrať titulky, tak by mala byť aj možnosť farebnej verzie-čb už neletí a pamätníci vojen a počiatkov filmu už skoro nie sú, tak choďme s dobou aj v tom smere), hlavné postavy Rick a Viktor ale "idú" a potešili ma aj kontra-dialógy s nemeckými okupantmi. 4* ()

Návrat krvavého kapitána

Návrat krvavého kapitána